Obavijesti, novosti, vijesti

Noć knjige - 23. 4.


Noć knjige je manifestacija čiji je cilj potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja, a riječ je o simboličnom datumu u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, medije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske iz 1996. godine, a u spomen na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu.

U program obilježavanja uključene su zainteresirane institucije: knjižnice, odgojno-obrazovne ustanove i ustanove u kulturi i znanosti, zatim nakladnici i knjižari, javne i neprofitne organizacije, organizacije lokalne samouprave, stručna udruženja i drugi pravni subjekti, a programe vezane uz knjigu i čitanje (za sve generacije) ostvaruju sami ili kroz zajedničku suradnju.


9. 2. - dan sigurnijeg interneta 2021.

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.
Dan
sigurnijeg interneta ima za cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Za djecu i mlade će u vremenu od 9.00 do 19.00 sati tijekom Dana sigurnijeg interneta biti dostupan ONLINE KVIZ o sigurnosti na internetu putem mobilne aplikacije koja će se moći besplatno preuzeti na web stranici: http://www.dansigurnijeginterneta.org.

Za pristupanje kvizu ne trebate ostavljati svoje osobne podatke. Nakon što riješite kviz, dobit ćete povratnu informaciju o vašem rezultatu te će vam biti dodijeljen jedinstveni KOD koji trebate pohraniti (obavezno napravite screenshot – sliku zaslona). Screenshot je dokaz koji vam je potreban za preuzimanje nagrade, ukoliko budete izabrani.

Nagrade se dodjeljuju slučajnim odabirom između onih natjecatelja koji su kviz riješili s 80% ili više točnih odgovora do 19 sati na dan kviza.
11.02.2021. na internet stranici https://www.csi.hr objavit će se informacije o dobitnicima nagrada te vas pozivamo da pratite stranicu kako biste vidjeli jeste li osvojili vrijedne nagrade. Ukoliko prepoznate svoj KOD na popisu nagrađenih, potrebno je obratiti se roditelju ili skrbniku koji treba kontaktirati djelatnike Centra za sigurniji internet na e-mail nagrade.dsi@gmail.com te dogovoriti provjeru autentičnosti i preuzimanje nagrade.


3. 2. - svjetski dan čitanja naglas

Povratkom u školske klupe Godinu čitanja započeli smo obilježavanjem Svjetskog dana čitanja naglas. Naglas su čitali i učenici, a čitali su i učitelji kako bi učenike potakli na aktivno slušanje jer su čitanje i aktivno slušanje najzastupljeniji načini dobivanja informacija i stjecanja znanja.
U nekim razredima je čitala knjižničarka, čitale su i praktikantice, a učenici 1. razreda u produženom boravku, navratili su u školsku knjižnicu kako bi poslušali priču.
Učenici 2. a su u obilježavanje dana čitanja naglas uključili i svoje roditelje i odlučili su zabilježiti fotografijom trenutke kada im roditelji čitaju. Iako već i sami znaju čitati, slušanje priča i dalje je za njih vrlo zabavno i ugodno. Kad učenici čitanje prihvate kao izvor zabave i ugode, postaju i sami osobe koje čitaju.
Svjetskim danom čitanja naglas započeli smo u školi niz aktivnosti posvećenih 2021. godini - Godini čitanja.

Učenici 1. razreda u produženom boravku navratili su poslušati priču u školsku knjižnicu.

U 3. b su učenici pozorno slušali čitanje Zimske bajke.

Iz svake bajke naučimo nešto, a danas smo čuli što znači kada Zima plače.

U 2. b su učenici slušali o tome zašto je maksipas Fik prestao rasti...

... i kako je uplašio poštara te kao najbolji čovjekov prijatelj

spasio Aju od utapanja.

Prvašići su slušali priču o tri prelje i doznali zašto je princ zabranio svojoj ženi da prede.

U 2. a. su učenici čitali priču E. Petiške O vrabci, kterému chyběl kousek jazýčku (O vrapcu kojemu je nedostajao komadić jezika).

Čitanju naglas posvetili su i SRO...

... i osmislili kako će uključiti i roditelje u obilježavanje Svjetskog dana čitanja naglas. :-)

U 4. a razredu je studentica Jana Sedlaček čitala naglas učenicima tekst Baterka, a zatim su učenici sami čitali odlomak iz knjige koju su sami odabrali.


2021. Godina čitanja

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi! najljepši je poziv na početku godine koja je pred nama. Na prijedlog Ministarstva kulture i medija Vlada Republike Hrvatske proglasila je 2021. godinu Godinom čitanja.

U planu su brojne aktivnosti, programi i događanja s ciljem afirmacije čitanja i čitalačke pismenosti svih dobnih skupina, a ove će godine – Godine čitanja – još intenzivnije raditi na poticanju, promociji i unapređivanja čitanja i pismenosti te dobro poznate i odlično prihvaćene aktivnosti, obogatiti novim, korisnim i zanimljivim dopunama.

