Univerzitná knižnica v Bratislave

Univerzitná knižnica v Bratislave patrí k najstarším a najnavštevovanejším vedeckým knižniciam v Slovenskej republike. Vznikla v roku 1919 so zbierkami, ktorých história siaha do 17. storočia. Súbežne so svojím akademickým poslaním v Univerzite Komenského, plnila do roku 1954 funkciu národnej knižnice. Od roku 1954 je samostatnou univerzálnou vedeckou knižnicou s celoslovenskou pôsobnosťou slúžiacou širokej verejnosti. Ponechala si však názov Univerzitná knižnica, ktorý vyjadruje jej históriu, univerzálnosť jej fondov i používateľského zázemia a pod týmto názvom je známa i v zahraničí.

Knižnica si vybudovala bohaté kontakty s knižnicami v zahraničí, stala sa členom medzinárodných knihovníckych združení – IFLA, Združenia európskych vedeckých knižníc – LIBER, Medzinárodnej asociácie hudobných knižníc – IAML a iných.

Z klasickej knižnice sa postupne premenila na modernú knižnično-informačnú inštitúciu, ktorá svoje poslanie napĺňa prostredníctvom komplexu knihovníckych, bibliografických, informačných, vedecko-výskumných, vydavateľských, kultúrnych, vzdelávacích a ďalších aktivít, z ktorých najvýznamnejšie sú:

  • konzervačná a depozitná knižnica Slovenskej republiky
  • depozitná knižnica OSN a informačné stredisko UNESCO
  • depozitná knižnica NATO
  • centrálny dátový archív digitálnych kultúrnych objektov
  • pracovisko slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie
  • správca súborného katalógu periodík knižníc Slovenskej republiky
  • národná agentúra pre medzinárodnú identifikáciu seriálov (ISSN)
  • výkonné pracovisko pre medziknižničnú výpožičnú službu, národné ústredie pre medzinárodnú medziknižničnú výpožičnú službu, koordinačné pracovisko medzinárodnej knižnično-informačnej spolupráce
  • pracovisko reštaurovania, konzervovania a ochranného kopírovania dokumentov

Základnou úlohou knižnice je slúžiť používateľom v súčasnosti a chrániť kultúrne dedičstvo a obrovské dokumentárne bohatstvo pre budúcnosť. Jednou zo vzácnych zbierok je tzv. Bašagičova zbierka, ktorá je na zozname svetového dokumentárneho dedičstva UNESCO – Memory of the World.

Knižničné fondy

Knižničný fond v súčasnosti predstavuje viac ako 2,6 milióna knižničných jednotiek, vrátane slovenskej a zahraničnej literatúry, časopisov, novín a iných periodík, rukopisov, starých a vzácnych tlačí, dizertácií, hudobnín (notových vydaní), zvukových a zvukovo-obrazových dokumentov, bibliografických a referátových publikácií, databáz, publikácií OSN, UNESCO, NATO a moderných multimediálnych nosičov. Prevažujú dokumenty zo spoločenskovedných a prírodovedných odborov. Knižnica má právo povinného výtlačku kníh a periodík z územia Slovenska od roku 1919.

Knižničné fondy sú uložené v príručných knižniciach študovní, kabinetov, v skladoch, vo voľnom výbere najnovšej literatúry a v skladových oddeleniach v budovách na Michalskej, Ventúrskej a Klariskej ako aj v odľahčovacích skladoch v Bratislave.

Archív a správa registratúry UKB

Oddelenie Archív a správa registratúry UKB bolo zriadené 01. júla 2016 na plnenie úloh súvisiacich s komplexnou predarchívnou a archívnou starostlivosťou o internú a externú dokumentáciu organizácie podľa platnej legislatívy. Spravuje pracoviská: podateľňa, elektronická registratúra, registratúrne stredisko, archív.

Zodpovedá za prevádzku elektronického informačného systému správy registratúry. Spravuje elektronickú schránku UKB na Ústrednom portáli verejnej správy Slovenskej republiky a spravuje aj elektronickú schránku UKB na portáli Elektronický archív Slovenska - Elektronické služby MV SR. Poskytuje poradenské, metodické a konzultačné služby pre poverených zamestnancov príslušných útvarov UKB.

Organizuje a komplexne spracováva archívne dokumenty špecifickými odbornými postupmi, t. j. triedením, usporadúvaním, vnútorným vyraďovaním, inventarizovaním alebo katalogizovaním. Evidenciu archívnych fondov a archívnych pomôcok v elektronickej podobe zabezpečuje v archívnej aplikácii WinAFONDY.

Archívne dokumenty preventívne a všestranne ochraňuje a zachováva pred odcudzením, poškodením i zničením. Uloženie archívnych dokumentov v osobitných priestoroch a depotoch zabezpečuje spôsobmi ustanovenými v záväzných archívnych predpisoch a normách.

Poskytuje informácie podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám a zverejňuje zmluvy v Centrálnom portáli zmlúv. Zabezpečuje distribúciu povinných výtlačkov a archivovanie vydaných publikácii v UKB.

Sprístupňuje archívne pomôcky a archívne dokumenty na študijné a vedecké účely podľa zákona o archívoch a registratúrach. Zabezpečuje činnosť bádateľne archívu pre širokú a odbornú verejnosť špecifickými archívnymi metódami a postupmi.

Vykonáva vedeckú činnosť výskumom archívnych fondov a zbierok UKB. Výsledky vedeckej práce zverejňuje v odborných časopisoch a publikáciách. Zameriava sa aj na prednáškovú a kultúrno-osvetovú činnosť. Organizuje a zúčastňuje sa na vedeckých konferenciách, sympóziách a iných odborných podujatiach.