ETKA Andras ja Eesti Rahvaülikoolide Liit kutsuvad:
👍broneeri kalendrisse 4. detsember ja
👍tule esimesele täiskasvanuhariduse valdkonna koosloomepäevale – Ideekiirendi: Ainult täiskasvanutele!
Ideekiirendi: Ainult täiskasvanutele! on koosloomele põhinev ühepäevane intensiivne arendusüritus, kus igaüks saab osaleda ja aidata kaasa lahenduse leidmisele mõnele täiskasvanuhariduse valdkonna edendamisega seotud probleemile/kitsaskohale.
Meie poolt on …
👉 loodud mõnus koostöötamise keskkond (ruum ja kehakinnitus),
👉 metoodika, mis suunab osalejad dialoogi ehk koos uurima probleemi ja välja töötama lahendust,
👉 päeva moderaator ja mentorid, kes toetavad kogu protsessi suunavate küsimuste ja peegeldustega.
Mentorid on ka kohal!
Päeva ja mentoreid juhib moderaator!
Mai Timmi on aidanud ellu kutsuda ja juhtinud üle kümnekonna loometalgu/sotsiaalse häkatoni!
Mai on toimetanud Eesti hariduse ja kogukondade maastikul ligi 20 aastat, mille jooksul on kogunenud hulk kogemusi ja teadmisi nii metoodikate väljatöötamise kui muutuste juhtimise valdkondades. Mai tegutseb igapäevaselt täiskasvanute koolitajana, töötab välja ja viib ellu erinevaid arenguprogramme, on rohujuure tasandi võimestaja nii teoorias kui ka praktikas. Õppimise ja uute ning innovaatiliste algatustega seotud teemadest on kujunenud tema kirg, hobi ja töö.
Ideekiirendisse laekus 14 ideed, millest täitus 8 teema meeskonnad!
Uudista, mis teemad tulevad 4. detsembril arutelu alla ja kes kuuluvad erinevatesse meeskondadesse.
👉 Psühhohariduse kursus madala haridustasemega õppijatele
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Ühiskonnas on järsult tõusnud üldise ärevuse tase ning paljud inimesed nimetavad ärevust/vaimse tervise probleeme ka peamiseks põhjuseks, miks nad ei suuda keskenduda õppimisele.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline?
Vaimse tervise probleemidest on saanud üks peamisi põhjusi alustatud õpingute katkestamisel ja seega õpiteel edasi liikumisel. Samas on olemas elementaarsed nö psühhohariduse alased teadmised, mille rakendamine aitaks igal inimesel olla paremini tasakaalus ja leevendada esmast ärevust enne, kui sellest kujuneb tõsisem probleem. Nende teadmiste ja oskuste olemasolu aitaks inimesel ka oma õpingutega tulemuslikumalt toime tulla.
Keda ootad/ootate veel enda meeskonda? Ehk milliseid kogemusi/ vaatenurki/ ekspertteadmisi on veel vaja, et asjalike lahendusteni jõuda?
Vaimse tervise spetsialisti abi vastava kursuse õppekava disainimisel
Teema esitaja: Marika Kaasik, Tartu Täiskasvanute Gümnaasium
Meeskonna liikmed:
Mariana Jürimäe
Eda Rööpmann
Vadim Rõuk
👉 Mittestatsionaarse õppevormi juhtide ja õpetajate arenguseminarid
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Vähese haridusega (noorte) täiskasvanute õppimine ja õpetamine on koolitusmaastikul täiesti omaette valdkond. Ühelt poolt on tegemist üldharidusega, teiselt poolt aga täiskasvanuharidusega. Nii ongi väga oluline pakkuda koostöö- ja õppimisvõimalust just selles valdkonnas töötavatele inimestele. Ja et iga kool ei peaks omaette "jalgratast leiutama", on ühised koolitused ja kogemuste jagamine väga väärtuslik töös madala haridustasemega inimeste õpingute toetamisel.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Täiskasvanute gümnaasiumite ümberkorralduste järel on läinud kaduma varasemalt väga hästi toiminud koostöö ning vastastikune kogemuste jagamine. On väga oluline see koostöö mittestatsionaarset õpet pakkuvate koolide vahel taastada. Mida tugevam on ekspertkogemus, seda paremad on võimalused vähese haridusega täiskasvanute õppesse toomiseks ja nende toetamiseks.
