ЛУГАНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКОГО ТУРИЗМУ і КРАЄЗНАВСТВА
ОДНА ЄДИНА СОБОРНА УКРАЇНА
Січень місяць наповнений важливими датами для нашої держави.
22 січня щороку українці відзначають День Соборності. Для України соборність – це єдність у багатоманітності, об’єднання навколо української державності й ідентичності. Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців.
З метою вшанування пам’яті борців за незалежність України та з нагоди відзначення Дня Соборності України протягом січня 2025 року Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства в онлайн-форматі були проведені обласні літературні читання в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») серед молодшої вікової групи. У заході взяли участь 31 рій молодшої вікової групи усього 170 учасників з 10 громад Луганської області.
Звучали літературні композиції на вірші В. Кропівіної, О. Олеся, А. Підмогильної, М. Савка, Л. Савчук, Л. Курганської та ін. Представлена також була авторська поезія. Декламували учасники й вірш нашого земляка Володимира Сосюри:
Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і трави, і води...
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
Дякуємо усім за участь у заході та пам’ятаємо: УКРАЇНА – ЄДИНА!
Переглянути відео можна на сторінці Фейсбук Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства а посиланням: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057565834589
Фотовиставка до Дня Соборності України «Україна – це ми!»
Я співаю про тебе, прекрасна країно,
Де хлібами духмяними вкриті поля,
І про шлях твій до волі, моя Україно,
Незалежна та славна слов'янська земля!
Щороку 22 січня українці відзначають День Соборності України, вшановуючи світлу пам’ять про українських патріотів, що протягом віків боролися за свободу та соборність Української держави.
З нагоди відзначення Дня Соборності України протягом січня 2025 року відбувся обласний етап Всеукраїнської фотовиставки «Україна – це ми!» в дистанційному форматі.
До участі у обласному етапі Всеукраїнської фотовиставки долучились 160 учасників з 78 закладів загальної середньої, позашкільної, професійно (професійно-технічної) освіти Луганської області з 20 громад: Біловодської, Білокуракинської, Гірської, Коломийчиської, Красноріченської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Троїцької, Чмирівської, Шульгинської, Щастинської, ВПУ № 92, ВПУ № 94.
Експертною групою, до складу якої увійшли представники Сєвєродонецького міського Центру дитячої та юнацької творчості та Комунальної установи «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, було визначено кращі фотороботи, які будуть надіслані до Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді для участі у Всеукраїнській фотовиставці «Україна – це ми!» - 2025.
Вітаємо всіх з Днем Соборності України і щиро бажаємо завжди любити свою країну, пишатися своєю історією та своїм народом. Нехай Україна буде гордим птахом у зграї світових країн, нехай щодня дарує українцям свободу думки, відчуття щастя, мир та світлу надію.
Дякуємо всім учасникам за активну громадянську позицію, бажаємо здоров’я і натхнення, добробуту, злагоди та успіхів!
Обласну фотовиставку До Дня Соборності України можна переглянути у Фейсбук на сторінці Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства за посиланням https://www.facebook.com/Луганський-обласний-центр-дитячо-юнацького-туризму-і-краєзнавства-29601759082891
Обласна акція «Новорічні вітання ЗСУ»
Хай ваша мужність не згасає
Здоров’я Бог вам посилає!
Хай ангел з неба береже,
Як ти країну бережеш!
Хай удача буде в бої,
З Новим роком вас, Герої!
Здобувачі дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області привітали українських захисників і захисниць з Різдвом та Новим 2025 роком.
Відповідно до планів роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства на 2024 рік в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») відбулася обласна акція «Новорічні вітання ЗСУ», метою якої є формування активної громадянської позиції у здобувачів освіти, військово-патріотичного та національно-патріотичного виховання української молоді, виховання поваги до воїнів Збройних Сил України.
У Акції взяли участь понад 1200 учасників, які підготували для захисників вітальні листи, листівки, віршовані та прозові вітання, відеопривітання, присвячені різдвяно-новорічним святам. Новорічні вітання містили слова вдячності, підтримки, поваги до українських воїнів за мужність та оборону нашої країни, прагнення до Перемоги. Юні луганчани збирали та направляли нашим захисникам новорічні подарунки, солодощі, малюнки, сувеніри-обереги тощо.
Дякуємо нашим захисникам та захисницям!
Нехай новий рік принесе Вам удачу, вірних побратимів і міцного здоров’я. Віримо, що Україна переможе!
Переглянути новорічні привітання учасників Акції можна за посиланням: https://www.facebook.com/hashtag/новорічні_вітання_ЗСУ
Відбулася педагогічна рада
28 грудня 2024 року відбулася педагогічна рада закладу, де розглядалися питання про результат роботи Луганського обласного центру дитячою-юнацького туризму і краєзнавства за 2024 рік, про затвердження плану роботи на 2025 рік.
Також для використання у роботі закладу було схвалено Пам’ятку керівнику гуртка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Про формування гнучких навичок (SOFT SKILLS) у вихованців гуртків в умовах реалізації концепції «Нової української школи».
З 15 грудня по 31 грудня 2024 року триває обласна акція «Новорічні вітання ЗСУ»
З прийдешнім Різдвом Христовим та Новим роком, наші дорогі захисники! У Різдвяний день відчуйте теплі слова підтримки та щирої вдячності за Вашу сміливість та самопожертву. А Новий 2025 рік нехай принесе нашій Україні мир та Перемогу!
Ангела-Охоронця за плечима кожному Воїну!
Дякуємо Вам, наші Герої, за те, що мужньо захищаєте Україну! Бережи Вас Бог!
Засідання обласного штабу з підготовки та проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)
18 грудня 2024 року відбулося засідання обласного штабу з підготовки та проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
У порядку денному розглядалися питання підсумків Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») за 2023/2024 навчальний рік і підготовки та проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2025 році в Луганській області в умовах воєнного стану.
Членів оргкомітету привітала Катерина Безгинська, заступник голови обласної військової адміністрації, голова штабу й ознайомила з оновленим складом обласного штабу гри «Джура».
Тетяна Поскрякова, в.о. директора Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, заступник голови штабу довела до відома присутніх підсумки Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), яка пройшла у закладах освіти області у 2023/2024 навчальному році. Зазначила, що у рамках гри проведено ряд заходів з національно-патріотичного та військово-патріотичного напрямів, у тому числі ІІ (обласний) етап гри, переможці якого взяли участь у ІІІ (Всеукраїнському) етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Сідєльнікова Тетяна, директор Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, доповіла про підготовку та проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2025 році в Луганській області в умовах воєнного стану та внесла пропозиції до річного плану організації та проведення гри у 2025 році.
Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть...
11 грудня 2024 року в м. Косові Івано-Франківської області відбулась VІ Всеукраїнська краєзнавчо-етнологічна конференція учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…». Організаторами заходу виступили Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Івано-Франківський обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді. Співорганізаторами конференції є Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Івано-Франківська обласна організація Національної спілки письменників України, Івано-Франківський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Івано-Франківська обласна спілка журналістів Національної спілки України.
Захід проходив у форматі online на платформі додатку Google Meet. 194 учасники з багатьох куточків України працювали в секціях «Традиції, звичаї та обряди українського народу», «Український побут, народні ремесла, художні промисли», «Традиційне вбрання українців», «Народна архітектура та її стилі», «Говірка, наріччя та діалект». Луганську область представляли 5 юних дослідників-пошуковців.
Єлизавета Цицора, учениця 11 класу Нижньодуванського ліцею, вихованка гуртка «Географічне краєзнавство» Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, представляла свої дослідження за темою «Таємниці обряду: «Гоніння гадюк» – символ очищення» (керівник – Ольга Тачка). У своїй роботі учениця досліджувала витоки, традиції та символіку давнього обряду «Гоніння гадюк», який у минулому був важливою складовою обрядової культури нашого краю. Виступ включав опис ритуалу, його зв'язок із природними циклами, а також сучасні спроби відновлення та популяризації цього унікального звичаю. Доповідь отримала схвальні відгуки від організаторів та потрапила до переліку найкращих з-поміж 70 учасників секції «Традиції, звичаї та обряди українського народу». Обряд «Гоніння гадюк» вже внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України!
Також в секції «Традиції, звичаї та обряди українського народу» Соломаха Софія, учениця 11 класу Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, представляла дослідження за темою «Пиріжки з сопкою та сушкою до храмового свята села Шульгинки – Трійці» (керівник – Світлана Ілюхіна). Виступ учениці був присвячений популяризації автентичних форм нематеріальної спадщини, особливостям та збереженню кулінарних традицій, пов'язаних із святкуванням храмового свята Трійці в Шульгинській селищній територіальній громаді Луганської області. Під час виступу присутні були ознайомлені з унікальними старовинними рецептами начинок до пиріжків, які передавались в Шульгинській громаді із поколінь в покоління.
Учні Вовчоярівської гімназії Сєвєродонецького району Луганської області - Новак Вероніка, Калабухов Богдан, Сорокін Дмитро представляли дослідження у секції «Говірка, наріччя та діалект» за темою "Краєзнавство та етнологія: збереження традицій у сучасному світі". Робота присвячена важливості передачі національної спадщини від покоління до покоління через молодь (керівник – Наталія Чеботар).
Вітаємо учасників Всеукраїнської краєзнавчо-етнологічної конференції з успішними виступами і пишаємось плідною роботою їх керівників!
Всеукраїнський семінар для членів обласних штабів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура")
13 грудня 2024 року у м. Київ відбувся всеукраїнський семінар для членів обласних штабів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), педагогічних працівників, відповідальних за національно-патріотичне виховання в обласних закладах позашкільної освіти, організаторами якого виступили. Захід відбувся з нагоди 15-ої річниці від часу проведення першого всеукраїнського етапу гри «Джура».
Участь в семінарі взяли 70 учасників з усієї України. Делегацію Луганської області представляли Сагіна Наталія, начальник відділу дошкільної, інклюзивної та загальної середньої освіти Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, Сідєльнікова Тетяна, директор Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства та активний учасник гри Донченко Володимир, керівник рою, заступник директора з навчально-виховної роботи Ліцею «Інітіум» міста Сєвєродонецька.
Під час відкриття присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять полеглих в боротьбі за Україну. Учасників семінару привітали організатори заходу: Олена Тяпка, головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України, Наталія Савченко в.о. директора Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Олег Медуниця, Голова Фонду оборони України, член Наглядової ради МБУ «Центру Національного Відродження».
Під час роботи дискусійної панелі на тему ««Напрямні і пріоритети розвитку «Джури» у стратегічному вимірі» виступив народний депутат Василь Мокан, який розкрив важливу роль гри «Джура» у процесі реалізації політики утвердження української національної ідентичності. Головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України Олена Тяпка підкреслила, що Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є комплексною системою формування цінностей у дітей та молоді. Начальник відділу Міністерства молоді та спорту України Оля Потєхіна, довела до відома присутніх, що джерелом фінансових можливостей гри є «Державна цільова соціальна програма з утвердження української національної і громадянської ідентичності на період до 2028 року» і необхідно використовувати цей ресурс.
Питання діяльності штабів усіх рівнів як основного чинника формування і проведення політики розвитку гри «Джура» освітив Володимир Людоговський, заступник директора Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.
Важливе питання здійснення державою початкової військової підготовки в системі освіти підняв директор Громадської спільноти «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій» Юрій Пустовій, який зазначив, що не достатньо прикладається зусилля з підготовки майбутніх захисників, особливо з питань орієнтування на місцевості, топографії, елементарних знань з математики фізики.
Друга половина семінару була присвячена обміну успішними практиками організації та проведення заходів у рамках гри «Джура».
За підсумками семінару організатори Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у Луганській області врахують рекомендації, що прийняті на семінарі у своїй подальшій роботі під час проведення ІІ (обласного) етапу гри «Сокіл» («Джура») та приділять особливу увагу питанням орієнтування на місцевості, топографії, надання долікарської допомоги тощо.
Всеукраїнський семінар з відповідальними за спортивний туризм та спортивне орієнтування учнівської молоді
9-10 грудня 2024 рік в Києві відбувся семінар завідуючих відділами спортивного туризму, організаційно-масованими відділами обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді за темою «Спортивний туризм та орієнтування учнівської молоді в умовах воєнного стану», метою якого є підвищення рівня кваліфікації працівників обласних, Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді зі спортивного туризму і орієнтування.
