Ginkluotė

AK-4

AK-4 1965–1970 m. gamintas „Carl-Gustaf” ir „Husqvarna” ginklų gamyklose. Nuo 1970 m. iki 1980 m. šį ginklą gamino tik ginklų gamykloje Eskilstunoje. Švedijoje gamintas Automatkarabin 4 (AK-4) yra modifikuotas Heckler&Koch Vokietijoje gaminto ir Vakarų Vokietijos kariuomenės ginkluotėje naudoto automatinio šautuvo Gewehr 3 (G3) variantas. Šios konstrukcijos ginklai yra paplitę įvairių šalių kariuomenėse.

M-14

Antrajame pasauliniame kare pagrindinis JAV kariuomenės pėstininkų ginklas buvo „Grand” M-1. Jis buvo per sunkus ir per didelis, be to, mūšio metu buvo nepatogu jį užtaisyti. Po keleto bandymų, tinkamiausiu pakeisti senąjį ginklą buvo pripažintas M-14, jo konstrukcija panaši į M-1, tik jis lengvesnis ir patogesnis. Automatinis šautuvas M-14 JAV pradėtas gaminti 1957 m. Iki 1964 m. buvo pagaminta 1380 000 vienetų.

M-16

1958–1967 m. automatinis šautuvas AR-15 toliau buvo bandomas ir tobulinamas, keitėsi ginklo pavadinimas. Ginklų gamybos korporacija ,,Colt” nusipirko AR-15 gamybos licenciją ir pradėjo serijinę gamybą. Ginklą pavadino CAR-154. 1961 m. karinės oro pajėgos automatinį šautuvą CAR-15 įtraukė į savo padalinių ginkluotę ir suteikė indeksą M-165, sausumos pajėgu užsakymu M-16 buvo modifikuotas ir ginklui suteiktas indeksas XM16 E16, vėliau – M16 A17. Automatinis šautuvas M16 A1, skirtingai nei M-16, turėjo spynos stūmiklį ir įkartas ant spynos rėmo, tačiau nuo automatinio šautuvo M-16, neminint kitų nereikšmingų skirtumų, daugiau niekuo nesiskyrė. JAV kariuomenės ginklu automatinis šautuvas M16 A1 galutinai buvo pripažintas 1967 m.

G-36

Automatinis šautuvas G-36 sukurtas paskutinio XX a. dešimtmečio pradžioje „Heckler& Koch” (Vokietijoje) ir pradėtas naudoti Vokietijos kariuomenėje 1995 m. Šis ginklas yra vienas iš moderniausių šiuo metu naudojamų automatinių šautuvų. Jis yra lengvas, patikimas ir ergonomiškas. Naudojamas Vokietijos, Ispanijos, JAV ir kitų šalių ginkluotosiose pajėgose.

FN-MAG

FN MAG sukurtas Belgijos kompanijoje FN Herstal XX a. penkiasdešimtaisiais. Pradėtas gaminti 1955 metais. Tai universalus kulkosvaidis, kuris gali būti naudojamas pėstininkų padaliniuose kaip pagrindinis skyriaus ginklas, taip pat tvirtinamas ant šarvuotos kovinės technikos, sraigtasparniuose ir pan. Šis ginklas naudojamas Belgijos, Didžiosios Britanijos, Australijos, Kanados, JAV ir daugelyje kitų kariuomenių.

MG-3

Kulkosvaidis MG-3 – tai Vokietijoje Antrojo pasaulinio karo metais sukurto MG-42 nedaug pakitusi versija. Pirmaisiais karo metais pagrindinis Vokietijos kariuomenės kulkosvaidis buvo MG-34, tačiau dėl didelės kainos ir gamybos sudėtingumo jis 1942 metais buvo pakeistas nauju kompanijos „Grossfuss” sukurtu universaliu kulkosvaidžiu MG-42. Nors kuriant buvo panaudotos kai kurios MG-34 dalys, iš esmės tai originali sistema, pasižyminti labai aukštomis kovinėmis savybėmis. Maža gamybos kaina buvo pasiekta plačiai taikant štampavimo metodą. Kulkosvaidis MG-42 buvo gaminamas iki pat karo pabaigos. Negalutiniais duomenimis, per 1943–1944 m. buvo pagaminta 350 000 jo vienetų. 1959 m. kulkosvaidis pritaikytas 7,62 x 51 NATO standarto šoviniui ir pavadintas MG-42/59. Šiek tiek vėliau kompanijos „Rheinmetall” modernizuota versija gavo pavadinimą MG-1. Dabartinis daugelio NATO šalių naudojamas kulkosvaidis MG-3 yra paskutinės, 1968 m. atliktos, modernizacijos rezultatas. Šiame kulkosvaidyje panaudotais principais ir sprendimais buvo pasinaudota kuriant daugelį vėlesnių ginklų (pvz., M-60 ir FN MAG).

