КАБІНЕТ 

ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА 

ВАВІЛОВОЇ ВІКТОРІЇ

            ВАС ВІТАЄ! 

КРАМАТОРСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №18

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

Адреса освітнього закладу: Донецька  область, місто Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд.25

Телефон:

(06264)6-49-75

Електронна пошта:

chrisint318@gmail.com

Веб-сайт:

https://kramatorska-s18.klasna.com/ 

ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

Як дихати, щоб заспокоїтися три вправи.mp4

ТВОЯ  БЕЗПЕКА

Онлайн-консультації Teenergizer – початок вирішення твоїх проблем. Тут ти можеш отримати професійну допомогу від психологів та рівних консультантів без осуду й непотрібних порад.

Ми допомагаємо, а не вчимо жити.

Якщо тебе щось турбує, неважливо що – перший секс, булінг в школі або, можливо, ти тільки дізнався про свій ВІЛ-позитивний статус та потребуєш підтримки – пиши нам. Ми на зв’язку!

Пам’ятай, це безкоштовно й анонімно  

ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

Зморщіть чоло на 15 секунд. Відчуйте, як м’язи напружуються. Потім повільно розслабляйте чоло, рахуючи до 30. (1).mp4

Вправи на усвідомленість (або ж майндфулнес) -  це справді класний інструмент боротьби зі стресом і тривожністю — водночас приємний і доступний всюди. Головне — зосередитися на моменті «тут і зараз» та залучити якомога більше органів чуття.


Коли стресу забагато, нам важко зосередитися: ми гальмуємо, тут пропускаємо, там недочуваємо, в обід нарешті поснідаємо, а чим — за годину вже не памʼятаємо 🫣 Техніки майндфулнес допомагають переключатися, а ще — дають мозку простір для заспокоєння і концентрації.


Якось ми вже тренувалися на ранковій каві. Спробуємо цього разу просту техніку з улюбленою стравою чи смаколиком.


Якщо ваш стан змінився, скажімо, кудись поділася звична активність, погіршилися сон чи апетит, а від мотивації досягати цілей не лишилося і сліду, — це може бути сигналом, що вашому ментальному  здоров'Ю необхідна підтримка

ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

Дихальна медитація “Твій смуток”.mp4

Вибір професії — один з головних життєвих виборів, який здійснюєте Ви зараз. Він має велике значення як для Вас, так і для суспільства. Вибір професії – це по суті вибір життєвого шляху, вибір долі. Від вибору професії до душі у великій мірі залежить задоволення людини своєю долею, її щастя. Тому для Вас я зібрала цікаву та корисну інформацію, викорустовуйте її. Та бажаю 

Вам успіху виборі майбутньої професії


Підступні ворожі обстріли несуть не лише руйнування та загрозу фізичному здоров’ю, а й сильний стрес, здатний змінювати життя людей, які опинилися в епіцентрі лиха. Щоразу у новинах ми чуємо про потерпілих, які зазнали гострої реакції на стрес. І події цього ранку, на жаль, не виключення.


У сьогоднішньому пості згадуємо, що таке гостра реакція на стрес та які її можливі наслідки.


Дихальна медитація “Долаємо тривогу”.mp4

5 СПОСОБІВ ДОПОМОГТИ ДІТЯМ ПОДОЛАТИ СТРЕС І ТРИВОЖНІСТЬ

ПОРАДИ ОСВІТЯНАМ

ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА 

  Періоди темряви через можливі відключення електроенергії буде легше пережити, якщо підготуватися до них заздалегідь. Окрім речей першої необхідності — ліхтариків, батарейок, теплого одягу — варто подбати про те, як допомогти дітям здолати тривожність та зробити час без світла комфортним і затишним, наскільки це можливо Страх темряви — це, з одного боку, віковий страх у дітей, з іншого — один із наслідків тривалого стресу. У темряві ми втрачаємо відчуття кордонів, тіла та орієнтацію в просторі. Будьте обережні з доторками до дитини. Перше, що необхідно зробити, — дати відчуття простору: «Стіни тут, стеля ось там».

  Контроль повертає відчуття впевненості. Домовтеся з дитино, за що вона буде відповідати — вмикати ліхтарик, дбати про свою іграшку чи улюбленця. А щоб відволікти дитину, запропонуйте пограти в ігри. Гра — найпростіший спосіб трансформувати напругу.


5 грудня в Україні та світі відзначають Міжнародний день волонтера. Офіційна назва Дня волонтера – Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку.

Волонтер у перекладі з англійської мови означає “добровільний помічник”. Це люди, які безоплатно працюють скрізь, де потрібна їхня допомога: у дитячих будинках, притулках, школах-інтернатах, будинках престарілих і на війні. Це не робота, а справжнє покликання.

До Всесвітнього дня людей з інвалідністю практичним психологом та кл. керівниками 6-7 кл провели освітній, психологічний хаб "Теплі обійми", на якому діти ознайомились  з міжнародними стандартами прав людини, усвідомили про життєві проблеми людей, які потребують особливої уваги, розглянули основні стереотипні ставлення до дітей з інвалідністю. Освітній хаб ставив перед собою головну мету це  -розвиток особистісної культури учнів, толерантності та доброчинності. 

До Міжнародного дня боротьби зі СНІДом  та з метою формування в учнів знань про ВІЛ і СНІД, в освітньому закладі  практичним психологом та вчителем ОЗ для старшокласників  відбувся учнівський лекторій «За майбутнє без СНІДу» і онлайн вікторина "Міфи та реалії про СНІД,ВІЛ" 

Повномасштабна війна в Україні применшує значення інших небезпечних суспільних явищ. Домашнє насильство також серйозна загроза для людини, і особливість його в тому, що про таку загрозу не сповістить сирена. Не ігноруйте сигналів домашнього насильства. У разі небезпеки за консультацією та підтримкою звертайтесь на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації. 

📲116 123 📞0 800 500 335 .Telegram: @NHL116123. Instagram: @lastradaukraine . Facebook: @lastradaukraine. 

У будь-який час дня або ночі можуть залунати повітряна тривога, робота ППО чи звуки вибухів. Існує хибна думка, що дітям не потрібно пояснювати, що відбувається, а достатньо просто їх відволікти та сказати «не бійся». Насправді дітям важливі і пояснення, і підтримка дорослих. 

У межах співпраці між управлінням ювенальної превенції та благодійної організації «Благодійний фонд «ХепіМайндХелп»», створено онлайн-тренажер «Психологічний тренажер для підлітків».

Запропоновані тренувальні вправи мають профілактичний ефект для самостійного поліпшення психологічного здоров'я.

Рекомендований вік для самостійного використання підлітками - починаючи з 13-14 років.

📲Користувачі можуть використовувати онлайн-тренажер самостійно на будь-якому мобільному пристрої, планшеті або комп'ютерi.

Розроблені у розділі «Психологічний тренажер для підлітків» завдання дозволяють покращити психологічний стан в цілому та зокрема у разі наступних проблем:

🔸початкова депресія (втома, погіршення стану здоров'я, злість та

дратівливість тощо);

🔸стрес, пригніченість;

🔸тривожність (емоційне хвилювання);

🔸апатія (відсутність почуттів);

🔸сум (невеселий важкий настрій);

🔸порушення сну та iншi.

ПСИХОЛОГІЧНА СКРИНЬКА ДЛЯ БАТЬКІВ

Щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також про необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи. Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою. 

5 МАРКЕРІВ БЕЗПЕКИ

10 ЖОВТНЯ-СЬОГОДНІ ДЕНЬ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я

РУХАНКА "ЯК ПОДБАТИ ПРО ВЛАСНЕ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я"

ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА 

АНТИБУЛІНГОВИЙ 

УРОК 

" НЕ ЦЬКУЙ"

Краматорська спеціальна школа № 18 Донецької обласної ради  26.09.23.  долучилася до проведення міжнародного антибулінгового уроку від ГО "НЕ ЦЬКУЙ"!

Інтерактивні завдання , мультимедійну презентацію , яку вправно застосовувала  практичний психолог школи, сприяли розвитку навичок конструктивного вирішення конфліктних ситуацій  у дітей 6-9 класів. 

Зауважили, що треба мати тверду позицію неприпустимості проявів булінгу в дитячому середовищі. Формуймо толерантне українське суспільство! 💙💛 Всі матеріали надано  громадською організацією "НецькуЙ!"  хештеги#Антибулінговий_урок_2023 #НеЦькуй  


ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

ЯК РОЗПІЗНАТИ ПРОБЛЕМИ З МЕНТАЛЬНИМ ЗДОРОВ'ЯМ У ДИТИНИ?

10 ВЕРЕСНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАПОБІГАННЯ САМОГУБСТВАМ

ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ









 1 вересня відбувся Всеукраїнський урок з ментального здоров'я для учнів 1 класу.

Під час якого діти отримали відповіді на такі запитання:










ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ У НАВЧАЛЬНОМУ СЕЗОНІ

Сором, відчуття провини, самотності, неспроможності — це можливі наслідки тривалого стресу. Початок навчального року може посилювати ці стани, і зараз діти особливо потребуватимуть нашої підтримки. Психологиня Світлана Ройз радить насамперед створити для дітей простір безпеки та близькості поруч із дорослими. Турбуватися про їхню самооцінку, емоційний стан і бути повсякчас підтримати



СЛОВНИК МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я

Ми часто чуємо «у мене якась апатія», «мене накриває депресія…», та чи правильно розуміємо ці терміни? Чи знаємо, у чому різниця? Чи можемо відрізнити сильну втому від хвороби?

Гортаємо далі словник ментального здоров’я, аби краще орієнтуватися в темі та вміти вчасно й правильно піклуватися про себе

(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )



Зі святом Незалежності! Бажаю кожній українській родині мирного неба, непохитної віри, сімейного затишку та щасливого майбутнього у вільній процвітаючій Україні!  

Як ви сьогодні? 


Сьогодні ми вшановуємо один із головних національних символів України – Державний Прапор, що є уособленням нашої національної єдності, честі та гідності. Патріотизм, любов до Батьківщини, почуття національного єднання народжується в наших серцях коли звучить Державний Гімн і майорить Державний Прапор. Шануймо те, що нас об’єднує! З Днем Державного Прапора, Україно! 

Українські зірки та телеведучі розповіли про свої відчуття та емоції, які переживають через вторгнення Росії. Також вони поділилися швидкими техніками з підтримки себе та інших, які кожен може використовувати у повсякденному житті

(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

Кожного українця - з його святом, з Днем української державності! Бажаю, щоб День української державності об'єднав українців по всьому світі. Щоб ідентичність українців сприяла процвітанню Батьківщини. Щоб ми щасливо жили у своїй країні, розвивалися на своїй землі. 

Психологічна аптека

(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


Бути підлітком у сучасному світі — задача «із зірочкою». Коли накриває тривожність, треба з кимось говорити, але звертатися до старших не завжди комфортно. Значно простіше розповісти про наболіле одноліткам, яким не треба пояснювати.На Teenergizer.org (https://teenergizer.org/consultations/) працює команда підлітків-консультантів і студентів-психологів, які завжди готові поговорити про справи у школі, стосунки, за необхідності — надати психологічну підтримку. У Teenergizer


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


НЕНУНДНІ КАНІКУЛИ: ЩО ПОДИВИТИСЯ З ДИТИНОЮ ВДОМА ЦЬОГО ЛІТА


Літні канікули - довгоочікуваний і безтурботний час. Домашні завдання вже не турбують дитину, а вся література на літо давно прочитана. Весело і пізнавально провести час з дитиною можна за спільним переглядом фільму або мультика. Це хороша можливість обговорити з дитиною складні моральні питання, які порушуються в дитячих творах. 



У цирку народжується маленьке слоненя, згодом виявляється, що у нього величезні вуха. Зі слоненя починають насміхатися всі в цирку, але доглядач і його діти вважають, що він унікальний і створюють шоу, на яке хоче потрапити кожен.

     Фільм вчить, що будь-яка вада – це зовсім не вада, а твоя особливість, яку варто любити ще більше.


Тема цього фільму сподобається абсолютно всім, адже розповідає він про відданість і винятковість собачої любові. Це хороша можливість пояснити дитині, що потрібно цінувати наших менших братів. Фільм розповідає про собаку, яка впізнає свого значно постарілого господаря. Ця небанальна голлівудська картина розтопить навіть найбільш черстве серце. 