Організатором семінару виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді. В семінарі взяв участь методист Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Олександр Вертеленко.
Під час семінару були розглянуті питання особливості проведення заходів спортивного туризму та спортивного орієнтування у воєнний час, дистанційні форми роботи у діяльності закладів позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого напрямку та підготовка педагогічних працівників до їх використання, програмне забезпечення гурткової роботи спортивно-туристського напряму, особливості організації та проведення змагань на дистанціях трейл-орієнтування.
Під час проведення семінару учасники поділилися досвідом роботи з організації та проведення заходів під час воєнного стану, досвідом співпраці з територіальними громадами на засадах Договору про співпрацю та надання послуг у галузі позашкільної освіти з туристсько-спортивного та краєзнавчого напрямами.
Відбулася вікторина до Дня Збройних сил України
05 грудня 2024 року була проведена обласна вікторина, присвячена Дню Збройних Сил України. Організаторами виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Захід проведений у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») з метою формування національної свідомості в учнівської молоді, поглиблення знань учнів про історію та сучасність ЗСУ, виховання почуття патріотизму, вшанування героїзму та відваги військовослужбовців Збройних Сил України.
Участь у заході взяли понад 356 здобувачів освіти закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти Луганської області, учасники Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») з 15 громад області, з ВПУ № 94, ДПТНЗ «Привільський професійний ліцей» та Золотівського професійного ліцею.
Окремий залік проводиться серед роїв Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Заявки на участь у вікторині подали 73 рої середньої та старшої вікових груп.
Учасникам були запропоновані питання, що стосуються історії Збройних Сил України, родів військ, символіки, видів техніки, подій російсько-української війни 2014 року і дотепер.
Підведення підсумків триває.
Вітаємо з Днем Збройних Сил України воїнів, захисників та захисниць України! Бажаємо Вам міцних сил і незламної віри, сміливих ідей і добрих надій, впевнених планів та обов’язкової удачі, незгасимого оптимізму і довгоочікуваної Перемоги!
Дякуємо Вам!
Міжнародний день волонтера
До Міжнародного дня волонтера представники Волонтерської спільноти «Супи від Матусь» Наталія Бурьяненко, Ігор Бурьяненко та Олена Вертеленко (завідувач відділом нашого закладу) зустрічалися з учнями Кіровоградщини та розповіли про свою справу – виготовлення сухих супів для захисників та захисниць України. Учні закладів освіти допомагають волонтерській спільноті «овочевими донатами». Зустрічі були організовані для того, щоб ознайомити юних волонтерів із процесом перетворення овочів в сухі суміші для супів.
4 грудня, на запрошення педагогів Аджамського ліцею, волонтери провели майстер-клас з фасування сухих супів та борщів з одинадцятикласниками, де учні з задоволенням занурилися у процес фасування.
Цікава зустріч представників спільноти «Супи від Матусь» відбулась 5 грудня з учнями КЗ «Подільська гімназія Кропивницької міської ради». Під час спілкування учні дізналися про діяльність волонтерів у спільноті, про процес виготовлення сухих супів: від збору овочів, їх сушіння, фасування та відправки нашим захисникам.
Педагоги закладу долучаються до фасування сухих супів з квітня 2022 року і продовжують займатися такою важливою справою у «Супи від Матусь» Волонтерська спільнота .
Допомога спільноті потрібна постійно. Долучайтеся!
Вітаємо всіх волонтерів зі святом! Бажаємо сил, наснаги та оптимізму!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
Юні луганчани -учасники
Всеукраїнських краєзнавчих конференцій
В листопаді 2024 року відбулися Всеукраїнські краєзнавчі конференції, в яких взяли участь 11 юних луганчан дослідників-пошуковців, 4 з них – студенти Старобільського та Брянківського фахових коледжей Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, релокованих на Полтавщину.
7-9 листопада 2024 року в режимі онлайн відбулась ХV Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників». Організована Миколаївським обласним центром національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, спільно з Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та за підтримки Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації, ця конференція стала платформою для зібрання найталановитіших молодих дослідників-краєзнавців.
На заочний етап конференцій надійшло понад 320 статей здобувачів освіти закладів загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти із 22 областей України та м. Києва. До участі в очному етапі оргкомітет запросив 156 юних краєзнавців із різних куточків України.
7 учасників, представників Луганської області, працювали в різних секціях відповідно до тематики заходу. Найбільше учасників було представлено в секції «Історичне краєзнавство», а саме: учень Гімназії № 3 міста Рубіжного Луганської області, студентка ВСП «Старобільський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, студенти Відокремленого структурного підрозділу «Брянківський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». В секції «Географічне краєзнавство» представили свої краєзнавчо-дослідницькі роботи учениця Лисичанської гімназії №18 Сіверськодонецького району Луганської області, та студент Відокремленого структурного підрозділу «Брянківський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». Цікавою була робота у секції «Етнографічне краєзнавство» учениці Лисичанського ліцею №27 Сіверськодонецького району Луганської області. Кожна секція Конференції була справжньою платформою для обміну досвідом, знаннями та ідеями.
З 22 по 24 листопада 2024 року відбулася Відкрита обласна історико-краєзнавча конференція учнівської та студентської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття» в межах ХVІІ Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської та студентської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття» у дистанційному режимі. Організаторами заходу є Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Донецький обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді за підтримки Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації. На заочний етап надійшло матеріали від 217 учасників. Оргкомітетом відібрано та запрошено до участі в очному етапі 192 учасника з 22 областей України і 8 з Грузії, 1 з Франції, 1 з Люксембургу.
У секції «Історія та археологія Південно-Східної України з найдавніших часів до початку ХХ ст.» взяли участь: учень Морозівського ліцею Міловської селищної ради Луганської області з роботою «Печери Сватівщини» та учениця Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області з роботою «Виникнення села Павлівка Сватівського (Білокуракинського) району Луганської області», за яку отримала Диплом ІІІ ступеня.
У секції «Війна в Україні 2014-2024 років очима молоді» свою дослідницьку роботу «Наші в строю. Від стягів до зброї» представив учень Лисичанського ліцею №28 «Гарант» Сіверськодонецького району Луганської області.
Дипломом ІІІ ступеня відзначена учениця Білолуцького ліцею Білолуцької селищної ради Луганської області, яка представила свою роботу «Історія рідного закладу освіти Білолуцького ліцею – одна із сторінок історії мого рідного краю» в секції «Культурно-освітні процеси в регіонах».
В умовах війни юні дослідники продемонстрували, що знання рідної культури, природи та історії є частиною національного спротиву. Виступи учасників у кожній секції підтвердили, що молодь України — це нове покоління захисників своєї землі, готових зберігати і популяризувати надбання рідного краю.
За результатами Всеукраїнських історико-краєзнавчих конференцій будуть видані збірки тез учасників, куди увійдуть доповіді луганчан.
Вітаємо учасників Всеукраїнських конференцій з успішними виступами та пишаємось плідною роботою їх керівників!
Відбувся Чемпіонат Луганської області з видів
спортивного туризму серед юнаків у форматі онлайн
Протягом листопада 2024 року відбувся Чемпіонат Луганської області з видів спортивного туризму у форматі онлайн. Організаторами Чемпіонату Луганської області з видів спортивного туризму виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Чемпіонат проходив у два етапи:
І етап – змагання з пішохідного туризму (9 листопада 2024 року);
ІІ етап – змагання з велосипедного туризму (16 листопада 2024 року).
Змагання з видів спортивного туризму проходили в молодшій (2012 р .н. і молодші), середній (2011-2010 р. н.) та старшій (2009-2007 р. н.) вікових групах. У заході взяли участь 826 учасників (429 в змаганнях з пішохідного і 397 в змаганнях з велосипедного туризму) з 12 територіальних громад Луганської області: Біловодської, Білокуракинської, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Нижньодуванської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Шульгінської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
На І етапі Чемпіонату проводились змагання з пішохідного туризму, під час яких учасникам змагань треба було розв’язати різноманітні ситуації, які трапляються під час проходження дистанцій з пішохідного туризму, показати знання з правил проведення змагань і проведення спортивних туристських походів, теоретичні навички надання домедичної допомоги постраждалому, орієнтування на місцевості за допомогою карти та компасу.
Під час ІІ-го етапу Чемпіонату – змагань з велосипедного туризму – учасникам пропонувалось розв’язувати ситуативні завдання, які трапляються під час проходження маршрутів з велосипедного туризму, показати знання правил дорожнього руху, орієнтування на місцевості та прокладання маршрутів на карті, теоретичні навички надання домедичної допомоги постраждалому.
Вітаємо переможців змагань! Бажаємо учасникам здоров’я та нових спортивних досягнень!
Запали свічку пам’яті
Традиційно у четверту суботу листопада, яка 2024 року припадає на 23 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв масових голодів 1921—1923 та 1946—1947 років та Голодомору-геноциду 1932—1933 років.
23 листопада о 16-й годині колектив закладу разом з вихованцями приєдналися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті».
День Гідності і Свободи
21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.
13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.
У гуртках закладу відбулися тематичні заходи «Урок свободи: історії, що змінили нас», «Вільні творять майбутнє», «Нас не подолати» та ін.
Юні джури Луганщини взяли участь у всеукраїнському проєкті "Школа ройових"
З 14 по 17 листопада 2024 року у Івано-Франківській області відбувся всеукраїнський збір лідерів учнівського самоврядування в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») – «Школі ройових та курінних». Участь у вишколі взяли 60 джур та їх виховники, які з'їхались майже з усіх регіони України.
Луганщину представляли джури куріня Кіндрата Булавіна Ліцею міста Рубіжного Луганської області — представники рою «Соколи» Лакіза Яна, Штепа Лілія та виховник рою Овчаренко Оксана.
Юні джури Луганщини взяли участь у всеукраїнському проєкті "Школа ройових"
З 14 по 17 листопада 2024 року у Івано-Франківській області відбувся всеукраїнський збір лідерів учнівського самоврядування в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») – «Школі ройових та курінних». Участь у вишколі взяли 60 джур та їх виховники, які з'їхались майже з усіх регіони України.
Луганщину представляли джури куріня Кіндрата Булавіна Ліцею міста Рубіжного Луганської області — представники рою «Соколи» Лакіза Яна, Штепа Лілія та виховник рою Овчаренко Оксана.
Програмою заходу передбачалося проведення ігор та вправ на знайомство, здруження і довіру; тренінги/вишколи з домедичної допомоги, психологічної, інформаційної та фізичної безпеки, вирішення конфліктів, позитивного мислення в стресових ситуаціях, уміння ефективної комунікації, відпрацювання лідерських навичок, проведення наметових таборувань та інше.
Вихованці та виховники опанували блоки:
– «Формування української ідентичності», які містили зустрічі з краєзнавцями та відвідування музею;
– «Прокачування лідерських навичок» - тренінги з відпрацювання лідерських якостей, згуртування рою, вирішення конфліктів, подолання стресів;
– «Опанування навичок джур».
Програма також включала екскурсії з метою ознайомлення з історією Ворохтянського краю, відвідування музею «Феєрія карпатського духу» та інших цікавих локаціїй с. Ворохта. Учасники «Школи ройових та курінних» вшанували пам’ять полеглих захисників України на території Меморіалу Героїв громади.
Згуртованість була у всьому від урочистого підняття прапора до щоденного шикування, участі у заходах тощо. Джурівці відпрацювали навички домедичної допомоги, наметового таборування, створили свої тимчасові рої та розподілили між собою обов'язки.
Завершенням зборів стало урочисте закриття під час якого учасники отримали сертифікати.
1000 днів спротиву, стійкості та мужності
19 листопада – 1000 днів як росія розпочала повномасштабний наступ на нашу Україну.
Це 1000 днів всенародного спротиву; боротьби за волю та незалежність; стійкості, мужності та єдності всього українського народу. Це 1000 днів, протягом яких кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу.
З нагоди 1000 днів від початку повномаштабного вторгнення російської федерації в Україну в Луганському обласному центрі дитячо-юнацького туризму і краєзнавства проведено низку виховних заходів «1000 днів супротиву», «Незламні українці» тощо.
