Звіт про проведення заняття доброти в різновіковій групі
«Веселка»
КЗДО «Кохівський ясла-садок «Пролісок» загального розвитку
«Гуманне та відповідальне ставлення до тварин»
Мета: ознайомити дітей з історією одомашнення тварин; розширити знання дошкільників про котів і собак та їх значення для людини; сформувати первинні уявлення дітей про правила догляду за собаками і котами; закріпити знання та навички безпечної поведінки при зустрічі з безпритульними тваринами; розвивати вміння спостерігати за тваринами, виховувати любов до тварин, відповідальність за них і дбайливе ставлення до них; з’ясувати значення терміна «волонтери тварин»; розвивати мовленнєві вміння, мислення, увагу; виховувати інтерес до природи та бажання піклуватися про домашніх тварин.
Хід заходу:
Привітання
Добрий день вам, діти!
Добрий день.
Добрий день вам, киці!
Няв – няв - няв!
Добрий день вам, жабки!
Ква – ква – ква!
Пташечка у небі співає пісень,
Ніби вітає усіх: «Добрий день!»
Вихователь: Малята, сьогодні у нас не звичайне заняття.
( В цей момент хтось шепочеться за дверима).
Котик: – Почекай, Дружок, не біжи до дітей, можливо вони злі і будуть нас ображати, я боюся, будь ласка не біжи!
Собачка: – А може і ні! Може вони дуже хороші, добрі і нам з ними буде добре. Ми ж хочемо мати друзів.
( Всі прислухаються, вихователь відкриває двері).
Вихователь: – Чекайте, чекайте. Доброго дня вам. Чому ви сперечаєтесь і хто ви такі?
Котик: – А я – Пушок.
Собачка: – Я – Дружок. Ми чули, що діти групи «Веселка» дуже люблять тварин і нас не образять, хотілося б з вами подружитися і погратися.
Вихователь: – Ми дуже любимо тваринок, правда діти? Залюбки з вами подружимось, а поки заходьте і послухайте. Сьогодні ми будемо говорити саме про вас. Ви хочете послухати як людина подружилася із собачками та котиками?
Діти, кого називають найменшими друзями людей?
Так, різних тварин – котиків, собак, хом’ячків та ін. А як же вони стали друзями людини? Ви знаєте? Тоді слухайте. (Показ ілюстрацій на телевізорі).
– Історія такої дружби розпочалася тисячі років тому, коли первісна людина помітила у тварин унікальні якості, що були набагато краще розвинуті, ніж у людини
– За давніх часів людина приручила тварин,подібних до вовка, який першими прийшли до неї із лісових хащ. Поступово хвостатий друг привчився охороняти дім, захищати, допомагати пасти череду, полювати на звірів. Відтоді пройшло дуже багато часу, стосунки людини і собаки розвивалися і збереглися аж до наших днів. Собака – вірний товариш і помічник людини.
В чому допомагає собака людям? (Відповіді дітей).
– Людина також приручила і котів. Колись ця тварина була священною, їй поклонявся стародавній народ Єгипту. Поважали кішок за спритність та вміння охороняти дім від гризунів
– Як ви думаєте, діти, завдяки чому наші котики є такими хорошими мисливцями?
– У котів дуже гострі кігті і хороший слух, вони гарно бачать вночі. А що дозволяє нашим муркотунам рухатись непомітно і тихо?
– Під час руху коти ховають кігті і стають лише на товсті та м’які подушечки пальців, що забезпечує їм безшумне пересування. А ви знаєте, що у котів і собак є своя мова. (Розгляд ілюстрацій на телеекрані).
Гра «Кіт чи собака»
– А тепер давайте пограємо в гру. Я буду називати риси характеру тваринок, а ви будете вгадувати, хто це: собачка чи котик. (якщо собачка,діти гавкають, як собачки, якщо відноситься до котиків – нявкають)
– Отже, розпочинаємо:
охоронець;
майстер підкрадання;
любить багато спати;
любить вмиватися;
муркотун;
його легко дресирувати;
не любить купатися;
приносить капці;
має чутливі вуса;
любить прогулянки на вулиці.
