Тема: Водойми своєї місцевості.
Мета: навчити вихованців розрізняти стан води за кольором, запахом, мутністю, розвивати мислення, уяву, фантазію, виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: буклети, пластикові стаканчики, серветки.
Хід заняття
1. Оргмомент
11. Повідомлення теми
111. Вивчення нового матеріалу
Вода – один з найважливіших компонентів природного середовища. Вода необхідна для всіх форм життя. Але нині виникла дуже серйозна проблема забруднення поверхневих і підземних вод, тобто забруднення їх людиною у процесі своєї діяльності. Назріла гостра потреба захисту водних ресурсів.
Вода – національне багатство. Доступні водні ресурси швидко вичерпуються. А можливостей їх поновлення немає. Це потребує раціонального використання водних ресурсів, їх охорони від забруднення. Води річок найбільш забруднені стічними водами промисловості і комунального господарства та поверхневим стоком із сільськогосподарських угідь. Результатом цього є зміна фізичних властивостей води (підвищення температури, зменшення прозорості, появи запаху); на поверхні водойм з’являються плаваючі речовини, а на дні – осад; змінюється хімічний склад води ( збільшується вміст органічних і неорганічних речовин, зменшується вміст кисню); змінюється якісний і кількісний бактеріальний склад, з’являються хвороботворні бактерії. Тому необхідно розумно використовувати водні багатства, оберігати їх від забруднення і отруєння, особливо пестицидами, гербіцидами, нітратами. На підприємствах треба використовувати воду за технологією замкнутого циклу, коли забруднені води не повертаються в річки. Через забруднення гідросфери погіршується водопостачання міст, збіднів видовий склад водної флори та фауни.
Часто люди гуляючи біля берегів кидають у водойми пусті пляшки, папір, сухі гілки дерев. І не задумуються над тим, що весь цей бруд
скопичується в одному місці, і в руслі річки утворюються нанесення – невеличкі острівці. Все це веде до забруднення і висихання річки. Це сміття розложуючись виділяє різні отруйні речовини, які попадають разом з їжею до нас на стіл.
Потрібно задуматись, невже нам не дороге життя, яке ми нещадно і непомітно самі руйнуємо. А рівень забруднення водойм з кожним роком все збільшується в декілька раз. Так, як водні ресурси відіграють дуже велике значення в житті людини, а людина розуміючи це, продовжує їх забруднювати, то любити і бережно відноситися до природи потрібно вчити ще з дитинства.
Порівняльна характеристика водних об’єктів Компаніївського району
Опис гідротехнічного об’єкту.
1.Місце положення по відношенню до центру населеного пункту.
Річка Сугоклея - Комишуватка:
На північний захід від центру села, за 200 м Андріанів став:
На північний захід від центру села, за 3 км кар’єр (Юхимів став);
2.Площа загальна із зарослою рослинністю.
Сугоклея - Комишуватка: 30% території, Андріанів став: 25% зарослості, Кар’єр: 10% зарослості території;
3.Характер поповнення-джерела.
Сугоклея - Комишуватка: джерело під м.Кіровоградом та в гирлі Андріанового ставу.
Андріанів став: джерело в північно-західній частині ставу.
Кар’єр: підземні води, річка Сугоклея, джерело на північному заході від ставу-в селі Біляївка;
4.Характер використання-купання.
Сугоклея: купання, риболовля, господарські потреби.
Андріанів став: купання, риболовля.
Кар’єр: купання, риболовля, промислове значення.
5.Легенди, та перекази про об’єкт.
Сугоклея: ще з 18 ст. під час заселення, територія знаходилася на перетині Уланського тракту, по якому козаки та інші пересувалися до Умані на південні землі.
Андріанів став: назва походить від імені охоронника лісника Андріана. Коли він був ще малям, в 20-х роках ХХ ст. банда в їхньому будинку в лісі вбила його сім’ю, а він на все життя залишився жити і працювати лісником на своїй батьківщині.
Кар’єр, інша назва Юхимів став: походить від імені сторожа одного – одного з перших робітників кар’єру – Юхима, який ще до війни проживав і працював тут, і любив рибалити в сусідньому ставі.
6.Опис тварин, видів риби.
Сугоклея: видри, білі лебеді, дикі качки.
Риби-карась, окунь, тюлька.
Андріанів став: видри, білі лебеді, дикі качки.
Риби- карась, окунь, тюлька.
Кар’єр: зайці, вовки, лисиці, ховрахи.