Вихованці гуртка «Археологічне краєзнавство» стали учасниками інтерактивної лекції «1000 днів опору», а вихованці гуртка «Сокіл-Джура» учасниками уроку пам’яті «1000 днів стійкості».
Для вихованців гуртка «Географічне краєзнавство» проведено тематичне заняття з нагоди 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україні.
До перегляду документального фільму Алана Бадоєва «Довга доба» долучились вихованці гуртків «Джура», «Юні туристи-краєзнавці».
Цікавою стала зустріч вихованців гуртків «Пішохідний туризм» та «Юні Скаути» з нашою землячкою, волонтеркою - Мариною Василівною Субботою. З перших днів повномасштабного вторгнення вона присвятила допомозі захисникам. Також вихованці стали учасниками уроку пам’яті «Ключові події 1000 днів».
Для вихованців гуртка «Джура» була організована зустріч з бійцем 93 ОМБР.
Сьогодні, напевно, кожен українець знає хоча б одну людину, хто прямо зараз відстоює незалежність України на передовій, да і не тільки одну. Це рідна людина – син, чоловік, батько, вчитель, брат, друг, колега, знайомий.
Ми всі спільно боремося за те, щоб Український Гімн лунав на всій території України, у кожному куточку нашої незламної держави.
Ми сильні. Ми непереможні. Ми — Україна!
Відбулася онлайн-нарада з питань проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в закладах освіти у 2024/2025 навчальному році
18 листопада 2024 року відбулася обласна нарада з питань проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2024/2025 навчальному році. Організаторами заходу виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. У нараді взяли участь понад 90 учасників із 18 громад області: представники органів управління освітою територіальних громад які відповідають за впровадження гри у закладах освіти, керівники роїв, заступники директорів з виховної роботи закладів освіти тощо.
Під час наради досвідом участі у ІІІ Всеукраїнському етапі Гри "Сокіл" ("Джура") «Карпатська Січ – 2024» поділилися керівники роїв, які представляли Луганську область у поточному році.
Ірина Калініна, керівник рою «Вільні», вчитель початкових класів Гімназії №4 міста Сєвєродонецька Луганської області розповіла про участь у ІІІ етапі гри роя молодшої вікової групи, для яких організатори гри підготували різноманітні майстер-класи, екскурсії та вишколи.
Світлана Кобозєва, керівник рою «Козацька слава», педагог-організатор Ліцею «КОЛЕГІУМ» міста Сєвєродонецька Луганської області поділилася досвідом участі рою середньої вікової групи. Привернула увагу учасників заходу до того, що середня вікова група перебувала у польових умовах, тому діти мають бути фізично підготовленими до участі у різноманітних вишколах, майстер-класах, одноденних походах у гори та інших активностей.
Єрьоменко Катерина, керівник рою розповіла про те, як готувався рій «Молода Січ» КУ «КОМИШУВАСЬКИЙ ЛІЦЕЙ» ПОПАСНЯНСЬКОЇ МТГ до змагань в умовах онлайн, які виклики стали перед ними та як їх розв'язували взявши участь у ІІІ етапі гри старшої вікової групи.
Про роботу наметового табору козацького вишколу «Подільсько-Волинська Січ» розповів Береславський Анатолій, директор табору, вчитель предмету «Захист України» КУ «ПОПАСНЯНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №1 ІМЕНІ ВІКТОРА ШУЛІКА» ПОПАСНЯНСЬКОЇ МТГ.
Провоторова Марина, директорка краєзнавчого музею Новоайдарської селищної ради, голова ГО «Спільнота митців «Арт Гвард і Я», письменниця, членкиня НСПУ представила присутнім освітній проєкт «Це моя Луганщина» і запропонувала долучитися до нього закладам освіти області.
Сідєльнікова Тетяна, директорка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства ознайомила присутніх із сучасними освітніми технологіями, які можна використовувати для організації та проведення заходів у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та з заходами, які плануються провести в рамках гри у Луганській області протягом 2024/2025 навчальному році.
Дякуємо учням та педагогам за активну участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура») і бажаємо успіхів у грі!
Джура – це мудрість, шляхетність, відвага!
26 жовтня 2024 року відбулася онлайн-нарада методичного об’єднання керівників гуртків.
Розглянули питання формування гнучких навичок (SOFT SKILLS) у вихованців закладів позашкільної освіти в умовах реалізації концепції «Нової української школи».
Керівники гуртків Єрьоменко Катерина та Матвієнко Вікторія представили досвід підготовки рою у форматі online до участі в ІІІ етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») офлайн.
Обговорили питання впровадження українського правопису 2019 року.
Працівники та вихованці Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства долучилися до написання Радіодиктанту національної єдності під назвою «Магія голосу» .
У 2024 році авторкою Радіодиктанту національної єдності є Оксана Забужко, українська письменниця та есеїстка.
Читав текст письменник, музикант, екоактивіст і військовий Павло Вишебаба.
ВІДБУЛИСЬ КРАЄЗНАВЧІ ЧИТАННЯ ЗА ПІДСУМКАМИ ЩОРІЧНОГО ОБЛАСНОГО КОНКУРСУ ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКИХ РОБІТ «ГЕРОЇВ ПАМ’ЯТАЄМО ІМЕНА»
22 жовтня 2024 року за підсумками щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області відбулися обласні краєзнавчі читання. Захід було організовано Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму та краєзнавства.
У краєзнавчих читаннях взяли участь 17 юних пошуковців, а також педагоги, представники відділів освіти, громадськості, члени родин воїнів з Лисичанської, Рубіжанської, Сєвєродонецької, Попаснянської, Марківської, Біловодської територіальних громад.
Розпочався захід із декламування авторського вірша «Усім Героям присвячується» Божени Кулешової, здобувачки освіти Відокремленого підрозділу «Регіональний центр професійної освіти Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченко».
Під час урочистого відкриття зі словами привітання до учасників звернулися Ігор Єфремов, капітан поліції, командир роти штурмового полку «Цунамі» об'єднаної штурмової бригади поліції «Лють» та Наталія Жукова, головний спеціаліст Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації.
Учасники краєзнавчих читань розповіли про долі земляків, уродженців Луганської області, мужніх воїнів, волонтерів, громадських діячів, які стали на захисті Батьківщини від зовнішнього ворога. Юні дослідники зібрали матеріали, основані на інтерв’ю з учасниками подій, рідними, друзями, однокласниками, колегами, використовуючи сімейні архіви.
Були представлені доповіді про наших захисників та захисниць України, славних синів і дочок Луганщини, які загинули на війні, та тих, хто стоїть на захисті країни сьогодні: Бабенка Олександра, Єгорова Давида, Волошина Владислава, Кулікова Валерія, Карагодіна Івана, Щербака Максима, Чечелю Владислава, Мельника Владислава, Удовенка Андрія, Коваленка Іллю, Веремеєнка Олександра, Гавву Євгена, бойову медикиню Сагадієву Наталію та інших.
Активного розвитку сьогодні набув волонтерський рух, до якого долучаються багато українців як у межах нашої країни так і за кордоном. Нерідко ціною власного життя вони допомагають Збройним Силам України, доставляючи до місця призначення технічне оснащення, ліки, одяг, продукти харчування. Учасники в своїх доповідях розповіли про жінок-волонтерок Хмельницьку Олену, Дворецьку Вікторію, Ричкову Тетяну та інших.
Із заключними словами виступили керівник відокремленого підрозділу громадської організації «Громадянський корпус» у Луганській області Олена Стеценко та директор Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Тетяна Сідєльнікова, які подякували учасникам за проведену кропітку пошукову роботу з метою збереження пам’яті про героїв-земляків, славних воїнів незалежної Держави!
Захисники та захисниці України! Ми пам’ятаємо! Ми пишаємось! Ми захоплюємось! Ми безмежно вдячні за стійкість! За силу! За мужність! За героїзм!
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
ПІДВЕДЕНО ПІДСУМКИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ЧЕЛЕНДЖУ «ТОП-3 ЗДОБУТКИ НАШОГО КУРЕНЯ»
З 25 вересня по 05 жовтня 2024 року пройшов Всеукраїнський челендж «Топ-3 здобутки нашого куреня», присвячений Дню Захисників і Захисниць України.
За підсумками Всеукраїнського челенджу 123 курені гри «Джура» відзначені дипломами УДЦНПВКТУМ, серед яких і курені закладів освіти Луганської області.
ВІТАЄМО курені:
- імені Княгині Ольги Лисичанський ліцей № 8 Сєвєродонецького району Луганської області
- імені Юрія Полєна Шульгинський ліцей Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області.
Бажаємо джурам впевненості у власних силах, невичерпного завзяття, нових досягнень та здійснення всіх мрій!
Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Цей день покликаний звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, на підтримку людей, які переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.
До Всесвітнього Дня ментального здоров'я, з метою виконання рішення обласної координаційної ради з розвитку охорони психічного здоров’я до дня ментального здоров’я, керівники гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Так, з вихованцями гуртка «Пішохідний туризм» проведена година спілкування «Ментальне здоров'я та способи боротьби зі стресом» (керівник Єрьоменко Катерина). Заняття з елементами тренінгу проведено вихованцями гуртка «Сокіл-Джура» (керівник Дунько Лариса). Під час тренінгу «Сила в турботі про себе», який провели вихованцями гуртка «Юні скаути» (керівник Матвієнко Вікторія), діти дізналися, що таке ментальне здоров'я, як відновити свій емоційний баланс, переглядали відео та виконували вправи на подолання стресу.
Ми повинні навчитися зберігати стійкість та душевну рівновагу в найскладніших ситуаціях, а при необхідності – звертатися за допомогою до відповідних фахівців.
ПІДВЕДЕНО ПІДСУМКИ ЩОРІЧНОГО ОБЛАСНОГО КОНКУРСУ ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКИХ РОБІТ «ГЕРОЇВ ПАМ’ЯТАЄМО ІМЕНА»
1 жовтня 2024 року відбулося засідання суддівської колегії з підбиття підсумків щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «ГЕРОЇВ ПАМ’ЯТАЄМО ІМЕНА» серед дітей та молоді Луганської області, присвяченого Дню захисників та захисниць України.
Конкурс проводився Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства з метою наслідування кращих прикладів мужності та звитяги захисників України, героїв-земляків, волонтерів – мешканців Луганської області.
На конкурс пошуково-дослідницьких робіт до оргкомітету надійшло 17 пошуково-дослідницьких робіт від Лисичанської, Сєвєродонецької, Рубіжанської, Гірської, Попаснянської, Старобільської територіальних громад Луганської області.
30 учасників активно долучилися до пошукової діяльності з вивчення життєвих та бойових шляхів, героїчних вчинків та подвигів наших земляків - захисників України. Пошукова робота учнівської молоді базувалась на інтерв’ю з учасниками подій, рідними, друзями, однокласниками, колегами та на матеріалах сімейних архівів.
Цьогоріч пошукові роботи були присвячені захисникам та захисницям, волонтерам – нашим землякам, мешканцям Луганської област, які загинули на війні та тим, які наразі боронять Батьківщину від країни агресора рф. Серед імен зазначених в пошуково-дослідницьких робоах Вірченко Олександр, Гавва Євген, Губанов Сергій, Дворецька Вікторія, Єгоров Давид, Карагодін Іван, Клішо Вадим, Коваленко Ілля, Красноармєйський Юрій, Куліков Валерій, Кур’єрова Ольга, Менчинський Андрій, Решетняк Олексій, Решетняк Андрій, Сагадієва Наталія, Ричкова Тетяна, Сєргєєва-Кучеренко Ольга, Севост’янов Олексій, Сморчков Едуард, Федосов Андрій, Хмельницька Олена.
З повагою висловлюємо вдячність і шану захисникам і захисницям нашої країни. Дякуємо їм за відданість Україні, за те, що з кожним днем наближаєте довгоочікувану Перемогу.
Нехай ваша сила та мужність надихають нас усіх, а мир та добробут завжди панують у наших оселях.
Слава Україні!
ГЕРОЇВ ПАМ’ЯТАЄМО ІМЕНА!
До Дня захисника та захисниці України вихованці гуртка «Джура» (керівник - Лучко Євген) провели зустріч з бійцем 93 бригади (Холодний яр).
