Росток

ПОЛОЖЕННЯ

про навчально - методичннй центр з підготовки педагогічних кадрів

Київської області до роботи у Всеукраїнському науково-педагогічному проекті "Росток"

Відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 12.04.1996 р. №116 проводиться науково-дослідна та експериментальна робота з проблеми "Розробка змісту, методів і педагогічних технологій Комплексної програми розвитку дітей (проект "Росток")". Її результатом стали розроблені інноваційні педагогічні технології інтеграції знань учнів про навколишній світ через пошуково-творчу діяльність та їх навчально-методичне забезпечення, нові науково обґрунтовані підходи до виховання екологічної культури, формування здорового способу життя дітей та учнівської молоді, формування творчої індивідуальності вчителя.

У зв'язку з поширенням результатів науково-дослідної роботи в практичну діяльність експериментальних загальноосвітніх навчальних закладів виникла необхідність створення навчально-методичного центру з підготовки педагогічних кадрів області до роботи у Всеукраїнському науково-педагогічному проекті „Росток".

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Навчально-методичний центр з підготовки педагогічних кадрів до роботи за проектом "Росток" (далі "Центр") є структурним підрозділом Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів, у межах існуючого штатного розпису, співпрацює з Науково-методичним центром середньої освіти Міністерства освіти і науки України, з науково-дослідними установами Академії педагогічних наук України, а також із відповідними кафедрами педагогічних вищих навчальних закладів.

1.2. Центр створюється за наказом ректора Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів з метою забезпечення підготовки педагогічних кадрів до роботи в науково-педагогічному проекті „Росток".

1.3. Основна діяльність Центру спрямована на забезпечення науково-методичного супроводу змісту, методів, педагогічних технологій Комплексної програми розвитку дітей за проектом "Росток", а також підготовку вчителів до її виконання.

2. МЕТА І ФУНКЦІЇ

2.1. Головна мета створення Центру полягає в підвищенні професійної компетентності вчителів, підготовки педагогічних кадрів до роботи в науково-педагогічному проекті "Росток" як інноваційної освітньої технології.

2.2. Основні завдання Центру:

• інформаційна підтримка проекту "Росток";

• апробація, впровадження, координація та методичний супровід змісту, методів і педагогічних технологій, розроблених у межах проекту "Росток";

• апробація структурно-логічної моделі навчально-виховного процесу, розробленої в проекті "Росток".

2.3. З урахуванням визначеної мети і завдань на Центр покладаються такі функції:

• організація та координація пропаганди і популяризації Комплексної програми розвитку дітей (проект "Росток");

• виконання наукових досліджень з професійної підготовки педагогічних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів до організації навчально-виховного процесу на основі наукових результатів з розробки змісту освіти, методів навчання і виховання, педагогічних технологій.

• надання допомоги в організації і проведенні науково-дослідної роботи на базі експериментальних загальноосвітніх навчальних закладів Всеукраїнського та регіонального рівнів, координація їх діяльності та науково-методичне забезпечення;

• розробка та експериментальна перевірка моделі навчально-виховного процесу з урахуванням її спрямування на забезпечення профільного навчання в сучасному загальноосвітньому навчальному закладі;

• організація та проведення методичних, навчальних та проблемних семінарів, науково-практичних конференцій, навчальних курсів, педагогічних читань, брифінгів та інших форм науково-методичної та освітньо-консультативної роботи за проектом "Росток".

• проведення науково-методичної експертизи діяльності експериментальних загальноосвітніх навчальних закладів.

3. ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ

3.1. Центр проводить науково-дослідну та навчально-методичну роботу самостійно під керівництвом Науково-методичного центру середньої освіти Міністерства освіти і науки України (науковий керівник – автор проекту "Росток" Пушкарьова Т.О., доцент відділу виховної роботи та соціального захисту прав дитини, кандидат педагогічних наук), співпрацює з управлінням освіти і науки Київської обласної державної адміністрації.

3.2. Основні завдання і порядок організації науково-дослідної та навчально-методичної діяльності затверджуються Науково-методичною радою інституту.

