Нова українська школа

Концепція Нової української школи визначає, що головною метою української системи освіти є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості. Провідна роль в організації в реформуванні освіти належить учителю. Саме він здійснює керівництво процесом навчання, шукає оптимальні способи організації уроку з метою формування не тільки навчальних, а й життєвих компетентностей.

Пріоритетом педагогічної діяльності стає формування в учнів навичок критичного та креативного мислення, що має забезпечити всебічний розвиток кожного учня як особистості, розвинути його таланти, сформувати ключові і предметні компетентності.

Від учителя залежить, скільки інформації зможуть сприйняти і засвоїти учні, якими навчальними методами й прийомами при цьому треба скористатися та на якому рівні будуть сформовані в учнів ті чи інші компетенції.

Впровадження Концепції Нової української школи починається із початкових класів, де учні повинні отримати основні уміння та навички для навчання в базовій середній школі і далі у профільній.

Для досягнення цієї мети початкова освіта Нової школи поділятиметься на два цикли:

- перший, адаптаційно-ігровий ( 1-2 класи) і другий - основний (3-4 класи)

Навчання починатиметься з шести років. Діти з особливими потребами зможуть вступати до школи у віці фізичної готовності. Тривалість перебування в початковій школі для таких дітей можна буде подовжити з доповненням корекційно - розвивального складника.

Якість освіти, зокрема з іноземної мови, буде підвищено в кожній початковій школі. Навчання буде організовано за єдиним стандартом без запровадження предметів із поглибленим рівнем. Це також дозволить уникнути соціального розшарування та відбору дітей у молодшому шкільному віці.

Перший цикл початкової освіти допоможе учневі звикнути до шкільного життя. А саме:

• навчальні завдання і час на їхнє виконання будуть визначатися відповідно до (із урахуванням) індивідуальних особливостей школярів;

• навчальний матеріал можна буде інтегрувати в змісті споріднених предметів або вводити до складу предметів у вигляді модулів;

• обсяг домашніх завдань буде обмежено;

• навчання буде організовано через діяльність, ігровими методами як у класі, так і поза його межами;

• учитель матиме свободу вибору (створення) навчальних програм у межах стандарту освіти;

• буде запроваджено описове формувальне оцінювання, традиційних оцінок не буде; найважливіше завдання вчителя – підтримувати в кожному учневі впевненість і мотивацію до пізнання.

У другому циклі початкової освіти в учнів буде формуватися почуття відповідальності й самостійність.

• У процесі навчання будуть використовуватися методи, які вчать робити самостійний вибір, пов'язувати вивчене з практичним життям, враховують індивідуальність учня;

• запроваджується предметне навчання; частина предметів передбачатиме оцінювання.

Після закінчення початкової школи навчальні досягнення кожного учня повинні відповідати стандарту освіти на цьому рівні.

Державна підсумкова атестація здобувачів початкової освіти буде здійснюватися лише для моніторингу якості освітньої діяльності закладів.

У початковій школі (як і в гімназії та ліцеї) не буде “одногодинних” курсів або предметів.

В одному класі не буде більше ніж 8 обов’язкових предметів.