Шана і слава захисникам і захисницям України, слава Україні!
Вихованці гуртка «Археологічне краєзнавство» (керівник - Олександр Вдовін) провели захід до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру. Нацистська операція в Бабиному Яру – одна з багатьох трагічних сторінок нашої історії, яка залишається болючим нагадуванням про минуле. Пам’ять про трагедію, попри всі обставини завжди залишалася живою.
Після відкриття й осмислення жахів Голокосту світова спільнота пристала на позицію «ніколи знову», проте геноциди стаються дотепер. Сьогодні в Україні – війна. Відомості зі звільнених Бучі, Ізюма, Маріуполя та інших українських міст і сіл жахають цивілізований світ. Мир, безпека й рівновага в Європі та світі можливі тільки після того, як Україна переможе у війні, а всіх злочинців буде належно покарано.
НІКОЛИ ЗНОВУ.
До Дня туризму з вихованцями гуртка "Пішохідний туризм" (керівник - Єрьоменко Катерина) проведена бесіда про види туризму в Україні, яка завершилася цікавою вікториною про туристичні об’єкти нашої країни. Пізнаємо Україну разом!
ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
Вітаємо Вас зі святом -
ДНЕМ ПРАЦІВНИКІВ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ!
Нехай життя буде наповнене любов’ю вихованців та повагою їхніх батьків, підтримкою колег, теплотою рідних і близьких. Невичерпна енергія, оптимізм і вміння реалізувати задумане допоможуть Вам вирішувати найскладніші завдання, а всі ваші педагогічні ініціативи увінчаються успіхом.
ВИШКІЛ «ДЖУРА-ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ»
З 17 по 21 вересня 2024 року у Кіровоградській області пройшов Всеукраїнський вишкіл «Джура-Поліцейський». Вишкіл для активної молоді віком 15-18 років організували та провели Міністерство молоді та спорту України, управління молоді та спорту Кіровоградської обласної військової адміністрації спільно з Донецьким державним університетом внутрішніх справ та комунальним закладом «Кіровоградський обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді». На запрошення організаторів 19 вересня до проведення заходу долучилися педагоги Донецького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Програма включала різноманітні тренінги та практики: практичні заняття з тактико-спеціальної підготовки, з акцентом на основи тактичної поведінки; навчання безпечному поводженню зі зброєю та мінній безпеці; курси домедичної допомоги для надання першої допомоги у надзвичайних ситуаціях; психологічні тренінги, спрямовані на стратегії поведінки у стресових або небезпечних умовах тощо.
Фахівці Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства провели для учасників вишколу майстер-клас з фігурного водіння велосипеду. У великих містах нашої країни працюють поліцейські велосипедні патрулі. Мобільність і маневреність двоколісного транспорту дозволять правоохоронцям оперативно прибувати в місця з важкодоступним ландшафтом та оминати затори на автошляхах. Саме тому вміння водити велосипед швидко та безпечно – один із навичок, яким необхідно оволодіти майбутнім поліцейським.
Для учасників вишколу було запропоновано подолання фігур – «Вісімка», «Ворота», «Змійка» та ін. Усі учасники подолали перешкоди, удосконалили свої вміння та навички водіння велосипеду.
Учасники вишколу отримали позитивні емоції, мали можливість поспілкуватися з представниками силових структур України, дізнатися про професії у сфері безпеки та оборони, побути у колі однодумців.
Джура – це круто!
Разом до перемоги!
Свято туризму
20 вересня 2024 року до Всесвітнього дню туризму для учнів Комунального закладу «Навчально-виховне об'єднання №32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області» педагоги Донецького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства організували та провели туристське свято, в якому взяли участь понад 90 учнів 7-8 класів.
Учасники заходу випробували вміння та навички під час майстер-класів: «Смуга перешкод» (пішохідний туризм), «Фігурне водіння велосипеду» (велосипедний туризм), «Лабіринт» (спортивне орієнтування), «Стрільба з луку та арбалету».
Педагоги Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства провели для учнів майстер-клас з фігурного водіння велосипеду. Учасники у певній послідовності долали фігури-перешкоди – «Вісімка», «Ворота», «Змійка», «Колія», які були розташовані на майданчику.
Під час заходу учні отримали масу позитивних емоцій та удосконалили навички з видів туризму, спортивного орієнтування та стрільби.
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства запрошує
учнів закладів освіти Луганської області до занять у гуртках. Заняття відбуваються онлайн. Реєстрація за посиланням:
04.09.2024 у режимі онлайн на онлайн-ресурсі Google Meet відбулося засідання педагогічної ради «Основні завдання і напрями роботи педагогічного колективу в 2024/2025 навчальному році», де були розглянуті питання організація освітнього процесу з 2024/2025 начальному році, безпеки життєдіяльності педагогів та вихованців закладу під час занять. Була схвалена освітня програма та навчальний план, розглянуті та схваленні навчальні програми на 2024/2025 н. р.
ШАНУЮ ВОЇНІВ, БІЖУ ЗА ГЕРОЇВ УКРАЇНИ
31 серпня 2024 року педагоги Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства взяли участь у щорічній патріотичній акції вшанування пам’яті воїнів, які загинули під час російсько-української війни - у забігу «Шаную воїнів, біжу за героїв України».
Педагоги долучилися до акції у містах свого сьогоднішнього проживання (м. Кропивницький, м. Звягель) та вшанували пам’ять Захисників України з Луганщини:
- Губанова Кирила, уродженця м. Алчевська Луганської області, вихованця туристських гуртків Алчевського міського центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Згодом працював керівником гуртків Алчевського ЦДЮТК. Був командиром інженерно-саперного відділення, в.ч. В4174. Загинув 10 червня 2022 року в бою у Донецькій області. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (2019) та орденом Богдана Хмельницького II ступеня (посмертно);
- Кеди Дмитра, уродженця м. Луганська, вихованця туристських гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Служив у 79-й окремій аеромобільній бригаді. Загинув 4 липня 2014 р. під м. Слов'янськ Донецької області. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно);
- Ковди Павла, уродженця с. Мілуватка, Сватівського району Луганської області. Проходив службу в 42-й окремій механізованій бригаді. Загинув 06 червня 2023 року в районі Бахмуту. Нагороджений орденом «За мужність ІІІ ступеня» (посмертно);
- Печенюка Сергія, уродженця міста Первомайська Луганської області, вихованця туристських гуртків Станції юних туристів м. Первомайська. Служив старшим механіком-водієм танкового батальйону. Загинув 28 березня 2024 року в Донецькій області.
Вічна памʼять усім Героям України, які віддали своє життя за захист України.
Героїв пам’ятаємо імена! Вони завжди в наших серцях!
ВЕЛОТУРИСТИ ЛУГАНЩИНИ – УЧАСНИКИ ЧЕМПІОНАТУ УКРАЇНИ З ВЕЛОСИПЕДНОГО ТУРИЗМУ
З 26 по 28 серпня 2024 року у місті Кропивницький відбувся Чемпіонат України зі спортивного туризму – велосипедний туризм ІІІ-ІV рангу. Організаторами змагань виступили Міністерство молоді та спорту України, Федерація спортивного туризму України, Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.
До організації та проведення заходу були залучені педагоги Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, а методиста закладу, Олександра Вертеленко, було призначено інспектором змагань.
У Чемпіонаті взяли участь 18 команд, більше 100 учасників з Кіровоградської, Київської, Луганської, Полтавської, Сумської та Харківської областей. Змагання проводилися у вікових групах дорослих, старших юнаків, молодших юнаків.
Велотуристи упродовж двох днів змагалися у чотирьох дисциплінах: «Велокрос», «Фігурне водіння велосипеду», «Тріал» та командна «Смуга перешкод». Крім техніки їзди на велосипеді, учасники змагань продемонстрували вміння встановлювати намет, в’язати вузли, організувати переправу через річку за допомогою мотузок.
У Чемпіонаті взяла участь команда Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, до складу якої увійшли вихованці гуртка «Велосипедний туризм» та педагоги закладу. Виступали у віковій групах дорослих та старших юнаків. Вихованці гуртка продемонстрували свої вміння та навички, набуті на заняттях, і хоча уже два роки заняття проходять онлайн, команда Луганщини успішно подолала всі перешкоди на дистанціях та у загальному заліку своєї вікової групи посіла 7 місце.
Бажаємо велотуристам Луганщини успіхів та нових спортивних звершень!
ЗАВЕРШИВСЯ ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЕТАП ВІЙСЬКОВО-ПАТРІОТИЧНОЇ ГРИ «СОКІЛ» («ДЖУРА») 2024: КАРПАТСЬКА СІЧ» ДЛЯ МОЛОДШОЇ, СЕРЕДНЬОЇ ТА СТАРШОЇ ВІКОВИХ ГРУП
Упродовж серпня поточного року Центральний табір туристського активу учнів України, що розташований у селі Осій Хустського району Закарпатської області, зустрічав ІІІ (Всеукраїнський) етап військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») 2024: Карпатська Січ».
Луганщину представляли рої закладів освіти Попаснянської та Сєвєродонецької громад. Повномасштабна війна розкидала дітей по різних куточках нашої країни, але заняття онлайн не завадили взяти участь у ІІІ етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
З 31 липня по 08 серпня 2024 року відбувся ІІІ етап Гри для старшої вікової групи, у якому взяли учать 25 роїв з усієї України.
Луганську область представляв рій «Молода Січ» комунальної установи «Комишуваський ліцей» Попаснянської міської територіальної громади Луганської області».
Не маючи можливості займатися офлайн, джури старшої вікової групи Луганщини взяли активну участь у конкурсах строю та маршової пісні «Впоряд» (домашнє завдання), змаганнях «Смуга перешкод», «Стрільба з пневматичної гвинтівки», «Тактична підготовка ‒ дії підрозділу в бою» тощо. Пройшли майстер-класи та вишколи з організації спортивно-силових змагань та забав на підсумкових таборуваннях рою, куреня та ін. Учасники ІІІ етапу Гри старшої вікової групи здійснили радіальний похід у заповідник «Зачарована долина», до водопаду «Маґанка». А на вершині г. Бердо відбувся майстер-клас з надання домедичної допомоги під вогнем (умови були наближені до бойових) та змагання «Метання гранати». Там же відбувся конкурс «Тактична підготовка ‒ дії підрозділу в бою», де учасники в бронежилетах, касках та зі зброєю відпрацьовували дії з прикриванням один-одного, пересуванням лежачи, відступом та захистом під час вибуху гранати.
За підсумками участі у різноманітних конкурсах ІІІ етапу рій «Молода Січ» був відзначений дипломами за гідне представлення рою. А Мінасенко Максим показав найкращий особистий результат серед усіх учасників гри у конкурсі «Стрільбі з пневматичної зброї», за що був відзначений грамотою.
З 10 по 16 серпня 2024 року відбувся ІІІ (Всеукраїнський) етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») «Джура-2023: Котигорошко» для молодшої вікової групи, на який з’їхалися 14 роїв козачат. Луганщину у молодшій групі представляли рій «ВІЛЬНІ» Гімназії № 4 міста Сєвєродонецька Луганської області.
Тиждень був насичений різноманітними заходами та промайнув швидко: гутірки, збірки, розучування та запровадження церемоніалу, зустрічі з Героями російсько-української війни, захоплюючі екскурсії та туристичні походи в межах регіонального ландшафтного парку «Зачарована Долина», майстер-класи від військових та рятувальників, День самоврядування, представлення роєм власної мистецької композиції, тактична гра на місцевості з елементами топографії та орієнтування, етнодискотека, робота в чотах, проведення вишколів та змагань з туристських навичок, стрільби, ігри та забави. Усі заходи відбувалися за підтримки та під керівництвом досвідченої Таборової старшини.
Рої середньої вікової групи взяли участь у ІІІ (Всеукраїнський) етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») «Джура-2024: Карпатська Січ» з 18 по 25 серпня 2024 року. Луганщину представляв рій «Козацька слава» Ліцею «КОЛЕГІУМ» міста Сєвєродонецька Луганської області.