Риби-карась, окунь, тюлька, в’юни, плітка;
7.Площа відкритих просторів -«вільні»
Сугоклея-70% території.
Андріанів став-75% території.
Кар’єр- до 90% території.
8.Площа островів, озер в самому об’єкті_______
9.Глибина озера.
Сугоклея-1,20 м.
Андріанів став- 1,65 м.
Кар’єр-1,50 м
Характеристика стану води
В ході екскурсії гуртківцям давалися завдання із декількох зразків, зібраних з різних водоймищ: Сугоклеї, Андріанового ставу, Кар’єру.
Завдання: відібрати найбільш екологічно чисті.
1.За якістю визначався колір:
Сугоклея: світло-сірий колір.
Андріанів став: жовтувато-зелений.
Кар’єр: біло-синій колір.
2.Мутність.
За допомогою пробірки з водою, яка ставиться на білий аркуш паперу і зверху визначається колір води по дну на папері.
Сугоклея: середня мутність з домішками мулу та інше.
Андріанів став: висока мутність з домішками мулу, водоростей.
Кар’єр: мала мутність.
3.Запах.
Закриту пробірку бовтають і визначають запах по балам: від 0 до 5 балів; чим більше балів тим сильніший запах.
Сугоклея: 3бали.
Андріанів став: 4 бали.
Кар’єр: 0 балів(слабкий).
IV. Фізкультхвилинка
V. Продовження вивчення нового матеріалу
Для поетапного розв’язання зазначених проблем, необхідно здійснити комплекс заходів:
Для поетапного розв’язання зазначених проблем, необхідно здійснити комплекс заходів:
1. Охорона поверхневих і підземних вод від забруднення;
2. Екологічно безпечне використання водних ресурсів;
3. Відродження і підтримка сприятливого гідрологічного стану річок та заходи боротьби зі шкідливою дією вод.
4. Удосконалення системи управління охороною та використанням водних ресурсів.
5. Зменшення впливу радіаційного забруднення.
Пропозиції чи план дій для розв’язання проблеми
Пропозиції покращення стану водойм:
1. Очищення дна водойми.
2. Обмеження розповсюдження очерету та осоки.
3. Заборона скидання у водоймище побутових відходів, загиблих тварин та інше.
4. Щорічне розчищення джерела.
5. Контролювати попадання фекальних мас в русло річки.
6. Щорічне очищення прибережних смуг від предметів неприродного походження – пластикових пляшок, паперу та інше.
7. Заборона миття машин із водойм та біля прибережних смуг.
8. Прання ряднинок та ковдр біля водойм.
9. Інформування громадськості:
- розповсюджувати листівки – заклики про охорону водних об’єктів;
- організаційна робота в трудових колективах, державних установах, навчальних закладах по очищенню прибережних смуг та водойм від очерету
10. Заборона скидання сміття біля прибережних смуг.
VI.Закріплення вивченого матеріалу
Виготовлення буклету на тему: «Природоохоронна робота»
Тема: Типи і види грунтів, їх склад, властивості, родючість грунту.
Мета: формувати в гуртківців поняття про землю, як скарбницю, про ґрунт; ознайомити із типами, видами ґрунтів, їх властивостями та із значенням ґрунту в природі і житті людини; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння спостерігати і аналізувати побачене під час виконання дослідів; виховувати дбайливе ставлення до ґрунтів, любов до природи, повагу до думки іншого.
Обладнання: презентація.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Емоційна хвилинка
Сонце встало – запалало,
І гуртківців привітало.
Час настав, мерщій всі в клас,
Бо гурток почавсь у нас!
Перевірка присутніх та готовність гуртківців до заняття
ІІ. Хвилинка спостережень
- Які птахи залишилися в нас зимувати?
- Які зміни відбулися в природі?
- Від чого залежать зміни в природі?
- Чи впливає погода на настрій?
Розминка (розгадування зашифрованої теми заняття)
Гра «Впізнай мене»
Керівник зачитує стислу ознаку, в якій дано відомості про об’єкт, який буде вивчатись в темі, гуртківці повинні впізнати цей об’єкт. При невдачі вчитель зачитує наступну, більш точну і докладну ознаку про те саме. Якщо і ця ознака не допомагає дати правильну відповідь, то зачитується третю ознака, що допомагає розпізнати об’єкт вивчення.
Перша ознака: Його легко знайти під ногами.
Друга ознака: Це продукт взаємодії живої і неживої природи.
Третя ознака: Це верхній родючий шар землі.
