ЛУГАНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКОГО ТУРИЗМУ і КРАЄЗНАВСТВА

YouTubeFacebookInstagram

Відбувся Чемпіонат Луганської області зі спортивного

 орієнтування серед вихованців позашкільних закладів освіти 

у форматі онлайн

 Потягом квітня відбувся Чемпіонат Луганської області зі спортивного орієнтування, організаторами якого виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

Чемпіонат пройшов у форматі онлайн у два етапи:

-  06 квітня 2024 року відбувся І етап – змагання з трейл-орієнтування;

- 13 квітня 2024 року відбувся ІІ етап – змагання з прикладного орієнтування та топографії.

Змагання зі спортивного орієнтування проходили в молодшій (2011 р .н. і молодші), в середній (2010-2009 р. н.) та старшій (2006-2008 р. н.) вікових групах. У заході взяли участь 282 учасника з 11 територіальних громад Луганської області: Лисичанської, Попаснянської, Рубіжанської, Сєвєродонецької, Кремінської, Сватівської, Біловодської, Новоайдарської, Гірської, Нижньодуванської, Марківської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

Спортивне орієнтування – неолімпійський вид спорту, суть якого полягає аби на незнайомій місцевості за допомогою карти та компаса якнайшвидше подолати дистанцію, відвідавши контрольні пункти. Заняття орієнтуванням сприяють гармонійному розвитку учнів – фізичному, розумовому та психологічному. Цей вид спорту – один з ефективних засобів підготовки майбутніх захисників України. І хоч сьогодні змагання проходять онлайн, але ж учасники мають можливість перевірити свої теоретичні знання, щоб потім використовувати їх у офлайн.

Так, на дистанції з трейл-орієнтування учасникам пропонувалися завдання, в яких треба було за допомогою фото, на якому зображено КП на місцевості, і карти, з відміченими декількома контрольними пунктами, визначити правильне положення знаку КП – контрольного пункту. Учасники повинні вміти «читати карту», щоб на місцевості швидко визначати своє місцезнаходження.

На наступному етапі змагань – на дистанції з прикладного орієнтування та топографії учасникам пропонувалися завдання, в яких треба було показати знання роботи з компасом, вміння орієнтуватися за допомогою топографічних карт, використовувати легенди при орієнтуванні, знання топографічних знаків тощо.

Учасники показали високий рівень знань зі спортивного орієнтування. Бажаємо їм нових спортивних досягнень!

 

З результатами змагань можна ознайомитися на сайті Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства у розділі «Спортивний туризм» за посиланням:

https://sites.google.com/view/locdutksait/  

Відбулася нарада з відповідальними за проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)

04 квітня 2024 року Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства провів нараду на виконання Указу Президента України від 18.05.2019 р. №286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», наказу МОН України від 04.10.2021 № 1063 „Про проведення у 2023-2024 навчальному році Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”)”,реалізацію Положення про Всеукраїнську дитячу-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура») та плану проведення.

Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання дітей та молоді, спортивно-оздоровчої роботи, прогресивною формою учнівського самоврядування, важливим засобом формування національно-патріотичної свідомості.

У нараді взяли участь понад 100 учасників – відповідальні працівники за даний напрямок роботи в органах управління освітою територіальних громад області, відповідальні особи за впровадження гри в закладах освіти та керівники роїв з 17 територіальних громад: Біловодської, Білолуцької, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Троїцької, Чмирівської, Шульгинської.

Під час наради увагу учасників було привернуто до нормативних документів, якими визначено правила, загальні принципи організації та проведення гри «Сокіл» («Джура»). Присутніх ознайомили з Програмою та Умовами проведення ІІ (обласного) етапу гри для молодшої, середньої та старшої вікових груп. Також розглянули питання проведення конкурсів: візитівки рою «Ватра», інтелектуальної гри «Відун», комплексного конкурсу з туристсько-спортивної підготовки, «Фізична підготовка», «Вогнева підготовка», «Рятівник» тощо. Надано рекомендації щодо посібників які доцільно користуватися під час підготовки роїв.

Учасники заходу обговорили питання організації та проведення заходів у форматі онлайн, зокрема в умовах можливого блекауту.

З метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти Луганщини до участі в грі запрошуємо патріотично налаштованих учнів закладів освіти:

-      15-17 років (далі - старша вікова група);

-      11-14 років (далі - середня вікова група);

-      6-10 років (далі - молодша вікова група)

Разом до Перемоги!

Засідання організаційного комітету щорічного обласного конкурсу творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році

 

03 квітня 2024 року Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації у форматі онлайн провів засідання організаційного комітету з питань організації та проведення щорічного обласного конкурсу творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді  Луганської області у 2024 році. 

Конкурс проводиться з метою патріотичного виховання, розвитку творчого потенціалу дітей та молоді, розширення знань про Луганську область, популяризації кращих досягнень історичної, культурної та духовної спадщини Луганщини.

Під час засідання обговорили Положення про щорічний обласний конкурс творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області (далі – Конкурс), його мету та завдання, номінації.

За підсумками роботи оргкомітету визначили, що у 2024 році Конкурс проводиться у номінації «Я починаюсь з отчої землі», присвяченій вивченню та опису пам’яток та пам’ятників Луганської області. До участі у Конкурсі запрошуються учні 5-11 класів закладів загальної середньої освіти, вихованці закладів позашкільної освіти, здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області.

Конкурс буде проходити у два етапи:

-   І етап – у територіальних громадах Луганської області до 10 травня 2024 року,

-   ІІ етап (обласний) з 16 травня по 01 червня 2024 року.

На засіданні оргкомітету Конкурсу визначилися зі складом членів журі у 2024 році.

Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення конкурсу у поточному році.

Засідання організаційного комітету щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році


22 березня 2024 року у форматі онлайн проведено засідання організаційного комітету з питань організації та проведення щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт  «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді  Луганської області у 2024 році. Конкурс присвячений захисникам та захисницям України, волонтерам, борцям за незалежність України – мешканцям Луганщини.

Під час засідання обговорили Положення про щорічний обласний конкурс пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області, його мету та завдання, визначили важливість проведення зазначеного конкурсу.

За підсумками роботи оргкомітет визначив терміни проведення Конкурсу, обговорили та затвердили його Програму та склад членів журі у 2024 році.

Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення конкурсу у поточному році.

Дякуємо колегам!

Засідання організаційного комітету з організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2023-2024 навчальному році

 21 березня 2024 року у форматі онлайн проведено засідання організаційного комітету з організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2023/2024 навчальному році в Луганській області та затвердження Програми Гри для трьох вікових груп. 

Тетяна Ткачова, в.о. директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, підкреслила, що не дивлячись на складні умови, Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гру «Сокіл» («Джура») продовжує впроваджуватися у закладах освіти Луганської області у 2023/2024 навчальному році, також проводяться різноманітні заходи на рівні громад і на обласному рівні. У 2023 році джури всіх трьох вікових груп достойно представляли область на ІІІ етапі Гри.

Під час засідання обговорили та затвердили програми проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2024 році для молодшої, середньої та старшої вікової груп.

Крім того, розглянули кандидатури членів суддівської колегії ІІ етапу гри.
Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2024 році для двох вікових груп за дистанційною формою.

Дякуємо колегам!

РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

 

                                  Небесна Сотня – наша перша лава

                                  У справедливій мирній боротьбі

                                  За Україну полягла – Героям Слава!

                                   І вічна пам’ять їм на цій землі!

 

Відповідно до планів роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні 19 та 20 лютого 2024 року відбулися краєзнавчі читання у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») серед роїв середньої та старшої вікових груп. Захід був організований Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму та краєзнавства з метою вшанування пам’яті про Героїв Небесної Сотні, загиблих у боротьбі за свободу та цілісність України. У краєзнавчих читаннях взяли участь 59 учасників із 16 громад Луганської області: Біловодської, Лисичанської, Сєвєродонецької, Рубіжанської, Кремінської, Марківської, Міловської, Новоайдарської, Нижньодуванської Попаснянської, Сватівської, Новоайдарської, Гірської, Старобільської, Троїцької, Шульгинської.

Хвилиною мовчання учасники краєзнавчих читань вшанували Героїв Майдану, які віддали своє життя за європейське майбутнє України.