ПСИХОЛОГІЧНА АПТЕКА

Постійна напруга руйнує зв’язок із реальністю, і ми не помічаємо, як вмикається режим «на автоматі»: перестаємо смакувати їжу, ловити вайб улюблених пісень чи насолоджуватися погодою поки йдемо робити свою роботу (так само на автоматі). Триматися реальності допомагає усвідомленість. На практиці це означає, що в певний момент, тут-і-зараз, ви зосереджуєте всю свою увагу на чомусь конкретному — диханні, музиці, їжі. При цьому ви помічаєте будь-які думки та переживання, які вас відволікають, та повертаєтеся до активності, яку виконували. 

Усвідомленість можна тренувати простими вправами. І ось одна з них.

(Джерело отримання інформації: https://t.me/howareu_program )


ВПРАВА "УСВІДОМЛЕННЯ УЛЮБЛЕНОЇ ПІСНІ"

БАЗОВІ НАВИЧКИ ТУРБОТИ ПРО СЕБЕ ТА ІНШИХ

(Джерело отримання інфрмації з програми ментального здоров'я "Ти Як?")

У стресовій ситуації ми нібито втрачаємо звичні радари та опори, можемо звинувачувати себе та знецінювати свої здобутки. Цей довідник пропонує техніки з допомоги іншим і собі насамперед, бо за будь-яких обставин кисневу маску спершу надягаємо на себе. 

Базові навички турботи про себе та інших3.pdf

З Днем захисту дітей сьогодні ми поспішаємо привітати кожного малюка. Дитинство – це чудова пора, тому нехай кожна дитина в цей прекрасний святковий день відчує на собі всю материнську і батьківську любов, їхню підтримку і захист від усіх життєвих негараздів. Нехай кожен малюк живе в мирі та злагоді! 

ЧЕК-ЛИСТ: " НАШЕ ЛІТО 2023"

Вітаю з Днем останнього дзвоника! Бажаю, щоб піднесений настрій і посмішки завжди вам супроводжували. Нехай довгоочікувані канікули подарують неймовірну кількість вражень і радості. Бажаю вам, після старанного навчального року – чудового відпочинку. Набирайтеся сил, терпіння, енергії. 

Побачимося в наступному році!

 АБІТУРІЄНТУ

ФОТОТЕРАПІЯ. АРТКОЛАЖ. "ВЕСНЯНІ БАРВИ"

4 травня- День протидії булінгу присвячений боротьбі з однією з найбільш поширених проблем, з якими доводиться зіштовхуватися учням, вчителям і батькам у всьому світі.

За даними ЮНІСЕФ, близько 70% дітей у всьому світі страждають від цькування з боку однолітків. Булінг є однією з найбільш поширених причин суїциду серед дітей і підлітків. Водночас Україна посідає 4 місце серед європейських країн із найвищим рівнем булінгу.

Організація Об’єднаних Націй визнала епідемію залякування та цькування і в 2012 році оголосила 4 травня – U.N. Anti-Bullying Day. З цього часу кампанію боротьби з булінгом встигли підтримати 25 країн.  Нещодавно до них приєдналася і Україна. Зважаючи на серйозність і масштаб проблеми, Україна почала робити рішучі кроки для її вирішення. 

Як Відрізнити Конфлікт від Булінгу?

Гарячі лінії підтримки 

9 ФРАЗ ЯКІ ВАША ДИТИНА НІКОЛИ ВАМ НЕ СКАЖЕ САМА

ЖИВИ БЕЗ ІЛЮЗІЙ!!!

ДИТЯЧИЙ СТРЕС 

ЯКЩО ВНАСЛІДОК ПСИХОТРАВМУЮЧИХ ПОДІЙ ДИТИНА ДЕМОНСТРУЄ РЕГРЕСИВНІ РЕАКЦІЇ

ГУМОР ПІД ЧАС ВІЙНИ: ЯК СПРИЙМАЄТЬСЯ ТА ЧОМУ ЗАСПОКОЮЄ

Для майбутніх абітурієнтів

Шановні випускники шкіл та ліцеїв

 ДОНБАСЬКИЙ АГРАРНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ   запрошує Вас на навчання

 Обирайте напрямок з переліку спеціальностей та невдовзі розпочнемо шлях до Вашої мрії!

 бажаєте щоб з вами зв'язались?  заповнюйте анкету вступника https://cutt.ly/34Vzz8U

 Для додаткової інформації звертатися за телефонами:

(066) 551-89-86 (м. Слов'янськ)  (050) 665-32-25 (с. Іллінівка, м. Костянтинівка)

p.s. коледж має два відділення: в м. Слов'янськ (був Слов'янський сільгосп технікум), в с. Іллінівка (був Костянтинівський сільгосп технікум). На сьогодні база коледжу тимчасово переміщена до м. Дніпро!

До зустрічі!!!


ДОЛАЄМО СТРЕС РАЗОМ


ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО ВІЙНУ?

ПСИХОЛОГІЧНІ ЦІКАВИНКИ

10 причин чому корисно обійматися:

1. Обійми роблять нас щасливими! Коли ми обіймаємо іншу людину, наші залози в організмі вивільняють відомий вже нам гормон, а він, згідно з науковими дослідженнями, пов’язаний зі «щастям».

2. Обійми лікують від стресу! Знову ж таки, щирі обійми, збільшуючи рівень «гормону щастя», знижують рівень «гормону кортизолу» в організмі. А всі ви знаєте, що високий рівень «гормону кортизолу» призводить до надлишкової ваги і навіть такої хворобі, як діабет.

3. Діти потребують обіймів стільки ж, скільки води та їжі! На думку дослідників Гарвардського університету обійми нормалізують всі фізіологічні процеси в організмі дитини, які необхідні для її розвитку. 

4. Обійми роблять учнів успішними у навчанні! Діти, які отримують підтримку від оточуючих, краще навчаються і стають добрими та чуйними в класі.

5. Обійми покращують будь-яку гру! Вчені Каліфорнійського університету Берклі (англ. University of California, Berkeley) довели, що чим більше між членами команд обіймів один з одним, тим більше шансів у команди на перемогу. 

6. Коли багато обіймів в родини, всі менше хворіють! Фізіологи встановили, що обійми стимулюють вилочкову залозу, а вилочкова залоза є центральним органом імунної системи організму, що в свою чергу регулює вироблення лейкоцитів, які підтримують наше здоров’я.

7. Обійми найкращі допоміжні ліки від хвороб! Дослідники з Університету Кагрнеги — Меллона (англ. Carnegie Mellon University; CMU) довели, що люди, які під час хвороби отримували більше обіймів, мали менш виражені симптоми цих хвороб і швидше одужували.

8. Обняте серце — це здорове серце! Дослідження Університету Північної Кароліни показали, що щирі обійми спонукають до більшого приливу крові серця, що допомагає знизити частоту серцевих скорочень.

9. Закохана пара, яка часто обіймається — це щаслива пара! Закохані, які відчувають любов своїх партнерів через фізичну прихильність, мають більш високий рівень вже відомого нам «гормону щастя», а тому більше довіряють один одному, а від так — є найщасливішими.

10. Просто, не вимовляючи ні слова, обійми! Нехай хтось знає, що ти дбаєш про нього. За словами Дачера Келтнера, професора психології Каліфорнійського університету, ми ототожнюємо любов з простим людським дотиком. Уявіть собі, скільки любові може бути від великої кількості обіймів. 

Отож, давайте більше обійматися!


ДОЛАЄМО СТРЕС РАЗОМ

ВЕСЕЛІ ВЕСНЯНІ КАНІКУЛИ

ІНФОРМАЦІЯ! 

Всеукраїнський урок з профорієнтації

Шановні учні!

15 березня о 12.15 в прямому ефірі Єдиного Телевізійного Марафону (телеканали: 1+1, ICTV, Інтер, СТБ, Суспільне, телеканал Рада) відбудеться Всеукраїнський урок з профорієнтації за участі провідних українських роботодавців та кар’єрних радників для учнів 7-11 класів всіх загальноосвітніх навчальних закладів📚

Всеукраїнський урок з профорієнтації – є щорічним уроком, який реалізується в рамках Всеукраїнського проєкту з профорієнтації та побудови кар’єри  «Обери професію своєї мрії» hryoutest.in.

Організатори:

Міністерство освіти і науки України,

Інститут модернізації змісту освіти,

Асоціація інноваційної та цифрової освіти,

Група «1+1 media»,

за підтримки Goethe-Institut В Україні.

‼️Більше про урок дивіться за посиланням👉🏼 https://www.youtube.com/watch?v=Tok-9q5IZEM

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Tok-9q5IZEM)

Тізер до телевізіцного уроку з профорієнтації "Обери професію своєї мрії".

Урок у прямому ефірі Єдиного Освітнього Марафону відбудеться 15 березня 2023 року о 12.15


ПСИХОЛОГІЧНІ ВПРАВИ


ПРО ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ, ПІДЛІТКОВЕ САМОУШКОДЖЕННЯ

ДОЛАЄМО СТРЕС РАЗОМ 

ПСИХОЛОГІЧНІ ВПРАВИ

ПОРАДИ БАТЬКАМ

Війна триває, і нам потрібно продовжувати дбати про свій ментальний стан. В умовах постійних обстрілів важливо пам’ятати про те, як допомогти собі та своїй дитині впоратися зі стресом, тривогою чи панічними атаками. Переадресовую Вам великий антистресовий гід для батьків та вчителів.

ГАРЯЧІ ЛІНІЇ ДОПОМОГИ 

Гаряча лінія для жертв домашнього насильства: 15-47.

Можна звертатися також за цими номерами:

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного); 116 123 (з мобільного).

Національна гаряча лінія для дітей та молоді: 

0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного); 

116 111 (з мобільного).

Безоплатна правова допомога: 0 800 213 103.

Ще можна звернутися сюди:

Громадська організація Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine

Онлайн-проєкт SafeRoom, який спеціалізується на психологічній допомозі підліткам і має Telegram-бот @SafeRoomHelp_bot

Telegram-бот, в якому можна отримати першу психологічну допомогу: @friend_first_aid_bot

Безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій: tellme.com.ua

Платформа «Далі Є» для допомоги людям, які пережили насильство: Психічне здоров’я для України

Ці контакти рекомендує STEM is FEM

Додаткові контакти

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті — 1545*3

Чатбот проєкту #stop_sexтинг

Консультація Teenergizer

Видалення контенту із зображенням насильства над неповнолітньою особою

Онлайн-звернення до кіберполіції

Психоемоційна допомога: як підтримати позитивний настрій у стані «очікування» 

Пропонуємо розібратися із власними емоційними станами, а саме розповімо, як зберегти стійкість і позитивний настрій.

Настрій – це загальний емоційний стан, який виразно не спрямований на щось конкретне, але забарвлює на певний час діяльність і поведінку людини, характеризує її життєвий тонус (позитивний стан – бадьорість, піднесеність; негативний – пригніченість).

Настрій впливає на сприйняття дійсності та ефективність роботи. Зокрема, під час пригніченого настрою може знизитися потреба у самореалізації, зокрема у професійній діяльності, фізичній активності, спілкуванні, змінитися харчова поведінка тощо.

Щоб зменшити вплив страху, панічних приступів чи навіть постравматичного синдрому (ПТРС), варто намагатися контролювати психоемоційний стан.

Найперше потрібно зосередитися, проаналізувати ситуацію та виділити фактори, які ви можете змінити. Наприклад, щодня виділяйте 15-30 «антистресових» хвилин для підтримки власного ментального здоров'я.

У випадку, коли самостійно не можете допомогти собі або своїм близьким, зверніться до фахівця. Також для психоемоційної підтримки працює телеграм-канал «Подбай про себе», де можна залишити коментар та отримати кваліфіковану відповідь.

Головне, що ми маємо усвідомлювати, в очікуванні – немає правильного переліку почуттів чи емоцій, які ми маємо переживати. Важливо – прислухатися до себе й довіряти собі, дозволяти відчувати тут і зараз.

Як можна собі допомогти:


РАЗОМ ДОЛАЄМО СТРЕС!

Дихання

Дихальні вправи допоможуть розслабити ваше тіло та заспокоїти тривожні думки. Для цього потрібно виконати просту дихальну гімнастику, починаючи з видиху.


ПСИХОЛОГІЧНА ТУРБОТА ПРО СЕБЕ

ПСИХОЛОГІНІ ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

7 лютого 2023 року у світі відзначається ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».

 започаткувала організація Insafe у 2004 році та запропонувала відзначати його щорічно у другий день другого тижня лютого.

Метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.