Keda ootad/ootate veel enda meeskonda? Ehk milliseid kogemusi/ vaatenurki/ ekspertteadmisi on veel vaja, et asjalike lahendusteni jõuda? Mittestatsionaarset õpet pakkuvate koolide ja täiskasvanute gümnaasiumite juhtkondi.
Teema esitaja: Marika Kaasik, Tartu Täiskasvanute Gümnaasium
Meeskonna liikmed:
Marika Kaasik
Ave Soekov
Reet Jakobson
Jane Suvi
Ülle Irdt
Sirje Priks
Anu Oja
Sixten Hinnov
👉 Positiivse õppimiskogemuse loomine hariduses mitteosalejatele (rahvaülikoolide potentsiaali kasutamine)
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Rahvaülikoolide kui vabahariduse asutusel on suur potentsiaal luua positiivne õpikogemus õppijatele, kes on põhikoolis saanud pigem halva kogemuse. Eelkõige läbi selle, et puudub teadmiste tõestamise pinge ja õpitakse iseenda jaoks. Hetkel käivad rahvaülikoolis st vabahariduslikus õppes osalemas peamiselt kõrgharitud naised, kes jaksavad koolituse eest tasuda ja on saanud õppes osalemisest hea kogemuse. Samas on Eestis sihtgruppe, kes ei osale elukestvas õppes kuna nad on saanud põhikoolist halva õppimise kogemuse, samas riiklikul tasandil soovime tõsta õppes osalemise osakaalu. Kuidas viia kokku riiklik eesmärk ja rahvaülikooli potentsiaal.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Kuna näeme, et hetkel kasutab vabahariduslikus õppes osalemise võimalust üsna piiratud ring inimesi.
Keda ootad/ootate veel enda meeskonda? Ehk milliseid kogemusi/ vaatenurki/ ekspertteadmisi on veel vaja, et asjalike lahendusteni jõuda? Kedagi, kes on riigi haridus- ja sotsiaalpoliitikaga kursis ja oskab näha koostöövõimalusi rahvaülikoolide ja ministeeritumite vahel.
Teema esitaja: Sigre Suurvarik, Eesti Rahvaülikoolide Liit
Meeskonna liikmed:
Sigre Suurvarik
Riina Kütt
Heleriin Jõesalu
Kairi Lõuk
Hannelore Juhtsalu
Helin Laane
Aksel Lõbu
👉 Täiskasvanute vaimse tervise ja teadvelolekuoskuste toetamine andragoogiliste meetodite abil
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Täiskasvanud, eriti tippjuhid ja suure töökoormusega spetsialistid, kogevad sageli stressi ja läbipõlemist, kuid nende jaoks on tõenduspõhiste ja praktiliste vaimse tervise toetamise programmide kättesaadavus piiratud. Kuigi on olemas palju teooriaid ja praktikaid, mis võiksid aidata, jääb nende rakendamine ja igapäevaellu integreerimine sageli keeruliseks või aeganõudvaks. Ühtlasi on väga vähe teadlikkust nende praktikate kasuteguritest.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Olles teadveloleku koolitaja ning näen kui palju kasu saab nendest praktikast täiskasvanud inimene, kes otsib viise oma vaimse tervise toetamiseks. Minu soov on luua lahendusi, mis on lihtsad, praktilised ja tuginevad teaduslele, et inimesed saaksid paremini toime tulla stressiga, olla rohkem kohal oma igapäevaelus ning saavutada parem tasakaal töö- ja eraelu vahel.