Собачка: Які ви молодці.
Я знаю одну історію про собачку Тимка, який врятував свою господарку.
Вночі, коли всі спали собачка Тимко почув своїм носиком неприємний запах, він почав скавучати, спираючись лапами на ліжко господарки, аж поки не розбудив її. Це був дим. Жінка встала та почала шукати звідки запах. Це був дим з холодильника. Господиня швидко вимкнула його з розетки і все обійшлося. А могла б статися пожежа.
Вихователь: – Ось так домашній пес врятував свого господаря. Коли тваринка живе в сім’ї, є другом людини, довіряє їй і ніколи її не зрадить.
– Діти, ви чули коли-небудь вислів: «Ми відповідальні за тих, кого приручили». Цей вислів означає, що, беручи в дім будь-яку живу істоту, ми беремо на себе велику відповідальність. Адже тварини беззахисні перед людиною, тому їх не можна зраджувати та кривдити.
– Щоб у вашого домашнього улюбленця завжди був гарний настрій, слід правильно за ним доглядати.
– Будь-яка тварина – це велика відповідальність, тому перед тим, як завести собі улюбленця, необхідно дізнатись, що ж йому потрібно і як за ним доглядати.
– А скажіть, будь ласка, як треба доглядати за своїми домашніми улюбленцями?
Ми послухаємо, хто з вас допомагає батькам піклуватися про домашніх тварин? І як саме ви це робите? ( Дитина показує фотографію свого улюбленця та розповідає про нього)
(На екрані телевізора картинки з предметами, які потрібні для догляду за тваринами.)
Вихователь: – Так, якщо у вас проживає песик або котик, то необхідно їх годувати, розчісувати шерсть, водити у ветеринарну лікарню на огляд та щеплення, вигулювати, купати, гратись із улюбленцем.
– Як ви вважаєте, як правильно годувати кішок і собак?
– Можна годувати їх спеціальним кормом, у якому є всі необхідні для життя речовини. Також ці тварини полюбляють каші з м’ясом та рибою (без кісток).
– Ні котикам, ні песикам не можна давати солодкого (наприклад, шоколаду чи цукерок), адже цим ми можемо зашкодити маленьким пухнастикам.
– Також пам’ятайте, що слід обов’язково мити руки після кожного контакту з тваринами. Адже на їхній шерсті можуть бути хвороботворні бактерії.
– Коли ви вигулюєте вашого песика на вулиці, то слід обов’язково мати гігієнічний пакет і прибирати за твариною.
– Оскільки ви – головні помічники ваших батьків, то повинні не забувати допомагати доглядати за своїм маленьким другом.
Котик Пушок: Так, так, так.
Люблю, як добрі діти гладять шерсть густу мою,
Як дарують всі гостинці, кашку молочко дають.
Та сердитись починаю, як граються хвостом моїм
Очі робляться зелені, я не п’ю тоді й не їм
Собачка Дружок:
Я сміливий та відважний, прудкий, вправний та безстрашний.
Маю гарний зір та слух,в мене бездоганний нюх.
Я чужого відганяю, та ваш дім охороняю.
І знає кожна дитина ,що песи кращий друг людини.
Вихователь: А зараз наші друзі запрошують нас відпочити.
Хвізкультхвилинка.
Мій собачка – гарний друг.
Я гуляю з ним навкруг.
В м’ячик граю і стрибаю,
Він мене охороняє.
А як в дім заходжу з ним
Миємо лапки я і він.
Командам я його навчаю,
Найкращого я друга маю.
Гра «Правильно-неправильно»
– А зараз давайте ми з вами пограємо та перевіримо, які правила поведінки з тваринами ви знаєте.
Правила гри: під час гри діти мають сплеснути у долоні, якщо твердження правильне, або схрестити руки, якщо твердження помилкове (при цьому темп не повинен бути надто повільним).
– Готові? Починаємо!
