Дотримання мовного законодавства

Мова, якою відбувається освітній процес у закладі освіти – українська. 

  

Правовий статус української мови сьогодні визначає Конституція України, прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року.У статті 10 Конституції записано: “Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. B Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом”. Мовні відносини в Україні регулює також Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" 

На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту» (ст. 1, 6, 7), «Про повну загальну середню освіту» (ст. 1, 5, 7), з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму школою здійснюється відповідна організаційна робота. 

Українська мова є мовою повсякденного спілкування педагогічних працівників, здобувачів освіти та їх батьків. Усі учасники освітнього процесу дотримуються єдиного мовного режиму як на уроках, так і в позаурочний час. Кількість здобувачів освіти, які охоплені українською мовою навчання, становить 100%. Викладання базових дисциплін державною мовою здійснюється на належному рівні. Українською мовою проводяться засідання педагогічної ради, ради закладу, семінари, наради, збори колективу, друкуються тексти оголошень і повідомлень, плакатів. Шкільна документація ведеться відповідно до Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти. 

Питання функціонування державної мови під час освітнього процесу залишається і надалі одним із найбільш пріоритетних напрямів освітнього процесу. Принципове значення для майбутнього української мови має національна свідомість та мовна гідність. 

Проводиться робота з педагогічним колективом щодо дотримання мовного режиму в школі відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства освіти і наукою України від 07.10.2017 № 1)/9-542 «Щодо застосування державної мови». 

 

ЗАКОНОДАВСТВА ПРО МОВИ В УКРАЇНІ: 


Конституція України  (Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова)

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Закон України  "Про освіту" (Стаття 7. Мова освіти)

Рекомендації Уповноваженого із захисту державної мови щодо норм Закону України  «Про забезпечення функціонування 

української мови як державної»

Лист МОН України від 03.08.2022 "Про застосування державної мови"

Рекомендації та висновки Уповноваженого із захисту державної мови

Річний звіт Уповноваженого із захисту державної мови (2022)

Державна мова в сфері Освіти і науки

Лист МОН від 29.05.2023 №1/7629-23 "Про забезпечення вивчення державної мови"


Мова — одне із багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Ніжна й співуча, вона звучить у серці кожного з нас.Мелодійна та неповторна українська мова ввібрала в себе гомін лісів, полів, рік і морів землі нашої. Слова нашої мови переткані вишневим цвітом, барвінком, калиною.

Наша українська мова — це золота скарбниця душі народної, з якої ми виростаємо, якою живемо й завдяки якій маємо величне право й високу гордість іменуватися народом України.

Про затвердження Міської програми розвитку та функціонування української мови.pdf

Традиційно у День української писемності та мови пишемо Радіодиктант національної єдності.

27 жовтня об 11:00 год учні 9-А та 11-А класу приєдналися до радіодиктану «Дороги України».

Авторка тексту — Катерина Калитко, поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії.

Радіодиктант читав у прямому ефірі Олексій Гнатковський — актор, театральний режисер, виконавець ролі Івана Довбуша в популярному фільмі «Довбуш».

Диктант був нелегким для написання, було над чим задуматися: де кому поставити чи тире, чи двокрапку? Сподіваємося, що ми справилися, а головне - це об'єднало всіх українців!!!!!