M-2 browning

Sunkusis kulkosvaidis M-2 Browning sukurtas iš kart po pirmojo pasaulinio karo. 1920 metais priimtas į JAV kariuomenės ginkluotę. 1932 metais šis ginklas buvo modifikuotas ir nuo to laiko be didesnių pakeitimų tarnauja JAV ir daugelio kitų kariuomenių iki šiol. Naudojamas kaip pėstininkų paramos ginklas, priešlėktuvinis ginklas, tvirtinamas ant šarvuotos technikos, laivuose, antrajame pasauliniame ir Korėjos karuose naudotas ir aviacijoje.

COLT M1911A1

COLT versija buvo naudojama pirmojo pasaulinio karo metu.1911 m. pistoleto COLT modelis be pakitimų išsilaikė iki 1926 metų. 1923 m. Amerikos Springfildo arsenale buvo pradėtas konstruoti naujas COLT modelis. Darbai buvo baigti 1926 m. Naujas modelis skyrėsi nuo ankstesnio: ant galinės rankenos dalies atsirado išpjovos, pati rankena pasidarė labiau išgaubta, nuleistukas trumpesnis, taip pat padaryta dar keletas pakeitimų, padariusių šį ginklą patogesnį šauliui. 1926 m. modelis gavo pavadinimą COLT M1911A1 ir tapo labai populiarus ne tik JAV, bet ir daugelyje kitų šalių. Šiuo metu būtent šis modelis naudojamas JAV ir dar apie 50-yje kitų šalių kariuomenių, policijos ir spec. padalinių ginkluotėje.

BROWNING

Šį Browningo sistemos pistoletą 1925 m. sukonstravo garsus amerikiečių ginklų konstruktorius J. M. Browningas, sistema užpatentuota JAV 1927 m. 1926 m. netikėtai mirus konstruktoriui, teises į ginklo gamybą perėmė Belgijos ginklų įmonės „Fabrique Nationale d’Armes de Guere” konstruktorius Dieudonne J. Saive. Browningo konstrukcijoje padarius kelis pakeitimus ginklas FN gamyklose pradėtas gaminti 1935 m. Šis pistoletas buvo ir prieškario Lietuvos kariuomenės ginkluotėje. Tarpukariu šis ginklas, be Lietuvos kariuomenės, buvo tiekiamas ir Belgijos, Danijos, Rumunijos kariuomenėms. Antrojo pasaulinio karo metu, Vokietijai okupavus Belgiją, „Browning” pistoletai buvo tiekiami Trečiojo reicho ginkluotosioms pajėgoms. Tuo pat metu Kanadoje šie ginklai gaminti Kanados, Britanijos, Australijos, Kinijos kariuomenėms.

GLOCK 17

Pistoletas Glock 17 sukonstruotas ir pradėtas gaminti 1980 m. Ginklo autorius – mechanikos inžinierius Gastonas Glockas. Šis žmogus turėjo nedidelę įmonę, įkurtą 1963 m. Deutsh-Wagram kaime, esančiame netoli Vienos, Austrijoje. Jo įmonė specializavosi tiekti įvairią pagalbinę karinę įrangą Austrijos kariuomenei. Glocko įmonėje buvo gaminami koviniai peiliai, mokomosios granatos, pėstininkų kastuvėliai, kulkosvaidžių šovinių jungtys ir panašūs karo pramonės gaminiai. Jo produkcija pasižymėjo pažangiomis metalų ir plastiko apdorojimo ir komponavimo technologijomis, tačiau šaunamieji ginklai šioje įmonėje nebuvo gaminami.