У рамках Гри були проведені вишколи та змагання з туристських навичок і стрільби, ігри та забави. Як і рої старшої вікової групи, учасники Гри проживали у наметовому таборі. Вже за традицією організатори провели для учасників ІІІ етапу Гри середньої вікової групи туристичні походи в межах регіонального ландшафтного парку «Зачарована Долина». Рій «Козацька слава» брав активну участь у всіх заходах, у творчих виступах як окремо роєм, так і у складі чоти разом з роями Миколаївської, Хмельницької та Житомирської областей . У грі-вікторині «Відун» посіли 4 місце серед усіх учасників. Також дипломом були нагороджені за найвдаліше фото слова «Джура». Для учасників рою, які вже 2,5 роки навчаються онлайн, це гарні досягнення!
Під час проведення ІІІ етапу гри усіх вікових груп для керівників роїв було проведено навчання «Школа виховників джур», де педагоги отримали новий досвід, знання та навички.
Джури Луганщини активно показали себе у ІІІ етапі Гри, продемонстрували звитягу, спритність, винахідливість, спортивну майстерність, військову вправність. Учасники гри знайшли нових друзів, отримали незабутні емоції, враження та багато позитивної енергії. Діти гідно представили Луганську область на ІІІ (Всеукраїнському) етапі дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Дякуємо Сєвєродонецькій та Попаснянській громадам за сприяння участі роїв у ІІІ етапі гри, за постійну підтримку роїв, за забезпечення їх усім необхідним для участі у Всеукраїнському етапі «Джури».
«Джура» - це гра, яка допомагає виховувати справжніх патріотів України.
Дякуємо ЗСУ! Луганщина – це Україна!
ПАМʼЯТІ ЗАГИБЛИХ В ОЛЕНІВЦІ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ…
У липні 2023-го онлайн-журнал «Свої» до річні теракту створив спецпроєкт з історіями загиблих в Оленівці.
Мета проєкту — перетворити цифри загиблих на імена тих, кого росіяни вбили, бо не змогли перемогти на полі бою. Команда онлайн-журналу про схід «Свої.Сity» та платформа пам’яті «Меморіал» створили інтерактивний проєкт до річниці трагедії — «Olenivka». В ньому зібрані історії українських захисників, які загинули в бараці Оленівки. А також список ідентифікованих жертв убивства.
ПАМʼЯТІ ЗАГИБЛИХ В ОЛЕНІВЦІ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ…
16 травня 2022 року після падіння останнього оплоту оборони українських військ у Маріуполі — заводу «Азовсталь» — 211 його захисників, які здалися в полон російським окупантам, було доставлено до в'язниці у Оленівці. Вихід з Азовсталі відбувався до 20 травня 2022 року, більшість захисників були направлені до Оленівки. Російські окупанти оголосили нібито про підготовку трибуналу, українська влада заявляла про домовленості з російською стороною, згідно з якими військових планували відправити додому через «процедуру обміну».
Масове вбивство полонених в Оленівці — терористичний акт, здійснений російськими окупаційними військами у ніч на 29 липня 2022 року в селищі Молодіжному Оленівської селищної ради проти українських військовополонених — захисників «Азовсталі» в Маріуполі. Від вибухів на території колишньої Волноваської виправної колонії № 120, де утримували українських захисників, загинуло щонайменше 53 полонених, понад 130 було поранено. Всього за даними росіян в бараці було 193 людини.
Відеофайл для ознайомлення:
Cвідчення вцілілих: реконструкція подій, тіла без уламків та розслідування масового вбивства на YouTube // 4 травня 2024. Бутусов Плюс. URL: https://www.youtube.com/watch?v=DDC6bGfscBU
Підведені підсумки Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників закладів позашкільної освіти «Джерело творчості» - 2024
Підведені підсумки Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників закладів позашкільної освіти «Джерело творчості» за напрямами позашкільної освіти – 2024 року.
У туристсько-краєзнавчому напрямі позашкільної освіти взяла участь керівник гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Вікторія Куценко та посіла ІІ місце.
В Луганському обласному центрі дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Куценко В.О. працює керівником гуртків «Юні етнографи» та «Школа екскурсоводів» з 2017 року. Під керівництвом свого керівника вихованці гуртків неодноразово були переможцями й призерами обласних та Всеукраїнських конкурсів та наукових конференцій краєзнавчого напряму. У 2017-2023 роках вони брали участь у Всеукраїнській науковій краєзнавчій конференції учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» (м. Миколаїв), Всеукраїнській філософській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід» (м. Харків), Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції учнівської та студентської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття», Всеукраїнській краєзнавчо-етнологічній конференції учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…».
У грудні 2022 році за підсумками XV Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської та студентської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття» вихованці гуртка «Юні екскурсоводи» отримали Дипломи першого і третього ступеня.
Куценко Вікторія, керівник гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, є переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти в номінації «Навчальна програма».
Вікторія Олегівна постійно підвищує свій професійний рівень, педагогічну майстерність, беручи участь у семінарах, курсах підвищення кваліфікації, конференціях, Всеукраїнських та обласних освітянських форумах, методологічних семінарах з позашкільної освіти тощо.
ВІТАЄМО ВІКТОРІЮ КУЦЕНКО, бажаємо творчих успіхів та наснаги!
Відбувся щорічний обласний конкурс творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році
Протягом травня відбувся щорічний обласний конкурс творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області, організаторами якого виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, який присвячений 86 річниці утворення Луганської області.
Конкурс пройшов в дистанційному форматі у два етапи:
- до 10 травня 2024 року відбувся І етап – у територіальних громадах Луганської області;
- з 16 травня по 01 червня 2024 року відбувся ІІ етап – обласний.
Учасниками Конкурсу стали учні 5-11 класів закладів загальної середньої освіти, вихованці закладів позашкільної освіти, здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області. У заході взяли участь 29 конкурсних робіт (60 учасників) з 17 територіальних громад Луганської області: Біловодської, Білокуракинської, Білолуцької, Гірської, Красноріченської, Кремінської, Лисичанської, Міловської, Нижньодуванської, Попаснянської, Рубіжанської, Сєвєродонецької, Сватівської, Старобільської, Чмирівської, Шульгинської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
У поточному році Конкурс проводився за номінацією «Я починаюсь з отчої землі», присвяченої вивченню пам’яток і пам’ятників Луганської області. На розгляд журі були надані різноманітні творчі роботи юних дослідників рідного краю з описами пам’ятників історії, археології, архітектурних споруд, що представляють історичну, культурну, художню цінність; унікальних природних, геологічних, гідрологічних та інших об’єктів.
Учасники Конкурсу описали пам’ятки та пам’ятники Луганської області, які матеріалізовані самою природою (заповідні урочища - «Дубовий гай», «Білоусова садка», «Сіточне», «Вільшаник», гідрологічна пам’ятка «Климівське джерело», ботанічний заказник «Серебрянський», гідрологічний заказник «Кремінські каптажі» тощо), залишені нашими предками для археологічних досліджень (кургани – Чупринина могила, Гостра могила, Солона могила та інші, половецькі кам'яні баби, Печерний скитський монастир тощо), збудовані культові архітектурні споруди (Свято-Миколаївський храм у м. Попасна, Церква св. Петра і Павла в селі Павлівка Сватівського району Луганської області тощо), встановлені меморіали і пам’ятники (Привільнянський плацдарм, Гайдамацька могила, пам’ятник Князю Ігорю біля Станиці Луганської, Пам’ятний знак «Проліски» в місті Попасна як пам'ять про 230 дітей, яких у квітні 1943 року фашисти погнали для розмінування Рубащанського лісу) тощо.
Унікальною є пам’ятка архітектури Луганщини «Японський» манеж – витончений архітектурний шедевр, зведений у 1897 році, який протягом століть вражає своєю величчю та вишуканістю, слугуючи не лише тренувальним майданчиком, а й символом багатої історії українського конярства.
Цікавий об’єкт природо-охоронного значення – Нижньодуванське ботанічне урочище, створене рішенням Луганської обласної ради народних депутатів № 15/11 від 17 березня 1994 р. для збереження видового складу унікальної рослинності в межах селища Нижня Дуванка.
Багата Луганщина й на геологічні пам’ятки, серед яких – «Осинівські піщаники», пам’ятка, яка однією із перших в Луганській області (у 1969 році) отримала статус «геологічна пам’ятка місцевого значення», де виявлено багатий комплекс молюсків середньопалеогенового віку – близько 45 млн. років тому.
Не дивлячись на те, що сьогодні на пам’ятки нашої області має нищівний вплив російська агресія, конкурсні роботи доводять, що Луганщина різноманітна та багата на історичні і культурні події, на археологічні та архітектурні пам’ятки, на унікальні природні об’єкти.
Дякуємо учасникам за плідну роботу та бажаємо юним краєзнавцям нових цікавих досліджень нашої області та нових досягнень!
Луганщина – це Україна!
У Луганській області завершився ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)
З 07 по 25 травня 2024 року в Луганській області відбувся ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») для молодшої, середньої та старшої вікових груп. Організатори заходу Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
У ІІ етапі гри взяли участь взяли 40 роїв юних джур (320 учасників): 15 роїв молодшої вікової групи, 16 роїв середньої вікової групи та 9 роїв старшої вікової групи, які представляли заклади освіти Біловодської, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Нижньодуванської, Попаснянської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Рубіжанської, Шульгинської територіальних громад. Рої звітували про свою роботу протягом року у Книгах Звитяг, підготували відео з візитівками свого рою «Ватра», взяли участь у онлайн-вікторині «Відун», конкурсах «Фізична підготовка», «Рятівник», «Вогнева підготовка» та комплексному конкурсі туристсько-спортивної підготовки.
Переможцями у загальному заліку гри стали:
у молодшій віковій групі:
І місце – рій «Вільні» Гімназії № 4 м. Сєвєродонецька;
ІІ місце – рій «Патріоти» Лисичанського ліцею № 14;
ІІІ місце – рій «Маленькі козачата» Лисичанського ліцею № 7;
у середній віковій групі:
І місце – рій «Незламні» Лисичанського ліцею № 14;
ІІ місце – рій «Козацька слава» Ліцею «КОЛЕГІУМ»;
ІІІ місце – рій «Воїни волі» Золотівського ліцею № 5;
у старшій віковій групі:
І місце – рій «Молода Січ» КУ «Комишуваський ліцей»;
ІІ місце – рій «Яструб» Кремінського ліцею № 2;
ІІІ місце – рій «Несамовиті вовки» Нижньодуванського ліцею.
Вітаємо усіх учасників ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура», а переможцям бажаємо успіхів у ІІІ (Всеукраїнському) етапі гри, який відбудеться влітку 2024 року!
ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!
НА ЛУГАНЩИНІ СТАРТУВАВ ОБЛАСНИЙ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКОЇ ВІЙСЬКОВО-ПАТРІОТИЧНОЇ ГРИ «СОКІЛ» («ДЖУРА»)
Ми – козаки, ми – гордість України!
Зростаєм і вчимось ми у батьків,
Як неньку Україну нам любити
І захищать її від ворогів!
Ніхто нас не поставить на коліна,
Бо воля нам дорожча над усе!
В серцях у нас - любов до України,
А доля нам ще світло принесе.
07 травня 2024 року у форматі онлайн відбулося урочисте відкриття ІІ обласного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Організаторами гри були Департамент освіти і науки Луганської державної адміністрації, Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. У заході взяти участь понад 300 учасників - юні козачата молодшої, середньої та старшої вікових груп з усіх куточків Луганщини, їх виховники, гості, організатори та судді Гри.
Метою Гри є виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя, духовності, культурно-історичної та військової спадщини українського народу.
Під час урочистого відкриття зі словами привітання до учасників звернулася заступник голови Луганської обласної державної адміністрації Катерина Безгинська, яка привітала учасників з ІІ (обласного) етапу гри «Джура», підкреслила, що в такий складний час, гра в області продовжується і протягом поточного року 90 роїв із 20 громад області брали участь різноманітних заходах, гра залучає вас до добрих справ, волонтерства, конкурсів, пошуково-дослідницької діяльності, акцій, змагань тощо. Побажала учасникам продемонструвати свою спритність, винахідливість, творчість, ерудицію, фізичний гарт, успіхів, наснаги та перемоги юним захисникам України.
Тарас Рондзістий, директор Міжнародної благодійної установи «ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ», член Головного штабу гри «ДЖУРА» торкнувся витоків гри «Джура», звернув увагу, що рої Луганської області завжди були серед кращих на всеукраїнському рівні.