Під час урочистого відкриття учасників заходу привітала Короткова Олена, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання, кандидат історичних наук, доцент Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, яка підкреслила важливість пам’ятати та віддавати шану патріотизму і мужності Героїв Небесної Сотні.

Про події осені – зими 2013-2014 року згадала Юлія Кішенко, учасниця Луганського євромайдану, координатора освітнього напрямку БФ "Схід SOS", волонтерка, активістка, громадська діячка. Юля підкреслила, що сьогодні учасники Луганського євромайдану продовжують відстоювати демократичне майбутнє України зі зброю в руках на фронтах або займаються волонтерством.

У заході також взяли участь Вікторія Руда – кандидат історичних наук, заступник директора з науково-методичної роботи комунального закладу «Луганська обласна мала академія наук», доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та Ірина Хайло, методист кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Під час заходу прозвучали доповіді на теми: «Небесна Сотня: чин, який змінив хід історії», «Учасникам Майдану та російсько-української війни, землякам з Луганщини присвячується…», «Вплив засобів масової інформації на формування громадянської активності українського народу під час Революції Гідності», «Луганськ – моє місце сили», «Бо той Майдан тепер для мого краю, Немов раніше Запорізька Січ…» та інші.

Цьогоріч у доповідях учасників звучали імена Героїв Небесної Сотні та інших учасників Майдану, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів України та її європейського вибору: Руслана Онищенко, Романа Гурика, Богдана Сольчаника, Назара Войтовича, Олега Юрченко, Івана Наконечного, Романа Сеника, Павла Мазуренка, Богдана Вайди, Юлії Смирнової та десятки інших.

Також були представлені доповіді про наших земляків, хто був учасником як Київського, так і Луганського євромайданів – Юлії Кішенко, Олексія Біди, Олександра «Семеновича», Максима Губкіна та ін.

Учасники заходу, під час підготовки своїх доповідей брали інтерв’ю в учасників тих подій або у їх родичів, використовували інтернет-ресурси.

Підсумки заходу підвела директор Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Тетяна Сідєльнікова, яка подякувала учасникам за проведену краєзнавчу роботу з метою збереження пам’яті про Героїв Небесної Сотні та трагічні події Революції Гідності 2013-2014 років.

 

ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ, ВОНИ ЖИВІ ДОТИ, ДОКИ МИ ЇХ ПАМЯТАЄМО!

УКРАЇНА – Соборна, Незалежна, Непоборна.

                                     Єднають всіх, від заходу до сходу,

                                                      Жовто-блакитні рідні кольори.

                                                      Любов до України в нашого народу

                                                      Живе в серцях, і житиме віки.

                                                      Гуртуймося, щоб нас не роз’єднали,

                                                      Щоб зникла неприязні навіть тінь,

                                                      Щоб знов єдиною країною ми стали,

                                                      Бо наша сила - в єдності стремлінь.

Ніна Єманова

 

Січень місяць наповнений важливими датами для нашої держави.

22 січня щороку українці відзначають День Соборності, присвячений об'єднанню України, яке відбулося у 1919 році. Цей день – результат тривалої боротьби українського народу за свою свободу та незалежність.

29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут – українських студентів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році. Бій під Крутами став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, як успішно боротися проти численного ворога.

З метою вшанування пам’яті борців за незалежність України та з нагоди відзначення Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут протягом січня 2024 року Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства в онлайн-форматі були проведені обласні літературні читання в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У заході взяли участь понад 87 роїв трьох вікових груп (молодша, середня, старша) усього 488 учасників з 14 громад Луганської області.

Учасники читань декларували вірші Ліни Костенко, Василя Стуса, Василя Симоненка, Інелли Огнєвої, Олександра Олеся, Лесі Храплива-Щур, Михайла Дяченка, Галини Потопляк, Миколи Луківа, Петра Шкраб'юка, Надії Тунік, Маргарити Іваник та ін.

Дякуємо усім за участь у заході та пам’ятаємо:

Україна – єдина! Луганщина – це Україна!

 Переглянути відео можна на сторінці Фейсбук Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства а посиланням

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100057565834589

ФОТОВИСТАВКА ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ «УКРАЇНА – ЦЕ МИ!»

Велична і свята, моя ти Україно,

Лише тобі карать нас і судить.

Нам берегти тебе, Соборну і єдину,

І нам твою історію творить!

