ULICA JULIANA TUWIMA

OPRACOWANIE:

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH SPECJALNYCH
IM. M. GRZEGORZEWSKIEJ W CZĘSTOCHOWIE


Nauczyciel koordynator: Elwira Zięba 

Nauczyciele współpracujący: Izabela Jura, Katarzyna Pięta, Zbigniew Walotek

Ulica Juliana Tuwima, znajduje się w częstochowskiej dzielnicy Śródmieście. Powstała na przełomie lat 50/60. w związku z budową czterech bloków mieszkalnych osiedla „Centrum” (w jego części przy ul. Śląskiej, wówczas – Z. Modzelewskiego). Nazwę otrzymała na mocy Uchwały nr 15/60 Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie z 19 V 1960. Przed powstaniem osiedla na tym terenie znajdowały się ogrody i zabudowania gospodarcze na tyłach budynków przy II Alei i ul. Waszyngtona, zaś na obszarze między początkową częścią ul. Tuwima a ul. Śląską (zajmowanym obecnie przez skwer i parking) istniała przed
II wojną światową fabryka Seweryna Landaua (produkowano w niej artykuły z tworzyw sztucznych, w tym zabawki). Po zakończeniu wojny i nacjonalizacji fabryki jej zabudowania były siedzibą Zakładu Narzędzi Częstochowskiej Fabryki Urządzeń Mechanicznych (w 1969 Zakład Narzędzi przeniesiono, zaś stare obiekty fabryczne wyburzono przed 1971).

W 2021 r. w bramie przy ul. Tuwima powstał mural „Migawki z dzieciństwa” przedstawiający boboki(beboki) – postaci znane z wierzeń ludowych, którymi straszono niezdyscyplinowane dzieci. Autorką dzieła jest częstochowska artystka, Irmina Sętowska.

 

Informacje pozyskane z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Muzeum Częstochowskie (Paweł Michalski).