Сергій Попсуй, т.в.о. начальника Луганського обласного ТЦК та СП підкреслив значення гри «Сокіл» («Джура») та запевнив, що з перемогою необхідно поновити проведення обласного етапу гри у тому форматі ,який був раніше.
Привітав присутніх учасник російсько-української війни Денис Шулік, вчитель КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ «ПОПАСНЯНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №1 ІМЕНІ ВІКТОРА ШУЛІКА» ПОПАСНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ», який підкреслив, що дуже важливо вивчати історію своєї країни, мову, підтримувати традиції свого народу. Важливо молоді готуватися до захисту батьківщини, бо вони – майбутнє України.
Під час урочистого відкриття згадали, як проходив ІІ обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») 2017-2020рр., переглянувши відео з архівних матеріалів.
Головний суддя Тетяна Сідєльнікова від імені суддівської колегії пообіцяла неупереджене та об’єктивне суддівство.
Кожному з учасників бажаємо зберегти любов до рідного краю, примножити її на багато років! І за будь-яких обставин, за будь-яких професій у майбутньому, пам’ятати, що ми – українці, ми гідні сини і дочки козацького роду!
Разом до Перемоги!
Відбувся Чемпіонат Луганської області зі спортивного орієнтування серед вихованців позашкільних закладів освіти у форматі онлайн
Потягом квітня відбувся Чемпіонат Луганської області зі спортивного орієнтування, організаторами якого виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Чемпіонат пройшов у форматі онлайн у два етапи:
- 06 квітня 2024 року відбувся І етап – змагання з трейл-орієнтування;
- 13 квітня 2024 року відбувся ІІ етап – змагання з прикладного орієнтування та топографії.
Змагання зі спортивного орієнтування проходили в молодшій (2011 р .н. і молодші), в середній (2010-2009 р. н.) та старшій (2006-2008 р. н.) вікових групах. У заході взяли участь 282 учасника з 11 територіальних громад Луганської області: Лисичанської, Попаснянської, Рубіжанської, Сєвєродонецької, Кремінської, Сватівської, Біловодської, Новоайдарської, Гірської, Нижньодуванської, Марківської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Спортивне орієнтування – неолімпійський вид спорту, суть якого полягає аби на незнайомій місцевості за допомогою карти та компаса якнайшвидше подолати дистанцію, відвідавши контрольні пункти. Заняття орієнтуванням сприяють гармонійному розвитку учнів – фізичному, розумовому та психологічному. Цей вид спорту – один з ефективних засобів підготовки майбутніх захисників України. І хоч сьогодні змагання проходять онлайн, але ж учасники мають можливість перевірити свої теоретичні знання, щоб потім використовувати їх у офлайн.
Так, на дистанції з трейл-орієнтування учасникам пропонувалися завдання, в яких треба було за допомогою фото, на якому зображено КП на місцевості, і карти, з відміченими декількома контрольними пунктами, визначити правильне положення знаку КП – контрольного пункту. Учасники повинні вміти «читати карту», щоб на місцевості швидко визначати своє місцезнаходження.
На наступному етапі змагань – на дистанції з прикладного орієнтування та топографії учасникам пропонувалися завдання, в яких треба було показати знання роботи з компасом, вміння орієнтуватися за допомогою топографічних карт, використовувати легенди при орієнтуванні, знання топографічних знаків тощо.
Учасники показали високий рівень знань зі спортивного орієнтування. Бажаємо їм нових спортивних досягнень!
З результатами змагань можна ознайомитися на сайті Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства у розділі «Спортивний туризм» за посиланням:
Відбулася нарада з відповідальними за проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)
04 квітня 2024 року Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства провів нараду на виконання Указу Президента України від 18.05.2019 р. №286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», наказу МОН України від 04.10.2021 № 1063 „Про проведення у 2023-2024 навчальному році Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”)”,реалізацію Положення про Всеукраїнську дитячу-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура») та плану проведення.
Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання дітей та молоді, спортивно-оздоровчої роботи, прогресивною формою учнівського самоврядування, важливим засобом формування національно-патріотичної свідомості.
У нараді взяли участь понад 100 учасників – відповідальні працівники за даний напрямок роботи в органах управління освітою територіальних громад області, відповідальні особи за впровадження гри в закладах освіти та керівники роїв з 17 територіальних громад: Біловодської, Білолуцької, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Троїцької, Чмирівської, Шульгинської.
Під час наради увагу учасників було привернуто до нормативних документів, якими визначено правила, загальні принципи організації та проведення гри «Сокіл» («Джура»). Присутніх ознайомили з Програмою та Умовами проведення ІІ (обласного) етапу гри для молодшої, середньої та старшої вікових груп. Також розглянули питання проведення конкурсів: візитівки рою «Ватра», інтелектуальної гри «Відун», комплексного конкурсу з туристсько-спортивної підготовки, «Фізична підготовка», «Вогнева підготовка», «Рятівник» тощо. Надано рекомендації щодо посібників які доцільно користуватися під час підготовки роїв.
Учасники заходу обговорили питання організації та проведення заходів у форматі онлайн, зокрема в умовах можливого блекауту.
З метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти Луганщини до участі в грі запрошуємо патріотично налаштованих учнів закладів освіти:
- 15-17 років (далі - старша вікова група);
- 11-14 років (далі - середня вікова група);
- 6-10 років (далі - молодша вікова група)
Разом до Перемоги!
Засідання організаційного комітету щорічного обласного конкурсу творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році
03 квітня 2024 року Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації у форматі онлайн провів засідання організаційного комітету з питань організації та проведення щорічного обласного конкурсу творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році.
Конкурс проводиться з метою патріотичного виховання, розвитку творчого потенціалу дітей та молоді, розширення знань про Луганську область, популяризації кращих досягнень історичної, культурної та духовної спадщини Луганщини.
Під час засідання обговорили Положення про щорічний обласний конкурс творчих робіт «Мій рідний край - Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області (далі – Конкурс), його мету та завдання, номінації.
За підсумками роботи оргкомітету визначили, що у 2024 році Конкурс проводиться у номінації «Я починаюсь з отчої землі», присвяченій вивченню та опису пам’яток та пам’ятників Луганської області. До участі у Конкурсі запрошуються учні 5-11 класів закладів загальної середньої освіти, вихованці закладів позашкільної освіти, здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області.
Конкурс буде проходити у два етапи:
- І етап – у територіальних громадах Луганської області до 10 травня 2024 року,
- ІІ етап (обласний) з 16 травня по 01 червня 2024 року.
На засіданні оргкомітету Конкурсу визначилися зі складом членів журі у 2024 році.
Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення конкурсу у поточному році.
Засідання організаційного комітету щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році
22 березня 2024 року у форматі онлайн проведено засідання організаційного комітету з питань організації та проведення щорічного обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області у 2024 році. Конкурс присвячений захисникам та захисницям України, волонтерам, борцям за незалежність України – мешканцям Луганщини.
Під час засідання обговорили Положення про щорічний обласний конкурс пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» серед дітей та молоді Луганської області, його мету та завдання, визначили важливість проведення зазначеного конкурсу.
За підсумками роботи оргкомітет визначив терміни проведення Конкурсу, обговорили та затвердили його Програму та склад членів журі у 2024 році.
Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення конкурсу у поточному році.
Дякуємо колегам!
Засідання організаційного комітету з організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2023-2024 навчальному році
21 березня 2024 року у форматі онлайн проведено засідання організаційного комітету з організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2023/2024 навчальному році в Луганській області та затвердження Програми Гри для трьох вікових груп.
Тетяна Ткачова, в.о. директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, підкреслила, що не дивлячись на складні умови, Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гру «Сокіл» («Джура») продовжує впроваджуватися у закладах освіти Луганської області у 2023/2024 навчальному році, також проводяться різноманітні заходи на рівні громад і на обласному рівні. У 2023 році джури всіх трьох вікових груп достойно представляли область на ІІІ етапі Гри.
Під час засідання обговорили та затвердили програми проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2024 році для молодшої, середньої та старшої вікової груп.
Крім того, розглянули кандидатури членів суддівської колегії ІІ етапу гри.
Члени оргкомітету одноголосно підтримали пропозиції щодо проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2024 році для двох вікових груп за дистанційною формою.
Дякуємо колегам!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Небесна Сотня – наша перша лава
У справедливій мирній боротьбі
За Україну полягла – Героям Слава!
І вічна пам’ять їм на цій землі!
Відповідно до планів роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні 19 та 20 лютого 2024 року відбулися краєзнавчі читання у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») серед роїв середньої та старшої вікових груп. Захід був організований Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму та краєзнавства з метою вшанування пам’яті про Героїв Небесної Сотні, загиблих у боротьбі за свободу та цілісність України. У краєзнавчих читаннях взяли участь 59 учасників із 16 громад Луганської області: Біловодської, Лисичанської, Сєвєродонецької, Рубіжанської, Кремінської, Марківської, Міловської, Новоайдарської, Нижньодуванської Попаснянської, Сватівської, Новоайдарської, Гірської, Старобільської, Троїцької, Шульгинської.
Хвилиною мовчання учасники краєзнавчих читань вшанували Героїв Майдану, які віддали своє життя за європейське майбутнє України.
Під час урочистого відкриття учасників заходу привітала Короткова Олена, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання, кандидат історичних наук, доцент Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, яка підкреслила важливість пам’ятати та віддавати шану патріотизму і мужності Героїв Небесної Сотні.
Про події осені – зими 2013-2014 року згадала Юлія Кішенко, учасниця Луганського євромайдану, координатора освітнього напрямку БФ "Схід SOS", волонтерка, активістка, громадська діячка. Юля підкреслила, що сьогодні учасники Луганського євромайдану продовжують відстоювати демократичне майбутнє України зі зброю в руках на фронтах або займаються волонтерством.
У заході також взяли участь Вікторія Руда – кандидат історичних наук, заступник директора з науково-методичної роботи комунального закладу «Луганська обласна мала академія наук», доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та Ірина Хайло, методист кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Під час заходу прозвучали доповіді на теми: «Небесна Сотня: чин, який змінив хід історії», «Учасникам Майдану та російсько-української війни, землякам з Луганщини присвячується…», «Вплив засобів масової інформації на формування громадянської активності українського народу під час Революції Гідності», «Луганськ – моє місце сили», «Бо той Майдан тепер для мого краю, Немов раніше Запорізька Січ…» та інші.
Цьогоріч у доповідях учасників звучали імена Героїв Небесної Сотні та інших учасників Майдану, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів України та її європейського вибору: Руслана Онищенко, Романа Гурика, Богдана Сольчаника, Назара Войтовича, Олега Юрченко, Івана Наконечного, Романа Сеника, Павла Мазуренка, Богдана Вайди, Юлії Смирнової та десятки інших.
Також були представлені доповіді про наших земляків, хто був учасником як Київського, так і Луганського євромайданів – Юлії Кішенко, Олексія Біди, Олександра «Семеновича», Максима Губкіна та ін.
Учасники заходу, під час підготовки своїх доповідей брали інтерв’ю в учасників тих подій або у їх родичів, використовували інтернет-ресурси.
Підсумки заходу підвела директор Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства Тетяна Сідєльнікова, яка подякувала учасникам за проведену краєзнавчу роботу з метою збереження пам’яті про Героїв Небесної Сотні та трагічні події Революції Гідності 2013-2014 років.
ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ, ВОНИ ЖИВІ ДОТИ, ДОКИ МИ ЇХ ПАМЯТАЄМО!
УКРАЇНА – Соборна, Незалежна, Непоборна.
Єднають всіх, від заходу до сходу,
Жовто-блакитні рідні кольори.
Любов до України в нашого народу
Живе в серцях, і житиме віки.
Гуртуймося, щоб нас не роз’єднали,
Щоб зникла неприязні навіть тінь,
Щоб знов єдиною країною ми стали,
Бо наша сила - в єдності стремлінь.
Ніна Єманова
Січень місяць наповнений важливими датами для нашої держави.
22 січня щороку українці відзначають День Соборності, присвячений об'єднанню України, яке відбулося у 1919 році. Цей день – результат тривалої боротьби українського народу за свою свободу та незалежність.