III. Повідомлення теми і мети заняття
Як ви здогадались, сьогодні на занятті ви дізнаєтеся про землю, як природну скарбницю та про розмаїття ґрунтів, їх види та родючість.
Метод «Очікування»
- Що нового ви хочете дізнатися під час заняття? (Гуртківці висловлюють власні думки)
Обговорення
На плакаті написані різні слова, що мають відношення до ґрунту, наприклад:
- Верхній шар, частина земної кори;
- Покриває всю планету, покриває суходіл;
- Рідкий, твердий, живий, родючий;
- Складна суміш живої та неживої природи;
- Необхідний, необов’язковий.
Закінчіть речення, використовуючи написані слова та словосполучення.
Грунт – це…
Грунт являє собою…
Постановка проблемного питання
«Земля - наша мати всiх годує», - говорить українське прислiв'я.
Найбільше багатство нашої держави – це її земля.
Грунти є важливим шаром поверхні Землі, на якому розвинулось життя на нашій планеті. Загальновизнано, що за природною родючістю українські ґрунти є одними з найкращих у світі. Їх видовий склад надзвичайно різноманітний і включає кілька десятків типів: від родючих чорноземів і південних каштанових до менш родючих – сірих лісових і опідзолених, та майже непридатних до аграрного виробництва – піщаних і кам’янистих ґрунтів. Тому використання землі досить диференційоване залежно від регіону, типу ґрунтового покриву та основних видів діяльності, які історично склалися в даній місцевості
- Чому землю називають живою? (Земля у певному сенсі є живою, оскільки вона населена численними живими організмами. Крім цього, вона завжди перебуває у процесі формування або руйнування (ерозії).
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Ґрунт можна порівнювати із тоненькою плівкою, що вкрила сушу нашої величезної планети. А без цієї плівки не було б ні суші, ні рослин, ні тварин, ні людини. Чому?
- Уявіть собі, що ґрунту раптом не стало. Що станеться на Землі? (Зникнуть рослини і тварини. А отже, не зможуть жити на землі і люди).
Ось чому говорять, що ґрунт дорожчий за золото. Без золота люди змогли б прожити, а без ґрунту – ні.
Ґрунти – це земельні ресурси України, складова частина її продуктивних сил, основне джерело національного багатства. Ґрунт є особливим природним витвором, він виник у результаті взаємодії неживої та живої природи.
Головна властивість ґрунту – родючість, тобто здатність забезпечувати рослини необхідними мінеральними солями і вологою. Визначає родючість ґрунту органічна речовина – перегній, що утворюється в результаті неповного розкладу бактеріями та грибами відмерлих рослинних решток.
Завдання. Складання опорної схеми «Утворення грунту»
( гірські породи+вода+повітря+тепло+перегній) × час = грунт
Висновок: ґрунт утворюється в результаті складної взаємодії гірських порід, клімату, води, живих організмів.
Ґрунти України є дуже різноманітними. Їх існує близько 1000 видів, тому що вони утворились у різних природних умовах.
Ґрунти за своїм походженням нерозривно пов’язані з фізико – географічними умовами та ландшафтними типами місцевості. В Україні нараховують понад 38 типів ґрунтів. Вони відрізняються між собою структурою, мінеральним складом, вмістом гумусу та поживних елементів, фізичними й хімічними властивостями, родючістю, придатністю для сільськогосподарського використання.
Перегляд презентації (посилання на сайт www.haiychpark.if.ua)
- Як ви гадаєте, що таке родючість грунтів?
Родючість ґрунтів визначає такий компонент, як гумус (перегній). Це органічна речовина, що утворилася з решток відмерлих організмів під дією редуцентів – грибів та бактерій, які переробляють рештки відмерлих організмів. Процес ґрунтоутворення — важлива частина біологічного кругообігу речовин й енергії, який забезпечує рослини калієм, вуглецем, азотом, фосфором тощо.
Ґрунтовий покрив України на 60% складається з чорноземів, найродючіших з усіх видів ґрунтів.
Види грунтів
Чорноземи – головне природне багатство України
Піщані грунти. Завдяки своїй структурі вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними.
Глинисті грунти. Їх структура затримувати добрива і корисні речовини, забезпечуючи високу родючість. За своїми якостями вони схожі на піщані, проте містять досить високий відсоток поживних речовин.
Торф'янисті грунти. Містять рослинні залишки і мають кислотну реакцію. Здатні насичуватися водою, як губка, і добре затримують її у коренів рослин, але бідні на корисні речовини. Зустрічаються там, де раніше були болота.