Дана подія дозволяє зробити акцент саме на позитивному використанні інформаційних технологій і вивчити роль, яку ми всі граємо в цілях сприяння створенню кращої і більш безпечної онлайн-спільноти. Це своєрідний заклик для молодих людей, їх батьків, спільноти освітян, соціальних працівників, співробітників правоохоронних органів, політиків і широких верств суспільства, щоб об’єднатися з метою сприяння та створення найбільш позитивного, безпечного і кращого інтернету.

У всьому світі, День безпеки в Інтернеті відзначається в більш ніж ста країнах і координується об’єднаною мережею Insafe/INHOPE, за підтримки Європейської комісії, а також 31-им національним центром забезпечення безпеки в Інтернеті по всій Європі.              



7 лютого  відбувся онлайн урок з елементами тренінгу з учнями 6-7 класів на тему " Безпечний Інтернет". Мета олайн заняття: розширення та поглиблення знань учнів про безпечний інтренет і соціальні мережи, та сприяння обізнаності учнів про небезпеки які ічнують в Інтернеті. 

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Хочу  поділитися з вами новим анімаційним відео 

«Як підтримати свою дитину під час війни?» створеним у співпраці МБО Служби порятунку дітей та Wonder Media.

У ньому розповідається про прості дієві поради, що допоможуть відновити почуття безпеки у наших дітей та зберегти з ними емоційний зв’язок у цей непростий час.


Фотокамера на телефоні як корисний інструмент 

Такий спосіб виконання і фіксування завдань може бути доступним та цікавим дітям різного віку (дошкільникам починаючи від 1,5 - 2 років, школярам, підліткам і старшим), дітям з ооп, немовленнєвим тощо. Головне, підібрати таке завдання, яке буде доступним для конкретної дитини.


Зверніть увагу! Не всі завдання можуть бути виконані протягом кількох хвилин, можливо потрібні будуть години і дні.


Приклади завдань


✅Знайди і сфотографуй 5 предметів червоного кольору (предметів певного відтінку, які містять поєднання 2 кольорів)

✅Знайди і сфотографуй предмети великого та маленького розміру (маленький, середній та великий)

✅Сфотографуй обрані предмети так, щоб один був далеко, а інший близько до тебе (можна додати ще предмет посередині, дати більш конкретне завдання: м'яч близько до дверей, але далеко від стільця і т.п)

✅За допомогою обраних предметів зроби фото, які проілюструють cлова: під, над, всередині, між і т.п. (фото ляльки, яка сидить за автомобілем, ложки, яка лежить за виделкою і поруч з чашкою тощо

✅ Фрукти - овочі, рослини, свійські тварини і інше

✅Зроби фото свого розпорядку дня

✅Фото обличчя сумного, веселого, здивованого, сердитого і ін.

✅Знайди і сфотографуй 5 речей (занять), які тебе заспокоюють, радіють, дратувати і ін.

️Фотографування може мати як навчальну функцію, так і функцію самопізнання, емоційного розвитку, арттерапії тощо

МОБІНГ У ТРУДОВИХ ВІДНОСИНАХ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ

ПСИХОЛОГІЧНА СКАРБНИЧКА 

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З НАМИ ПіД ЧАС ТЕМРЯВИ?

Потурбуємось про емоційну стабільність дитини 

✅не потрібно без особливих причин водити дитину в місця масового скупчення людей. Це може підвищити її тривогу. При відвідуванні таких місць необхідна обов’язкова присутність поруч СПОКІЙНОГО дорослого. Поясніть дитині, куди і навіщо ви йдете;


✅не варто дозволяти дитині на самоті дивитися телевізійні новини. Взагалі, чим менше теленовин із місць страшних подій побачить дитина, тим краще.  У будь-якому разі, навіть якщо ваша дитина – підліток, вона потребує пояснення вашого ставлення до подій;


✅створіть атмосферу безпеки (обіймайте дитину якомога частіше, розмовляйте з нею, приймайте участь в її іграх);


✅подивіться разом з дитиною «хороші» фотографії – це дозволить звернутися до приємних образів з минулого, ослабить неприємні спогади;


✅читайте книжки – оповідання і казки, де описуються сюжети подолання страху героями;


(за матеріалами книги Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми у конфліктний та постконфліктний період : [метод. рек.] / авт. кол.: Н. П. Бочкор, Є. В. Дубровська, О. В.Залеська та ін. )


ПСИХОЛОГІЧНА ТУРБОТА

ПРАВОВА ПРОСВІТА УЧНІВ

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА

 3 грудня відзначається Міжнародний ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ! 

Міжнародний день людей з інвалідністю був проголошений у 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН.

Відзначення цієї дати – це привід задуматись над проблемами, з якими щоденно стикаються люди з інвалідністю, посилити увагу до захисту їх гідності, прав і благополуччя.

Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю

1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема. Всесвітній День боротьби зі СНІДом почали відзначати з 1988 року 

ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ: ОСОБИСТИЙ ПЛАН БЕЗПЕКИ


ГАРЯЧІ ЛІНІЇ ПІДТРИМКИ

ПОРАДИ БАТЬКАМ 

Щороку з 25 листопада до 10 грудня відбувається Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Основне завдання цієї кампанії привернути увагу спільноти до двох актуальних проблем: запобігання і протидія домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини.

Офіційно, цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН 1999 року, але відзначати його почали з 1981 року – як пам’ять про трагічну загибель трьох сестер Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури домініканського правителя Рафаеля Трухільо в 1960 році.

У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.

Період акції охоплює наступні важливі дати:

«16 днів проти насильства»  –  це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.


ПОРАДИ БАТЬКАМ

ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ

ЯК ЗБЕРЕГТИ ВИТРИМКУ В УМОВАХ МАСОВИХ ПОВІТРЯНИХ АТАК І ІНШИХ ВИКЛИКІВ ВІЙНИ

4 ВПРАВИ ДЛЯ ШВИДКОГО ЗНИЖЕННЯ СТРЕСУ

8 інструментів для дистанційного навчання – добірка 


Це YouTube-канал із короткими науково-популярними відео з фізики, астрономії, біології, географії та математики. 

Канал, який допоможе бути в курсі справ у світі кіно, адже тут виходять огляди українських та світових фільмів. Можна поспостерігати і повчитися, як весело аналізувати і обговорювати кіно.


Це мандри Україною, де вам покажуть країну з неба (це відео вже переглянули більше 700 тисяч разів), познайомлять з українськими болгарами та горюнами і звозять у гості до рідних міст Христини Соловій, Jerry Heil та alyona alyona.


Безкоштовний ресурс для вивчення математики в ігровій формі для учнів 1-6 класів. Учні можуть вирішувати задачі, проходити тести, досліджувати математичні концепції та прийоми. Matific дозволяє відстежувати успіхи всіх учнів через звіти в реальному часі (для цього потрібно заповнити форму).


Це сервіс для вивчення англійської за допомогою інтерактивних вправ з елементами гри. На платформі одразу видно, які завдання виконано правильно, а які – ні.

Український мультсеріал, створений на основі бестселера “Книга-мандрівка. Україна” про всесвітньо відомих українців та події, про які в нас не завжди добре знають. Одна з найпопулярніших серій на каналі – “Як одесит світ від холери врятував”. Її переглянули вже майже 250 тисяч разів.


Генератор практичних завдань, який дозволяє створювати та роздруковувати завдання для дітей різного віку з математики, читання та письма. Наприклад, прописи, анаграми, завдання на додавання чи віднімання.


Це українська версія навчальних відео популярної освітньої платформи Khan Academy. Тут можна знайти уроки з геометрії, тригонометрії та алгебри.


Запобігти торгівлі людьми: 5 маркерів безпеки під час війни

Документи. Надавайте документи лише офіційним особам. Заздалегідь зробіть та збережіть копії найважливіших документів, у тому числі онлайн.

Транспорт. Знайте, куди їдете, та повідомте про поїздку рідних чи друзів. Не сідайте в авто до незнайомих чи підозрілих людей. Вишліть рідним чи друзям номер транспортного засобу, яким пересуваєтеся.

Допомога. Приймайте допомогу лише від людей та організацій, що заслуговують на довіру.

Спілкування. Не віддавайте нікому мобільний телефон чи інші засоби зв’язку. Будьте обачними та обережними при спілкуванні з незнайомцями.

Зв’язок. Підтримуйте постійний зв’язок із рідними, друзями, колегами. Повідомляйте про будь-які зміни свого маршруту, місця проживання чи роботи. Домовтеся з ними про кодове слово або фразу, які повідомлять, що ви в небезпеці.

Для внутрішньо переміщених осіб працює гаряча лінія з консультування мігрантів 527. На неї можна зателефонувати анонімно та безкоштовно з мобільного телефону в Україні. Гаряча лінія працює щодня з 8:00 до 20:00.



В Україні створили сайт safewomen.com.ua, тут можна отримати інформацію про захист українських жінок і дітей від торговців людьми. 


ІНФОРМАЦІЯ!!!

ГАРЯЧА ЛІНІЯ ДОПОМОГИ !!!

Булінг в сучасному світі

СИМПТОМИ ТРИВОГИ

ЩО ТАКЕ ТРИГЕР? 

Ми часто використовуємо зараз слово «тригери». Що це означає?

Тригери — це сенсорні нагадування, які викликають хворобливі спогади або певні симптоми.

Якщо дитина пережила травматичну подію, то, ймовірно, пам’ятає певні звуки, запахи чи візуальні образи, пов’язані з цим досвідом. Коли вона стикаєтеся з цими сенсорними нагадуваннями — тригерами — то може відчувати тривогу, неспокій або паніку.

Тригерами може бути що завгодно: від відкритого вікна до запаху парфумів і гучного голосу.

Як утворюється тригер у дитини?

Дослідження свідчать, що органи чуття (наприклад, зір, нюх, слух) відіграють значну роль у формуванні спогадів. Одна теорія припускає, що тригери, пов’язані з травмою, можуть бути настільки інтенсивними, тому що органи чуття сильно задіяні.

Коли ми переживаємо травму, наш мозок намагається запам’ятати навколишні сенсорні стимули. Потім, коли через роки ми стикаємося з цими сенсорними тригерами, мозок може знову активувати почуття, пов’язані з травмою. У деяких випадках ми можемо навіть не усвідомлювати, чому ми боїмося або засмучені.

Наприклад, якщо дитина, перебуваючи в сховищі їла цукерки, смак цих цукерок може на довгі роки бути для неї тригером небезпеки. Або, якщо вона була змушена швидко покинути свою домівку, то замах, що був у автобусі (наприклад - бензину), може викликати відчуття втрати чи страху.


ЯК ПІДТРИМАТИ ПІДЛІТКА У КРИЗОВІЙ СИТУАЦІЇ?

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) спільно із партнером ГО “ВГЦ Волонтер” та за підтримки Міністерства освіти і науки запустили індивідуальні психологічні консультації для дітей та батьків. Для отримання безоплатної онлайн консультації від професійних психологів необхідно зареєструватись на сайті. Також через сайт https://poruch.me можна долучитись до групових зустрічей підтримки, які діють в рамках проєкту “ПОРУЧ” ще з березня. 

Консультації стануть у пригоді батькам чи опікунам, які прагнуть впоратись із тривогами, пов’язаними із війною, шукають способи справитися з нав’язливими думками, чи намагаються опанувати інструменти підтримки своїх дітей. А також — дітям, які шукають підтримки, хвилюються через невідомість та невизначеність, відчувають труднощі з адаптацією у новому середовищі чи намагаються пережити втрату.

Анкета містить питання, які допоможуть краще зрозуміти запит людини та підібрати їй фахівця, який зможе найкраще допомогти в конкретній ситуації. Інформація, яку залишають в анкеті, є конфіденційною. Її отримує лише психолог, який проводитиме зустрічі. Важливо, що в межах проєкту працюють професійні психологи, які пройшли спеціальне навчання та мають досвід роботи із людьми, що пережили війну.

Індивідуальні консультації відбуватимуться в онлайн-форматі та є безплатними. Усе — щоби якнайшвидше опанувати ситуацію, узяти контроль над своїм життям, аби рухатися далі.



Вітаю з Днем знань! Нехай попереду чекає багато цікавого, кожен урок дарує відкриття, навчальний рік буде успішним, а педагоги допомагають осягати секрети наук. Бажаю, щоб один з найголовніших днів у вересні запам'ятався трепетним хвилюванням, усмішками та радістю. Старання, терпіння, удачі! 

З Днем знань, дорогі вчителі. Бажаємо вам неймовірних сил, здоров'я, натхнення, оптимізму, ентузіазму, сміливості, наполегливості, рішучості, бадьорості і багато чудових ідей, щоб поповнити голови учнів новими знаннями, щоб зробити цей навчальний рік вельми успішним і плідним. Всіх благ вам, милі вчителі. 

