ПОРТФОЛИО НА КРАСИМИРА ХАДЖИЕВА

Старши учител по информатика и информационни технологии от 2004 година

Старши учител по  технологии и предприемачество от 2020 година

Средно училище "Братя Петър и Иван Каназиреви" - град Разлог

ЦЕРН - НАУКА, ЕМОЦИИ И ПРИЯТЕЛСТВА 

За мен беше чест и признание за дългогодишния ми учителски труд да бъда избрана за посланик на ЦЕРН. След сериозен подбор 30 учители по информатика от цялата страна се включихме в обучението по програма "Квалификация на педагогическите специалисти" на МОН за периода 16.09. до 24.09.2023 г. 

Изживяхме една незабравима и вдъхновяваща седмица, докоснахме се до магията ЦЕРН и всичко това, благодарение на брилянтните български умове проф. Роман Захариев, проф. д-р Леандър Литов, д-р Андрей Абрамов, д-р Георги Анчев, д-р Иван Глушков (нашият супергерой), д-р Борислав Павлов, д-р Руми Хаджийска, инж. Зорница Захариева, инж. Ники Беев, инж. Мирослав Атанасов, Жечка Тотева, Петър Христов - видни физици, инженери и IT специалисти. Голям принос за впускането ни в дебрите на фундаменталната наука имаха и нашите ръководители Свежина Димитрова (директор на астрономическата обсерваторията във Варна) и Радостина Новакова (представител от МОН).

ЦЕРН (CERN ) е европейска организация за ядрени изследвания, намираща се край Женева, Швейцария и е най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици. 

Посетихме три от детекторите на големия адронен колайдер – ATLAS, ALICE и CMS, фабриката за антиматерия ELENA, контролния и компютърен център на ЦЕРН. Спуснахме се на 100 метра под земята в детектора CMS. И нямаше как да пропуснем кабинета на Тим Бърнърс-Лий - основоположник и създател на WWW и първият web сървъра. Имахме привилегията да сме първата група, посетила "Science Gateway", чието откриване ще бъде след 2 седмици.


ОН-ЛАЙН ЛЕКЦИЯ „ПРОГРАМИРАНЕ НА ВИДЕОИГРИ“

По инициатива на преподавателя по информатика Красимира Хаджиева на 17 май  се проведе он-лайн среща с представители на Arc Academy и ученици от 8б, 9б, 10б и 11б класове, обучаващи се в профил „Софтуерни и хардуерни науки“ в училището.

Arc Academy  e основана през 2019 г. и подготвя студентите си за работа в перспективната индустрия на видеоигрите.

Лектор на събитието беше Николай Димитров, технически директор в Gameloft Sofia. Той представи програмата Game Programming, двугодишно обучение за  програмиране на видеоигри с езика C++ и Unreal Engine.

На срещата присъства Антони Христов, съосновател и художествен директор за Pixar („Търсенето на Немо“, „Уол-И“, „Феноменалните 2“ и много други) и преподавател в AAU (Academy of Arts University in San Francisco).

Ралица Стоянова, директор на маркетинг съдържание и комуникация с училища се включи в дискусиите между учениците и екипа на академията.

ПРОГРАМИРАЙ МУЗИКА

 

По повод празника на Разложката гимназия учениците от 11б клас, с преподавател Красимира Хаджиева, проведоха открит урок по информатика. Целта беше създаването на готов софтуерен продукт, дигитално пиано.

Единадесетокласниците, обучаващи се в профил "Софтуерни и хардуерни науки", показаха своите умения за програмиране на език C#. Урокът е част от учебната програма по модул „Практикум по обектно-ориентирано проектиране и програмиране и структури от данни и алгоритми“. Учениците успешно демонстрираха използването на структури като масиви и класове не само в логически и математически задачи, но и в създаването на забавни проекти.