Кам'янисті грунти. Забезпечують відмінний дренаж, що, проте, робить їх найуразливішими в посушливі періоди.
Вапняні грунти. Відрізняються високим вмістом солей кальцію (вапну) і мають лужну реакцію. Вони також схожі за своїми якостями на піщані і дуже бідні на корисні речовини.
Наступна поширена група – це опідзолені ґрунти Лісостепу. За своєю продуктивністю вони відносяться до найбільш родючих і поділяються на чорноземи опідзолені, темно – сірі опідзолені, сірі лісові та ясно – сірі лісові.
Далі йдуть дерново – підзолисті і дернові опідзолені ґрунти Полісся з невисокими показниками родючості та недостатнім забезпеченням поживними речовинами.
Найменш зволожені ґрунти в Україні – це темно – каштанові та каштанові гранти Сухого степу.
Буроземна зона представлена такими ґрунтами, як буроземи, буроземи опідзолені, буроземи підзолесті, поверхнево оглеєні, лучно – буреземно-глейові.
До групи ґрунтів з підвищеною зволоженістю відносяться лучно – чорноземні та лучно – каштанові ґрунти.
Є також ґрунти, які зазнають постійного перезволоження. Це – лучні, лучно-болотні, болотні та органогенні ґрунти.
Ви спостерігали в природі, що ґрунт має неоднаковий колір. Колір ґрунту залежить від кількості в ньому піску і глини. Чим більше в ґрунті піску, тим колір його світліший. Якщо вміст в ґрунті піску перевищує 90 %, то такий ґрунт називають піщаним, а той, що містить понад 40 % глини, — глинистим.
У піщаному ґрунті мало повітря. Він швидко пропускає воду, але погано її зберігає. Коли багато вологи, то глинистий ґрунт стає в’язким, а після висихання – твердим і щільним.
Ґрунт чорного кольору – чорнозем. У ньому багато перегною. Чорнозем пропускає воду і повітря, зберігає вологу.
- А зараз розглянемо ґрунти Кіровоградської області.
Ґрунти області характеризуються високою родючістю. Ґрунтовий покрив області характерний для перехідної зони від південного лісостепу до північного степу.
У північній частині області переважають чорноземи потужні малогумусні та середньогумусні. Значні площі тут займають чорноземи в різному ступені реградуровані, а також чорноземи опідзолені, темно – сірі опідзолені та сірі опідзолені ґрунти.
Для південно – східних районів найпоширенішими ґрунтами є чорноземи звичайні, середньо – та малогумусні, а в південній частині – чорноземи звичайні малогумусні малопотужні.
Грунт має чимало властивостей, але сьогодні ми зосередитеся на вивченні лише трьох із них, а саме: кольору, вологості та щільності.
1. Колір ґрунту залежить від вмісту в ньому різних хімічних сполук і води. Хімічний склад зумовлює три основні кольори ґрунту:
- чорний – через присутність гумусу;
- коричневий (бурий, кольору іржі) – через присутність сполук заліза; та
- сірий (білуватий) – через присутність карбонатів (солей вугільної кислоти) та силікатів.
Пропорція, в якій у ґрунті містяться різні сполуки, зумовлює відтінки основних кольорів. Вологіший ґрунт завжди виглядає темніше.
2. Вологість ґрунту залежить від присутності в ньому води.
Вміст води можна приблизно виміряти за допомогою промокального паперу.
Розгляньте такі ступені вологості:
- сухий ґрунт – від дотику розсипається на пил, не залишає вологого сліду на промокальному папері;
- свіжий ґрунт – прохолодний на дотик, але не залишає вологого сліду на промокальному папері;
- сирий ґрунт – у долоні легко формує кульку, залишає вологу пляму на промокальному папері;
- мокрий ґрунт – прилипає до долоні, з нього крапає вода.
3. Щільність ґрунту можна визначити за допомогою ножа. Розглянемо такі ступені щільності:
- дуже щільний – ніж не може прорізати ґрунт;
- щільний – ніж прорізає ґрунт із докладанням значних зусиль;
- доволі щільний – ніж прорізає ґрунт доволі легко;
- пухкий – ґрунт легко кришиться.
V. Фізкультхвилинка
VI. Продовження вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
Родючість ґрунту.
Верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунту завтовшки 5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років. А для нормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки ж потрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини. Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.
Одним з головних показників оцінки родючості ґрунту є вміст у ньому комплексу специфічних органічних речовин – гумусу. Від нього залежить не лише урожайність рослин, а і спрямованість ґрунтових процесів, екологічний стан ґрунтів і ландшафтів, ефективність заходів по підвищенню ґрунтової родючості та охорони довкілля.