Дистанційне навчання під час війни - поради психолога

Ми вперше зіткнулись з дистанційним навчанням під час пандемії, тому цього року школа українських батьків вже не лякає. Утім, є кілька порад психологів, які вам обов'язково треба знати.

За останні кілька місяців життя дуже змінилося, у школах вводять віддалену форму навчання, батьки працюють з дому, з друзями складно побачитися наживо.  У подібній ситуації дуже важливо спробувати зосередитися на можливостях, які з'явилися, замість того, щоб думати про складнощі.

Ми зібрали рекомендації і поради психолога батькам дітей, які тимчасово перебувають на дистанційному навчанні.

Зберігайте спокій

Емоційний стан дитини безпосередньо залежить від стану дорослих (батьків, близьких). Саме тому батькам дитини важливо самим постаратися зберегти спокійне, адекватне та критичне ставлення до того, що відбувається. Поводьтеся спокійно, стримано, не уникайте відповідати на питання дітей про війну тощо, але й не занурюйтесь у тривалі обговорення ситуації, не смакуйте подробиці жахів з інтернет мереж!

Слухайте вчительку

Намагайтеся розібратися в рекомендаціях, які ви отримуєте від школи з організації дистанційного навчання дітей.  Орієнтуйтесь лише на офіційну інформацію, яку Ви отримуєте від класного керівника та адміністрації школи.  Школі також потрібен час на те, щоб організувати цей процес.  В даний час існує ціла низка ресурсів, які допомагають і батькам, і педагогам у дистанційноHeadlineму навчанні, які змістовно пов'язані з освітніми програмами.

Зробіть режим дня

Щоби менше змучуватись і краще вчитись, потрібно зберегти та підтримувати для себе та дитини звичний розпорядок та ритм дня (час сну, час початку уроків, їх тривалість, тощо). Різкі зміни режиму дня можуть спричинити суттєві перебудови адаптивних можливостей дитини та призвести до надмірної напруги та стресу.

Вчіться з дитиною

Батьки школярів можуть підвищити привабливість дистанційних уроків, якщо спробують «засвоїти» деякі з них разом із дитиною.  Наприклад, можна поставити дитині питання, взяти участь у дискусії і тоді урок перетвориться на захоплюючу, пізнавальну гру-заняття.  Для дитини це можливість підвищити мотивацію, а для батьків краще дізнатися і зрозуміти своїх дітей.

Обмежте доступ до новин

Ми вже писали, що таке інформаційна дієта і чому вона важлива для здоров'я. Необхідно знизити загальний інформаційний потік (новини, стрічки в соціальних мережах).  Для того щоб бути в курсі актуальних новин, достатньо вибрати одне нове джерело і відвідувати його не частіше 1—2 разів на день Найкраще уникати частого відвідування чатів з обговоренням актуальної ситуації у світі. Будь-який чат у месенджерах можна поставити на безшумний режим і лише за необхідності заходити туди.

Контролюйте спілкування

 Перебуваючи вдома, дитина може продовжувати спілкуватися із класом, друзями (дзвінки, месенджери, групові чати). Під час вимушеної ізоляції вам і дитині важливо залишатися в контакті з близьким соціальним оточенням (за допомогою телефону, месенджера). Виберіть один месенджер (наприклад, Тelegram, WhatsApp, Viber) і спробуйте перенести важливе спілкування туди. 

Спільні справи

При вимушеній ізоляції вам треба подбати про періоди самостійної активності дитини - не треба її весь час розважати та займати. Книги, альбом для малювання, настільні ігри або розвиваючі ігри в смартфоні - все це зробить життя малечі цікавим і наповненим. Не варто забувати також і про допомогу по хатніх справах, які веселіше робити разом - наприклад, прибирати або готувати їжу. Також варто згадати про спільні з дорослим справи, які давно відкладалися.  Головна ідея полягає в тому, що перебування вдома — не «покарання», а ресурс для освоєння нових навичок, отримання знань, нових цікавих справ.

Використовуйте можливості інтернета

І художня гімнастика, і музика, і все чого душа побажає - все це зараз є в інтернеті в безкоштовному доступі. Ви можете обрати для своєї будь-який розвиваючий курс не виходячи з дому, а якщо маєте кошти на репетитора, то можете вчити дитину онлайн не виходячи з дому. 

Також батьки можуть підказати ідеї проведення віртуальних конкурсів (наприклад, позитивних мемів, тощо) та інших позитивних активностей.  Можна допомогти підліткам почати вести власні відеоблоги на тему (спорт, музика, кіно, кулінарія).


Навчання під час війни: Поради батькам від освітнього омбудсмена 

Війна не має стати на заваді здобуттю знань

Маленькі українці мають продовжити здобувати освіту, однак безпека теж важлива

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов давпорадибатькам, як підготуватися до початку навчального року у воєнних умовах і що слід знати, щоб школярі були в безпеці. Отож, батькам насамперед забезпечити для дитини обов’язкове продовження здобуття освіти.  

Також одна з основних порад – не ігнорувати психологічний стан та зміни в поведінці дитини (втрату мотивації до навчання, погіршення апетиту, проблеми зі сном, підвищену тривожність) та надавати згоду для роботи шкільного психолога з дитиною.

Батькам школярів радять: 


«Домашнє насильство не на часі» - небезпечний стереотип, який заважає постраждалим від домашнього насильства звертатися по допомогу. 

Також, війна в Україні ускладнює процеси реагування органів державної влади на випадки домашнього насильства на тимчасово окупованих територіях України, територіях, на яких ведуться активні бойові дії та деокупованих територіях. ⠀ 

Аби оцінити рівень задоволення  постраждалих від домашнього насильства якістю реагування відповідних суб‘єктів (поліція, суди, прокуратура, соціальні служби тощо) під час воєнного стану, ми проводимо онлайн опитування. 

 Якщо Ви постраждали від домашнього насильства та зверталися по допомогу, приділіть, будь ласка, небагато свого часу, щоб заповнити анкету

ОБЕРЕЖНО! ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ В УМОВАХ ВІЙНИ

В умовах повномасштабного вторгнення тисячі українців зазнають емоційних потрясінь через загибель близьких та рідних, втрату домівок, відсутність готівкових коштів, продуктів та питної води, дезорієнтацію в часі та просторі. За таких трагічних обставин навіть найбільш витривалі нерідко шукають допомоги та підтримки, скерування та підказки зі сторони.

В ці моменти важливо зберігати стабільний емоційний стан та тверезе критичне мислення, щоб не довіряти своє життя та здоров’я, майбутнє своїх дітей, рідних та близьких випадковим особам.

Якщо плануєте перетнути кордон та працевлаштуватися в іншій країні, дотримуйтесь простих правил. Це дозволить уникнути можливих ризиків та не потрапити в лабети сучасних работоргівців:

У разі виникнення будь-яких запитань щодо працевлаштування за кордоном телефонуйте за номерами:


@FastAid_bot — віртуальний помічник надання першої допомоги. У ньому є два режими: один — для медиків та тих, хто раніше отримав знання й навички з надання першої допомоги та хоче їх актуалізувати. Другий – для людей без медичних знань. У цьому режимі бот надає прості інструкції, що не потребують особливих навичок. У бота є різні сценарії: що робити в разі травми, непритомності, епілептичного нападу, підозри на інсульт, болю в грудях тощо. 

@dytyna_ne_sama_bot — бот для допомоги дітям у воєнний час. Передбачений для випадків, якщо батьки загубили дитину, а також якщо бажають тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї. Окрім того, за допомогою бота можна звертатися, якщо ви знайшли дитину без супроводу дорослих, вам відомі міжнародні організації, які готові прихистити українських дітей, ви маєте інші питання щодо дітей. Бот створили представники дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, Офісу Президента України, Міністерства соціальної політики України. 

@saveua_bot — цей бот допоможе вам знайти волонтерів у вашій області або навпаки — дасть можливість надати допомогу. Тут можна знайти чи запропонувати харчові продукти, транспорт, паливо, прихисток тощо. 

@shelter_for_ukrainians_bot — цей бот допомагає людям знайти притулок і налагоджує зв’язок із тими, хто може його надати.  

Топ-5 творчих відео-ідей на літо


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ЩОДО ЗОПОБІННЯ ОНЛАЙН - ЗЛОЧИНІВ УМОВАХ ВОЄННОЇ АГРЕСІЇ

ЗАПОБІГАННЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ В УМОВАХ ВОЄННОЇ АГРЕСІЇ

ПАНІЧНА АТАКА В УМОВАХ ВІЙНИ: ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ, ДИТИНІ, ЛЮДЯМ ПОРУЧ

Третій місяць поспіль наша психіка під пресом небувалого навантаження. Чимало людей стикаються не просто зі страхом, а з панікою. Може здаватися: «серце не витримає», «втрачаю свідомість», «божеволію», «задихаюсь». Людина дезорієнтована в просторі, не відчуває тіло, може бути в ступорі. Психологи Ольга Калашнік та Мирон Шкробут пояснюють природу панічних атак і дають прості й ефективні техніки, що допоможуть подолати навіть надсильний приступ страху.

                           Панічна атака: що це і як відрізнити від серцевого нападу?

Панічна атака (ПА) — сильний і раптовий приступ страху, коли немає реальної небезпеки чи видимої причини. Супроводжується шаленим викидом адреналіну в кров і, відповідно, сильними фізичними реакціями. Під час війни панічні атаки почастішали серед підлітків і дітей. Тож варто навчитися розрізняти симптоми ПА і знати, як діяти, якщо ви стали свідком приступу паніки. Симптоми панічної атаки:

Важливо: прояви панічної атаки маскуються під симптоми інших вельми серйозних проблем зі здоров’ям, як от серцевий напад. Тож важливо, щоб саме лікар оцінив, що є причиною симптомів, не пропустивши інші захворювання.

Техніка, що нормалізує дихання і серцевий ритм

Організм — цілісна і логічна система. Оскільки кисень підвищує тривожне збудження в корі головного мозку, важливо збільшити концентрацію вуглекислого газу і зменшити концентрацію кисню в крові:

Техніка «Пульт»

Це одна з дієвих технік заземлення. Ми можемо перемкнути увагу нашого тіла і мозку на певні дії, наче скористались пультом, та позбавитись фіксації на неприємному. Важливо зосереджуватись на виконанні кожного пункту. Саме так вегетативні реакції організму перебазуються на дальній план і людина з панічною атакою відчує полегшення.

Уважно подивіться навколо та знайдіть і озвучте:

5 речей, які ви БАЧИТЕ;

4 речі, до яких можете ДОТОРКНУТИСЬ;

3 речі, які зараз ЧУЄТЕ;

2 речі, які можна ПОНЮХАТИ;

1 річ, яку можна СПРОБУВАТИ НА СМАК.

Техніка «Якорі реальності»

Під час панічної атаки конче необхідно заземлитися. Для цього переводимо фокус уваги на тіло як на фізичний об’єкт:

Техніка «Прогресивна релаксація за Джекобсоном»

Прогресивна м’язова релаксація — дієвий спосіб зняти напруження в тілі, що виникло через сильні негативні емоції. Детальну відеоінструкцію можете подивитись ТУТ. Цей метод часто використовують ізраїльські психотерапевти, а нині він стає дедалі популярнішим в Україні. Авторка випробувала метод на собі особисто — дієвий і помічний. Рекомендую!

Техніка «Формула СТОПП»

Екстрена формула СТОПП для зупинки початку нападу панічної атаки:

С — Стоп! Сказати собі це чітко, ясно, не думаючи, «що» це означає і «навіщо».

Т — Тіло. Змістити фокус уваги на тіло, заземлення + повільне діафрагмове дихання.

О — Огляд. Фокус уваги з тіла на навколишнє середовище, просто описуючи реальність, даність.

П — Позитивна установка. Фокус назад у свої думки, установка ніби «Все добре, катастрофи немає», «Я в нормі, це просто фантазія», «Я спокійний(а), я не боюся».

П — Перемикання на будь-яку звичайну для себе дію, рутину, щось  повсякденне, що робили би поза нападом паніки.

Техніка «Дихання квадратами»

У кризових станах людині може бути важко почати дихати глибоко й рівно. Але дихання квадратами допоможе подовжити видих і заспокоїть, коли емоції зашкалюють.

Вдих: повільний, рахуйте 1, 2, 3, 4.