22 січня ми святкуємо День Соборності України - день, що символізує нашу єдність.

З нагоди відзначення Дня Соборності України протягом січня 2024 року, відповідно до планів роботи Департаменту світи і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, проведено обласний етап Всеукраїнської фотовиставки «Україна – це ми!» в онлайн-форматі.


До участі у обласному етапі Всеукраїнської фотовиставки долучились понад 200 учасників з 86 закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно (професійно-технічної) освіти Луганської області з 18 громад:  Біловодської, Білокуракинської, Білолуцької, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської,  Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Троїцької, Шульгинської, Чмирівської.

П’ять кращих фоторобіт від Луганської області будуть надіслані до Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді для участі у Всеукраїнській фотовиставці «Україна – це ми!» - 2024.

Вітаємо зі святом! Нехай кожен з нас збереже силу духу, бадьорість та оптимізм. Нехай у кожній родині буде мир і спокій, любов і взаєморозуміння. Віримо в майбутнє рідної України!

Дякуємо всім учасникам за активну громадянську позицію, бажаємо здоров’я і натхнення, добробуту, злагоди та успіхів!

З єднанням української землі,

Соборність наша вічна і стокрила!

Ми, українці, на її чолі

Братаємось і в тому наша сила!

Хай мир панує на твоїх полях,

Хай колоситься й дозріває нива.

І синьо-жовтий над блакиттю стяг

Як воля наша — щира і правдива!

Обласну фотовиставку До Дня Соборності  України можна переглянути у Фейсбук  на сторінці Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства за посиланням https://www.facebook.com/Луганський-обласний-центр-дитячо-юнацького-туризму-і-краєзнавства-296017590828916

Проведено обласну акцію на підтримку наших Героїв на передовій «Новорічні привітання ЗСУ»

Збройні Сили України!

Ви - найкращі, ви - єдині!

Хоробрі, вірні, найрідніші,

Янгол-охоронець Вас хай не полишить!

Вас Бог нехай оберігає,-

Всіх, хто Україну захищає!

Любові й миру вам бажаєм,

З Новим роком Вас вітаєм!

З 20 по 31 грудня в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства була проведена обласна акція «Новорічні привітання ЗСУ». Метою Акції було підняття бойового духу українських військових на передовій у різдвяно-новорічні свята.

В Акції взяли участь 724 здобувачі освіти закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області.

Учасники Акції підготували для захисників вітальні листи, листівки, віршовані та прозові вітання, відеопривітання, присвячені різдвяно-новорічним святам. Новорічні вітання містили слова підтримки, поваги до українських воїнів, а також  вдячності за мужність та оборону нашої країни. Крім того, юні луганчани збирали та направляли нашим захисникам новорічні подарунки, солодощі, малюнки, сувеніри-обереги тощо.

Дякуємо нашим захисникам та захисницям!

Вітаємо усіх зі святом і нехай у Новому році здійсниться головне бажання  українців – перемога і довгоочікуваний мир!

Переглянути новорічні привітання учасників Акції можна на сторінці Фейсбук Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства  https://www.facebook.com/profile.php?id=100057565834589

Проведено педагогічну раду Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

Підведені підсумки роботи Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства за 2023 рік, участі вихованців закладу в обласних та всеукраїнських масових заходах, затверджено план роботи на 2024 рік.

Також затверджені Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти та Положення про академічну доброчесність в Луганському обласному центрі дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

Зима завітала, колядку заспівала

22 грудня 2023 року в гуртку “Етнографічне краєзнавство” Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства (керівник Вікторія Куценко) відбулося святкове заняття, присвячене  календарно-обрядовим пісням зимового циклу “Зима завітала, колядку заспівала”. Вихованці гуртка більше дізнались про колядки, щедрівки, віншування, а в практичній частині заняття відтворили обряд колядування, провели флешмоб колядок, а також створили мотанку-Різдвяного Ангела в рамках обласної акції “Новорічні привітання ЗСУ” (ці ангелики вже “полетіли” до військових на передову). Сонце проходить своє річне коло і знову народжується в новому річному колі, так було завжди від часів наших пращурів і буде у наших потомків. Знання традицій і звичаїв, аналіз народних вірувань і обрядів, розуміння того, що виконується в обрядових дійствах, не дасть згаснути нашому Сонцю Перемоги! Колядує нині вся наша родина, а наша родина - рідна Україна!

