Rezultati projekta

6.1 Početna evaluacija

Prilikom provođenja projekta, redovito smo provodile evaluaciju putem anketa. Početnu evaluaciju smo odradile prije samih posjeta u muzejima, gdje smo željele utvrditi učeničke navike povezane s posjetima muzejima, njihove stavove o muzejima i prijašnja iskustva s radionicama u muzejima.

Prvo nas je zanimalo koliko često učenici posjećuju muzeje. Ponudile smo četiri odgovora: Redovito, Često, Rijetko i Nikad. 27 učenika odgovorilo je da muzeje posjećuje rijetko, a jedan učenik muzeje posjećuje često.

Zatim smo ih pitale koju vrstu muzeja najčešće posjećuju. Zaključile smo da su među učenicima najpopularniji umjetnički muzeji, slijede ih drugi (gdje smo kao primjer dale Muzej Iluzija i Muzej Prekinutih veza), zatim arheološki, tehnički, povijesni, prirodoslovni te jedan odgovor za etnografske muzeje.

Slijedeće pitanje odnosilo se na njihovo iskustvo i učenje u muzejima, a glasilo je: „Mislite li da u muzejima možete naučiti više od činjenica, informacija, ponuđenih podataka (izražavanje mišljenja, stavova, diskutiranja, razgovaranja s djelatnicima muzeja, razvijanja kreativnosti)?“ Na ovo pitanje 27 učenika odgovorilo je 'DA', a jedan učenik odgovorio je 'NE'.

Posljednje pitanje zatvorenog tipa ticalo se njihovih iskustava s radionicama u muzeju do sada. Iznenadilo nas je da je čak 54% (15) učenika već sudjelovalo na radionici u muzeju, dok je za njih 13 upravo ovaj projekt s nama bio prvo takvo iskustvo.

Posljednje pitanje bilo je otvorenog tipa, gdje smo tražile učenike da iznesu svoj stav o muzejima. Iako ih većina nije dala suvisli odgovor na ovo pitanje (odgovori su uglavnom bili 'Nemam stav' ili odgovori poput 'Umjetnost'), od nekih smo učenika dobili konkretne i korisne odgovore, koji su uglavnom bili pozitivni. Uglavnom učenici smatraju kako su muzeji mjesta na kojima možemo mnogo naučiti.

Sve ostale ankete provedene su u muzejima koje smo posjećivale s učenicima. Ankete su se sastojale od 5 istih pitanja vezanih uz radionicu i stručno vodstvo u muzejima, dok su se posljednja dva pitanja za svaki muzej mijenjala s obzirom na temu radionice.

6.2 Etnografski muzej

U Etnografski muzej došao je 21 učenik. Prvo pitanje bilo je 'Koliko ti se svidjela radionica?' Učenicima smo ponudile skalu od 1 do 5, te objašnjenja uz skalu: 1 uopće mi se nije svidjela, 2 uglavnom mi se nije svidjela, 3 nemam nikakav stav, 4 svidjela mi se i 5 jako mi se svidjela. Radionica u Etnografskom muzeju dobila je prosječnu ocjenu 4,14.

Zatim smo učenike pitale bi li opet sudjelovali na takvoj radionici. Njih 18 ponovno bi sudjelovalo, dok njih troje ne bi. Pitale smo ih i je li ta radionica ispunila njihova očekivanja, a samo 1 učenik odgovorio je 'NE'. Učenike smo zamolili da ocjenom od 1 do 5 ocijene nas kao voditelje radionice te smo dobile prosječnu ocjenu 4,5. Nakon voditelja radionice, zamolile smo ih da ocijene i stručno vodstvo, koje je dobilo prosječnu ocjenu 4,0.

S obzirom da je tema vodstva i radionice bila povezana s ravnopravnošću Aboridžina, prvo pitanje koje se razlikuje od pitanja za ostale muzeje bilo je „Jesu li Vam stručno vodstvo i radionica pomogli osvijestiti problem nejednakosti u kulturi Aboridžina?“ 20 učenika odgovorilo je 'DA', a jedan učenik 'NE'.

Posljednje pitanje za Etnografski muzej bilo je povezano sa samom radionicom, koja je bila likovna. Točnije, učenici su aboridžinskom tehnikom crtanja (točkanjem) crtali ono što za njih predstavlja jednakost. Zato smo ih odlučile pitati „Smatrate li da je radionica u Etnografskom muzeju pridonijela razvijanju Vaše kreativnosti i stvaralaštva?“ 16 učenika odgovorilo je 'DA', a 5 učenika 'NE'.