Пауза: подумки рахуйте 1, 2, 3, 4.

Видих: повільно видихайте на 1, 2, 3, 4.

Коли дихаєте, подумки малюйте частину квадрата після кожного етапу. На наступний цикл дихання подовжіть видих — спершу дихайте, рахучи до 5, потім — до 6, а в кінці вправи — до 7.

Техніка «Бджілка»

Якщо ви вдома, гарним рішенням для відволікання від паніки може стати фізична робота чи активність. Увімкніть музику й потанцюйте. Так-так, і не дивуйтеся такій пропозиції! Співайте текст пісні разом із виконавцем. Можете зробити кілька легких вправ на килимку на підлозі (покататися на спині, притиснувши ноги до грудей та обхопивши коліна долонями; стати в планку й дихати; на пальчиках ходити килимом, піднімаючи руки догори, а потім опускаючи). Можна піти на кухню й нашаткувати овочі для борщу, вимити підлогу чи з особливим завзяттям почистити зуби. Техніки фізичної активності підходять не всім, проте ви можете спробувати, а раптом вам добре ляже на душу?




ІДЕЇ НА ЛІТО 

ЯК НАВЧИТИСЯ БУТИ ВДЯЧНИМ: 5 ВПРАВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ПІДНЯТИ НАСТРІЙ У ЧАСИ ВІЙНИЯ

ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА ОНЛАЙН

Шановні колеги та друзі! Під час війни створений ПРОЄКТ для надання психологічної допомоги під час війни усім, хто її потребує, незалежно від віку та місцезнаходження. Професійна команда психологів-волонтерів надає допомогу як у форматі індивідуальної консультації (включаючи безкоштовну психологічну допомогу по телефону), так і у груповому форматі.

Безпека

ІДЕЇ ЛІТНЬОГО ВІДПОЧИНКУ

Вітаю з днем захисту дітей! Бажаю благополуччя в кожну сім’ю. Щасливих щирих дитячих очей. Здоров’я і достатку, душевної теплоти і сердечності, повноцінної уваги, турботи і розуміння. Бережіть дітей, адже вони наше продовження! 

Як підтримати дітей із ООП під час літніх канікул у період війни: практичні поради

ЯК ЗБЕРЕГТИ СВОЮ  ЕНЕРГІЮ?

5 КОМПОНЕНТІВ СТРЕСОСТІЙКОСТІ

Як зрозуміти, що дитина піддається булінгу/кібербулінгу?

-у дитини мало або взагалі немає друзів, з якими вона проводить час.

 - боїться ходити до школи або брати участь у заходах з однолітками (гуртки, спорт); 

- ходить до школи довгим, незвичним шляхом; 

- втрачає інтерес до навчання або раптом починає погано вчитися; 

- приходить додому сумна, похмура, зі сльозами. 

- постійно відмовляється йти до школи, посилаючись на головний біль, біль у животі, погане самопочуття; 

- має розлади сну або часті погані сни;

 - втрачає апетит, проявляє тривожність, страждає від низької самооцінки; 

- якщо дитину шантажують у школі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитися від агресора. 

ЯКЩО ПОГАНИЙ СОН. ЩО РОБИТИ?

Поради педагогічним працівникам щодо протидії булінгу

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА 

ЦІКАВИНКИ ДЛЯ БАТЬКІВ

Війна, як і будь яка екстремальна ситуація, загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема це стосується насильства в родинах. Коли люди, які живуть в постійному стресі, опиняються в одному приміщенні, залежать один від одного та не можуть відволіктися, нерідко виникають ситуації домашнього насильства 

ЯК РОЗВИНУТИ ПСИХІЧНУ СТІЙКІСТЬ ПІД ЧАС ВІЙНИ 

Три поради військового психолога.

Нейт Зінсер керує кафедрою психології у Військовій академії США у Вест-Пойнті. Його робота — навчити військових, як витримувати найгірші умови на полі бою.

Психічна стійкість — це здатність переносити стрес із мінімальними наслідками, долати життєві негаразди, тверезо мислити, не впадати в депресивні стани. У кризові моменти від цього залежить наше виживання. Свою психічну стійкість можна тренувати.

Нейт Зінсер ділиться військовими секретами стійкості у книжці "Впевнений розум". Ось три поради та техніки:

Привчайте себе розслаблятися за наказом

Можливість за бажанням вимкнути нескінченні думки у вашому мозку, щоб ви могли справді розслабитися, може здаватися подарунком природи: в деяких людей вона просто є, а хтось — не здатен. Але насправді це вміння, якого можна навчитися. Армія вже давно вчить солдатів спати за командою, а психологія пропонує кілька порад, як заспокоїти свій галасливий мозок і розслабитися навіть у стресових ситуаціях.

Зінсер пропонує навчитися цих простих, але потужних прийомів, і звикнути використовувати їх у будь-яких коротких "вікнах", які у вас є. Навіть дві хвилини глибокого дихання та розслаблення можуть бути корисними.

"З глибоким диханням ви, власне, даєте відпочити своєму мозкові і запускаєте фізіологічні зміни: це артеріальний тиск, частота серцевих скорочень, поглинання кисню та накопичення лактату в крові", — пояснює американський військовий.

Не витрачайте свою енергію на негатив

Зінсер підкреслює, що негативні емоції, такі як гнів і страх, виснажують нашу енергію. Щоб допомогти зберегти свої запаси психічних та фізичних сил, він вчить курсантів розпізнавати, коли негативні емоції не принесуть користі, й уникати зітхань та нарікань за будь-яку ціну.

Наповнити свої резервуари

Навіть найвитриваліші воїни не можуть мати психічну (або навіть фізичну) силу з повітря. Натомість Зінсер вчить пам’ятати про те, що потрібно зробити, щоб "наповнити свої резервуари", і мати це у пріоритеті.

"Робіть те, що вам потрібно, щоб бути ефективним та мати енергію в неоптимальному середовищі", — інструктує він, чи то додатковий сон, чи додатковий час для підготовки до важкого завдання. Зінсер підкреслює, що це часто означає відмовитися від інших речей, відновлення сил має бути вашим пріоритетом.


Дорогі батьки! 

Щоб трохи зняти напругу дітей та відволікти їх, ви можете скористатися цими чудовими ресурсами:

365 казок на ніч (сучасні аудіоказки для дітей)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLn2E1hd_mGr7q_YD54a1RBjMDBpzj4eau

Казочки та цікаві історії для дітей (класичні та сучасні казки, начитка)

https://www.youtube.com/channel/UCok9X9ZeNg1EXaHVuP6iE-Q

Дитячі книжки в електронному форматі від видавництва “Ранок” (три папки для віку 3+, 6+, 9+)

https://drive.google.com/drive/folders/1z7NN25HdiR9LVySXtO2WyxtQ4jPuptcH?usp=sharing


ІНФОРМАЦІЯ

ЧИМ ЗАЙНЯТИ ДІТЕЙ, КОЛИ НАВКРУГИ ВІЙНА


Навчання

Книжки

Творчість

БУДЬ УВАЖНИМ!

 ПРОГРЕСИВНА М’ЯЗОВА РЕЛАКСАЦІЯ ПРИ СТРЕСІ

Ця техніка спрямована на роботу м’язів. Її краще виконувати наодинці у спокійному місці, або перед сном.

Коли у крові багато стресових гормонів, то вегетативна система вмикається і починає їх переробляти. 

М’язи також залучені в цей процес, тому часом у нас болить спина, затискає шию, з’являється відчуття дискомфорту. 

Отже:

Ця техніка  допоможе вам зменшити стрес у конкретний момент. 

Три поради Дмитра Карпачова. Що робити, якщо дитина через війну стала агресивною?


Експерт відзначив, що агресія є наслідком відчуття власної слабкості та страху перед чимось. Тож, що робити, якщо ваш син чи донька через війну стали агресивними:

1. Пам’ятайте: агресія ― наслідок страху.

Шкільні хулігани ― досить вразливі діти, які своїми вчинками намагаються захистити себе. Дитина, яка зіткнулася з травматичними обставинами у житті, хоче хоч щось контролювати і давати відсіч. Хоч якось звільнити те внутрішнє напруження, яке у неї з’явилося внаслідок відчуття небезпеки. Коли ми боїмося, то використовуємо одну з трьох стратегій: біжи, завмри або бий.

2. Не сваріть і не хваліть дитину за прояв агресії.

До цього треба ставитися з розумінням, проте не можна ігнорувати. Запропонуйте дитині випустити агресію на подушку, а не на людей. Поясніть, що не треба робити боляче іншим.

3. Додайте дитині фізичної активності, щоб зняти напругу.

Фізична активність буде розряджати те внутрішнє напруження, яке накопичується. Дитина просто не знає, як звільнити негатив і куди його спрямувати.


ІНФОРМАЦІЯ

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ 

 ВИКОРИСТОВУЙТЕ ТЕХНІКУ ЗАЗЕМЛЕННЯ (grounding)  ПІД ЧАС СТРЕСУ 




ДИХАННЯ ПІД ЧАС СТРЕСУ 

Дихайте квадратом: вдих на рахунок 1 2 3 4  (рахуйте про себе «один-два-три-чотири») – пауза 1 2 3 4  – видих 1 2 3 4  – пауза 1 2 3 4. Можете при цьому малювати очима квадрат.


Діти – найдорожче. Як розпізнати стрес у підлітків, особливо під час війни?

На жаль, якщо ваша дитина каже, що вона в порядку, це не завжди може бути так. Важливо вчасно розпізнати ознаки стресу у дитини, щоб відреагувати на них, підтримати та забезпечити психологічний комфорт.

 Як зазначили у  UNICEF Ukraine, ознаки стресу різняться, залежно від віку.

 

Для підлітків характерними є такі ознаки:

 

 

Варто пам’ятати, що підлітки зазвичай тримають всі свої почуття у собі, що може призвести до розвитку депресивних станів. Вони також можуть робити вигляд, що «все нормально», коли це зовсім не так, і їм психологічно важко.

 

Водночас, ваша ненав’язлива увага, доречні жарти, розмови про емоції та почуття (перш за все, говоріть про себе і не примушуйте говорити дитину), слова наснаги чи доторки, які дозволяє ваш підліток, здатні підтримати та надати дитині почуття єдності зі «своїми», безпеки та захищеності.


"4" РІВНЯ СПРИЙНЯТТЯ В ПЕРІОД СТРЕСУ ТА САМОДОПОМОГА 

15 платформ для безкоштовного навчання під час війни

НАШІ ЕМОЦІЇ В УМОВАХ ВІЙНИ

Як заспокоїтись і контролювати стрес?




Існує еустрес ("хороший" стрес, який мобілізує організм та допомагає вижити в небезпечній ситуації) та дистрес ("поганий" тривалий стрес, який виснажує організм і зриває механізми адаптації). 

Щоб контролювати рівень "поганого стресу", можна скористатися такими методиками:

Таємний таппінг

Натискаючи великим пальцем на фаланги, ми стимулюємо нервові закінчення.

Ці імпульси пригнічують активність амигдали (мигдалеподібного тіла) – мозкового центру, який відповідає за тривожність. 

Протитривожне дихання

Ця техніка – з групи дихальних вправ. 

Для її виконання вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою (двері, стіна, будинок тощо).

За рахунок штучного уповільнення вашого дихання мозок зрозуміє, що ви у безпеці і зараз можна розслабитися. 

Цю вправу варто робити під час сильної тривоги. 

При помірній тривозі її варто робити 2-3 рази на день – протитривожний захист виникає завдяки накопичувальному ефекту. 

Сканування тіла

Ця техніка спрямована на розвиток стійкої та гнучкої уваги. 

Ви навчитеся спрямовувати увагу на те, що відбувається у цей момент в тілі, органах чуттів та в думках.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

ПОЗИТИВНІ ДУМКИ

ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ 

В Україні війна, і в цей важкий час психологічне напруження людей надзвичайно сильне. Як заспокоїтися, подолати паніку і страх?

Основне, що ми можемо зробити для себе та для наших близьких у цей скрутний час, – не піддаватися паніці та тримати свою психіку в здоровому і стабільному стані. Отже, що робити, коли тривога настільки сильна, що заважає продовжувати жити? Дотримуйтеся простих принципів.

Зміст:

1. Інформаційна гігієна

Будь ласка, звертайтеся лише до достовірних джерел. У кожного з нас є перелік ресурсів новин або людей, яким ми довіряємо.

2. Психологічна гігієна

Будь ласка, подбайте про свій емоційний стан, а потім про стан близьких.

