2. Kopienas dārzs pilsoniskai līdzdalībai

Kopienas dārzs var palīdzēt pārveidot cilvēkus, veidot vienotu kopienu, radot iespējas cilvēkiem strādāt kopā un mācīties vienam no otra — par dārzkopību, zaļu, ilgtspējīgu dzīvesveidu, ēdiena gatavošanu un citām vērtīgām zināšanām. Viņi mācās cienīt viens otra atšķirības un novērtēt to, kas viņiem ir kopīgs. Kopienas dārzi veido attiecības, kas ilgst arī pēc augšanas sezonas. Tieši to jaunieši vēlējās panākt veidojot kopienas dārzus- palīdzēt jauniešiem izmēģināt jaunas vietas, sadraudzēties un mācīties.

Kopienas dārza veidošana ir metode, kuru jaunieši izmantoja, lai veidotu sadarbību gan ar vietējām jauniešu kopienām, gan sadarbību ar vietējām iestādēm. Šāda aktivitāte lieliski sasaucas ar pilsoniskās līdzdalības metodēm, kas jauniešiem dod iespēju piedalīties vietējās kopienas veidošanā, lēmumu pieņemšanā un būt par lēmumu izpildes veicējiem.

Katram reģionam bija sava specifika šī dārza izveidei. Lai arī aktivitāte tika plānota kā pirmā nodarbība neaktīvo jauniešu piesaistei, veidojot sadarbību ar iestādēm, tika piemeklēts atbilstošs laika periods, kas der gan jauniešiem, gan vietējām iestādēm, lai kvalitatīvi uzsāktu kopienas dārza veidošanas aktivitāti.

2022. gada 19. augustā Rīgas aktīvie jaunieši, pieaicinot neaktīvos jauniešus un sadarbojoties ar Jauniešu atbalsta centra speciālistiem veidoja dārzu centra teritorijā, stādot tajā augļkokus un ogu krūmus. Šis būs pieejami visiem Jauniešu atbalsta centra apmeklētājiem, kas ir arī bonuss kopīgai dārza stādīšanas aktivitātei un uzturēšanai nākotnē. Šajā aktivitātē jaunieši kopīgi ar nodarbību vadītājiem bija sagatavojuši saliedēšanās aktivitātes un nelielu lekciju par kopienu dārziem, to nozīmi kopienas attīstībai un kā tas varētu saliedēt Jauniešu atbalsta centra jauniešus, un piemērus ar kopienas dārziem Rīgā. Tad jaunieši kopīgi sastādīja augļkokus un ogu krūmus un kopīgi uz grila veidoja maltīti visiem aktivitātē iesaistītajiem jauniešiem, iesaistoties kopīgās sarunās par un ap jaunatnes darbu tādējādi saliedējoties vēl vairāk, iepazīstinot jauniešus ar dažādām iespējām, ko nākotnē izmantot.

2022. gada 12. novembrī bija pienācis arī Cēsu novada jauniešiem vadīt nodarbību “Kopienas dārzs”. Aktivitāte notika novembra sākumā, kas bija E. Veidenbauma memoriālā muzeja “Kalāči” darbinieku lūgums.

Kā iesildīšanās jauniešiem bija iespēja paviesoties muzeja telpās un uzzināt vairāk par E Veidenbaumu, kurš tāpat kā iesaistītie ,bija pilsoniski aktīvs jaunietis, kuram patika rakstīt dzeju un nodarboties ar visādām citām jauniešiem pazīstamām lietām. Muzeja dārzā jau kādu laiku tiek plānots kopienas dārzs un lai to izdarītu, nepieciešama teritorijas iekārtošana. Muzeja dārzā ir jau uzsākta teritorijas veidošana  kopienas dārza tapšanai, un tieši laikā kad ir beidzies ziedēšanas un augļu nogatavošanās laiks, ir pareizais moments turpināt dārza veidošanas pasākumus. Pieaicinot aktīvos un neaktīvos jauniešus, bija iespējams sagatavot lielu teritoriju dārza turpmākajai attīstībai. Jaunieši ar iegādātajiem grābekļiem un lāpstām kopā ar muzeja darbiniekiem, veica nepieciešamos ravēšanas, pārstādīšanas un grābšanas darbus, kuru laikā tika  veidots lapu un augu komposts, kā viena no dārza sastāvdaļām ilgtspējīgai dārza nākotnei.

Pēc cītīga darba jaunieši kopā ar muzeja darbiniekiem veidoja kopīgu maltīti uz atklāta uguns, ēda dārzā salasītos rudens ābolus un klausījās stāstā par vēsturiskajiem dārziem, kuros ļoti rūpīgi ir jāizvēlas stādi un sēklas, lai nepazaudētu šī dārza vērtību, kā arī par to, kā tiek ievāktas sēklas un saglabāti stādi, lai veidotu pēc iespējas autentiskāku vidi. Visiem iesaistītajiem bija interesanti noklausītie par veco šķirņu ietekmi uz veselību un ka tās ir piemērotākas mūsu ēdienkartei un kāpēc vecās šķirnes būtu jāatgriež mūsu ikdienā, un ka arī kopienas dārzu muzejs vēlas veidot tieši pēc šiem principiem.

Metodes un aktivitātes

Galerija 

19.08.22. un 12.11.2022.