При знищенні природної рослинності йде процес руйнування ґрунту, внаслідок різкого збільшення прямого поглинання сонячної радіації. Це призводить до «горіння» гумусу, погіршення його агрегуючої здатності. Відкритий ґрунт у сонячний день влітку на поверхні може нагрітися до 80 градусів за Цельсієм і навіть вище. А це означає не тільки підвищені втрати вологи на випаровування, а і втрати агрономічно – цінної структури ґрунту, втрати гумусу, затухання мікробіологічних процесів. Втрата рослинності і надмірне перегрівання поверхні ґрунту обумовлює погіршення мікрокліматичних характеристик. Є підстави припустити, що підвищення проявів посух і посушливості клімату в Україні і ряді інших країн обумовлюється саме цією причиною.
Протягом останніх років через незбалансовану дефіцитну систему землеробства в Україні ґрунти втратили значну частину гумусу. За даними Державного технологічного центру родючості ґрунтів, найродючіші у світі чорноземи перетворилися на ґрунти із середнім рівнем родючості, та їхні властивості продовжують погіршуватися.
- Що потрібно робити для того, щоб грунт був у доброму стані?
Внесення в грунт органічних і мінеральних добрив є одним із важливих агрономічних заходів.
- Органічні добрива покращують структуру ґрунту, сприяють накопиченню в ньому гумусу, води, повітря. Вплив на ґрунт здійснюють періодично протягом кількох років (немає необхідності вносити добрива щорічно).
- Мінеральні добрива виготовляють із природних мінералів на спеціальних підприємствах. Їх додають у ґрунт у різні пори року: азотні та калійні розчиняються швидко, тому їх вносять навесні, фосфорні розчиняються повільніше - їх вносять восени.
Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом, перегноєм, мінеральними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослини для росту і розвитку забирають із нього безліч поживних речовин. У нас на Кіровоградщині переважають чорноземні ґрунти. Вони дають гарні урожаї зернових культур та цукрового буряка.
- Чи потрібно охороняти грунти?
На відміну від охорони повітря та води, проблема охорони грунтів тільки нещодавно постала перед людством. Адже, після того як земля потрапляє у приватну власність, стає складніше здійснювати контроль та вживати відповідних заходів для її охорони, ніж для охорони води чи повітря.
Проблема збіднення грунтів
Грунти - одне з найбільших багатств на Землі. Їх родючість формувалася тривалий час. Шар родючого грунту завтовшки 1 сантиметр відтворюється за 300 -1000 років.
Спостерігається значне збіднення грунтів – зменшується кількість мінеральних і органічних добрив, які вносяться на поля. Внаслідок цього погіршуються параметри грунтів. Збільшується їх щільність, зменшується здатність утримувати поживні речовини.
В нашій області і, зокрема, в районі велику територію займають сільськогосподарські угіддя, адже лісів у нас мало. Все більше основними землекористувачами стають фермери, але частка необробленої землі теж зростає. Розширюється забур’яненність полів і посівів, порушується протиерозійні технології грунту.
Негативно на стан збереження землі впливає прагнення окремих керівників розширити площі посівів соняшнику, який забирає з грунту підвищену кількість поживних речовин, інтенсивно виснажує його. Цьому сприяє те, що в господарствах району різко зменшилися внесення органічних і мінеральних добрив, а в окремих господарствах органіка зовсім не застосовується.
Через відсутність коштів різко знизилися застосування хімічних препаратів для боротьби зі шкідниками й хворобами рослин, бур’янами, насіння яких забруднює площі.
Тому, в 1996 році була прийнята Конституція України, яка визначила землю основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
А 2015 рік – Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй оголосила Міжнародним роком ґрунтів, що має стати важливою платформою для підвищення обізнаності на міжнародному, регіональному та національному рівнях про фундаментальну роль ґрунтів для людського життя.
VII. Узагальнення вивченого матеріалу
Інтерактивна гра «Карусель»
Гуртківці стають у два кола обличчям одне до одного. Учні зовнішнього кола ставлять учням внутрішнього кола запитання за темою, ті відповідають. За командою вчителя «крок» діти роблять один крок по колу, знову відповідають на запитання. Потім коло внутрішнє стає зовнішнім, а зовнішнє - внутрішнім.