В людному місці улюбленця треба водити на повідку. (Так)
Всі коти вміють плавати. (Ні)
У собак та котів має бути своє місце в квартирі. (Так)
Собаки вміють ловити щурів. (Ні)
Собаку можна дражнити. (Ні)
За домашнім улюбленцем потрібно прибирати. (Так)
Песиків і котиків можна годувати шоколадом. (Ні)
Після спілкування з улюбленцем потрібно мити руки. (Так)
Безпритульного котика та собачку можна підгодовувати лише з батьками. (Так)
– Так, можна підгодовувати. Але ми з вами повинні знати, що біля школи та житлових будинків собак і котів годувати не бажано, адже вони почнуть створювати зграї. Якщо ви хочете погодувати безпритульну тваринку, краще це зробити разом із батьками, подалі від людних місць.
Обговорення «Безпритульні тварини»
– Так уже склалося, що люди часто виявляються невдячними за те, що тваринки роблять для них, викидаючи своїх вихованців на вулицю. Бувають випадки, коли тваринка загубилась, господарі не можуть її знайти. А бувають і безвідповідальні господарі, які й не шукають. Так з’являються безпритульні тварини.
– Пам’ятайте, що життя на вулиці позначається на поведінці тварин. Інколи безпритульні тварини можуть становити небезпеку для людей, а саме: переносити небезпечні захворювання, збиватися у зграї та бути агресивними. Тому потрібно бути обачними.
Діти розглядають картинки-ілюстрації на екрані телевізора «Правила поведінки з безпритульними тваринами»
Під час зустрічі з тваринами забороняється:
· замахуватися на собаку палицею, гілкою, рукою, кричати;
· намагатися відібрати у них харчі ;
· починати бігти, коли ви побачили безпритульного пса;
· підходити і гладити незнайомого собаку чи кота.
– Але є люди, які переймаються долею безпритульних тварин. Це спеціалісти ветеринарних клінік, волонтери та працівники притулків для тварин
– Волонтери тварин – це люди, які допомагають тваринам, що потрапили в біду. Вони забирають тварин із вулиці та шукають для них нові сім’ї. Якщо знайти нову сім’ю одразу не вдається, то тварину тимчасово поселяють у притулок (спеціальне місце, де проживають тварини, у яких немає господарів).
(Показ притулків для тварин на екрані телевізору)
Собачка Дружок: Так, мені дуже шкода цих собачок, вони всі там чекають що хтось із людей із добрим серцем забере їх до себе в сім’ю, і так буває дуже часто. Я надіюсь у вас у всіх добре сердечко і ви ніколи не викинете на вулицю своїх улюбленців.
Відповідь дітей.
Висновки до заняття:
– Молодці, діти! Ви сьогодні були дуже активні. Я побачила, що ви дуже дружні й любите тварин.
– Хто мені скаже, як слід піклуватись про домашнього улюбленця?
– А як слід вчинити коли, ви зустріли безпритульну тварину?
– Молодці, діти!
– Запам’ятайте: перед тим як брати тваринку додому, треба добре все продумати, чи зможете ви виконувати свої обов’язки постійно і багато років. Не забувайте, що ви відповідальні за тих, кого приручили. Майте чуйне, щедре і добре серце, у якому знайдеться місце для любові до тваринок! А зараз ми намалюємо своїх домашніх улюбленців і подаруємо Дружку та Пушку бо що ми всі дуже любимо тваринок і ніколи не образимо.
Практична діяльність.
Заняття доброти "Щаслива лапа" з дошкільниками старшої групи спрямоване на виховання у малят гуманного ставлення до тварин та відчуття відповідальності.
Діти знайомилися з життям собак та котів, їх видами; пригадавши особливості догляду за ними. https://www.youtube.com/watch?v=LRx4usBM7MU
Звіт про проведення заняття доброти: «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин»
Діти із задоволенням поділились розповідями про своїх чотирилапих друзів, про їх характер, звички, значення у житті людини та їх взаємовідносини; про волонтерство, про притулки, про доброту і милосердя, про цінність іншого життя.
https://youtu.be/xmpnQqjVO20
Кохівський ясла-садок «Пролісок»