L-21 Do Pogorzelisk

Do Pogorzelisk

Długość 55 km. Najwyższy punkt (200 m n.p.m.), a najniższy (138 m n.p.m.).

Trasa do Pogorzelisk biegnie lasami i polami (z małymi wyjątkami). Powrót szosami niezbyt ruchliwymi, a od Obory ścieżką rowerową.

Wycieczkę rozpoczynamy na ulicy Stary Lubin przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ulicą Stary Lubin dojeżdżamy do ulicy Przemysłowej. Tą ulicą jedziemy początkowo na południe, a potem na zachód (aleją kasztanową) do Krzeczyna Wielkiego. Po drodze mijamy kościół Marii Dominiki Mazzarello. Na małym odcinku (200 metrów) jedziemy po szosie biegnącej do Chojnowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w szutrową drogę i jedziemy na północ. Po około 1,5 km natrafiamy na szlak żółty, którym jedziemy w lewo (na zachód). Do Krzeczyna Małego docieramy przy jego wschodnim krańcu. Krótki odcinek chodnikiem (100 m) i pod kątem prostym skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy wśród pól, a gdy droga się rozwidla skręcamy w lewo (na zachód). Dojeżdżamy do drogi poprzecznej, którą kierujemy się ponownie na północ (w prawo). Nadal jedziemy żółtym szlakiem, który w pewnym momencie skręca na północny-zachód i wchodzi do lasu. Jadąc przez las osiągamy najwyższy punkt wyprawy (200 m n.p.m.) i docieramy do Brunowa. W Brunowie docieramy do szosy głównej, na której skręcamy w prawo. Jednak z tej głównej szosy zaraz zjeżdżamy kierując się do byłego PGR-u. Przejeżdżamy przez zabudowania i wjeżdżamy w las. Docieramy do skrzyżowania dróg leśnych. My skręcamy w lewo (na zachód). Lasem, a potem wśród pól docieramy do przysiółka Kolonia Szklary Dolne, w którym wjeżdżamy na drogę asfaltową. Gdy dojedziemy do szosy głównej skręcamy na niej w lewo (na południe) i za pierwszym domem w prawo w pola. Jedziemy asfaltowymi drogami wśród pól przyjmując kierunek północny.

Dojeżdżamy do Szklar Dolnych. Na szosie w lewo (na zachód). W Trzmielowie przy przystanku skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym. Początkowo wśród pól, następnie lasem. Trasa nasza krzyżuje się z innym szlakiem czerwonym. Niestety organizatorzy turystyki poprowadzili dwa krzyżujące się szlaki czerwone. My skręcamy w lewo (na południowy-zachód). Trasa biegnie potem na zachód i północny-zachód. Można jechać czerwonym szlakiem rowerowym lub żółtym pieszym. Szlak skręca na północ, a potem biegnie na północny-zachód. Trzeba jednak uważać na znaki szlakowe, bo szlak czerwony biegnie też na południowy-zachód do Chocianowa. Docieramy do szosy biegnącej z Chocianowa do Polkowic. Krótki odcinek tą szosą i na skrzyżowaniu kierujemy się do Pogorzelisk (na północ). Wjeżdżamy do Pogorzelisk gdzie możemy podziwiać wspaniały kościół pod wezwaniem św. Jacka (na zdjęciach).

Kościół jest zbudowany w konstrukcji szachulcowej, kryje wewnątrz wspaniałe polichromie balkonów i sufitu oraz unikatową w skali Polski „palmę” – słup podtrzymujący sklepienie.

Niedzielne Msze Święte w niedziele odbywają się kościele św. Jacka o godz. 7:00 i 11:30 (2022 r.).

Powrotna nawigacja z Pogorzelisk jest łatwa. Jedziemy szosami przez następujące miejscowości: południową część Parchowa, Nową Wieś Lubińską, Nowy Dwór, Jędrzychów, Szklary Górne i Oborę. Od Obory do Lubina jedziemy ścieżką rowerową, którą docieramy do ulicy Hutniczej, na której skręcamy w prawo do ulicy Stary Lubin i w ten sposób wracamy na miejsce startu.

Paweł Niewodniczański - 2011 (korekta 2018).

Kościół Świętego Jacka w Pogorzeliskach