Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, 18.11.

VODOTORANJ U VUKOVARU

Vodotoranj u Vukovaru odbio se srušiti. Dok su ga pogađale stotine projektila znao je da ne smije pokleknuti. Između eksplozija slušao je kako ga Hrvatska moli da ostane uspravan. Činilo se, dok on stoji, neće ni ona pasti. Uspravljen i pun rana izgledao je kao hrast čije su deblo izudarale munje, a grane lomio vjetar. U nekim drugim krajevima ljudi se poistovjećuju s bambusom. Orkanski vjetar ga povija, ali kad utihne, bambus se uspravi i mirno živi dalje. Ali mi nismo iz tih krajeva i ne namjeravamo se promijeniti. Naš znak je ovaj hrast, na ovoj našoj zemlji, prkosan i nesavitljiv. Naš znak je ovaj izranjavani Vodotoranj. Zataknuvši trobojnicu na vrh, znao je što slijedi. I ponovo bi to učinio.

ČEMU SLUŽI VODOTORANJ?

Vodotoranj je visinska vodosprema izgrađena na vrhu tornja. Gradi se u nizinskim područjima, gdje nije moguće izgraditi ukopanu vodospremu na povišenu položaju iz koje bi voda u vodovod tekla prirodnim padom.

VUKOVAR

Protiv 30 tisuća opremljenih vojnika JNA borilo se tek 2.500 hrvatskih branitelja. Te ratne 1991. grad je napadnut sa zemlje, iz zraka, s Dunava, ali i od svojih stanovnika. Na grad ispaljeno šest i pol milijuna projektila.

Točan broj vukovarskih žrtava još uvijek je nepoznat. Danas se govori da je u Vukovaru poginulo oko 1000 hrvatskih branitelja te oko 3000 civila.

ŠKABRNJA

Stradala su 84 Hrvata: 26 branitelja i 58 civila.

Ostali simboli ratnog Vukovara:

ZENGE

Čizme koje su našim vojnicima olakšavale kišne i hladne dane. Proizvela ih je tvornica BOROVO.

DJEVOJČICA U PLAVOM KAPUTIĆU

Željka Mitrović Jurić u dobi od šest godina je postala simbol Vukovara, simbol ‘grada Heroja’ čija je fotografija obišla svijet i urezala se svima duboko u pamćenje. Željka je bila ona uplakana djevojčica u plavom kaputiću koja je držala majku za ruku i s tužnim izrazom na licu ridala hodajući pokraj vukovarskih ruševina, kostura nekoć ponosnog grada. Hodala je u koloni s mnoštvom Vukovaraca koji su 18. studenoga 1991. godine napuštali grad praćeni naoružanim vojnicima JNA.


SINIŠA GLAVAŠEVIĆ