E-izvori

Enciklopedije, leksikoni, rječnici

Hrvatska enciklopedija https://www.enciklopedija.hr/

Proleksis enciklopedija https://proleksis.lzmk.hr/

ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA https://www.britannica.com/

Hrvatski biografski leksikon http://hbl.lzmk.hr/trazilica.aspx

Školski rječnik hrvatskoga jezika http://rjecnik.hr/

Hrvatski jezični portal http://hjp.znanje.hr/

Školska gramatika http://gramatika.hr/

Hrvatski pravopis: http://pravopis.hr/

Leksikoni: https://www.lzmk.hr/


Dragi učenici,

Modru lastu i Smib možete prelistati i pročitati i online. Izdavač je učenicima omogućio pristup ovim časopisima.

Časopisi Prvi izbor i Moj planet

Radiodramske slušaonice za učenike

HRT i CARNET zajednički su omogućili pristup radiodramama za osnovne i srednje škole

Na CARNET-ovom portalu Meduza u video na zahtjev paketima u rubrici Slušaonica nalazi se izbor od 100 radiodramskih emisija iz ciklusa Kutić poezije, Radioigra za djecu i mlade, Radijska scena, Radioigra, Radio atelje i Dokumentarna radiodrama namijenjenih korisnicima različitih dobnih skupina.

Radio drame dostupne su za slušanje bez mogućnosti spuštanja na računalo. Sadržajima mogu pristupiti svi članovi akademske zajednice koji posjeduju elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr. Sadržaje je moguće preslušavati u razredu, ali i kod kuće. Jedini je uvjet pristup Internetu.

Svi sadržaji namijenjeni su razvoju medijske kulture i pismenosti te upoznavanju s dosezima radio drame kao umjetničke forme, a nadopunjuju prije svega nedostatak nastavnih materijala iz ovoga segmenta u nastavi Hrvatskoga jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama. Pojedini sadržaji pogodni su za niže i/ili više razrede osnovne škole, a pojedini za srednju školu i fakultete. Sadržaji nisu zamjena za lektiru, ali mogu poslužiti kao njezina nadopuna. Korištenje ovih sadržaja potpuno je besplatno.

Društvo za promicanje književnosti na novim medijima [DPKM] početkom 2001. pokrenulo je projekt „Besplatne elektroničke knjige“ [BEK]. Mrežne stranice projekta (elektronickeknjige.com), kao i prvi naslov u okviru projekta javno su predstavljeni u sklopu osječkog FAK-a održanog od 25. do 27. svibnja 2001. godine. Otad je u okviru projekta BEK objavljeno 219 naslova u četiri biblioteke