Besplatne e-knjige

Društvo za promicanje književnosti na novim medijima početkom 2001. pokrenulo je projekt „Besplatne elektroničke knjige“ (skraćenica BEK).


Na stranici BEK dostupno je 194 naslova koji su besplatni za sve čitatelje. Za čitanje knjiga ne treba registracija već samo kliknete na željenu knjigu i preuzmete ju na svom računalu, mobitelu ili e-čitaču. Sve su knjige na hrvatskom jeziku.


Citirano s BEKstranice:

Europski ured za knjižnične, informacijske i dokumentacijske udruge [EBLIDA] još od 2012. provodi kampanje (e-books in libraries, The right to e-read, Take down the digital barriers) usmjerene na izradu jasnog i jednostavnog zakonskog okvira za autorsko i srodna prava koji bi omogućio europskim knjižnicama da nabavljaju te korisnicima posuđuju e-knjige uz odgovarajuću naknadu autorima i drugim nositeljima prava, kao što je slučaj s tiskanim knjigama. Budući da europski građani imaju pravo na e-čitanje, knjižnicama bi trebalo dati zakonito pravo posudbe e-knjiga. No, dok se ne donese odgovarajući zakonski okvir na europskoj, a zatim i na nacionalnoj razini, DPKM smatra da se moraju iskoristiti SVE postojeće zakonske mogućnosti kako bi građani RH već DANAS mogli čitati e-knjige čiji je sadržaj zaštićen važećim Zakonom o autorskom i srodnim pravima i to bez novčane naknade za čitatelje, ali istodobno uz naknadu nositeljima autorskog prava.


Prednost BEK-a upravo proizlazi iz činjenice da se tamo mogu pronaći suvremeni autori hrvatske književnosti. Izdvajamo nekoliko autora: Stanko Andrić, Dražen Šimleša, Krešimir Pintarić, Hrvoje Turković, Darko Polšek, Roman Simić, Sanja Pilić, Gordan Nuhanović, Jurica Pavičić i Katarina Peović Vuković.


Projekt Gutenberg započeo Michael Hart 1971. godine s ciljem da sve knjige koje su u javnom vlasništvu digitalizira i postanu širom dostupne i besplatne.

Većina izdanja su na engleskom jeziku . Na Gutenberg-u možete pronaći više od 60 tisuća besplatnih knjiga u ePUB i PDF formatu. Sve knjige su besplatne!