USP

Vokietijos Heckler&Koch ginklų gamybos įmonėje pradėtas kurti 1989 m. Serijinė šio ginklo gamyba pradėta 1993 m. Didžiausias dėmesys konstruojant USP pistoletą skirtas ginklo patikimumui, saugumui, dėtuvės talpumui ir mažai atatrankai pasiekti. H&K konstruktoriai pasirinko klasikinę ginklo konstrukciją, pritaikė laiko išbandytus veikimo principus ir naudojo novatoriškas medžiagas. Konstruktoriams pavyko pasiekti iškeltus tikslus, ginklas išlaikė sudėtingus patikimumo testus ir buvo pripažintas tinkamu naudoti nepalankiomis sąlygomis. Pistoletas USP laikomas vienu moderniausiu, jį naudoja Vokietijos kariuomenė, taip pat JAV karinio jūrų laivyno specialiosios paskirties padalinai (SEALS).


MP-5

Vienas populiariausių pistoletų-kulkosvaidžių MP-5 buvo sukonstruotas 1962 m. Vokietijos „Heckler & Koch” ginklų gamybos įmonėje. MP-5 sukurtas naudojant G-3 automatinio šautuvo konstrukciją. Abiejų ginklų veikimo principas yra toks pat. Kai kurios G-3 dalys tinka ir MP-5 pistoletui. Ginklas yra gaminamas iki šiol, nuo jo gamybos pradžios pagaminta daugybė šio ginklo modelių. Pirmieji MP-5 modeliai turėjo stacionarią buožę, panašią į G-3 standartinę buožę. Vėlesni modeliai dažniausiai gaminti su ištraukiama atrama.

UZI

Vykstant Arabų ir Izraelio konfliktui 1948 m., Izraelio kariuomenės karininkas Uzielis Galis pradėjo kurti pistoletą-kulkosvaidį. Pasinaudojęs čekų konstruktorių patirtimi, Uzielis Galis sukūrė kompaktišką ir technologiškai pažangų ginklą. 1949-1950 m. šio konstruktoriaus ginklas buvo išmėgintas kovinėmis sąlygomis. 1954 m. „Israel Military Industries” pradėjo serijinę šio pistoleto-kulkosvaidžio gamybą. Ginklas buvo pavadintas UZI, pagal jį sukūrusio konstruktoriaus vardą.

FR F-2

Snaiperinis šautuvas FR F-2 gaminamas Prancūzijoje nuo 1984 m. FR F-2 yra ankstesnio modelio FR F-1, gaminto nuo 1966 m. iki 1980 m., patobulinta versija. Nuo savo pirmtako FR F-2 skiriasi tuo, kad dvikojė atrama yra perkelta iš ginklo priekinės dalies arčiau šaulio. Tai padaryta tam, kad ginklas būtų stabilesnis šūvio metu, be to, atrama yra tvirtesnė. FR F-2 skirtas pavieniams priešų kariams naikinti. Šis snaiperinis šautuvas iki šiol yra standartinis snaiperio ginklas Prancūzijos kariuomenėje.

AXMC

„Accuracy International" turi senas ginklų gamybos tradicijas ir yra gerai žinoma tarp tokių ginklų vartotojų visame pasaulyje. Šio gamintojo ginklai pasižymi itin aukšta kokybe ir patikimumu įvairiomis sąlygomis, netgi dykumų ar arkties. AXMC ginklas aprūpintas galingu „Kahles" taikikliu ir naktinio matymo prietaisu FLIR. Naujuoju ginklu Sausumos pajėgų snaiperiai galės naikinti taikinius iki bemaž pusantro kilometro atstumu, tiek dienos tiek ir nakties metu.





SAKO TRG 22

„Sako TRG” šautuvai pradėti gaminti 1992 m. Suomijoje, „Sako” ginklų gamybos įmonėje. Šioje nuo prieškario veikiančioje įmonėje gaminami aukštos kokybės koviniai, medžiokliniai, sportiniai ginklai ir šaudmenys. Pirmieji „Sako TRG” modeliai TRG 21 ir TRG 41, be keleto smulkių detalių, skyrėsi tiktai naudojamo šovinio galingumu ir kalibru. Šių šautuvų gamyba buvo nutraukta apie 2000 m., kai buvo pradėti gaminti patobulinti šių šautuvų modeliai TRG 22 ir TRG 42. Naujesni modeliai nuo savo pirmtakų skiriasi tik pagerinta buožės ir atraminių kojelių konstrukcija bei keletu kitų aksesuarų.