Keda ootad/ootate veel enda meeskonda? Ehk milliseid kogemusi/ vaatenurki/ ekspertteadmisi on veel vaja, et asjalike lahendusteni jõuda? Mul oleks vaja inimesi, kes pakuvad teisi vaatenurki, kuidas jõudas ettevõteteni, kuidas tõsta teadlikkust praktikate kasuteguritest ja iseenda heaolu toetamise võimalustest läbi tõenduspõhiste meetodite. Samuti oleks väga väärtuslik, kui meeskonda kuuluks täiskasvanuhariduse spetsialiste ja andragooge, et aidata läheneda täiskasvanute õpistiili arvestavalt. Lisaks ootan meeskonda kommunikatsioonieksperte, kes aitaksid lahendusi disainida ja viia need laiema avalikkuseni.
Teema esitaja: Piret Maiberg-Nõu, Mindfulness coaching OÜ, Meeleteadlik.ee
Meeskonna liikmed:
Piret Maiberg-Nõu
Simone Epro
Kaire Parve
Sirje Klaos
Kadi Kass
Maris Makurin
Krista Krau
👉 Koolituste järjepidevuse ja kvaliteedi tagamine (kutseõppeasutuste poolt pakutavatel täienduskoolitustel)
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Koolituste järjepidevus on oluline, kuna tagab selle, et õppekavade ja koolitusprogrammide arendamine ei peatu ja arvestab pidevalt muutuvate tööturu nõudmiste ja õppijate vajadustega. Täiskasvanuhariduse kvaliteedi tagamine eeldab läbimõeldud lähenemist õppekavade ja metoodikate kujundamisel. Lisaks vajalike ressursside olemasolu ja tugevate koostööpartnerite võrgustik. Kuidas luua kvaliteetne ja kestlik süsteem täienduskoolituste läbiviimiseks?
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Täiskasvanute koolituste kvaliteedi ja järjepidevuse tagamine on võtmetähendusega, sest loob usalduse õppeprotsessi vastu ja tagab osalejatele vajalikud oskused toime tulekuks muutuvas töömaailmas.
Keda ootad/ootate veel enda meeskonda? Ehk milliseid kogemusi/ vaatenurki/ ekspertteadmisi on veel vaja, et asjalike lahendusteni jõuda? Meeskonda on oodatud kõik kutsehariduses koolitustega tegelevad töötajad, keda antud teema kõnetab.
Teema esitaja: Ade Sepp - Kuressaare Ametikool, Sirje Pauskar - Pärnumaa Kutsehariduskeskus
Meeskonna liikmed:
Ade Sepp
Sirje Pauskar
Elina Oeselg
Merike Paat
Allan Kaljakin
Liisa Laanemets
Indrek Jänes
Kaja Loorens
Külli Bachfeldt
👉 Kuidas jäävad väikesed koolitusega tegelevad ühingud ja õpiringid ellu?
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Selliste ühingute rahastusvõimalused on järjest vähenenud ja hetkel peaaegu, et olematud.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Sellised ühingud ja õpiringid on tegelikult väga oluline osa kodanikuühiskonnast.
Teema esitaja: Tõnu Ints, Avatud Hariduse Liit
Meeskonna liikmed:
Tõnu Ints
Ülle Mugu
Sergei Ivanov
Leili Siilivask
Ivi Sark
Sirje Ideon
Kaidi Kornak
👉 Kutsestandard & oskusprofiil
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Kutsega või kutseta? Kust king pigistab? Kas kutsestandard või oskusprofiil? Kes on vastutav koolitaja oskuste eest? Kes maksab? (uuendused kutsesüsteemi ülevalhoidmiseks) Kutse kasutajasõbralikkus ja kvaliteet? Eestis on käimas kutsereform, mille eesmärgiks on luua paindlikum kutsesüsteem.
Kutsestandardite kõrvale tulevad oskusprofiilid. Täiskasvanute koolitaja kutsed on töömaailma kutsed, tase 5-8, mis on EQF järgi kõrged kutse tasemed. Milliseid kutsestandardeid on meile vaja? Kas ja mil määral uuendada kutsestandardeid? Milliseid kompetentse on vajalik uuendada?