Підведені підсумки ІІ регіонального етапу Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна»

 

Щорічно учнівська молодь Луганщини бере участь у Всеукраїнській краєзнавчій експедиції «Моя Батьківщина – Україна», яка проводилась відповідно до планів на 2023 рік роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної адміністрації та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Цьогоріч для участі у ІІ (регіональному) турі експедиції надійшло 16 краєзнавчо-дослідницьких робіт, в яких взяли участь 56 юних дослідників від закладів освіти 9 територіальних громад Луганської області: Попаснянської, Красноріченської, Старобільської, Рубіжанської, Сватівської, Троїцької, Лисичанської, Новоайдарської, Білолуцької.

Пошуково-дослідницькі роботи були представлені за напрямами: «Духовна спадщина мого народу», «Із батьківської криниці», «З попелу забуття», «Геологічними стежками України», «Географія рідного краю», які  були спрямовані на вивчення етнографічних, історичних, географічних об’єктів рідного краю.

У напрямі «З попелу забуття» пошукова група, вихованці гуртка «Юні туристи-краєзнавці» комунальної установи «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» досліджували  біографію Артема Бузалова – рубіжанина, військовослужбовця, вихованця Рубіжанського міського Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, інструктора дитячо-юнацького туризму, судді зі спортивного туризму. Краєзнавчий матеріал описаний в роботі «Гідний приклад для майбутніх поколінь» (керівник – Боцун Ю.В.).

Пошукова робота «Нескорений духом. Подвиг рубіжанця» Прусака Єгора, учня 9 класу Рубіжанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Рубіжанської міської ради присвячена герою, випускнику Рубіжанської школи № 3, жителю м. Рубіжне, військовому, патріоту, вірному сину України Старікову Андрію Євгеновичу (керівник – Заліпа О.П.).

Сторінки життя нашого земляка-захисника України Обратенко Олексія досліджували учні комунальної установи «Попаснянський ліцей № 24» Попаснянської міської територіальної громади Луганської області - Шедловська Аліна, Омельченко Максим, Петруновський Микита. Краєзнавчі дослідження викладені в роботі «Пам’ять! Гірка пам’ять! Вона ніколи не згасне» (керівник – Бойко Т.І.).

У рамках напряму «Із батьківської криниці» слід відзначити роботу «Осучаснене фольклорне свято літнього циклу і збережені народні обряди у Троїцькій територіальній громаді Сватівського району Луганської області» пошукової групи «Слобожани», учнів 7-8 класів ОЗО «Ліцей «ПЕРСПЕКТИВА» Троїцької селищної ради» Сватівського району Луганської області (керівник - Меніна Г.М.).

Суддівською колегією було визначено кращі пошуково-дослідницькі роботи з напрямів краєзнавства.

Вітаємо переможців ІІ регіонального етапу Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна» у 2023 році.

Дякуємо всім учасникам експедиції за активну участь! Бажаємо всім творчих успіхів!

Відбулася вікторина до Дня 

Збройних сил України

З метою формування національної свідомості в учнівської молоді, виховання почуття патріотизму, до Дня Збройних Сил України 06 грудня 2023 року була проведена обласна краєзнавча вікторина. Організаторами виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та  Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Захід був проведений у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).


Участь у заході взяли понад 350 учнів закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти Луганської області, учасники Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») з 16 громад області.

Окремий залік проводився серед роїв молодшої, середньої та старшої вікових груп Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Заявки на участь у вікторині подали понад 90 роїв усіх вікових груп.

Учасникам були запропоновані питання, що стосуються історії Збройних Сил України, родів військ, символіки, видів техніки, подій російсько-української війни 2014 року і дотепер.

Підведення підсумків триває.

Вітаємо усіх з Днем Збройних Сил України! Дякуємо нашим захисникам та захисницям!

ХVІ Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття»

 Підведені підсумки ХVІ Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської та студентської молоді з міжнародною участю «Південно-Східна Україна: зі стародавності уХХІ століття», яка пройшла у дистанційному режимі 24-26 листопада поточного року. Організаторами заходу є Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Донецький обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді за підтримки Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.

