Informacijska pismenost

Što je informacijska pismenost?

Informacijska je pismenost u kontekstu prijedloga programa KIMP-a shvaćena kao pismenost više razine koja učenicima omogućuje prepoznati i artikulirati informacijsku potrebu, koristiti različite izvore informacija, kritički im pristupiti i vrednovati ih te etički primijeniti odabrane informacije stvarajući novo znanje i dijeleći vlastite sadržaje. Ulazeći u interakciju s informacijama, učenici rješavaju probleme te aktivnim istraživanjem i razmišljanjem stvaraju novo znanje.

Priče o Autorskom pravu za najmlađe - Budi DIV!

uz tri animirana filma: Kako su Copy & Paste spasili Art, Copy & Paste i Mia protiv pirata, Slušapričalica te radnu bilježnicu za vježbu i samostalno stvaranje

Kako bi djecu i mlade poučili važnosti intelektualnog vlasništva i poštivanja autorskog prava, Državni zavod za intelektualno vlasništvo od 2017. godine pod geslom Budi kreatIVan! Budi inovatIVan! Budi DIV! provodi projekt namijenjen djeci i mladima svih uzrasta pod nazivom Dan intelektualnog vlasništva za djecu i mlade. Cilj je projekta educirati djecu o važnosti kreativnosti, inovativnosti i svim mogućnostima koje intelektualno vlasništvo pruža te ih potaknuti na stvaranje.

Tijekom tog projekta nastali su animirani filmovi za učenike nižih razreda kojima možete pristupiti na poveznici: https://www.dziv.hr/hr/edukacija/budi-div/os-nizi-razredi/.


Izvor: Državni zavod za intelektualno vlasništvo. (bez dat.) Za učenike nižih razreda osnovne škole. https://www.dziv.hr/hr/edukacija/budi-div/os-nizi-razredi/ (pristupljeno 16. travnja 2020.).

Edukativni filmovi za učenike viših razreda osnovne škole koji promiču intelektualno vlasništvo i potiču učeničku kreativnost i stvaralaštvo nastali u okviru projekta Dani intelektualnog vlasništva što ga je pokenuo Državni zavod za intelektualno vlasništvo dostupni su na mrežnim stranicama Zavoda: https://www.dziv.hr/hr/edukacija/budi-div/os-visi-razredi/.


Izvor: Državni zavod za intelektualno vlasništvo. (bez dat.) Za učenike viših razreda osnovne škole. https://www.dziv.hr/hr/edukacija/budi-div/os-visi-razredi/ (pristupljeno 16. travnja 2020.).

Ako si učenik nižih razreda, učini tri veličanstvena koraka do informacija i znanja, no ako si učenik viših razreda, to učini uz šest velikih koraka .

Virtualna platforma Narodne knjižnice "Petar Preradović" Bjelovar za stjecanje znanja i vještina iz informacijske i medijske pismenosti namijenjena djeci.

Izvor: http://djecji.knjiznica-bjelovar.hr/ (pristupljeno 20. ožujka 2020.).

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagerbu ima dugu tradiciju u učenju i podučavanju svojih korisnika. Na njezinim je mrežnim stranicama među uslugama koje nudi i interaktivni priručnik innformacijske pismenosti Virtualna učionica NSK. Cilj mu je pomoći korisnicima da se učinkovitije služe knjižnicom i njezinim izvorima.

Priručnik Virtualna učionica NSK sastoji se od 8 modula:

Modul 1 Definiranje informacijskog problema

Modul 2 Vrste i korištenje informacijskih izvora

Modul 3 Pronalaženje informacijskih izvora u knjižnicama

Modul 4 Strategije pretraživanja

Modul 5 Knjižnični katalog NSK

Modul 6 Informacije na www

Modul 7 Vrednovanje informacija

Modul 8 Citiranje literature

Autorsko pravo.pptx- Škarica, Perić

Otkrijte što je autorsko pravo, što je intelektualno vlasništvo, tko je autor, što je plagijat, što je citat, a što parafraza, kako navoditi izvore s kojih preuzimamo informacije i mnoštvo korisnih informacija koje će vam pomoći da budete odgovorni korisnici tuđih autorskih djela.

Izvor: PPT prezentacija objavljena uz suglasnost autorica.