По време на часа те създадоха няколко приложения, работейки в конзолна и в графична среда за програмиране. При конзолното програмиране децата се запознаха с възможността на езика дори сами да композират музика, макар и възпроизведена чрез високоговорителите на компютъра. В графична среда те оформиха две реалистични пиана, наподобявайки по дизайн и свирене на истинския инструмент. Накрая генерираха своите setup файлове, които позволяват инсталирането на дигиталното пиано на всеки компютър.

За по-висока концентрация и продуктивност децата работиха, наслаждавайки се на мелодии, изпълнени на пиано. Внедряването на класическото изкуство, в частност класическа музика, в процеса на преподаване е известна педагогическа методология, наречена сугестопедия. Създава се приятна атмосфера, която спроед проф. Георги Лозанов води до повишена възприемчивост и комуникативна активност.

На събитието присъстваха експертите на РУО - Благоевград по математика и информатика – Славка Манова и по природни науки – Анета Стоянова, както и преподаватели в училището.

„КОЛЕДА ТРЯБВА ДА Е ЩАСТЛИВА ЗА ВСИЧКИ

Щастие от добрината и сълзи от умиление донесоха на възрастните хора от дома в Разлог учениците от 11б клас на СУ „Братя Петър Каназиреви“ и класният им ръководител Красимира Хаджиева. Играха хоро, поговориха си за истински важните неща в живота, стоплиха сърцата си, дарявайки частица радост. На изпроводяк – децата обещаха да останат в България, защото страната ни има нужда от прекрасните ни младежи.

В подкрепа на кампанията за събиране на капачки и с включването им в училищната инициатива, 11б клас обявиха 21 декември 2022 г. за Ден на добротата.

"ОСИНОВИ ПАМЕТНИК"

     Под това мото единадесетокласниците от СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ активно се включиха в отбелязването на 110-годишнината от освобождението на град Разлог на 11.10.2022 г. Те уважиха делото на Гоце Делчев, чието име пряко се свързва с Македоно-одринското революционно движение и ролята му за освобождението на нашия край.

ЧЕСТИТ ПАТРОНЕН ПРАЗНИК,

учители и ученици на СУ "Братя Петър и Иван Каназиреви“!

Трети фестивал на училиЩната песен

В чест на годишнината на гимназията на 5 май 2022 г. подготвихме традиционния фестивал на училищната песен. Училището ни се превърна в сцена за участници от близо и далеч, прекрасните детски гласове зазвъняха като медени звънчета.

Парад на хвърчилата

Заедно с петокласниците изработихме множество хвърчила. Имахме си и творческа работилница в деня на празника, в която сръчковците рязаха, лепиха, смяха се и накрая обагриха небето с красивите цветове на хвърчилата.

Шах турнир

Една прекрасна интелектуална игра изправи на двубой големите ученици. Толкова бяха въодушевени от играта, че шестокласниците, с които организирахме турнира  не успяха да разгърнат уменията си.

КРАСОТАТА НА СЕЗОНИТЕ ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА УЧЕНИЦИТЕ

Есенен кът, изготвен от шестокласници през учебната 2021/2022 година.

Оформен пролетен и цветен кът с участието на седмокласници за учебната 2021/2022 година.

ОТ ЛЮБОВ КЪМ БЪЛГАРИЯ

Традиционни български шевици, бродирани от момичета от 6. клас и оформени в дървено пано от момчетата - учебна 2021/2022 година.

Ученици: Спас Милин, Деница Джумейлиева, Мартин Мекушин, Мария Чанева, Алекс Чилев, Виктория  Кутина,  Мартин Лачинов

НА ВЪЗРАСТ СМЕ МАЛКИ, НО СМЕ КУЛИНАРИ ТВОРЦИ! 

Първи опити в кулинарията с петокласници за учебната 2021/2022 година.

УЧЕБНИКЪТ И ТЕЛЕФОНЪТ, РЪКА ЗА РЪКА, Е ВЪЗМОЖНА МИСИЯ

Открит урок по химия и опазване на околната среда и информационни технологии

Често чуваме упреци за вредата на телефоните върху здравето на подрастващите, за негативното им влияние върху умственото развитие на младежите и ползата от книгата, развиваща въображението, обогатяваща речевата култура на учащите, създаваща добри и социални личности.