Конференція проходила у два етапи – відбірковий (заочний) та очний. Учнівська молодь взяла активну участь у дослідницькій роботі. На перший етап цього року зареєструвалися 235 учасників з 23 областей України.

Оргкомітетом відібрано та запрошено до участі в очному етапі
219 учасників з 23 областей України та з Грузії, Франції, Німеччини.

Луганську область у секції «Етнографічні регіональні студії» представляли Олександра Кірпіченко та Ельвіра Цугуй – вихованки гуртка «Етнографічне краєзнавство» Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства (керівник Вікторія Куценко).

Свою пошуково-дослідницьку роботу «Збереження для нащадків колекції народного костюму Новоайдарщини» присвятили колекції народних костюмів Новоайдарщини, серед яких традиційні костюми лемків - етнографічної групи українських горян. Робота проводилася в умовах дистанційного навчання, що значно складніше, але за допомогою сучасних технологій вдалося здійснити поставлені завдання. Було опрацьовано багато онлайн-джерел інформації щодо історії українського національного костюму, його складових, відмінностей його елементів в різних історико-етнографічних регіонах України, зокрема Луганської області, детального опису костюмів колекції народного костюму Новоайдарського краєзнавчого музею, історичних фактів примусового переселення лемків до дванадцяти районів Луганщини у роки Другої світової війни.

Доля лемків відгукнулася в серцях юних дослідниць, які також пережили евакуацію, і принесла розуміння ідентифікації з українською нацією, розуміння глибокого змісту народного вбрання, того що з прадавніх часів нас єднає між собою та вирізняє поміж інших народів.

Пошуково-краєзнавчі матеріали увійдуть до збірки тез робіт учасників конференції. За результатами заходу доповідачі отримають сертифікат учасника, переможці – дипломи.

Традиційно у четверту суботу листопада, яка 2023 року припадає на 25 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв масових голодів 1921—1923 та 1946—1947 років та Голодомору-геноциду 1932—1933 років.

Керівники гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства разом зі своїми вихованцями провели заходи до День пам'яті жертв Голодомору 1932-1933рр.

Так,  вихованці гуртка «Пішохідний туризм» поспілкувалися з вчителем історії Степанович Сергієм Вікторовичем, який ознайомив дітей з тим що ж відбулося в 1932-1933 р. , розповів про передумови голодомори та  страшні наслідки голодомору.  

З метою вшанування пам’яті жертв голодомору, для вихованців гуртка «Географічне краєзнавство» було проведено тематичний захід «Україна 1932–1933. Геноцид голодом», на якому  переглянули презентацію, відеоролики Українського інституту національної пам’яті «Історія гідності. Голодомори».   Глибоко вразили усіх відео-спогади очевидців голодоморів та архівні матеріали того часу, які тривалий період не оприлюднювались. Завершився захід інтерактивною вікториною.

На занятті гуртка «Археологічне краєзнавство» до 90-х роковин Голодомору в Україні переглядали та аналізували відео свідчення мешканки Нижньої Дуванки Марії Тарашевської (1924 р.н.) на сайті Національного музею Голодомору-геноциду

Урок-реквієм провели для вихованців гуртка «Сокіл-Джура»   «ПАМ'ЯТАЄМО! ЄДНАЄМОСЯ! ПЕРЕМОЖЕМО!»  (до 90-х роковин Голодомору 1932–1933 років).

Юні джури з гуртка «Козацько-лицарський гарт»  переглянули цікаве відео про Голодомор. Під час перегляду відповідали на питання. Вшанували День пам'яті жертв Голодомору хвилиною мовчання. І в кінці заняття виготовили аплікацію «Незабудка»,  як символ пам'яті про жертви Голодомору.

25 листопада багато українських родин о 16-й годині приєдналися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті усім померлим від голоду».

День Гідності та Свободи — знакове державне свято, встановлене на честь початку двох революцій. Гідність і свобода, воля і незалежність, права людини — це цінності, що плекали мрію, будували шлях до її втілення й нині дають силу та мужність захищати рідну землю від ворога, будувати соборну незалежну державу.