Пам'ятайте: ви є там, де є ваша увага. Ви є там, де є ваші думки. Ви є там, де є ваші емоції.

Саме ваші думки, емоції та фокус уваги (а не ситуація в країні) визначають якість вашого життя. 

3. Співчуття і підтримка

Ми зараз – найцінніший ресурс одне для одного. Бережіть тих, хто поруч із вами! Стільки турботи, підтримки, допомоги за ці дні від абсолютно незнайомих людей я ще ніколи не бачила! Люди – ви неймовірні!

4. Дихальні техніки

Якщо не знаєте, як заспокоїтися, використовуйте одну із перевірених дихальних технік.

Перша: поставте верхні зуби на нижню губу та зробіть повільний глибокий вдих. Потім усміхніться і зробіть довгий та повільний видих зі звуком «с». Вправа виконується із піднятими над головою руками, її можна робити і стоячи, і сидячи, і лежачи. Під час виконання відчуйте, як повітря заповнює нижні частини легень. Виконайте 5-6 разів поспіль.

Друга: витягніть губи «трубочкою», язиком торкніться верхнього піднебіння і зробіть довгий повільний вдих, як через «трубочку». Заберіть язик від піднебіння і, через «трубочку», видихніть.

Пам’ятайте, в антистресовому диханні важливі два параметри: повільно та глибоко. Ми повинні дати мозку сигнал, що небезпека минула.

Що підвищить ефективності технік дихання: спостерігайте за тим, як повітря заходить і виходить; тепле воно чи холодне; які відчуття воно приносить. Перенесіть усю вашу увагу на дихання.

5. Фізичні вправи

Тут також є кілька варіантів, які допоможуть вам заспокоїтися:

Перший варіант

У моменти сильної тривожності треба виконувати прості, впорядковані фізичні вправи. Наприклад: уважно й зосереджено робити прибирання вдома: мити підлогу або посуд, розібрати шафу, пилососити і так далі. У цей момент мозок отримує сигнал, що ми діємо, і це його заспокоює.

Другий варіант

Зменшити тривожність допомагають повторювані рухи:

Важливо усвідомлювати, що ми в цей момент робимо розрядку напруги та повертаємо мозку відчуття контролю.


Як позбутися жахливих сновидінь

Жахливі сновидіння — один із наслідків тривалого стресу, коли уві сні ми продовжуємо проживати травматичні події.

Однак, здоровий сон — основа нашої життєдіяльності, його треба намагатися відновити якнайшвидше. 

Пропоную декілька простих технік, щоб позбутися жахливих сновидінь.

Техніка "флешбек"

Застосовується американськими психотерапевтами, які працюють з ПТСР. Вигадуєте для жахливого сну позитивну кінцівку й промовляєте її вголос. Бажано також записати її на аркуші або в нотатках телефону. Перед сном прочитати вголос ще двічі.

Техніка "безпека"

По суті, це розширення техніки "флешбеку". Треба закінчити сон таким чином, щоб у ньому взагалі не було небезпеки. 

Сюжети треба вигадувати свої власні, у які ви самі легко повірите і які будуть вам приємні.

Якщо хочеться додому

Поради щодо стабілізації психологічного стану батьків та дітей, які залишили свої домівки

Як учителям розпочати навчальний процес. 42 практики та 18 відповідей на запитання від Світлани Ройз

Чи можна дозволити собі радість, коли навколо війна 

Війна, про яку раніше ми лише чули чи читали, раптом стала реальністю: зі зливою втрат, жорстокості, загублених життів та болю. Раніше я часто обговорювала з учнями, що кожна людина прагне і потребує щастя. Та ось прийшла війна. І що робити з цією потребою? Як радіти життю в таких умовах? 

Навіть в найважчих умовах немає заборонених емоцій та відчуттів. Якщо ви думаєте, що зараз "легально" відчувати лише біль, злість, ненависть, ви помиляєтеся. Не варто ховатися чи відмежовуватись від позитивних емоцій, адже вони у складній ситуації дають нам відчуття балансу. 

Радість є базовою емоцією. Її виникнення свідчить про те, що наші нейромедіатори працюють у нормі або принаймні в умовній нормі. І в нинішній ситуації відчувати позитивні емоції - це хапатися за рятівне коло майбутнього.

Варто завжди пам’ятати: війна попри її смертоносне дихання є частиною життя. А життя - це завжди історія про віру, надію та любов, і без радості тут ніяк!

БАТЬКИ І ОПІКУНИ- ГЕРОЇ: ЗАХИЩАЄМО НАШИХ ДІТЕЙ В КРИЗОВІЙ СИТУАЦІЇ 

ВПРАВИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ СТРЕСУ

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА 


Цілодобова лінія психологічної підтримки  «Між нами» Львівський міський центр соціальних служб— 0800307305. Дзвінки з будь-яких операторів — безкоштовні. 

Цілодобова безоплатна правова допомога /Free Legal Aid. - 0 800 213 103. Консультування з правових питань.

Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00(sad) 096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.

Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.

Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00 – 20.00 тел у Польщі +4873 311 52 96. Вайбер, телеграм: (067)-718-99-66 (063)-721-04-63 (066)-219-09-73.

Сильне емоційне потрясіння, стрес, відчуття небезпеки можуть викликати у вашої дитини психологічну травму. Читайте нижче, як визначити, що у вашої дитини психологічна травма, та як ви можете їй допомогти. Якщо дитині потрібна допомога спеціаліста - можна звертатися на дитячу гарячу лінію нашого партнера Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine, яка працює в онлайн режимі. Щоб отримати консультацію пишіть:

Фейсбук - https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/ 

Інста - https://www.instagram.com/childhotline_ua

Telegram - @CHL116111

Безкоштовна інтернет-платформа психологічної допомоги "Розкажи мені". Для отримання допомоги потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку за цим посиланням (  https://tellme.com.ua)

Модератори платформи підберуть спеціаліста, і він якнайшвидше зв'яжеться з вами. Консультації проводяться безкоштовно у режимі онлайн.

Крім того, команда Інституту когнітивного моделювання зі співпраці з кафедрою медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені Богомольця та спеціалістами проекту "Друг" розробила бот першої психологічної допомоги. Він стане в нагоді в перші години після травматичної події - з ним можна ознайомитися, перейшовши за посиланням ( https://t.me/friend_first_aid_bot)

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ?

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА ПОДОЛАННЯ "СИНДРОМУ ВЦІЛІЛОГО"

Рекомендації від Світлани Ройз

Якщо дитині наснився кошмар, якщо дитина кричить уві сні.

       Під час сну, коли дитина із закритими очіма  - не потрібно торкатись її чи обіймати. (Якщо дитині сниться, що хтось її переслідує, чи вона намагається вивільниться із небезпечного простору - це може призвести до неочікуваної реакції).



Безкоштовні мультики, книги, аудіоказки: чим зайняти дітей в укритті?

Перебування у бомбосховищах під час війни – це великий стрес не лише для дітей, а і для батьків. 

У Верховній Раді опублікували перелік сервісів, які допоможуть відволікти дітей в укритті, навіть якщо не буде інтернету.

Книги онлайн

Аудіоказки і мультики

Навчання


Що робити при панічній атаці? Ділимося порадами від Светлана Ройз.

Необов’язково робити всі ці дії – достатньо вибрати ті, що найбільше підходять для вас.

 


УВАГА БАТЬКАМ !!!

Ігри для зняття втоми, напруги, агресії

ігри.docx

ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ ВИЙТИ З ШОКОВОГО СТАНУ ПІСЛЯ ПОБАЧЕНИХ ВИБУХІВ 

ВПРАВИ ТА ІГРИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ НАПРУГИ ТА ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ УВАГИ ДІТЕЙ 

“Дитяча психіка – найвразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається. Як правильно пояснити дитині те, що зараз війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли – це знак йти до укриття, а головне – як заспокоїти? У жодному разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне – запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити”

АУТОГЕННЕ ТРЕНУВАННЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ЗНЯТТЯ НАПРУГИ

Аутогенне тренування є найбільш відомий і поширений в Європі метод зняття напруги. Й. Шульц виходив з того, що відчуття глибокого розслаблення, яке відчувають люди, які знаходяться в гіпнотичному стані, може бути досягнуте і засобом самонавіювання. На початковій стадії занять аутогенним тренуванням людина заспокоює себе за допомогою самоінструктажу. Вона може добитися помітних ефектів у різних частинах тіла, даючи собі навіть найпростіші команди, наприклад, викликати відчуття тяжкості, тепла в руці, нозі та ін. Тут можна досягти дуже відчутних змін в організмі, наприклад, розширення кровоносних судин. Ефект посилюється, якщо все це супроводжується спеціальними дихальними вправами. На більш високій стадії занять аутогенного тренування людина може викликати в свідомості ті чи інші картини, які дозволяють розслабитися в стресових ситуаціях.

Розслаблення м’язів. Цей метод був описаний його засновником Якобсоном ше в 1938 р. Протягом довгого часу ним ніхто не користувався, а з кінця 50-х років він знову став досить поширеним. Суть його полягає в почерговій короткочасній напрузі волею і подальшому розслабленні деяких груп м’язів верхньої частини тіла (щік, лоба, рота, щелепи, потилиці, шиї, грудей, плечей, передпліччя), брюшних м’язів, м’язів бедра, стопи, голінки. Тут, як і при інших вправах зі зняття напруги, важливо бути пасивним, але уважно спостерігати процеси, що протікають в організмі. Початкова напруга м’язів з наступним миттєвим розслабленням допоможе виявити причини виникнення зажимів. Стан розслабленості буде приємним, його легко можна досягти за допомогою регулярних тренувань.

Психотерапевтичні методи самодопомоги:

Розглянемо деякі з цих методик.

Психогігієнічний комплекс

Вивчення психогігієнічного комплексу (ПГК) проводиться у групах або індивідуально. Роз’яснюється, що комплекс призначений для покращання загального психічного та психосоматичного стану, запобігання головних болів і розладу сну, негативного впливу перепадів барометричного тиску при змінах погоди і т.д.

Вправи можуть проводитись один-два рази на день у міру необхідності, як з метою запобігання хворобливої симптоматики, так і для покращання самопочуття, відновлення працездатності

Комплекс слід проводити в сидячому положенні, відкинувшись назад, руки на стегнах, ноги вільно витягнуті. Весь сеанс займає 14-16 хвилин. ПГК складається з п’яти частин.

1. Експрес релаксація. 2. Відпочинок у стані релаксації.3. Цільове самонавіювання.4. Вихід з релаксації.5. Фізичні вправи.

Експрес релаксація. Швидке м’язове розслаблення, синхронізоване з диханням Призначене для досягнення заспокоєння і відособленості від оточуючих шумів, розмов, сторонніх думок і т.д. Такий стан сприяє швидкому відновленню працездатності і створює сприятливий фон для самонавіювання

Релаксація здійснюється в наступній послідовності:

ПЕРША ХВИЛИНА. Прийняти сидяче положення, відкинувшись назад, руки лежать на стегнах, ноги вільно витягнуті. Поза позбавлена напруженості, очі закриті, дихання рівне, спокійне.

ДРУГА ХВИЛИНА. Глибоке вдихання – затримка – подовжене видихання, а при видиханні розслабити ноги, дихати спокійно.

ТРЕТЯ ХВИЛИНА.. Глибоке вдихання – затримка – подовжене видихання. На видиханні розслабити руки, спину, м’язи грудей, живота. Дихати спокійно.

ЧЕТВЕРТА ХВИЛИНА. Глибоке вдихання – затримка – подовжене видихання. На видиханні розслабити м’язи шиї, обличчя голови. Дихати спокійно.

П’ЯТА ХВИЛИНА. Відпочинок у стані релаксації (1 хв.).

ШОСТА ХВИЛИНА. Присвячена самонавіюванню. Самонавіювання повинні бути короткими і змістовними. Рекомендується не більше двох-трьох фраз, що складаються з трьох-чотирьох слів кожна. Промовляються самонавіювання подумки, один-два рази кожна фраза. Самонавіювання можуть бути різної спрямованості.

Спокій.

Я повністю спокійний. М’язи розслаблені. Спокійний цілий день.

Працездатність.

Я повністю спокійний. Зібраний і спокійний. Впевнений і працездатний.

Ясна голова.

Розслаблений і спокійний. Ясна, легка голова. Приємна легкість у голові. Сон.

Я повністю розслаблений. Спокій і дрімання. Засинаю… Остання група фраз промовляється для самонавіюваного сну. Встановлюється час сну. Наприклад: “Засинаю на 15 хвилин”.