Uuendatud TÄKSis on markeeritud koolitajate kutse tase 7 seoses koolitaja väljaõppe pakkumisega. Ka on uuendatud TÄKSis viidatud koolituse pakkujale, kelle vastutus on koolitaja kompetentsid.
Kutsega koolitajate hulgas on suurem osakaal just 5. ja 6. kutse tasemete osas, paljus on see seotud hankes olevate tingimustega. ETKA Andrase ees on kutsestandardite uuendamine ning selleks on moodustatud laiapõhjaline töögrupp. Antud koosloome sündmusel arutatud teema fookused ja ettepanekud edastame kutsestandardite töögrupile.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Teema on seotud täiskasvanute koolitamise kvaliteedi küsimusega, mis on hetkel ühiskonnas väga aktuaalne.
Teema esitaja: Monica Marfeldt, ETKA Andras
Meeskonna liikmed:
Sirje Plaks, ETKA Andras
Anu Vaagen, Yebisu Eesti
Tiina Leosk, Leoski Koolitus
Kadri Kõiv, DevelopDesign
Piret Hion, Yebisu Eesti
Veiko Belials, Luua Metsanduskool
Monica Marfeld, ETKA Andras
👉 Võru valla TÄISKÄIK
Probleemi/kitsaskoha kirjeldus:
Soovime projekti käigus leida võimalusi täiskasvanud õppijate toetamiseks ja innustamiseks. Mõistame, et Võru valla täiskasvanuhariduse teema vajab suuremat tähelepanu ja kajastamist ka Võru valla arengukavas. Seega soovime täiendada Võru valla arengukava ja rohkem pöörata tähelepanu täiskasvanute hariduse arenguteedele.
Nii nagu mujalgi Lõuna-Eestis, on ka Võru vallas elanike keskmine vanus kõrge ning tööga hõivatus suhteliselt madal. Inimesed vajavad täiendõpet ja ümberõpet, mõningal juhul ka karjääripööret. Oleme täheldanud, et pidevat täiendamist vajavad nii töötajate kui ka tööotsijate digioskused. Paljud töötajad peavad ennast täiendama, sest enam ei piisa varem õpitud oskustest, et tänapäeva ühiskonnas erinevatel ametikohtadel toime tulla.
Arvame, et kaugtöövõimaluste tutvustamine keskealistele ja eakatele inimestele võiks laiendada osalemist tööturul ja rikastada omavalitsuse täiskasvanuhariduse valdkonda.
Soovime tähelepanu pöörata ka eakate inimeste tööhõivele ning toetada neid, kes soovivad töötada ja ühiskonnaellu panustada ka peale pensionile jäämist.
Olemasolev panustamine: Võru vallavalitsus toetab näiteks aktiivseid MTÜ-sid, kes tegelevad kogukonna koolitamisega.
Miks on selle teemapüstitus sulle/teile oluline? Oleme arutelude käigus jõudnud tõdemuseni, et kõige rohkem peaksime esialgu tähelepanu pöörama täiskasvanuhariduse mõistete selgitamisele ja õppimisvõimaluste kommunikatsioonile.
Teema esitaja: Siiri Konksi, Võru Vallavalitsus
Meeskonna liikmed:
1. Merle Tsirk - arendusnõunik
2. Katariina Ummelk - avalike suhete spetsialist
3. Ere Kungla-Jalajas - Puiga ja Lasva lasteaedade direktor
4. Piret Haljend - volikogu haridus, kultuuri- ja spordikomisjoni esinaine
5. Siiri Konksi - haridusnõunik
6. Triin Rõõmusoks
Ajaraam
👉 Ideede
esitamine
esitamine
kuni 11. november
👉 Meeskonda
registreerumine
registreerumine
12. - 25. november
👉 Ideekiirendi:
Ainult täiskasvanutele!
Ainult täiskasvanutele!
4. detsember & Tartus