З метою вшанування мужності та патріотизму українців, які відстояли свої споконвічні цінності – свободу, демократію та європейськість, у гуртках закладу відбулися тематичні заходи: вихованці гуртка «Сокіл-Джура» провели круглий стіл "Хроніки Гідності"; у гуртках «Географічне краєзнавство», «Пішохідний туризм» проведені тематичні бесіди «День Гідності та Свободи»; для вихованці гуртків «Джура» влаштовано перегляд фільмів, проведено онлайн-квест «Вільні творити майбутнє», інформаційні хвилинки, уроки пам’яті, тощо.

Всеукраїнський конкурс на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд)


Протягом листопада 2023 року проводився обласний етап Всеукраїнського конкурсу на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд). Організатором конкурсу виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді, а його обласного етапу – Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

В творчих роботах учні висловлювали своє відношення до сучасних подій російсько-української війни, історії з життя, пережиті емоції. Це історії дітей, кого війна зачепила безпосередньо, хто вимушений був покинути рідні домівки, втікаючи від вибухів, про безсонні ночі під обстрілами, про військових-захисників, волонтерів та простих пересічних українців.

Діти писали про свої тривоги, розпач, сум. Але більш за все вражають дитячі роздуми про майбутнє країни та віру в Перемогу України:

«…Виграємо цю смертельну війну за СВІЙ шлях, за своє майбутнє, за вільний та такий чудовий світ у сім’ї демократичних держав. Я виросту і буду громадянином вільної європейської країни, громадянином вільного світу!..»;

«…Що б вас зробило щасливим? Я б безмежно раділа, якби закінчилася ця проклята війна, усі повернулися додому й Україна здобула Перемогу. Як хочеться знову побачити квітучі українські села, відбудовані міста. Упевнена, що це мрія всіх українських дітей. І вона обов’язково здійсниться!..»;

«За кордоном я продовжую здобувати українську освіту й щиро вірю в повернення додому, в рідне селище, яке зустріне мене вишневим цвітом, пахощами бузку й щирими посмішками вірних друзів...»;

«Мій шлях… Я вдячна долі, що на своєму невеличкому життєвому шляху мене завжди оточують чудові люди, вони різного віку, різних професій, їм важко і морально, і фізично, але вони не втомляються протягувати руку допомоги, дарувати посмішки, підтримувати добрим словом...»;

«Війна змінила кожного з нас. Навчила цінувати час з родиною, радіти чистій воді та постійному світлу. Виклала урок: не нехтувати своїми бажаннями та любити життя…».

«…Зараз дуже актуальними є слова Ліни Костенко: «І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!». Я вдячна українським воїнам за те, що дають нам можливість навіть у такий переломний для країни час продовжувати навчатися, радіти життю! Слава Україні! Смерть ворогам!..»;

«…Ми, українці, обрали дорогу, якою вирушаємо в майбуття. Звичайно, попереду ще багато перешкод. І найстрашніша – ворог на нашій землі. Але я переконаний, що ми переможемо! Звільнимо свою територію та відбудуємо все, що зруйнувала ворожа  навала! Адже ми – УКРАЇНЦІ!..».

Тепер ми з впевненістю можемо сказати, що майбутнє України в надійних руках нашої молоді!

Кращі роботи обласного етапу Всеукраїнського конкурсу на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд) будуть надіслані до Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді для участі у Всеукраїнському етапі конкурсу.

Дякуємо учасникам конкурсу за активну участь у заході. Бажаємо всім  натхнення та творчих успіхів у подальшому.

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!


Відбувся Чемпіонат Луганської області з видів спортивного туризму серед юнаків в онлайн форматі 

Протягом жовтня 2023 року були проведені І та ІІ етапи Чемпіонату Луганської області (ІІ етап Чемпіонату України) з видів спортивного туризму серед юнаків в онлайн-форматі. Організаторами Чемпіонату Луганської області з видів спортивного туризму виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

Змагання проходили в молодшій (2011 р.н. і молодші), середній (2010-2009 р.н.) та старшій (2008-2006 р.н.) вікових групах і в них взяли участь 365 учасників (198 – в змаганнях з пішохідного та 160 –  з велосипедного туризму) з 10 територіальних громад Луганської області, а саме: з Кремінської, Лисичанської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Гірської, Біловодської, Шульгинської, Нижньодуванської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.