СЬОМА ХВИЛИНА. Вихід із релаксації. У залежності від мети сеансу вихід із стану релаксації може бути більш або менш інтенсивним. Вихід проводиться за одну хвилину. При відчутті дискомфорту після виходу з релаксації його можна продовжити до двох хвилин.

Інтенсивне вдихання – затримка – видихання. Злегка поворушити ногами. Зняти відчуття важкості і розслабленості.

Інтенсивне вдихання – затримка – видихання. Злегка поворушити руками, тулубом. Зняти відчуття важкості і розслабленості.

Інтенсивне вдихання – затримка – видихання. Поворушити м’язами обличчя, шиєю. Зняти відчуття розслабленості і важкості. Дихати спокійно.

Відкрити очі. Встати в позицію “струнко” без напруження, потягнутися.

ВОСЬМА І ДЕВ’ЯТА ХВИЛИНИ. Присвячені фізичним вправам. ДЕСЯТА І ОДИНАДЦЯТА ХВИЛИНИ. Позиція пряма, ноги на ширині плечей; глибоке вдихання, рівномірне видихання. Разом з вдиханням нагнутися і упертися руками в коліна. Затримати дихання.

Почергово випинати і втягувати черевну стінку. Відпочити 10 секунд. Провести декілька таких циклів на протязі двох хвилин. На одній затримці дихання проводиться до 15-20 втягувань черевної стінки.

Не перенапружуватися, не доводити до запаморочення.

ДВАНАДЦЯТА ХВИЛИНА.

Позиція пряма, вільна, очі заплющені, увага зосереджена на голові.

Починаючи зі скронь, двома руками (пальцями) синхронно, з двох сторін, з великою силою (майже до болю), повільними круговими рухами провести масаж до кутів щелепи.

Між вказівними і великими пальцями, знизу вверх інтенсивно помасажувати обидва вуха.

Вказівними пальцями інтенсивно помасажувати внутрішню поверхню вушних раковин і слухові проходи.

Покласти долоні на вуха. Проробити інтенсивні кругові рухи.

Почергово покласти долоні на чоло, тім’я, потилицю. Здійснити різноспрямовані рухи в кожному з цих положень, намагаючись зсунути шкіру відносно кісток черепа.

Від потилиці до комірцевої зони інтенсивно помасажувати м’язи.

Комплекс закінчено.

Фізичний комплекс. До комплексу входять три вправи, дія яких спрямована на легені, черевну порожнину і голову.

Перша вправа – це спрощене “повне дихання”. Воно розраховане на задіяння в такт дихання відділів легенів, які звичайно мало вентилюються. Ця вправа покращує циркуляцію внутрішньочерепної рідини, інтенсифікує кровообіг у легенях, служить профілактиці легеневих захворювань і збагаченню крові киснем. Сприяє зменшенню головних болей.

Друга вправа – “втягування живота”. Вона сприяє укріпленню передньої черевної стінки, розсмоктуванню внутрішньочеревних жирових відкладень, масажу внутрішніх органів і інтенсифікації кровообігу в них. Викликаючи перерозподіл крові, сприяє тренуванню судин мозку, відновленню їхнього тонусу.

Третя вправа – це своєрідний масаж голови і біологічно активних зон. Ця вправа сприяє припливу крові до голови, зменшує головний біль, має виражений тонізуючий ефект. Позиція “струнко” без напруження.

Спокійно, рівномірно, енергійно, дивлячись в одну точку, почати вдихання через ніс. Вдихання починається легким випинанням живота, далі розширюються бокові відділи грудної клітки, а потім грудна клітка підіймається вверх. Невелика затримка дихання.

Такі цикли повторювати на протязі двох хвилин, не допускаючи гіпервентиляції.

Прогресивна релаксація.

Існують наукові дані про те, що той чи інший емоційний стан пов’язаний з тією чи іншою групою м’язів, особливо мімічних.

Так, веселощі супроводжуються усмішкою, сум – відповідним виразом обличчя. Крім цього, можна спостерігати і зворотні ефекти. Наприклад, розтягнувши губи в усмішку, можна спостерігати умовно-рефлекторне покращання настрою. Цим феноменом користуються на Заході, особливо в США при формальному спілкуванні з співрозмовниками. На жаль, надмірна експлуатація цього рефлексу призводить до його вгасання і привітна усмішка клерка з часом перетворюється в банальний оскал.

Таким чином, існує зв’язок між емоційним станом і тонусом м’язів. Виявлено, що тривожний стан чи інші негативні емоційні реакції супроводжуються підвищенням м’язового тонусу. З цієї причини, при прогресуючій релаксації прагнуть знизити надлишкове напруження м’язів і тим самим покращити емоційний стан.

На початку засвоєння методики вихідне положення – лежачи на спині, очі заплющені. При хорошій натренованості користуватися даною методикою, позбавляючись надлишкового м’язового напруження, можна незалежно від положення тіла, обстановки, місця.

Усі вправи проводяться за трьох етапною схемою: “Зосередитися-відчути–розслабитися”. На рахунок 1-2-3-4 проводиться напруження м’язів, на рахунок 1-2-3-4 – фіксація напруження, розслаблення може бути швидким, на рахунок 1.

Вправа 1. Розслаблення кисті правої (лівої) руки і передпліччя.

Зосередитися, відчути її, поволі на чотири рахунки (1-2-3-4) стиснути кулак, одночасно напружуючи передпліччя, утворюючи з плечем кут 90 градусів. Досягнувши максимального напруження і витримавши ще чотири рахунки (1–2-3-4) на рахунок 1 розслабити руку, в’яло кинувши її на місце.

Вправа 2. Розслаблення плеча.

Напружується кисть (у кулаці) правої (лівої) руки, м’язи передпліччя, плеча. Права (ліва) рука пряма, напружена, поволі підіймається догори (1-2-3-4) до вертикального положення. Зафіксувати напруження (1 -2-3-4) і розслабити руку (1). Рука в ‘яло падає на місце.

Вправа 3. Розслаблення м’язів стопи і гомілки. Згинаємо праву (ліву) стопу, носочок її тягнемо на себе і напружуємо (1-2-3-4), фіксуємо напруження (1 -2-3-4) і розслабляємо (1).

Вправа 4. Розслаблення м’язів стегна.

Зігнути праву (ліву) ступню, потягнувши на себе носок (як у вправі 3), потім напружено зігнути ногу в коліні (1-2-3-4), намагаючись максимально підтягнути п’яту до таза. Зафіксувати напруження (1-2-3-4) і розслабитись (1). Вся нога розслабляється, п’ята зісковзує по ліжку, нога в’яло падає у вихідне положення.

Усі описані вправи проробляються з лівою рукою і ногою так, як і з правою.

Вправа 5. Розслаблення м’язів шиї. Згинати шию назад (1-2-3-4), намагаючись занурити її глибше в подушку. Зафіксувати положення (1-2-3-4) і розслабитися (1).

Голова повертається у вихідне положення. Повертання голови з напруженням м’язів шиї у правий бік (1–2-3-4). Зафіксувати положення (1-2-3–4), розслабитися (1) повертанням голови у вихідне положення.

Повертання голови з напруженням м’язів шиї у лівий бік (1-2-3-4). Зафіксувати положення (1-2-3-4), розслабитись з повертанням голови у вихідне положення (1)

Вправа 6. Розслаблення м’язів обличчя.

Зосередитися на м’язах чола і напружити їх, зморщивши чоло (1-2-3-4). Зафіксувати напруження (1-2-3-4) і розслабитись (1). Щільно замружити очі (1-2-3-4), зафіксувати напруження (1–2-3-4), розслабитися (1). Відвести очі в крайнє ліве положення, зафіксувати напруження (1-2-3-4), розслабитися (1).

Щільно стиснути губи (1-2-3-4), зафіксувати напруження (1–2-3-4), розслабитися (1).

Щільно стиснути зуби (1-2-3-4), зафіксувати напруження (1-2-3-4), розслабитися (1).

Впертися кінчиком язика у верхню десну, штовхаючи ї вперед і вверх (1-2-3-4). Зафіксувати напруження (1-2-3-4). Розслабитися (1).

Після оволодіння цими вправами переходять до наступної вправи, яка полягає в тому, щоб не проводити реального напруження м’язів, а намагатись подумки уявляти собі це напруження і наступне розслаблення. Заключний етап полягає в тому, щоб у повсякденному житті в моменти емоційного напруження вміти відчути напруження м’язів і одразу розслабити їх, нейтралізуючі тим самим шкідливий вплив стресу.

У стресовому та в інших негативних станах поведінка людини значною мірою дезорганізується. Лише твердо засвоєні вміння та навички у стані стресу можуть залишатись сталими. Практичний досвід говорить, що дисциплінованість, організованість та самовладання запобігають дезорганізації поведінки за умов стресу.


ВПРАВИ НА ЗНЯТТЯ ПСИХОЕМОЦІЙНОЇ НАПРУГИ


Важлива роль в знятті стресового напруження відводиться тренуванню на розслаблення. Не рекомендується відноситися до виконання цих вправ поверхнево. Ефекту не буде, якщо ці вправи робити нерегулярно. Вони повинні доставляти насамперед радість, оскільки це дає можливість повернути організму рівновагу.

Приклад:

Сядьте і розслабтесь, заплющіть очі, дихайте спокійно і рівномірно. Підніміть плечі якомога вище і відкиньте назад голову, стпорбуйте найти потилицею “валик”, який утворився нижче неї. Потім із силою втисніть у нього потилицю, поки мускули не почнуть вібрувати від напруги. Розслабте мускули, дайте голові вільно упасти на груди. Заплющіть очі. Після невеликої паузи нахиліть голову направо, потім наліво. Повторіть вправу декілька раз. Після цього Ви повинні відчути тепло. Якщо у Вас з’явився головний біль, значить щось було зроблено неправильно (наприклад, дихання було нерівним).

Правда, подібні вправи завжди дають позитивний результат. Тут важливо знати, чим зумовлений стресовий стан. Багато людей є самі винуватцями свого стресу, допускають безладдя у своїй роботі і звалюють за це провину на інших. Вони постійно нервують, не знаходять потрібні їм речі, панікують, згадують про невиконане, витрачають свою енергію, хватаються то за одне, то за інше, хронічно запізнюються, витрачають час на другорядне, а потім наздоганяють за рахунок відпочинку, постійно скаржаться, що їм не вистачає часу. Тут не допомогти ніякими вправами, якими б ефективними вони не були. Спочатку необхідно змінити стиль своєї роботи. Добре допомогають і фізичні вправи, які додають бадьорості й енергії. Слід відмітити, що за стрес нерідко приймається звичайна втома або зниження мотиваційних стимулів до праці, що виражається в першу чергу в уповільненій реакції та в погіршенні настрою. Це необхідно враховувати. Завданням усіх прийомів зняття напруги є подолання страху і стресу. Той, хто займається достатньо інтенсивно, з одного боку, легше переносить різні навантаження, з другого – набирає більше сил, більше спокою для активної протидії різним життєвим ситуаціям, які викликають побоювання і стрес. Тут важливо мати внутрішню стабільність, яка дозволяє легше справитися зі стресом. Є декілька відомих методів зняття напруги. Зупинимося на найбільш розповсюджених та популярних.

Ізометричні вправи

Цей метод ґрунтується на чергуванні напруги і розслабленні деяких груп м’язів у рівномірному ритмі. Наприклад, сидячи на стільці, візьміться обома руками за сидіння і з силою потягніть догори. Порахуйте до шести, опустіть руки і розслабтесь. Знову потягніть руками сидіння догори, щоб чітко позначилися відповідні групи м’язів, потім знову відпустіть руки і розслабтесь. Таким чином, можна добитися розслаблення всіх груп м’язів за рахунок їх напруги: з силою зжимати і розжимати кулаки, схрещувати руки і тиснути на шию, намагаючись при цьому протидіяти тиску шиєю, періодично натискати підошвами ніг на підлогу та ін. Ці нехитрі вправи можна виконувати навіть тоді, коли Ви сидите на конференції і хочете знову бути свіжим і бадьорим, не притягуючи уваги оточуючих. Виберіть собі такі вправи, які можна виконувати руками в положенні “сидячи” і непомітно для оточуючих.