Гра «Так чи ні»
1. Сьогодні вчили ми грунти? (Так)
2. Грунт має досить гарний смак? (Ні)
3. Пісок, глина і рослинні рештки є в грунтах? (Так)
4. Живе у грунті лише черв’як? (Ні)
5. Розчиняється грунт у воді? (Так)
6. Повітря є у грунті? (Так)
7. Утворюється грунт на камінцях? (Ні)
8. Чи завжди люди бережуть грунти? (Ні)
9. А ти допоможеш зберегти землю – природну скарбницю? (Так)
VII. Підсумок заняття
Метод «Очікування»
- Що нового дізналися під час заняття…
Поетична хвилинка
Земля - життя колиска,
Одвічний людства дім.
І здалека і зблизька
Ти познайомся з ним.
Не чвань природу, друже,
А добре бережи,
Тобі земля віддячить
Від щирої душі!
Тема: День зимуючих птахів
Мета: Сприяти засвоєнню знань про зимуючих птахів та підгодівлю птахів зимою, виховувати пізнавальну активність, дбайливе ставлення до природи рідного краю, а саме тваринного світу (птахів), виховувати екологічну спрямованість, любов до природи
Обладнання: презентація, годівнички, насіння, крихти хліба, пшоно.
Хід заняття:
1. Організаційна частина
11. Повідомлення теми заняття
111. Вивчення нового матеріалу
За вікном зима. Холодно. Завмерли дерева. Застигла земля. Усе навкруги вкрилося снігом. Для нас дорослих і дітей зима чудова пора, адже можна кататися на санчатах і ковзанах, грати в сніжки. Але не забуваймо, що для птахів – це справжнє випробування. І сьогоднішня тема нашого заняття: «День зимуючих птахів»
Перш ніж ми розпочнемо заняття , давайте подивимося на екран та пригадаємо зимуючих пташок нашого краю. (Перегляд презентації, посилання на сайт https://studway.com.ua)
А ви знаєте дітки, птахи – це вірні наші помічники, захисники лісів, полів, садів від шкідників і гризунів.·
Горобці з’їдають тлю. Завдяки горобцям у саду не буде попелиці на трояндах, сливах, яблунях; живиться комахами – як на кущах і деревах, так і на землі.
Синиці звільняють дерева від шкідників. Синиці їдять самі й вигодовують пташенят переважно комахами, з’їдаючи їх за день стільки, скільки важать самі.
Дятел знищує комах цілий рік. Дятел спритно пересувається по стовбурах дерев, досліджуючи кожен сантиметр кори.
Повзик чистить кору. Повзик швидко переміщається по стовбурах товстих дерев і видовбує зі щілин кори різних шкідливих комах, що складають основну його раціону. Вигодовує пташенят комахами.
Діти пригадаймо, яких пташок ми зустрічаємо щодня? Зимуючі птахи, яких ми можемо зустріти щодня: сорока, ворона сіра, галки, дятел, горобець, синиця і т.д.
Як ми можемо допомогти птахам зимою?. Допомогти птахам взимку повісивши годівницю і підгодовувати їх
Чим можна підгодовувати птахів? Підгодовувати птахів ми можемо насінням соняшника, крихтами хліба, пшоном, несоленим салом.
Годівнички. З чого їх зробити і як.? У годівниці обов'язково має бути дах, інакше пожива може бути засипана снігом або залита дощем і стати непридатною для птахів. Отвір в годівниці повинен бути настільки широким, щоб птах міг спокійно проникнути всередину годівниці і покинути її. Спорудити найпростішу годівницю можна з будь-якого підручного матеріалу. Вона може бути дерев'яною, пластиковою, металевою, тощо.
IV.Фізкультхвилинка
V. Продовження вивчення нового матеріалу
Конкурс «Пташина вікторина»
1. Хто з птахів найбільш морозостійкий? (Качки, гуси, витримують температуру до —110°С.)
2. Що змушує птахів робити перельоти — голод чи холод? (Голод.)
3. Чому під час сильних морозів птахи настовбурчують пір'я? (Так їм легше переносити холод, бо шар повітря між перами збільшується, і тепло від тіла птахів унаслідок поганої теплопровідності повітря затримується.)
4. У якої пташки все не так, як у інших — і дзьоб хрест-навхрест, і пташенят вона взимку виводить? (Шишкар)
5. У назві якого птаха сорок літер «а»? (Сорока)
6. Яка сова полює вдень? (Пугач)
7. У співочих птахів співають самці. У якого зимуючого птаха співає самка? (У снігура)
8. Який птах має найдовший язик? (Дятел,14см)
9. Які птахи навіть у люті морози знищують комах-шкідників?(Синиці, дятли)
10. Взимку птахів підгодовують люди, а чи корисно підгодовувати їх влітку? (ні, тривале вживання неприродного корму, наприклад, хліба, спричиняє хвороби)
Молодці, діти, ви запам’ятали багато нової інформації про зимуючих птахів нашої місцевості.