3.3. Науково-дослідна та навчально-методична діяльність Центру передбачає:

• науково-методичне та програмно-нормативне забезпечення навчально-виховного процесу загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють за Комплексною програмою розвитку дітей (проект "Росток");

• апробацію навчально-методичних матеріалів (навчальних планів, програм, підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій тощо) на забезпечення проекту "Росток";

• професійну підготовку педагогічних працівників до здійснення навчально-виховного процесу;

• створення регіональної мережі шкіл, які працюють за проектом "Росток";

• розробку методичних рекомендацій з підвищення кваліфікації педагогічних працівників щодо роботи за проектом "Росток";

• проведення науково-практичних конференцій, семінарів, курсів з проблем впровадження Комплексної програми розвитку дітей (проект "Росток").

3.4. Інформаційне забезпечення передбачає:

• підготовку збірників науково-методичних праць за результатами науково-дослідної та експериментальної роботи;

• обмін досвідом з проблем організації інноваційної діяльності педагогічними колективами загальноосвітніх навчальних закладів у межах Комплексної програми розвитку дітей за проектом "Росток".

4. ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЦЕНТРУ ТА ЙОГО КЕРІВНИЦТВО

4.1. Навчально-методичний центр з підготовки педагогічних кадрів до роботи за Комплексною програмою розвитку дітей (проект "Росток") працює на основі плану, який складається на календарний рік і включає поетапне виконання усіх видів діяльності.

4.2. План роботи розглядається і затверджується в установленому порядку на засіданні Науково-методичної ради інституту.

4.3. Загальне керівництво Центром здійснює проректор з науково-методичної роботи, наукове консультування – автор науково-педагогічного проекту «Росток» (Пушкарьова Т.О.), координацію діяльності закладів освіти – обласний координатор.

4.4. Вищим колегіальним органом керівництва Центру є Науково-методична рада, до складу якої входить науковий керівник, представники авторського колективу та наукові консультанти проекту "Росток", співробітники Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів, представники управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, науковці та педагоги-практики. Науково-методична рада збирається у разі необхідності, але не рідше одного разу в квартал.

5. ФІНАНСУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ

Фінансування діяльності Центру на забезпечення підготовки педагогічних кадрів до роботи в науково-педагогічному проекті "Росток" здійснюється Київським обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних кадрів у межах коштів, передбачених на зазначені цілі чинним законодавством України.

Головна мета освіти на сучасному етапі – створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості, формування покоління, здатного навчатися протягом усього життя.

Цьому мають сприяти пошуки нових педагогічних технологій, створення такого освітнього середовища, яке дало б змогу виявити здібності, нахили конкретної індивідуальності, забезпечувало б потреби і можливості кожного школяра, сприяло б формуванню дитини, яка здатна бути суб'єктом розвитку своїх здібностей.

Серед таких педагогічних технологій і є Всеукраїнський проект "Програма розвитку дітей "Росток".

Мета проекту:

– створення необхідних соціальних, психологічних, педагогічних умов для всебічного розвитку творчого потенціалу учнів, на основі гуманізації, інтеграції, екологізації змісту освіти;

– становлення духовної культури особистості в процесі формування цілісної картини світу та уявлення про місце людини в ньому як невід'ємної частини природи;

– формування загальнолюдських цінностей в гармонії з національним самоусвідомленням, розвитку творчих здібностей відповідно до вікових особливостей.

Реалізація проекту "Росток" здійснюється за такими основними напрямами:

– інтеграція знань учнів у процесі вивчення інтегрованих курсів початкової і середньої школи;

– наступність навчання під час переходу з дошкільного закладу до початкової школи і від початкової до середньої школи на основі інтеграції змісту навчання;

– виховання екологічної культури школярів на засадах інтегрованого підходу до навчальної діяльності;

– інтегрований підхід до формування здорового способу життя учнів;

– естетичне виховання дітей на основі інтеграції предметів художньо-естетичного, гуманітарного і природничо-математичного циклів у початковій і середній школі;

– профорієнтація учнів на основі комплексної діагностики їхнього розвитку в умовах профільного навчання;

‒ особистісно орієнтований підхід до формування творчої індивідуальності вчителя.