6.3 Školski muzej

U Školskom muzeju bilo je 12 učenika. Na prvo pitanje 'Koliko ti se svidjela radionica?' učenici su odgovorili prosječnom ocjenom 4,33. 11 učenika ponovno bi sudjelovalo na ovakvoj radionici, dok jedan učenik ne bi. Za 11 učenika ova je radionica ispunila očekivanja, dok za jednog učenika nije. Nas kao voditelje radionice učenici su ocijenili prosječnom ocjenom 4,67. Stručno vodstvo u Školskom muzeju dobilo je ocjenu 4,58.

U Školskom muzeju imali smo debatu na temu uvođenja školskih uniformi. Stoga smo učenike pitale „Jesu li stručno vodstvo i debata pojasnili problem društveno-socijalne (ne)jednakosti u školama?“ 11 učenika odgovorilo je 'DA', a jedan učenik 'NE'.

Posljednje pitanje za Školski muzej bilo je „Je li vam debata pomogla učvrstiti ili promijeniti vaše stavove?“. 8 učenika odgovorilo je 'DA', a 4 učenika 'NE'.

6.4 Muzej Grada Zagreba i Tiflološki muzej

Treći posjet sastojao se od dva muzeja, Muzeja Grada Zagreba i Tiflološkog muzeja. Na ovoj radionici bilo je 13 učenika. Na prvo pitanje 'Koliko ti se svidjela radionica?' učenici su odgovorili prosječnom ocjenom 4,85.

Svi bi učenici ponovno sudjelovali na ovakvoj radionici. Za 12 učenika ova je radionica ispunila očekivanja, dok za jednog učenika nije. Nas kao voditelje radionice učenici su ocijenili prosječnom ocjenom 4,77. Stručno vodstvo u Muzeju Grada Zagreba dobilo je ocjenu 4,77. Stručno vodstvo u Tiflološkom muzeju dobilo je ocjenu 4,69.

U Muzeju Grada Zagreba i Tiflološkom muzeju tema su nam bili slijepi i slabovidni. Stoga smo ih pitale „Jeste li ikad razmišljali o tome posjećuju li slijepe i slabovidne osobe muzeje?“. 4 učenika odgovorilo je 'DA', a njih 9 'NE'.

Posljednje pitanje bilo je „Jesu li vam stručno vodstvo i radionica približili probleme slijepih i slabovidnih osoba?“. Svi učenici odgovorili su 'DA'.

6.5 Arheološki muzej

U Arheološkom muzeju bilo je 23 učenika. Na prvo pitanje 'Koliko ti se svidjela radionica?' učenici su odgovorili prosječnom ocjenom 4,22. 17 učenika ponovno bi sudjelovalo na ovakvoj radionici, dok 6 učenika ne bi. Za 15 učenika ova je radionica ispunila očekivanja, dok za 8 učenika nije. Nas kao voditelje radionice učenici su ocijenili prosječnom ocjenom 4,74. Stručno vodstvo u Arheološkom muzeju dobilo je ocjenu 4,65.

U Arheološkom muzeju radionica je bila okrugli stol na temu tolerancije i poštovanja religija. Učenike smo pitale „Je li okrugli stol bio dobra platforma gdje ste mogli slobodno izraziti svoje mišljenje?“. 22 učenika odgovorilo je 'DA', a jedan učenik 'NE'.

Posljednje pitanje za Arheološki muzej bilo je „Jesu li vam vodstvo i radionica osvijestili potrebu poštovanja drugih religija?“. 18 učenika odgovorilo je 'DA', a 5 učenika 'NE'. Ipak, troje od 5 učenika koji su označili odgovor 'NE' napisalo je napomenu kako su i prije radionice poštivali druge religije.

Iz dobivenih rezultata zaključile smo sljedeće:

    • Najbolja radionica bila je u Muzeju Grada Zagreba i Tiflološkom muzeju s ocjenom 4,85
    • Najbolji voditelji radionice bili su u Muzeju Grada Zagreba i Tiflološki muzej
    • Najbolje stručno vodstvo bilo je u Muzeju Grada Zagreba

6.6 Završna evaluacija

Završna evaluacija provedena je dan nakon posljednjeg odlaska u muzej, u njihovoj školi. Ova evaluacija nije bila provedena putem anketa, već smo razgovarale s učenicima. Neki od njih rekli su da bez Kruzeja ne bi samostalno otišli na radionice u muzeje. Zaključili su da su im likovne radionice najmanje drage, a najviše vole radionice gdje iskustvom (osjetom) mogu naučiti nešto novo, ili one gdje mogu izraziti mišljenje (debata i okrugli stol). Na kraju, zaključili su da će svakako više posjećivati muzeje.