Kao doprinos Godini čitanja Hrvatsko čitateljsko društvo (HČD) osmislilo je program Čitateljski izazovi HČD-a.
Svaki mjesec će
HČD objaviti po jedan izazov u koji se mogu uključiti svi zainteresirani ljubitelji čitanja.


1.
IZAZOV

Počinjemo s Listom preporučenih književnih djela ljubavne tematike budući da je veljača najpoznatija kao “mjesec ljubavi”. Djela, razvrstana u kategorije “Najmlađi”, “Djeca” i “Mladi i odrasli”, odabrale su knjižničarke iz školskih i narodnih knjižnica (https://hcdveljaca.glideapp.io/).

Pozivamo sve da ovaj izazov prihvate, preporuče ga i podijele s ostalima, a nama jave svoje dojmove u bilo kojem obliku (riječ, slika, video…), odnosno mrežnom mjestu.

Prihvatite izazov(e) – čitajmo da ne ostanemo bez riječi!

3. 2. - svjetski dan čitanja naglas


Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2020.

ISTRAŽIVAČI PLANETA Z.


Ove godine Nacionalni kviz za poticanje čitanja prilagođen je novonastaloj situaciji: umjesto čitanja knjiga, treba istražiti online izvore informacija.

Pročitaj zanimljivosti, zabavi se i doznaj nešto novo o čudesnom planetu Z.

Pažljivo prouči upute za rješavanje kviza.


https://www.mhk.hr/kviz/

Materijale za Međunarodni dan obitelji izradila je kolegica knjižničarka Ana Marinić i dozvolila je njihovo korištenje u online nastavi.

ALFA poziva vas na avanturu čitanja i

preslušavanja malih audio priča!

Povodom Noći knjige, dječji pisci ponosno stupaju u borbu protiv izoliranosti i Alfa objavljuje lektirna djela iz 1., 2. i 3. ciklusa i mnoge druge zanimljive dječje romane u read-only formatu spremnom za čitanje od korica do korica!

Božidar Prosenjak, Bojana Meandžija, Branka Primorac, Ankica Blažinović Kljajo, Nada Kumrić Mihoković, Zlatko Krilić, Melita Rundek i mnogi drugi...

Popis dostupnih naslova je ovdje.

NAGRADNI NATJEČAJ

POSADI PRIČU

Povodom manifestacije Noć knjige 2020. Organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara objavljuje nagradni natječaj Posadi priču!

Natječaj za osnovnoškolce

Dragi prijatelji, nudimo vam posudice pune neispričanih priča! Dok milijuni ispričanih priča na ovome svijetu traže svoje čitatelje, mi vam darujemo priče koje traže svojega pisca.

Jedan, dva, tri, četiri, pet, šest… Deset. Deset zrna, sjeme priča kojima želimo pošumiti Zemlju. Odgovornost, dobrota, poštovanje, nježnost, suosjećanje, humanost, pravednost, ustrajnost, ljubav, preobrazba. Odaberite sjeme koje želite posaditi u svojoj okolini. Zrno koje odaberete potrebno je posaditi u pravu okolinu, upravo tamo gdje takvih priča manjka, prikladno zalijevati i o njemu brinuti da bi ono izraslo u pravu, otpornu i korisnu priču. Manjka li u vašem razredu pravednosti? Uzgojite je! Nedostaje li poštovanja u vašim odnosima s prijateljima? Njegujte ga! Je li vaš grad gladan suosjećanja? Zalijevajte ga da bi izraslo u veliko i snažno stablo.
Više na poveznici...





PseudoDabar – poziv na uključenje u virtualnu učionicu

Upute za upis u virtualnu učionicu

  1. Upišite u mrežni preglednik ovu adresu (ili kliknite na poveznicu) https://bit.ly/PseudoDabar

  2. Prijavite se s @skole.hr korisničkim računom

  3. Upišite se u virtualnu učionicu klikom na gumb Upiši me




Naša školska knjižnica prijavila se za sudjelovanje u Noći knjige i ove godine. S obzirom na okolnosti i na organiziranje virtualnog slavlja, pokušat ćemo i na ovaj način obilježiti Noć knjige.

Kako prepoznati lažne vijesti

Izolirali smo se fizički, no mediji nas povezuju, informiraju, obrazuju. U satima i danima izolacije, osobe prelistavaju sadržaje na društvenim mrežama. Time postaju podložne čitanju lažnih vijesti, slušanju uputa te se nalaze u jednom začaranom krugu primanja i dijeljenja informacija.

Prije nego što podijelite bilo kakvu objavu, razmislite i zapitajte se: Je li objava izvor službenog tijela? Je li objava od pomoći nekome ili će ga zbuniti? Hoće li objava ugroziti nečiju privatnost? Želim li da netko ugrozi moju privatnost?

Budimo odgovorni jedni prema drugima i brinimo o odgovornom prosljeđivanju informacija.


2. travnja - Međunarodni dan dječje knjige