SESJE NAUKOWE

WARSZTAT - prowadzi: dr hab. Mariusz Jędrzejko prof. ndzw. - Przerwodniczący Rady Programowej Fundacji Bonum Humanum, Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Zaburzeniami i Uzależnieniami

WARSZTAT: 15:00 - 16:30


TYTUŁ: FAS/FASD – perspektywa psychopedagogiczna. Wyzwania dla edukacji i profilaktyki


Epidemiologia FAS/FASD w Polsce – tendencje i zjawiska

Zaburzenia rozwoju płodu jako wynik używania alkoholu w ciąży i w okresie karmienia piersią

Typologia zaburzeń poalkoholowych dzieci pijących matek

Zaburzenia rozwoju psychosomatycznego dziecka z FAS/FASD

Zaburzenia procesu edukacji u dzieci z FAS/FASD

Wsparcie dziecka z FAS/FASD w edukacji i rozwoju społecznym

Delegacje dla praktyki psychopedagogicznej


Udział w warsztacie w formie on-line - bezpłatny. Konieczność zgłoszenia się poprzez formularz


***


WYKŁAD AKTYWIZUJĄCY - jako odpowiedź na aktualną sytuację i aktualne potrzeby, w ramach konferencji odbędzie się wykład aktywizujący (w wersji on-line) pod tytułem:

Wspieranie dzieci i ich rodziców w sytuacjach kryzysowych w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie

Prowadzący: Magdalena Szypulska-Zyga

Czas: 16:45 - 18:00

Zagadnienia:

Znaczenie sytuacji kryzysowych w życiu człowiek:

Etapy radzenia sobie z kryzysem SE

Objawy stresu w kryzysie

Potrzeby i formy wsparcia a wiek dzieci

Formy wsparcia dla dzieci polskich i ich rodziców

Formy wsparcia dla dzieci i młodzieży — uchodźców z Ukrainy oraz ich rodzice,

Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie w Ukrainie i jej konsekwencjach


***


SESJE NAUKOWE

1. Dziecko, uczeń, wychowanek w nowej rzeczywistości - wyzwania, zagrożenia, perspektywy

Najważniejsze ogniwo procesu kształcenia i wychowania – dziecko, uczeń, wychowanek z racji istniejącej sytuacji doświadcza nowej rzeczywistości. Nauczanie zdalne, niepewność i częste zmiany sytuacji a także nie do końca zrozumienie tego wszystkiego, co się dzieje wokół powodują utratę pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. Ograniczenia lub brak interakcji społecznych i kontaktów z rówieśnikami może powodować wyobcowanie oraz inne problemy natury emocjonalnej i psychologicznej. Celem tej sesji jest próba opisania sytuacji, w jakiej znalazła się ta grupa uczestników procesu kształcenia i wychowania oraz wskazanie na zagrożenia a także sposoby działań mających na celu przywrócenie poczucia bezpieczeństwa.

2. Rodzina – w obliczu kryzysu, wyzwania i perspektywy

Rodzina zawsze była ważnym ogniwem i uczestnikiem procesu kształcenia oraz wychowania. W sytuacji pojawiania się ograniczenia w dostępie do placówek edukacyjnych (np. w wyniku kwarantanny, izolacji lub przejścia w system nauczania zdalnego) rola rodziny i domu rodzinnego ucznia czy wychowanka staje się jeszcze donioślejsza. W porównaniu z czasem przed pandemią, uczeń więcej czasu spędza w domu rodzinnym i konieczne jest udzielenia mu wsparcia przez członków rodziny na wielu płaszczyznach, również tych, które wcześniej realizowane były przez nauczycieli, pedagogów czy rówieśników. Rodzice dzieci w obliczu pandemii musieli szybko przystosować się do nowych okoliczności, aby pełnić role nie tylko rodzica czy opiekuna, ale także niejednokrotnie nauczyciela. Celem sesji konferencji jest analiza sytuacji, w jakiej znaleźli się rodzice czy opiekunowie dziecka oraz wskazanie sposobów radzenia sobie z nową rzeczywistością.

3. Nauczyciel, pedagog, wychowawca – kreatorem procesu kształcenia i wychowania w nowej rzeczywistości - wyzwania, zagrożenia perspektywy

Nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy to grupa uczestników procesu kształcenia i wychowania, dotknięta zmianami spowodowanymi zaistnieniem aktualnej sytuacji. Zmiana sposobu nauczania i kształcenia, konieczność opanowania nowej wiedzy i nowych umiejętności, zmieniające się regulacje prawne oraz zachwiane poczucie bezpieczeństwa spowodowały, iż grupa ta doświadcza wielu problemów. Jednym z nich jest kwestia bycia narażonym na zakażenie wirusem poprzez bezpośredni kontakt z uczniami, wychowankami czy innymi nauczycielami. Innym zagadnieniem wydaje się być swoista zamiana ról – do tej pory podczas zajęć to nauczyciel był ekspertem, natomiast przy przejściu np. w system nauczania zdalnego, często to uczniowie prezentują dużo wyższe umiejętności i kompetencje w obszarze cyfrowym niż pedagodzy. Celem sesji konferencji jest wskazanie różnorodnych rozwiązań radzenia sobie w zmieniającym rzeczywistości.

4. Sytuacja postpandemiczna w przedszkolu, szkole, placówce oświatowej, opiekuńczo-wychowawczej i resocjalizacyjnej

Zarządzanie placówką oświatowo-wychowawczą i resocjalizacyjną w aktualnej rzeczywistości związane z pojawianiem się nowych wariantów wirusa Covid 19, wymusza konieczność szybkiego reagowania i dostosowywania pracy placówek do zmieniającej się sytuacji. Warto zastanowić się, w jaki sposób tego rodzaju placówki powinny sprawnie i efektywnie działać, by z jednej strony zapewnić i zagwarantować poczucie bezpieczeństwa osobom w nich przebywających, z drugiej zaś strony, zadbać o proces wychowawczy oraz jakość procesu kształcenia. Celem sesji konferencji jest wypracowanie różnorodnych rozwiązań prawidłowego funkcjonowania placówek w postpandemii.

5. Kształcenie i wychowanie w czasie transformacji postpandemicznej oczami studenta pedagogiki – panel studencki

Osoby przygotowujące się do pracy w szkołach, przedszkolach oraz innych placówkach wychowawczych, edukacyjnych czy resocjalizacyjnych a także osoby uzupełniające swoje wykształcenie i kwalifikacje i jednocześnie pracujące w tego rodzaju placówkach decydując się na bycie nauczycielem/wychowawcą mieli swoje wizje i wyobrażenia pracy w oświacie. Obecna transformacja i wymuszone przez nią zmiany spowodowały, iż często owe wizje ulegają zmianom. Ponadto, nowe sytuacje wymagają zmian w przygotowaniu. Celem tej części Konferencji jest próba opisania nowej rzeczywistości widzianej oczyma studentów, zaprezentowanie ich wizji, perspektyw czy poziomu przygotowania do podjęcia pracy w nowej edukacyjnej rzeczywistości. Naukowa refleksja nad rzeczywistością, analiza sytuacji oraz projekcja nowych idei i koncepcji pedagogicznych to dla studenta pedagogiki doskonała okazja do poszerzenia procesu uczenia się, dodatkowe możliwości rozwoju naukowego czy przygotowanie i wdrożenie do działalności naukowej.