GOL SNIPER

„GOL sniper” šautuvas gaminamas Vokietijoje „Gol-Matic GmbH” Gottfried'o Prechtl'io precizinių ginklų dirbtuvėse. „GOL sniper” šautuvai kuriami „Mauser” sistemos pagrindu pagal individualius klientų užsakymus. Gaminami trys baziniai modeliai. „GOL-Sniper S” – su „Sako” firmoje gaminamais mechanizmų elementais, „GOL-Sniper Magnum” panaudotos „Mauser” mechaninės dalys, gaminamos Prechtl'io dirbtuvėse, ir modelis GOL-Sniper 04 su paties Prechtl’io originalios konstrukcijos mechanine šautuvo dalimi. Visi „GOL sniper” modeliai pasižymi patikimumu ir tikslumu.

BARRETT 82 A-1

Stambaus kalibro snaiperio šautuvą „Barrett 82” 1982 m. sukūrė amerikiečių konstruktorius Ronnie Barrett’as. 1986 m. įkūręs įmonę „Barrett Firearms Company” jis pradėjo šio ginklo modifikuotos versijos 82 A-1 gamybą. Pirmosios komercinės sėkmės „Barrett 82” A-1 gamintojai sulaukė 1989 m., kai šių šautuvų užsisakė Švedijos ginkluotosios pajėgos. Tačiau didžiausio pripažinimo sulaukta 1990–1991 m., kai JAV armijos Jūrų pėstininkų korpusas, vėliau ir kitos šios šalies kariuomenės rūšys.

H&K MSG-90A1

MSG 90 A-1 – Vokietijoje „Heckler&Koch” ginklų gamybos įmonėje gaminamas snaiperinis šautuvas. Jo prototipas yra anksčiau policijos ir antiteroristiniams padaliniams gamintas snaiperinis šautuvas PSG-1. Šis ginklas buvo pritaikytas policijos poreikiams. 1987 m. buvo sukurta kariuomenės poreikiams pritaikyta šio ginklo versija MSG-90. MSG-90A1 yra kariuomenės snaiperio ginklas, skirtas pavieniams priešų kariams naikinti.

JAVELIN

Nešiojamoji vidutinio nuotolio prieštankinė raketų paleidimo sistema „Javelin” buvo pradėta kurti JAV ginkluotosioms pajėgoms septinto dešimtmečio viduryje. Iš pradžių ginklą kūrė „Texas Instruments” (šiuo metu vadinasi „Raytheon Systems Company”). 1988 m. ši įmonė sujungė savo pastangas su „Lockheed Martin” (seniau vadinta „Martin Marietta”). Nuo 1989 m. šių firmų bendra įmonė tęsė „Javelin” projektą. 1993 m. buvo baigti naujosios raketų paleidimo sistemos „iššoviau-pamiršau” „Javelin” bandymai. Sistema pademonstravo puikius rezultatus. „Javelin” efektyvumas viršijo 90 %. 1994 m. pradėta šio prieštankinio ginklo gamyba. Pirmieji JAV armijos vienetai gavo „Javelin” 1996 m., Jūrų pėstininkų korpusą šie ginklai pasiekė 1999 m. JAV kariuomenėje „Javelin” raketų paleidimo sistemos pakeitė raketų paleidimo sistemas „Dragon”. Pirmoji užsienio valstybė, įsigijusi „Javelin” (2002 m.), buvo Lietuva. Raketų paleidimo sistemas „Javelin” naudoja Didžiosios Britanijos, Airijos, Jordanijos kariuomenės.

AT-4

AT-4 yra vienkartinis prieštankinis ginklas, gaminamas Švedijoje „SAAB Bofors Dynamics” kompanijoje. AT-4 sukonstruotas bendradarbiaujant su amerikiečių ginklų gamintojais. Šis ginklas buvo sukurtas pakeisti pasenusį amerikiečių prieštankinį granatsvaidį M72 LAW (Light Anti-armour Weapon).

CARL GUSTAF

Dar Antrojo pasaulinio karo metu švedų inžinieriai pradėjo konstruoti beatotrankį prieštankinį ginklą. Tokiame ginkle visas šūvio metu susidaręs parako dujų perteklius pasišalina priešinga nei šūvio kryptimi pro galinę ginklo vamzdžio angą. Pirmasis modelis buvo 20 mm, tačiau tokio ginklo efektyvumas kovojant prieš šarvuotą techniką buvo nepakankamas, todėl 1946 m. sukurtas pirmasis 84 mm ginklas, kuriuo 1948 m. pradėta apginkluoti Švedijos kariuomenė. Jo šaudmenys veikia priešo technikos šarvą kumuliacinio sprogimo būdu. Ginklas pavadintas Švedijos karaliaus, žymaus karvedžio Karlo Gustavo garbei.