 Но какво ще се случи ако ги съчетаем с книгата?

Амбицията на преподавателите Елена Тумбева (старши учител по химия) и Красимира Хаджиева (старши учител по инфорамтика) на СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“, град Разлог да впрегнат в образованието любимите занимания на учениците доведе до реализирането на открит урок по химия и информационни технологии на тема „Белтъци“.

На мероприятието (юни, 2021г.) присъстваха експертът по химия и опазване на околната среда Анета Стоянова и експертът по математика и информатика – Славка Манова от РУО – Благоевград. Гости бяха преподаватели по предмета от Благоевградска област.

Датата беше 10 юни 2021г., 9в. клас, главни герои – експериментът и добавената реалност.

Химичният експеримент в часовете е мощно средство за провокиране на креативно мислене, съчетано с повишена концентрация и високо усвояване на изложения от преподавателя учебен материал. Обучението се фокусира върху учебния процес за отделния ученик, осъществяват наблюдение, правят открития и експерименти с познания от първа ръка, вместо да слушат или четат за чужд опит.

Добавената реалност е възможност в обучението на учениците да се използват мобилни приложения, с чиято помощ важни акценти от уроците оживяват, превръщат се във видео или 3D обект. За създаването на магията с мобилни устройства учениците насочват камерата, разпознава се т. нар. маркер – 2D изображениe от учебника, софтуерът за добавена реалност разчита маркера, а ученикът вижда асоциираното с него виртуално съдържание. Представете си играта Pockemon Go в час по химия – за усвояване на нови знания, за затвърждаване на наученото.

Проведеният открит урок беше занимателен и запомнящ се, създадена бе интерактивност и динамика в учебния процес, премахна се бариерата между учител и ученик, като ги направи съпричастни към дигиталния свят. Учениците имаха възможност да се докоснат до науката химия по интересен и нов начин, да анализират, да изследват, да се обучават.



Използване на добавена реалност в часовете по ИТ

Проект "Образование за утрешния ден", май 2020 година

Виртуална разходка из училището, 2020 година

Постижения в света на информатиката


Под моето наставничество, ученичката Яница Маврева спечели стипендия за Лятна школа по информатика и облачни технологии към фондация "Миньо Балкански". Момичето ще се обучава по програмиране под менторството на млади ентусиасти, доказали своите умения в IT сектора.

Школата се организира с подкрепата на VMware България, която предоставя само 10 стипендии за страната. Периодът на провеждане на занятията е от 02 септември 2019 до 07 септември 2019 година.

Яница е ученчка в 8. клас - профил "Хардуерни и софтуерни науки".

Днес, 21. век, дигиталните компетентности са изключително необходими за успешното развитие на младите хора. Нуждата от IT специалисти нараства все повече. Таква всеотдайни и любознателни младежи като Яница са гордост за нашето училище.


Открит урок

На 15.03.2019г. в СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ се проведе открит урок по информационни технологии. Учениците от 9а клас, с преподавател Красимира Хаджиева, демонстрираха умения да анализират реални казуси и да приложат средствата на комуникациите за решаването на възникналите проблеми. По забавен и иновативен начин ученици и учители се докоснаха до облачните технологии.           Основен акцент  беше работата в екип. Разделени бяха в три отбора, а всяко дете отговаряше за конкретна дейност, водеща до крайната цел – изпращането на покана чрез циркулярно писмо. Отговорност, бързина, естетика и творчество бяха опорните точки в урока. 

Нямаше как да не бъдат наградени победителите от съревнованието. Капитаните на отборите се закичиха с медали за добрите си организационни качества. Учениците умело показаха знанията си по информационни технологии и провериха способностите си чрез кръстословица и електронен тест. 

        За пореден път доказаха, че възпитаниците на Разложката гимназия притежават високи дигитални компетентности.

Печатни издания, изработени за различни събития от преподавателя (графичен дизайн на кориците, оформяне на съдържанието, предпечат)