« Цікавинки про птахів»
- Якби людина мала такий апетит, як птахи, то вона б з’їдала за день 40 буханок хліба.
- Птахи за допомогою органу смаку, можуть розрізняти солоне, солодке, гірке.
- Полюючи на комах, стрижі за робочий день пролітають тисячу кілометрів.
- Кожна пара маленьких синичок здатна обслужити 40 плодових дерев.
- Сова з’їдає за місяць від 85 до 130 мишей.
- Повзик годує своїх пташенят 370 - 380 раз на день.
- Колібрі – єдиний птах, що може літати хвостом вперед.
- Найбільш морозостійкі серед тварин – качки і гуси. Вони витримують температуру до -110 градусів.
- Ластівка за літо виловлює близько мільйона шкідливих комах. А крихітний корольок – майже десять мільйонів.
- В гнізді сірої куріпки буває до 25 яєць. Зачувши небезпеку, самка розкочує з гнізда яйця в різні сторони. А коли загроза мине – збирає їх знову.
Дорогі друзі! Ми почули, яку користь приносять птахи. Їх потрібно охороняти, приваблювати в наші сади, парки.
VI. Підведення підсумків заняття
Зараз ми підемо і розмістимо годівнички у нашому парку, де пташкам буде зручніше поживитися різною їжею.
Тема: Лікарські рослини їх значення
Мета: поглибити знання дітей про лікувальні властивості рослин; виховувати емоційно - зацікавлене ставлення до народної ботаніки; формувати елементарні уміння застосовувати набуті знання
з метою збереження власного здоров′я.
Обладнання: Гербарний матеріал, презентація
Хід уроку
I. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми поговоримо про чудодійні властивості рослин. Ви зустрічаєте їх дуже часто у лісі, у лузі, на полі, але навіть, і не замислюєтесь, що у вас під ногами справжній скарб. І цей скарб - лікарські рослини.
До чудо-ліків в гості вирушаймо,
Дивинку щонайменшу помічаймо.
Де материнка, подорожник, молочай,
Повинен знати кожен травознай.
Із вдячністю цілющі трави пийте,
Ростіть на славу й здоровійте!
II . Хвилинка спостереження
- Яка зараз пора року?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були опади протягом дня?
- Які птахи залишилися в нас зимувати?
- Які зміни відбулися в природі?
- Від чого залежать зміни в природі?
III. Повідомлення теми заняття
IV. Вивчення нового матеріалу
Чи знаєте ви, що людина ще із самого початку свого існування шукала захисту у природи, намагалася зміцнити своє здоров′я, щоб вижити у складних, несприятливих умовах. Вона змушена була надавати собі лікарську допомогу при різних травмах та захворюваннях, і цілком природно, засоби для цього шукала у навколишній природі і насамперед – у світі рослин. Так людина пізнавала цілющі властивості рослин та їх дію на організм. Пізніше, з появою землеробства та тваринництва, розширилися знання людей про рослинний та тваринний світ. Ряд рослин увійшов до арсеналу лікарських на основі спостережень. Наша земля надзвичайно багата рослинним світом. Кожна рослина, що зростає на цій землі, має чудодійні властивості.
Подорожник великий
Лікувальні властивості цієї рослини добре знали лікарі Стародавньої Греції і Риму, а в середні віки – персидські та арабські медики. Цінували цю рослину і в Київській Русі.
До 14 століття подорожник був поширений лише в Східній півкулі. За часів великих подорожей, коли мореплавці шукали нових земель, його випадково завезли в Америку, де він швидко поширився, і індійці почали називати цю рослину «слід білої людини».
Подорожник великий – багаторічна трав′яниста рослина, яка здавна шанується народною медициною багатьох народів світу як лікувальний засіб при зовнішніх ранах, ударах, наривах, опіках.
- Чому цю рослину саме так назвали?
- Чому подорожник у народі ще називають «ранником» чи
«порізником»?
- Як застосовують подорожник у медицині?
- Чи користувалися ви лікувальними властивостями цієї чудо -
трави? Де і коли?
Деревій
Ця рослина має приємний, бальзамічний запах. Квіти запашні, на смак гіркі. Поширений деревій повсюди. Росте на луках, полях, межах, уздовж доріг, на схилах, лісових галявинах, у чагарниках.
