Referentna zbirka

Hrvatska enciklopedija virtualno je izdanje Hrvatske enciklopedije koja je profesionalno uređivana enciklopedija besplatno dostupna i otvorena svojim čitateljima. Temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine.

Hrvatska enciklopedija, nazvana i Hrvatska opća enciklopedija, temeljno je izdanje Leksikografskog zavoda Miroslava Krleže i jedan od središnjih i trajnih programa nacionalne kulture.

Enciklopedija definira i objašnjava pojmove mnogih znanosti i umjetnosti, govori o čovjeku, o živom i neživom svijetu, o svemiru, od književnosti i povijesti, filozofije, jezikoslovlja i matematike do medicine, geografije, psihologije, likovne i glazbene umjetnosti.

Proleksis enciklopedija zasniva se na tiskanom izdanju Opće i nacionalne enciklopedije u 20 svezaka.

Proleksis enciklopedija se od drugih enciklopedija razlikuje po tome što je to prva veća hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija koja je koncipirana i uređivana na vlastitim leksikografskim i informatičkim znanjima, a svima je dostupna besplatno, kao enciklopedija slobodnog pristupa.

Hrvatski biografski leksikon jedan je od temeljnih programa Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža. U njem se donose životopisi Hrvata koji su ostavili znatan trag u domovini i svijetu i pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u životu.

Hrvatski obiteljski leksikon univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

Hrvatski pravopis virtualno je izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Pravopis možete pretraživati po riječima i pojmovima ili ga čitati prema jezičnim pravilima.

Školski rječnik normativni je rječnik, odnosno u njemu se, osim gramatičkih podataka o riječi u natuknici, definicije njezina značenja, podataka o značenjskim odnosima u koje stupa (sinonimima i antonimima), svezama i frazemima u kojima se pojavljuje kao nosiva riječ, nalaze i podatci o njezinu normativnu statusu.

Mrežno izdanje Školskoga rječnika hrvatskoga jezika usklađeno je s Hrvatskim pravopisom Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje .

Filmska enciklopedija za sve ljubitelje filma. Prikazuje obuhvatno i pristupačno te daje mnoštvo obavijesti o filmskom stvaralaštvu i bitnim aspektima kinematografije. Uz igrani su film predočeni i drugi rodovi – animirani, dokumentarni i eksperimentalni film.


Encyclopaedia Britannica najpoznatija je enciklopedija u Europi. Njeno prvo izdanje izlazilo je u Edinburghu u 18. stoljeću. Od 2012. godine izlazi isključivo u digitalnom obliku.