29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут – українських студентів, які ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році. Бій під Крутами став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, як успішно боротися проти численного ворога.
З метою вшанування пам’яті борців за незалежність України та з нагоди відзначення Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут протягом січня 2024 року Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства в онлайн-форматі були проведені обласні літературні читання в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У заході взяли участь понад 87 роїв трьох вікових груп (молодша, середня, старша) усього 488 учасників з 14 громад Луганської області.
Учасники читань декларували вірші Ліни Костенко, Василя Стуса, Василя Симоненка, Інелли Огнєвої, Олександра Олеся, Лесі Храплива-Щур, Михайла Дяченка, Галини Потопляк, Миколи Луківа, Петра Шкраб'юка, Надії Тунік, Маргарити Іваник та ін.
Дякуємо усім за участь у заході та пам’ятаємо:
Україна – єдина! Луганщина – це Україна!
Переглянути відео можна на сторінці Фейсбук Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства а посиланням
ФОТОВИСТАВКА ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ «УКРАЇНА – ЦЕ МИ!»
Велична і свята, моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить.
Нам берегти тебе, Соборну і єдину,
І нам твою історію творить!
22 січня ми святкуємо День Соборності України - день, що символізує нашу єдність.
З нагоди відзначення Дня Соборності України протягом січня 2024 року, відповідно до планів роботи Департаменту світи і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, проведено обласний етап Всеукраїнської фотовиставки «Україна – це ми!» в онлайн-форматі.
До участі у обласному етапі Всеукраїнської фотовиставки долучились понад 200 учасників з 86 закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно (професійно-технічної) освіти Луганської області з 18 громад: Біловодської, Білокуракинської, Білолуцької, Гірської, Кремінської, Лисичанської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Старобільської, Троїцької, Шульгинської, Чмирівської.
П’ять кращих фоторобіт від Луганської області будуть надіслані до Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді для участі у Всеукраїнській фотовиставці «Україна – це ми!» - 2024.
Вітаємо зі святом! Нехай кожен з нас збереже силу духу, бадьорість та оптимізм. Нехай у кожній родині буде мир і спокій, любов і взаєморозуміння. Віримо в майбутнє рідної України!
Дякуємо всім учасникам за активну громадянську позицію, бажаємо здоров’я і натхнення, добробуту, злагоди та успіхів!
З єднанням української землі,
Соборність наша вічна і стокрила!
Ми, українці, на її чолі
Братаємось і в тому наша сила!
Хай мир панує на твоїх полях,
Хай колоситься й дозріває нива.
І синьо-жовтий над блакиттю стяг
Як воля наша — щира і правдива!
Обласну фотовиставку До Дня Соборності України можна переглянути у Фейсбук на сторінці Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства за посиланням https://www.facebook.com/Луганський-обласний-центр-дитячо-юнацького-туризму-і-краєзнавства-296017590828916
Проведено обласну акцію на підтримку наших Героїв на передовій «Новорічні привітання ЗСУ»
Збройні Сили України!
Ви - найкращі, ви - єдині!
Хоробрі, вірні, найрідніші,
Янгол-охоронець Вас хай не полишить!
Вас Бог нехай оберігає,-
Всіх, хто Україну захищає!
Любові й миру вам бажаєм,
З Новим роком Вас вітаєм!
З 20 по 31 грудня в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганським обласним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства була проведена обласна акція «Новорічні привітання ЗСУ». Метою Акції було підняття бойового духу українських військових на передовій у різдвяно-новорічні свята.
В Акції взяли участь 724 здобувачі освіти закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти Луганської області.
Учасники Акції підготували для захисників вітальні листи, листівки, віршовані та прозові вітання, відеопривітання, присвячені різдвяно-новорічним святам. Новорічні вітання містили слова підтримки, поваги до українських воїнів, а також вдячності за мужність та оборону нашої країни. Крім того, юні луганчани збирали та направляли нашим захисникам новорічні подарунки, солодощі, малюнки, сувеніри-обереги тощо.
Дякуємо нашим захисникам та захисницям!
Вітаємо усіх зі святом і нехай у Новому році здійсниться головне бажання українців – перемога і довгоочікуваний мир!
Переглянути новорічні привітання учасників Акції можна на сторінці Фейсбук Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства https://www.facebook.com/profile.php?id=100057565834589
Проведено педагогічну раду Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Підведені підсумки роботи Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства за 2023 рік, участі вихованців закладу в обласних та всеукраїнських масових заходах, затверджено план роботи на 2024 рік.
Також затверджені Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти та Положення про академічну доброчесність в Луганському обласному центрі дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Зима завітала, колядку заспівала
22 грудня 2023 року в гуртку “Етнографічне краєзнавство” Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства (керівник Вікторія Куценко) відбулося святкове заняття, присвячене календарно-обрядовим пісням зимового циклу “Зима завітала, колядку заспівала”. Вихованці гуртка більше дізнались про колядки, щедрівки, віншування, а в практичній частині заняття відтворили обряд колядування, провели флешмоб колядок, а також створили мотанку-Різдвяного Ангела в рамках обласної акції “Новорічні привітання ЗСУ” (ці ангелики вже “полетіли” до військових на передову). Сонце проходить своє річне коло і знову народжується в новому річному колі, так було завжди від часів наших пращурів і буде у наших потомків. Знання традицій і звичаїв, аналіз народних вірувань і обрядів, розуміння того, що виконується в обрядових дійствах, не дасть згаснути нашому Сонцю Перемоги! Колядує нині вся наша родина, а наша родина - рідна Україна!
Підведені підсумки ІІ регіонального етапу Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна»
Щорічно учнівська молодь Луганщини бере участь у Всеукраїнській краєзнавчій експедиції «Моя Батьківщина – Україна», яка проводилась відповідно до планів на 2023 рік роботи Департаменту освіти і науки Луганської обласної адміністрації та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Цьогоріч для участі у ІІ (регіональному) турі експедиції надійшло 16 краєзнавчо-дослідницьких робіт, в яких взяли участь 56 юних дослідників від закладів освіти 9 територіальних громад Луганської області: Попаснянської, Красноріченської, Старобільської, Рубіжанської, Сватівської, Троїцької, Лисичанської, Новоайдарської, Білолуцької.
Пошуково-дослідницькі роботи були представлені за напрямами: «Духовна спадщина мого народу», «Із батьківської криниці», «З попелу забуття», «Геологічними стежками України», «Географія рідного краю», які були спрямовані на вивчення етнографічних, історичних, географічних об’єктів рідного краю.
У напрямі «З попелу забуття» пошукова група, вихованці гуртка «Юні туристи-краєзнавці» комунальної установи «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» досліджували біографію Артема Бузалова – рубіжанина, військовослужбовця, вихованця Рубіжанського міського Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, інструктора дитячо-юнацького туризму, судді зі спортивного туризму. Краєзнавчий матеріал описаний в роботі «Гідний приклад для майбутніх поколінь» (керівник – Боцун Ю.В.).
Пошукова робота «Нескорений духом. Подвиг рубіжанця» Прусака Єгора, учня 9 класу Рубіжанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Рубіжанської міської ради присвячена герою, випускнику Рубіжанської школи № 3, жителю м. Рубіжне, військовому, патріоту, вірному сину України Старікову Андрію Євгеновичу (керівник – Заліпа О.П.).
Сторінки життя нашого земляка-захисника України Обратенко Олексія досліджували учні комунальної установи «Попаснянський ліцей № 24» Попаснянської міської територіальної громади Луганської області - Шедловська Аліна, Омельченко Максим, Петруновський Микита. Краєзнавчі дослідження викладені в роботі «Пам’ять! Гірка пам’ять! Вона ніколи не згасне» (керівник – Бойко Т.І.).
У рамках напряму «Із батьківської криниці» слід відзначити роботу «Осучаснене фольклорне свято літнього циклу і збережені народні обряди у Троїцькій територіальній громаді Сватівського району Луганської області» пошукової групи «Слобожани», учнів 7-8 класів ОЗО «Ліцей «ПЕРСПЕКТИВА» Троїцької селищної ради» Сватівського району Луганської області (керівник - Меніна Г.М.).
Суддівською колегією було визначено кращі пошуково-дослідницькі роботи з напрямів краєзнавства.
Вітаємо переможців ІІ регіонального етапу Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина – Україна» у 2023 році.
Дякуємо всім учасникам експедиції за активну участь! Бажаємо всім творчих успіхів!
Відбулася вікторина до Дня
Збройних сил України
З метою формування національної свідомості в учнівської молоді, виховання почуття патріотизму, до Дня Збройних Сил України 06 грудня 2023 року була проведена обласна краєзнавча вікторина. Організаторами виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства. Захід був проведений у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Участь у заході взяли понад 350 учнів закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти Луганської області, учасники Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») з 16 громад області.
Окремий залік проводився серед роїв молодшої, середньої та старшої вікових груп Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Заявки на участь у вікторині подали понад 90 роїв усіх вікових груп.
Учасникам були запропоновані питання, що стосуються історії Збройних Сил України, родів військ, символіки, видів техніки, подій російсько-української війни 2014 року і дотепер.
Підведення підсумків триває.
Вітаємо усіх з Днем Збройних Сил України! Дякуємо нашим захисникам та захисницям!
ХVІ Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття»
Підведені підсумки ХVІ Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської та студентської молоді з міжнародною участю «Південно-Східна Україна: зі стародавності уХХІ століття», яка пройшла у дистанційному режимі 24-26 листопада поточного року. Організаторами заходу є Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Донецький обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді за підтримки Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.
Конференція проходила у два етапи – відбірковий (заочний) та очний. Учнівська молодь взяла активну участь у дослідницькій роботі. На перший етап цього року зареєструвалися 235 учасників з 23 областей України.
Оргкомітетом відібрано та запрошено до участі в очному етапі
219 учасників з 23 областей України та з Грузії, Франції, Німеччини.
Луганську область у секції «Етнографічні регіональні студії» представляли Олександра Кірпіченко та Ельвіра Цугуй – вихованки гуртка «Етнографічне краєзнавство» Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства (керівник Вікторія Куценко).
Свою пошуково-дослідницьку роботу «Збереження для нащадків колекції народного костюму Новоайдарщини» присвятили колекції народних костюмів Новоайдарщини, серед яких традиційні костюми лемків - етнографічної групи українських горян. Робота проводилася в умовах дистанційного навчання, що значно складніше, але за допомогою сучасних технологій вдалося здійснити поставлені завдання. Було опрацьовано багато онлайн-джерел інформації щодо історії українського національного костюму, його складових, відмінностей його елементів в різних історико-етнографічних регіонах України, зокрема Луганської області, детального опису костюмів колекції народного костюму Новоайдарського краєзнавчого музею, історичних фактів примусового переселення лемків до дванадцяти районів Луганщини у роки Другої світової війни.
Доля лемків відгукнулася в серцях юних дослідниць, які також пережили евакуацію, і принесла розуміння ідентифікації з українською нацією, розуміння глибокого змісту народного вбрання, того що з прадавніх часів нас єднає між собою та вирізняє поміж інших народів.
Пошуково-краєзнавчі матеріали увійдуть до збірки тез робіт учасників конференції. За результатами заходу доповідачі отримають сертифікат учасника, переможці – дипломи.
Традиційно у четверту суботу листопада, яка 2023 року припадає на 25 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв масових голодів 1921—1923 та 1946—1947 років та Голодомору-геноциду 1932—1933 років.
Керівники гуртків Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства разом зі своїми вихованцями провели заходи до День пам'яті жертв Голодомору 1932-1933рр.
Так, вихованці гуртка «Пішохідний туризм» поспілкувалися з вчителем історії Степанович Сергієм Вікторовичем, який ознайомив дітей з тим що ж відбулося в 1932-1933 р. , розповів про передумови голодомори та страшні наслідки голодомору.
З метою вшанування пам’яті жертв голодомору, для вихованців гуртка «Географічне краєзнавство» було проведено тематичний захід «Україна 1932–1933. Геноцид голодом», на якому переглянули презентацію, відеоролики Українського інституту національної пам’яті «Історія гідності. Голодомори». Глибоко вразили усіх відео-спогади очевидців голодоморів та архівні матеріали того часу, які тривалий період не оприлюднювались. Завершився захід інтерактивною вікториною.
