Badatelská metoda v dějepisu

Jednou z cest rozvíjení historického myšlení je využívání badatelské metody v dějepisu, vycházející zejména z anglosaského pojetí, kde nejčastěji odkazováno na model didaktika Petera Seixase „The Big Six Historical Thinking Concepts“[1], jenž se v různých modifikacích aplikuje do vzdělávacích kurikul. Žáci během badatelské výuky hledají odpovědi na badatelskou otázku s pomocí analýzy zdrojů, kterými jsou nejčastěji různé historické prameny, případně další zdroje týkající se minulosti. Zdroje mohou být žáky zkoumány z hlediska původu a záměru autora zdroje, různě popisovány, zařazovány do dobových souvislostí, porovnávány, tříděny atd.[2]

Tím vším u žáků rozvíjíme historické myšlení, které v RVP ZV[3] obsahuje tyto čtyři základní principy: 1. Příčiny a důsledky: Proč se události dějí a jaké mají dopady?, 2. Trvání a změna: Jak najít ve složitých procesech logiku?, 3. Dobové perspektivy: Jak lépe porozumět lidem, kteří žili v minulosti?, 4. Vztah k minulosti: K čemu nám jsou dějiny užitečné?

Většina badatelsky orientovaných lekcí je uzpůsobena formátu E-U-R a práci s badatelským listem, lze jí však (jak je ukázáno níže) rozvíjet i hravějšími formami, např. pátráním na stanovištích, gamebooky nebo prací s umělou inteligencí.



[1] SEIXAS, Peter, MORTON, Tom. The Big Six Historical Thinking Concepts. Nelson College Indigenous, 2013. ISBN 978-0176541545.

[2] Více viz PINKAS, Jaroslav. Soudobé dějiny. Příručka učitele badatelského dějepisu. Plzeň: Fraus, 2022. ISBN 978-80-7489-752-8. a NAJBERT, Jaroslav ed. Promýšlet dějepis v 21. století. Digitální aplikace pro práci s prameny HistoryLab.cz Praha: ÚSTR, 2017. ISBN 978-80-87912-85-0 [online] [vid. 19. 4. 2024] Dostupné z: https://www.dejepis21.cz/aktualita/promyslet-dejepis-v-21-stoleti. a teorie projektu Dějepis+ ke stažení zde https://dejepisplus.npi.cz/wp-content/uploads/2023/11/teorie-projektu-d.pdf

[3] web revize RVP ZV pro obor dějepis https://prohlednout.rvp.cz/zakladni-vzdelavani/vzdelavaci-oblasti/cas/dej


Koncept historického myšlení

jednotlivé pilíře historického myšlení