Даровій – дуже популярний лікувальний засіб. Вважають, що рослина поліпшує травлення, спиняє кровотечу, сприяє правильному обмінові речовин. Його приймають всередину, використовують зовнішньо.
Скажімо, трапилася прикрість – ви поранились у полі чи в дворі. Тоді шукають деревій, беруть його листки, гарно розминають і прикладають до рани. Після цього здебільшого рана загоюється за 3-5 днів без сліду нагноєння. Навіть рани від серпа, як і рани від порізу ножем, плугом, сокирою, зроблені на полі чи в лісі, в природних умовах, загоюються швидко. Ось чому цю чудову рослину у народі називають «кровавником».
- Де росте деревій?
- При яких хворобах використовують деревій як лікувальний
засіб?
- Яку іншу назву має ця рослина? Чому народ назвав її саме
так?
Чистотіл
Отруйна, але дуже популярна в народі лікувальна рослина, трав′янистий бур′ян. При зламі виділяє жовтий або оранжевий молочний сік.
Чистотіл ( з латинської – «дар сонця») - лікувальна рослина. Росте на засмічених місцях, частіше в затінку, біля житла, під тинами, обабіч вулиць. Поширений повсюдно. Збирати траву починають наприкінці травня – до кінця липня, тобто під час більш рясного цвітіння.
Соком чистотілу виводять бородавки, вузлики, лишаї, мозолі, плями на шкірі. Настоєм чистотілу лікують хвороби ротової порожнини. Використовують чистотіл і для лікування ран, які довго не загоюються.
У народі чистотіл називають «бородавочником», «жовтосоком», «гладушником».
- Поясніть, чому ця рослина отримала саме такі назви?
- Де росте чистотіл?
- Коли можна збирати чистотіл?
Відгадування загадок про лікарські рослини.
1 Що то за рослина,
Що вбиває звіра? ( Звіробій)
Використовують при хворобах шлунку, печінки, нирок. У народі звіробій називають травою від 99 хвороб.
2 Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
У давнину її вважали «еліксиром життя». У листках її багато вітамінів. З неї готують салати. Настій кульбаби – чудовий засіб від опіків.
3 Викупана в сонечку,
Стоїть донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток. (Липа)
Її цвіт – найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п′ють як чай.
4 На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять,
Мов шматочки неба голубого
Виграють, виблискують, горять. (Волошки)
Використовують при хворобах нирок і сечового міхура, при підвищеній температурі, для примочок на очі.
5 Виросли на лузі
Сестрички маленькі.
Очки – золоті,
А вічки – біленькі. (Ромашки)
Використовують при хворобах шлунку, кишечника. Відваром з ромашки користуються для промивання гнійних ран.
6 Хоч трава дуже гірка,
З неї користь неабияка. (Полин)
У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар полину покращує апетит. (перегляд презентації, посилання на сайт https://studway.com.ua)
V. Фізкультхвилинка
VI. Продовження вивчення нового матеріалу
Малювання лікарських рослин.
Я пропоную вам створити альбом лікарських рослин нашого краю. Хай кожен з вас обере одну рослинку, про яку сьогодні говорилось на занятті і намалює її. А також не забудьте написати про лікувальні властивості цієї рослини. (Самостійна робота)
VI. Підсумок заняття.
Перегляд гербарію лікарських рослин
Природа дбає про нас, допомагає нам, лікує від різноманітних хвороб. Тільки треба розуміти її, спостерігати за нею, вивчати її. І тоді природа подарує нам здоров′я – найцінніше багатство.
Природа і людське здоров′я – дві і стини, дві сестри, які йдуть поруч.
Додаток 1
Додаток 2
9 березня -
День зустрічі птахів.
17 березня -
День грача
1 квітня відзначається Міжнародний день птахів.
6 травня -
День ластівки
13 вересня —
Свято журавлів.
1-2 листопада –
Європейські дні птахів.
12 листопада —
Свято синичок.
Додаток 3
Кросворд «Птахи»
1) Які ноги, такий ніс.
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Чапля)
2) Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю.
(Дятел)
3) Що воно за дивна птиця
Світла денного боїться.
Дзьоб крючком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
«Ху-ху-ху!» — кричить вона.
Відгадали, хто? (Сова)
4) Пошив рудий кожух
На зиму... (омелюх).
5) Жовтогруді щебетушки
Купили чорні капелюшки,
А ще мають білі щічки,
Називають їх... (синички).