Реєстрація ФОП, ТОВ для медичної практики

Реєстрація суб’єкта підприємницької діяльності для приватної стоматології


Процес реєстрації власної справи, будь-то медична практика, будь-то яка інша — однаковий. Відмінність лише у видах діяльності, але про це пізніше.

Для реєстрації фізичної особи-підприємця необхідно зробити декілька кроків:

  1. Обрати види діяльності та систему оподаткування.

  2. Подати заяву до державного реєстратора і отримати виписку з Єдиного державного реєстру.

  3. Придбати та зареєструвати реєстратор розрахункових операцій (РРО) – тільки у разі, якщо обсяг доходу протягом календарного року буде перевищувати 1 млн грн, та (або) якщо при наданні медичних послуг планується продавати ліки чи медвироби.

Передусім треба знати, що для кожного виду діяльності є затверджений код видів економічної діяльності (КВЕД). Його треба знайти та обрати при поданні заяви на реєстрацію підприємництва.

Для роботи стоматологічного кабінету або клініки потрібен КВЕД 86.23. Але ми пропонуємо не зупинятися на одному коді, а обрати декілька суміжних з роботою стоматолога, щоб у майбутньому не подавати зміни.

Під час реєстрації пропонується обрати декілька видів діяльності, найчастіше це:

86.23 Стоматологічна практика (основний);

86.21 Загальна медична практика;

86.22 Спеціалізована медична практика;

86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я

Радимо додатково обрати такі КВЕДи:

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (так ви зможете здавати в оренду робоче місце стоматолога та розширювати обсяг послуг);

82.11 Надання комбінованих офісних адміністративних послуг;

82.19 Фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність (останні два коди вірогідно можуть знадобитися та не будуть ніяк Вам заважати).

Що стосується групи та системи оподаткування, то для стоматологічної практики радимо обирати 2-гу групу на спрощеній системі оподаткування. У цій групі ФОП може наймати до 10 працівників, які ще можуть по сумісництву виконувати свої обов’язки з різних спеціальностей. Тобто, якщо у вас, наприклад, 2 стоматологічних кабінети у різних районах міста, 3 працівника (а у кожного по дві різні кваліфікації), а всього лікарських спеціальностей у стоматології, як відомо — 6, то можна розподілити цих працівників таким чином, що у кожному кабінеті будуть надаватися всі стоматологічні послуги, від загальної до дитячої стоматології (через день, або першу половину дня у одному, а другу половину дня — у іншому).

Обмеженнями цієї групи є: заборона надавати послуги юридичним особам (організаціям) та максимальна планка доходу у сумі трохи вище 5 млн грн на рік (якщо перевищите, переходите на загальну систему оподаткування).

Підприємцем - стоматологом, незалежно від того, працював він, чи ні, щомісяця сплачується податок у розмірі 1200 грн (20% від мінімальної заробітної плати) + за кожного найнятого працівника. Податки на найманих працівників розраховуються від їх заробітної плати та складають 22% (єдиний соціальний внесок). Ці відсотки треба додати зверху до зарплати, яку Ви будете сплачувати працівникам (брутто).

Решта податків, такі як ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%) вираховуються з зарплати працівника та не збільшують податкового навантаження на ФОПа, а зменшують чистий дохід працівника (нетто).

Подання заяви до державного реєстратора на сьогодні дуже спрощено. Це можна зробити через систему «Дія», яку можна скачати на смартфон. Для реєстрації у самій системі радимо використати електронний цифровий підпис, який можна сформувати та скачати, наприклад, у Приват24 у розділі Усі послуги / Бізнес / Електронний цифровий підпис / завантажити сертифікат.

Після входу у систему «Дія» по скачаному електронному цифровому підпису, перейдіть до категорії Послуги / Створення бізнесу / Відкриття ФОП та слідуйте вказівкам системи.

Після подання заяви реєстрація займає 2 робочі дні. Одна доба знадобиться, щоб зареєструвати заяву в ЄДР, і ще одна — для реєстрації Вас платником податків.

Інший варіант – особисто відвідати Центр надання адміністративних послуг у Вашому місті з паспортом та ідентифікаційним податковим номером (ІПН, у народі – «код»), там написати заяву та чекати реєстрації, яка на сьогодні здійснюється безкоштовно.

Мережа Центрів надання адміністративних послуг в Україні (карта) по цьому посиланню.

Касовий апарат. Підприємці – платники єдиного податку при наданні стоматологічних послуг не застосовують РРО, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО для таких платників єдиного податку є обов’язковим.

Водночас, якщо фізичні особи- підприємці- платники єдиного податку надають стоматологічні послуги та при цьому здійснюють реалізацію лікарських засобів і виробів медичного призначення, то незалежно від обсягу доходу такі платники зобов’язані проводити розрахунки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документу.

Юридична особа

Якщо Ваші плани більші, ніж відкриття одного – двох стоматкабінетів, у Вас є партнери, або у Вас є можливість залучити інвестиції до Вашого проєкту, відкривайте юридичну особу – приватне підприємство (ПП) або товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Процес реєстрації вже не такий простий, скоріше за все Вам знадобиться допомога юриста.

Ведення бізнесу також буде потребувати наявності фахівця (як мінімум одного працівника з економічною освітою), а бухгалтерські послуги можна замовити у сторонній фірмі, або найняти бухгалтера.

Система оподаткування для юридичної особи також складніша та вимагає знань податкового законодавства й практичного досвіду. Окрім податків на заробітну плату, підприємство нараховує та сплачує податок на прибуток (18%), або 5% від доходу, або 3% від доходу та ПДВ. Звітність подається в Податкову, Пенсійний фонд і органи статистики.

Якщо у Вас виникли складнощі з реєстрацією суб’єкта підприємницької діяльності, звертайтеся за контактними телефонами, вказаними нижче, до фахівців нашого Центру для отримання юридичної та методичної допомоги.