H&K GMG 40 mm

GMG (Grenade Mashinen Gewehr) buvo sukurtas Vokietijos ginklų gamybos įmonėje „Heckler & Koch” 1992 m. Po sėkmingų šio ginklo bandymų 1995 m. pradėta serijinė gamyba. Šis automatinis granatsvaidis yra pėstininkų tiesioginės paramos ginklas. Pėstininkų veiksmų sėkmė kovos lauke priklauso nuo minosvaidžių ir sunkiųjų kulkosvaidžių paramos ugnimi. Automatinis granatsvaidis pasižymi ugnies nepertraukiamumu ir paramos betarpiškumu, – kaip sunkieji kulkosvaidžiai ir skeveldriniu ugnies poveikiu, – kaip lengvieji minosvaidžiai. Šis ginklas gali būti naudojamas tiek kaip stacionari, tiek kaip mobili ugnies paramos priemonė.

Povamzdinis

granatsvaidis AG-36

Povamzdinis granatsvaidis AG-36 buvo sukurtas Vokietijos „Heckler&Koch” ginklų įmonėje, jis pakeitė pasenusį HK 79 modelį. Pirminė šio povamzdinio granatsvaidžio platforma buvo naujos kartos automatinis šautuvas G-36. Tačiau vėliau AG-36 buvo pritaikytas tvirtinti ir prie Didžiosios Britanijos kariuomenės standartinio automatinio šautuvo L85A2, ir Kanadoje gaminamos M-16 versijos „Diemaco” C7 ir C8. Vėliau sukurtas modelis AG-36, tvirtinamas ant amerikietiško M-16 A4 Picatinny tipo povamzdinės tvirtinimo pavažos. Taip pat sukurta ir prijungiama peties atrama, su kuria sujungus povamzdinį granatsvaidį AG-36 galima naudoti kaip savarankišką ginklą.

Prieštankinis beatošliaužis pabūklas PV1110

PV 1110 arba Pvpj 1110 – švedų gamybos 90 mm prieštankinis ginklas, pabūklas arba kitaip dar vadinamas prieštankiniu beatošliaužiu, skirtas naikinti šarvuotus visureigius, tankus, sunkvežimius ir nedidelius pastatus. Pagrindinė paskirtis – naikinti šarvuotą techniką.

Pabūklai tvirtinasi prie sunkvežimių ir BV-206. Pagrindiniai naudotojai: Lietuva, Latvija, Estija, Švedija ir Airija.

Lengvieji 60 mm

minosvaidžiai

Lengvasis 60 mm minosvaidis yra kuopos netiesioginės ugnies palaikymo ginklas, skirtas pėstininkų padaliniams paremti, taip pat priešo gyvajai jėgai ar silpnai įrengtiems įtvirtinimams naikinti. Šis ginklas šaudo minomis. Paprastai minosvaidžiai susideda iš taikymosi įtaiso, vamzdžio, dvikojo ar trikojo lafeto (atramos kojelių) ir atraminės plokštės (į ją įstatomas vamzdžio drūtgalis). Minosvaidžiu šaudoma stačia trajektorija, o kai kurių modelių lengvaisiais minosvaidžiais galima šaudyti ir plokščia trajektorija. Todėl kai kurių modelių lengvieji minosvaidžiai turi po du taikymosi įtaisus – šaudyti stačia ir plokščia trajektorijomis.

Sunkieji 120 mm

minosvaidžiai

Sunkusis 120 mm minosvaidis yra bataliono netiesioginės ugnies palaikymo ginklas, skirtas pėstininkų padaliniams paremti. Sunkiojo minosvaidžio funkcijos – naikinti priešo karius ir slopinti ugnies priemones (išdėstytas atvirai arba paslėptas priedangose), t. y. slopinti priešo ugnies priemones, išdėstytas priešingose šlaitų pusėse, giliuose kloniuose, tarpekliuose ir miškuose, naikinti (slopinti) minosvaidžių baterijas, matomas ir nematomas, išdėstytas dažniausiai priešingose šlaitų pusėse, tarpekliuose, lengvose priedangose. Taip pat kovoti su priešo artilerijos baterijomis, išsidėsčiusiomis arti už priešo gynybinės linijos, apkasų, tranšėjų, griauti (ardyti) susisiekimo eigas ir lengvus medžio ir žemės statinius, daryti perėjimus vielų užtvarose, lydėti šaulius, atremti priešo atakas ir kontratakas.