У І етапі Чемпіонату учнівська молодь змагалась з пішохідного туризму. Учасникам змагань треба було розв’язати різноманітні ситуації, які трапляються під час проходження дистанцій з пішохідного туризму, показати знання з правил проведення змагань і проведення спортивних туристських походів, теоретичні навички першої допомоги постраждалому, орієнтування на місцевості за допомогою карти та компасу.

За результатами змагань з пішохідного туризму переможцями Чемпіонату стали в старшій віковій групі

 серед дівчат:

серед юнаків:

в середній віковій групі

серед дівчат:

серед юнаків:

в молодшій віковій групі

серед дівчат:

серед юнаків:

У ІІ етапі Чемпіонату учнівська молодь змагалась з велосипедного туризму.

Учасникам змагань треба було розв’язати різноманітні ситуації, які трапляються під час проходження маршрутів з велосипедного туризму, показати знання правил дорожнього руху, орієнтування на місцевості та прокладання маршрутів на карті, теоретичні навички першої допомоги постраждалому.

За результатами змагань з велосипедного туризму переможцями Чемпіонату стали:

в старшій віковій групі

серед дівчат:

серед юнаків:

в середній віковій групі

серед дівчат:

серед юнаків:

в молодшій віковій групі

серед дівчат:

серед юнаків:

Бажаємо юним туристам здоров’я та нових спортивних досягнень!

27 вересня – Всесвітній день туризму!

27 вересня 2023 року у м. Кропивницький на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.Чижевського відбулися обласні святкові заходи з нагоди Всесвітнього дня туризму. Організатори заходу запропонували мешканцям та гостям м. Кропивницький ознайомитися з виставкою «Туристичні магніти Кіровоградщини», відвідати фотовиставку, взяти участь у перегляді відеофільмів, у вікторинах, іграх тощо.

Дитячо-юнацький туризм надає можливість дітям пізнати навколишній світ, випробувати себе, удосконалитись. Також він є невід’ємною складовою патріотичного виховання, розвитку пізнавальних та спортивно-туристичних здібностей учнівської молоді.

Педагоги Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства разом з колегами з Кіровоградської та Донецької областей долучилися до святкування та організували різноманітні локації з пішохідного туризму, велосипедного туризму та спортивного орієнтування.

Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства запропонував учасникам заходу подолати дистанцію «Фігурне водіння велосипеду», яка полягала в проходженні таких фігур: «Змійка між фішками», «Зигзаг», «Ворота», «Колія», «Стоп-лінія». Бажаючи спробували свої сили у подоланні перешкод.

Вітаємо з Всесвітнім Днем туризму! Бажаємо частіше подорожувати і відкривати нові міста і країни. Нехай всі маршрути будуть цікавими і захоплюючими!

Юні спортсмени Луганщини – призери Чемпіонату України зі спортивного орієнтування

 

20-22 вересня 2023 року в місті Києві відбувся Чемпіонат України серед вихованців закладів позашкільної освіти зі спортивного орієнтування, в якому взяли участь 165 спортсменів у складі 19 команд з 7 областей. Організатором змагань виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.

Луганську область представляла команда Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді у складі 12 учасників під керівництвом Гузь Любові Олексіївни – керівника гуртка «Спортивне орієнтування». Для участі у змаганнях діти з’їхалися з усіх куточків України.

До програми Чемпіонату були включені змагання на дистанціях:

- Дистанція Pre-O над коротка;

- Дистанція Pre-O скорочена;

- Естафета (двохетапна, Ч, Ж, Мікс).

Для наших спортсменів далися взнаки відсутність можливості проводити тренування у звичайному режимі, але вони довели, що знають свою справу та показали чудові результати.

За результатами участі у дистанціях найбільшу кількість балів команді принесли:

Свірепова Єлизавета – 113 балів;

Ломкова Валерія – 95 балів;

Клюєв Вадим та Барбарук Олександр - 83 бали.

23 вересня - проходили змагання зі спортивного орієнтування бігом – двоетапна естафета. Вихованці Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді зробили гарний подарунок до Дня позашкілля всім працівникам та тренерам Центру – посіли:

 І місце - Софія Бородавка та Барбарук Олександр у групі Мікс -18;

ІІ місце – Свірепова Єлизавета та Ломкова Валерія у групі Ж-12.

 Вітаємо переможців, бажаємо успіхів у подальшому!