Медитація

Прийоми медитації призначені, щоб на певний час обмежити свідомість і увагу людини яким-небудь єдиним джерелом подразнення. Це може бути мантра, тобто слово, яке весь час повторюється, це може бути музика або концентрація уваги на власному диханні. Всі інші думки і подразники ніби виключаються. Така концентрована медитація дозволяє добитися постійного розслаблення. При медитації важливо, щоб навколишні обставини мали якнайменше подразників, людина знову і знову повторює певне звучне слово – мантру. Підготовка до самозаглиблення проходить за допомогою наставника, який допомагає у виборі придатної мантри. Мета тут полягає в тому, щоб направити сприйняття зовні всередину і припинити “сторонню” розумову діяльність. Кожен повинен знайти власний шлях до бажаного розслаблення, знайти такий метод, який підходить саме йому і дає потрібний ефект. Систематичні заняття дадуть тілесний і душевний спокій, допоможуть подолати стрес і буденність, загострять увагу. Поряд з класичними прийомами зняття напруги не варто забувати і різні види діяльності, які знімають напругу. Одному більше підійдуть велосипедні прогулянки ввечері або прогулянки з собакою, іншому танці, біг, гра з дітьми. Кожен може знайти для себе такий вид діяльності, який буде допомагати знімати напругу. Кожному з нас відомо: робочий день, що закінчується, пройшов цілком спокійно і ніяких особливих подій. І все одно відчуваємо себе розбитим. Таке відбувається не тільки наприкінці робочого дня. Нерідко день починається так, що здається на тебе всі нападають, пристають з якимись вимогами. Доводиться напружуватись, щоб взагалі не заснути, не втратити здатність до сприйняття. Чому в деякі дні з нами таке коїться, в той час як в інші дні, при однаковому навантаженні, все йде як по маслу, і ми залишаємося ввечері свіжі і бадьорі?

Втома є сигналом тривоги організму. Якщо для боротьби з нею використовуються хімічні методи, то це може призвести до тяжких розладів і захворювань. Спочатку спостерігається такий же ефект, що й при споживанні алкоголю: піднімається настрій, світ бачиться крізь рожеві окуляри, людина з меншою увагою відноситься до роботи, переоцінює свої можливості. Але ж існують більш ефективні засоби для швидкого відновлення ясності розуму. Наприклад, чашка чаю! Теїн, який міститься в чаєві, відповідає кофеїну в каві. Але якщо кофеїн впливає на серце і кровообіг, то теїн впливає на мозок і центральну нервову систему. Теїн бадьорить, але не збуджує. В порівнянні з кофеїном теїн дає не такий швидкий, але зате більш довготривалий ефект. На відміну від інших збуджуючих засобів, чай не шкідливий для організму і в великих дозах. У залежності від способу заварки чай може впливати на організм стимулююче (побільш чаю і не давайте настоятися) або ж заспокійливо (поменше чаю і дати добре настоятися). Швидко бадьорить тіло і дух, якщо потримати руки по лікті в холодній воді. Холодна вода стимулює кровообіг і освіжає, не викликаючи побічних явищ. Можна використовувати і контрастні ванни. Закінчувати процедуру слід холодною водою.

Але треба пам’ятати тут одну “дивну” річ. Досить часто буває так, що не перевантаження, а якраз недозавантаженість роботою викликає у людини стрес, втому і знемогу. Тому, хто після закінчення робочого дня дійсно відчуває себе втомленим, не слід відразу йти на відпочинок. Щоб зняти напругу, добре зайнятися якою-небудь діяльністю. Тільки після того, як буде знята денна напруга, можна думати за вечерю, розслабитися і відпочити. Але якщо ви досить часто відчуває себе втомленим, хоч і багато спите, то до цього слід віднестись досить серйозно. Це можуть бути ознаки хвороби.

Відомо 8 принципів мудрого відношення до “життя”:

Управління стресом

Люди, які страждають від надмірного стресу на роботі, можуть застосовувати такі методи.


5 способів зняти напруження


Намалюйте мрію

Метод: терапія малюванням (арт-терапія)

На одному великому аркуші паперу разом з батьками або друзями намалюйте образ своєї родини, будинок своєї мрії, місце, куди ви хочете поїхати. Нехай кожен внесе свою лепту і свої фарби в один малюнок. У процесі малювання людина контактує з папером, як із зовнішнім світом: ось він – твій зовнішній світ, вихлюпують свій стан. І на папері він відображає все, що його турбує, що нав'язливо сидить всередині. Що більше малюнків, то більше "лікування". Малювати можна щодня, не замислюючись про красу малюнка, не шукаючи в ньому якогось сенсу і ясних образів, реалістичності предметів, не замислюючись про те, що ви зображує. Головне – відволіктися від проблем, вибрати кілька кольорів, які вам зараз особливо подобаються, і віддатися самовираження.

Результат:під час малювання людина вихлюпує всі негативні емоції на папір і розслабляється, заспокоює нерви. Крім того знімається тривожність, виникає атмосфера довіри і співпраці в групі, з'являється вміння поступатися один одному, чути і бачити позицію іншої людини. Відомі випадки, коли малювання допомагало зняти больові відчуття.

Уявіть "безпечне місце"

Метод: техніка візуалізації

Розташуйтеся якомога зручніше, заплющте очі, зосередьтеся на своєму диханні, все більше і більше розслабляючись з кожним видихом. Коли ви закриваєте очі, виникає ваш простір. Ви володієте цим простором. Тепер подумки уявіть до найдрібніших подробиць своє особливе "безпечне місце" через візуалізацію. Включайте уяву – "безпечне місце" може бути таким, яким ви захочете, в ньому може бути все, що завгодно. Це може бути кімната, пляж, галявина, будинок. Можна перебувати в ньому на самоті, а можна оточити себе людьми. Єдина обов'язкова вимога – ви повинні відчувати себе в цілковитій безпеці і бути в цьому абсолютно впевнені. Залишайтеся в "безпечному місці" так довго, як захочете. Пам'ятайте, що ви завжди можете відтворити це місце. Добре застосовувати цю техніку перед сном.

Результат:метод вчить управляти своїми емоціями, розвиває вміння зберігати душевну рівновагу, виховує повагу до себе і близьким, відбувається зняття нервової напруги і розслаблення.

Складіть з дитиною казку

Метод: казкотерапія

Навіть якщо під рукою немає книжки, казку можна створити самому. А ще краще залучити до цієї діяльності дітей. Придумайте фантастичну історію разом з дитиною, нехай вона буде за участю позитивних супергероїв, здатних допомогти в скрутну хвилину. Так ми рятуємо світ, вибудовуємо світле майбутнє. Казки показують, що безвихідних ситуацій не існує, вихід завжди є – треба тільки його пошукати. А ще "походи" у казковий світ розвинуть уяву дитини, навчать вільно, не боячись небезпек, імпровізувати, дадуть йому вміння використовувати для вирішення проблем чарівну силу творчості!

Результат:перемикання уваги, залучення в творчу діяльність. Це кращий засіб для зняття напруги, коли під рукою немає фарб та інших матеріалів (наприклад, в бомбосховищі). Важливо при цьому, щоб оповідач демонстрував впевненість і спокій, незважаючи на події за стінами вашого притулку – дитина повинна відчувати, що ситуація під контролем.

Подивіться разом фільм

Метод: фільмотерапія

Що може бути краще, ніж зібратися в колі сім'ї і подивитися добру комедію або забавний мультфільм, а після перегляду поділиться враженнями. Деякі фільми і книги володіють певним терапевтичним ефектом: ми можемо як би "приміряти" на себе події, що відбуваються з героями, або задуматися про своє життя з філософської точки зору, відкрити для себе нові способи реакції на реальність, іноді ми починаємо краще розуміти причини того, що відбувається . Часто у фільмах розкриваються основні психологічні проблеми: дитячі травми, насильство, залежності, гнів і депресія, відносини з близькими, горе втрати і багато іншого. До речі, разом з дітьми можна переглядати і фотографії, згадуючи щасливі моменти життя. Приємні спогади знову захлиснуть вас з головою. Ми пам'ятаємо, як нам було добре в той момент, і тепер, через роки, емоції "тут і зараз" оживають знову.

Результат:отримуємо ресурс, на який можна спиратися у скрутну хвилину. Приходить розуміння того, що труднощі тимчасові, ми впораємося, у нас все вийде.

Доторкніться до коханої людини

Метод: тілесна терапія

Помасажуйте пальці ніг своїй дитині перед сном, при цьому він отримує позитивний емоційний контакт від близькості з батьками. Тілесна терапія включає в себе ласкаві слова, погладжування, обнімання, масаж – батьки створюють якийсь "контейнер" над своєю дитиною, він відчуває їх близькість і свою безпеку. Батьки можуть робити масаж стоп своїм дітям, а діти – батькам, дорослі – один одному.

Результат:усунення існуючих в тілі блоків і затискачів, поява впевненості і опори, додатковий ресурс для подолання труднощів, свідоме вивільнення надлишку утримуваних всередині емоцій.


ЦІКАВИНКИ ДЛЯ БАТЬКІВ 

Як батькам захистити дитину від насильства?

Як батькам захистити дитину від насильства?

✔️ Постійно цікавтеся життям дитини та звертайте увагу на зміни в її поведінці. Поясніть, що вона може вам довіряти і ділитись усіма своїми переживаннями.

✔️ Дитина обов’язково має знати свою домашню адресу й номери телефонів батьків напам’ять.

✔️ Також треба навчити дитину відстоювати кордони свого тіла, а в разі необхідності кликати на допомогу інших дорослих.

Наприклад, 16-річній американці вдалося звільнитися від викрадача завдяки спеціальному жесту рукою, який вона продемонструвала через вікно автівки іншим водіям.

Про цей міжнародний універсальний сигнал допомоги в разі насильства та про те, куди звертатися постраждалим від насильства і як йому протидіяти, — читайте у спільноті STOP ABUSE UKRAINE ➡️ https://cutt.ly/jmglLPP

В Україні триває соціальна кампанія «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства».   

Якщо ви потерпаєте від насильства в родині aбо  стали свідком жорстокого поводження з дітьми  —  зверніться за допомогою  за одним із номерів:  

▪️102 — Національна поліція України; 

▪️116 123 або 0 800 500 335 — національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства; 

▪️0 800 213 103 — безоплатна правова допомога; 

▪️15 47 — урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства.

Як допомогти дитині в умовах дистанційного навчання ?

Однією зі складових стресу є втрата стабільності та структурованості (зрозумілості), яка була, коли дитина відвідувала школу та отримувала знання безпосередньо під контролем учителя. Сьогодні ж саме батьки мають правильно організувати та мотивувати дитину продовжувати працювати і під час дистанційного навчання. Як же зробити це таким чином, щоб не зіпсувати стосунки в родині і не порушити психологічну атмосферу в домі? 

Дистанційне навчання – це процес, який впливає на відносини батьків та дітей, тому слід правильно виставити кордони власного впливу і відповідати лише за власне «коло компетентності».


БУДЬ УВАЖНИМ ДО СВОГО ЗДОРОВ'Я

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

ПРОФІЛАКТИЧНІ, ПРОСВІТНИЦЬКІ ЗАХОДИ

Інтернет-технології стали невід’ємною частиною життя сучасного суспільства. У 3 роки малюки самостійно дивляться мультики на YouTube, а першокласники шукають необхідну інформацію за допомогою Google, спілкуються у соціальних мережах.

19 жовтня практичним психологом Вавіловою В.О. був проведен урок-спілкування з елементами тренінгу "Що таке кібербулінг та як йому протистояти" з учнями 4 класів, з метою створення безпечного освітнього середовища в школі, ознайомлення учнів з поняттям «Кібербулінг» та його типами. Також діти розглянули прояви кібербулінгу в інтернеті.

КІБЕРБУЛІНГ - ЩО ЦЕ ТАКЕ, ЯК ЗУПИНИТИ?

оновлена КІБЕРБУЛІНГ. ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ.pptx

ПОРАДИ БАТЬКАМ. ПРО СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО НАД ДІТЬМИ


          18 жовтня - Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Будь-яка особа може постраждати від торгівлі людьми, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Жінки та чоловіки стають жертвами сексуальної та трудової експлуатації. 

ЗУПИНЕМО РАЗОМ

 СУЧАСНЕ РАБСТВО!

ЦІКАВА ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

12 жовтня 2021 року об 11:00 годині за покликанням www.segodnya.ua  відбудеться Всеукраїнський урок з профорієнтації з учнями 7-11 класів

ДУМКИ ПРО ОСІНЬ

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Як боротися з булінгом_ поради для дітей.mp4
Як зупинити булінг_ поради для батьків.mp4

ПОЗИТИВНІ ДУМКИ

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

ПОРАДИ БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