На занятті гуртка «Археологічне краєзнавство» до 90-х роковин Голодомору в Україні переглядали та аналізували відео свідчення мешканки Нижньої Дуванки Марії Тарашевської (1924 р.н.) на сайті Національного музею Голодомору-геноциду
Урок-реквієм провели для вихованців гуртка «Сокіл-Джура» «ПАМ'ЯТАЄМО! ЄДНАЄМОСЯ! ПЕРЕМОЖЕМО!» (до 90-х роковин Голодомору 1932–1933 років).
Юні джури з гуртка «Козацько-лицарський гарт» переглянули цікаве відео про Голодомор. Під час перегляду відповідали на питання. Вшанували День пам'яті жертв Голодомору хвилиною мовчання. І в кінці заняття виготовили аплікацію «Незабудка», як символ пам'яті про жертви Голодомору.
25 листопада багато українських родин о 16-й годині приєдналися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті усім померлим від голоду».
День Гідності та Свободи — знакове державне свято, встановлене на честь початку двох революцій. Гідність і свобода, воля і незалежність, права людини — це цінності, що плекали мрію, будували шлях до її втілення й нині дають силу та мужність захищати рідну землю від ворога, будувати соборну незалежну державу.
З метою вшанування мужності та патріотизму українців, які відстояли свої споконвічні цінності – свободу, демократію та європейськість, у гуртках закладу відбулися тематичні заходи: вихованці гуртка «Сокіл-Джура» провели круглий стіл "Хроніки Гідності"; у гуртках «Географічне краєзнавство», «Пішохідний туризм» проведені тематичні бесіди «День Гідності та Свободи»; для вихованці гуртків «Джура» влаштовано перегляд фільмів, проведено онлайн-квест «Вільні творити майбутнє», інформаційні хвилинки, уроки пам’яті, тощо.
Всеукраїнський конкурс на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд)
Протягом листопада 2023 року проводився обласний етап Всеукраїнського конкурсу на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд). Організатором конкурсу виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді, а його обласного етапу – Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
В творчих роботах учні висловлювали своє відношення до сучасних подій російсько-української війни, історії з життя, пережиті емоції. Це історії дітей, кого війна зачепила безпосередньо, хто вимушений був покинути рідні домівки, втікаючи від вибухів, про безсонні ночі під обстрілами, про військових-захисників, волонтерів та простих пересічних українців.
Діти писали про свої тривоги, розпач, сум. Але більш за все вражають дитячі роздуми про майбутнє країни та віру в Перемогу України:
«…Виграємо цю смертельну війну за СВІЙ шлях, за своє майбутнє, за вільний та такий чудовий світ у сім’ї демократичних держав. Я виросту і буду громадянином вільної європейської країни, громадянином вільного світу!..»;
«…Що б вас зробило щасливим? Я б безмежно раділа, якби закінчилася ця проклята війна, усі повернулися додому й Україна здобула Перемогу. Як хочеться знову побачити квітучі українські села, відбудовані міста. Упевнена, що це мрія всіх українських дітей. І вона обов’язково здійсниться!..»;
«За кордоном я продовжую здобувати українську освіту й щиро вірю в повернення додому, в рідне селище, яке зустріне мене вишневим цвітом, пахощами бузку й щирими посмішками вірних друзів...»;
«Мій шлях… Я вдячна долі, що на своєму невеличкому життєвому шляху мене завжди оточують чудові люди, вони різного віку, різних професій, їм важко і морально, і фізично, але вони не втомляються протягувати руку допомоги, дарувати посмішки, підтримувати добрим словом...»;
«Війна змінила кожного з нас. Навчила цінувати час з родиною, радіти чистій воді та постійному світлу. Виклала урок: не нехтувати своїми бажаннями та любити життя…».
«…Зараз дуже актуальними є слова Ліни Костенко: «І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!». Я вдячна українським воїнам за те, що дають нам можливість навіть у такий переломний для країни час продовжувати навчатися, радіти життю! Слава Україні! Смерть ворогам!..»;
«…Ми, українці, обрали дорогу, якою вирушаємо в майбуття. Звичайно, попереду ще багато перешкод. І найстрашніша – ворог на нашій землі. Але я переконаний, що ми переможемо! Звільнимо свою територію та відбудуємо все, що зруйнувала ворожа навала! Адже ми – УКРАЇНЦІ!..».
Тепер ми з впевненістю можемо сказати, що майбутнє України в надійних руках нашої молоді!
Кращі роботи обласного етапу Всеукраїнського конкурсу на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд) будуть надіслані до Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді для участі у Всеукраїнському етапі конкурсу.
Дякуємо учасникам конкурсу за активну участь у заході. Бажаємо всім натхнення та творчих успіхів у подальшому.
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
Протягом жовтня 2023 року були проведені І та ІІ етапи Чемпіонату Луганської області (ІІ етап Чемпіонату України) з видів спортивного туризму серед юнаків в онлайн-форматі. Організаторами Чемпіонату Луганської області з видів спортивного туризму виступили Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації та Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Змагання проходили в молодшій (2011 р.н. і молодші), середній (2010-2009 р.н.) та старшій (2008-2006 р.н.) вікових групах і в них взяли участь 365 учасників (198 – в змаганнях з пішохідного та 160 – з велосипедного туризму) з 10 територіальних громад Луганської області, а саме: з Кремінської, Лисичанської, Попаснянської, Рубіжанської, Сватівської, Сєвєродонецької, Гірської, Біловодської, Шульгинської, Нижньодуванської територіальних громад та Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
У І етапі Чемпіонату учнівська молодь змагалась з пішохідного туризму. Учасникам змагань треба було розв’язати різноманітні ситуації, які трапляються під час проходження дистанцій з пішохідного туризму, показати знання з правил проведення змагань і проведення спортивних туристських походів, теоретичні навички першої допомоги постраждалому, орієнтування на місцевості за допомогою карти та компасу.
За результатами змагань з пішохідного туризму переможцями Чемпіонату стали в старшій віковій групі
серед дівчат:
Десятниченко Тетяна, вихованка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Злобіна Катерина, вихованка Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді;
Савостьянова Єлизавета, учениця Кремінського ліцею № 3;
серед юнаків:
Верховод Денис, учень Кремінського ліцею № 2;
Матвієнко Кирило, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
в середній віковій групі
серед дівчат:
Зєнцова Анастасія, вихованка Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді;
Клименко Дар’я, учениця КУ «Комишуваський ліцей»;
серед юнаків:
Вінокуров Андрій, учень Рубіжанської ЗШ № 3;
Карпенко Максим, учень Рубіжанської ЗШ № 3;
Слєпцов Павло, вихованець Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді;
в молодшій віковій групі
серед дівчат:
Кучерешко Катерина, учениця Рубіжанської ЗШ № 3;
Шутенко Олександра, вихованка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Молчанова Дарʼя, вихованка КУ «Рубіжанський міський Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді»;
серед юнаків:
Єрьоменко Архип, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
Колпак Віталій, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
Удовенко Даніїл, вихованець Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Лєонєнко Микола, учень Рубіжанської ЗШ № 3;
Фоменко Владислав, вихованець Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді.
У ІІ етапі Чемпіонату учнівська молодь змагалась з велосипедного туризму.
Учасникам змагань треба було розв’язати різноманітні ситуації, які трапляються під час проходження маршрутів з велосипедного туризму, показати знання правил дорожнього руху, орієнтування на місцевості та прокладання маршрутів на карті, теоретичні навички першої допомоги постраждалому.
За результатами змагань з велосипедного туризму переможцями Чемпіонату стали:
в старшій віковій групі
серед дівчат:
Павловська Анастасія, учениця Золотівського ліцею № 5;
Горобець Ганна, учениця КУ «Комишуваський ліцей»;
серед юнаків:
Матвієнко Кирило, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
Безлатний Данііл, учень Мирнодолинського ліцею;
в середній віковій групі
серед дівчат:
Лозенко Варвара, учениця Нижньодуванського ліцею;
Копиця Аріна, вихованка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Грицаєнко Марія, учениця Гімназії № 14 м. Сєвєродонецька;
серед юнаків:
Трощій Антон, учень Ліцею “Інітіум” м. Сєвєродонецька;
Карлашев Кирило, учень Кремінського ліцею № 3;
Волков Валерій, учень Ліцею «ЮВЕНЕС» м. Сєвєродонецька;
Севаст’янов Іван, учень Ліцею «ЮВЕНЕС» м. Сєвєродонецька;
в молодшій віковій групі
серед дівчат:
Шутенко Олександра, вихованка Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Колесніченко Варвара, учениця КУ «Комишуваський ліцей»;
Шутенко Дарина, учениця КУ «Комишуваський ліцей»;
Назарова Єлизавета, учениця Ліцею «Колегіум» м. Сєвєродонецька;
серед юнаків:
Єрьоменко Архип, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
Колпак Віталій, учень КУ «Комишуваський ліцей»;
Бардаков Артем, вихованець Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Кравцов Матвій, вихованець Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
Бабич Роман, ученик Золотівського ліцею № 5;
Мутсафа Давид, учень Гімназії № 11 м. Сєвєродонецька;
Капран Вадим, учень Гімназії № 14 м. Сєвєродонецька.
Бажаємо юним туристам здоров’я та нових спортивних досягнень!
27 вересня – Всесвітній день туризму!
27 вересня 2023 року у м. Кропивницький на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.Чижевського відбулися обласні святкові заходи з нагоди Всесвітнього дня туризму. Організатори заходу запропонували мешканцям та гостям м. Кропивницький ознайомитися з виставкою «Туристичні магніти Кіровоградщини», відвідати фотовиставку, взяти участь у перегляді відеофільмів, у вікторинах, іграх тощо.
Дитячо-юнацький туризм надає можливість дітям пізнати навколишній світ, випробувати себе, удосконалитись. Також він є невід’ємною складовою патріотичного виховання, розвитку пізнавальних та спортивно-туристичних здібностей учнівської молоді.
Педагоги Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства разом з колегами з Кіровоградської та Донецької областей долучилися до святкування та організували різноманітні локації з пішохідного туризму, велосипедного туризму та спортивного орієнтування.
Луганський обласний центр дитячо-юнацького туризму і краєзнавства запропонував учасникам заходу подолати дистанцію «Фігурне водіння велосипеду», яка полягала в проходженні таких фігур: «Змійка між фішками», «Зигзаг», «Ворота», «Колія», «Стоп-лінія». Бажаючи спробували свої сили у подоланні перешкод.
Вітаємо з Всесвітнім Днем туризму! Бажаємо частіше подорожувати і відкривати нові міста і країни. Нехай всі маршрути будуть цікавими і захоплюючими!
Юні спортсмени Луганщини – призери Чемпіонату України зі спортивного орієнтування
20-22 вересня 2023 року в місті Києві відбувся Чемпіонат України серед вихованців закладів позашкільної освіти зі спортивного орієнтування, в якому взяли участь 165 спортсменів у складі 19 команд з 7 областей. Організатором змагань виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.
Луганську область представляла команда Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді у складі 12 учасників під керівництвом Гузь Любові Олексіївни – керівника гуртка «Спортивне орієнтування». Для участі у змаганнях діти з’їхалися з усіх куточків України.
До програми Чемпіонату були включені змагання на дистанціях:
- Дистанція Pre-O над коротка;
- Дистанція Pre-O скорочена;
- Естафета (двохетапна, Ч, Ж, Мікс).
Для наших спортсменів далися взнаки відсутність можливості проводити тренування у звичайному режимі, але вони довели, що знають свою справу та показали чудові результати.
За результатами участі у дистанціях найбільшу кількість балів команді принесли:
Свірепова Єлизавета – 113 балів;
Ломкова Валерія – 95 балів;
Клюєв Вадим та Барбарук Олександр - 83 бали.
23 вересня - проходили змагання зі спортивного орієнтування бігом – двоетапна естафета. Вихованці Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді зробили гарний подарунок до Дня позашкілля всім працівникам та тренерам Центру – посіли:
І місце - Софія Бородавка та Барбарук Олександр у групі Мікс -18;
ІІ місце – Свірепова Єлизавета та Ломкова Валерія у групі Ж-12.
Вітаємо переможців, бажаємо успіхів у подальшому!