Батькам

Як допомогти дітям впоратися з тривожністю.

Дитяча психіка – найвразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни у поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається.

Як правильно пояснити дитині про те, що зараз триває війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли – це знак йти до укриття, а головне – як заспокоїти?

У жодному разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне – запевніть їх у тому, що зробите все, щоб їх захистити.


ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

Зовнішній вигляд заряду, який може взірватися протягом 40 годин

Зовнішній вигляд касетної ракети

Касетні заряди – це невеликі сріблясті циліндри розміром 5 на 2-2,5 см! Деякі з них не вибухають одразу після обстрілу, вони можуть спрацювати протягом 40 і навіть 50 годин.

Побачили – не чіпайте в жодному разі! Не слід робити самостійно жодних маніпуляцій із знахідками або підозрілими предметами!

Відразу відходьте на відстань та телефонуйте 101 або 102!

Дотримання безпеки – запорука збереження життя!


Ми-готові-Для-сім'ї(посилання на документ "Як діяти у кризовій ситуації"

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ СІМ’Ї)

ПОРАДИ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА:

БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

У спілкуванні зі своїми дітьми:

  • Радійте вашому синові, доньці.

  • Розмовляйте з дитиною турботливим, підбадьорюючим тоном.

  • Коли дитина з вами розмовляє, слухайте уважно, не перериваючи.

  • Установіть чіткі та визначені вимоги до дитини.

  • У розмові з дитиною називайте як можна більше предметів, їх ознак, дій з ними.

  • Ваші пояснення повинні бути простими та зрозумілими.

  • Розмовляйте чітко, ясно.

  • Будьте терплячими.

  • Спочатку запитуйте «що?», а потім «для чого?», «чому?».

  • Заохочуйте в дитини прагнення ставити запитання.

  • Заохочуйте цікавість, пізнання та уяву вашої дитини.

  • Частіше хваліть дитину.

  • Заохочуйте ігри з іншими дітьми.

  • Турбуйтесь про те, щоб у дитини були нові уявлення, про які вона могла б розповісти.

  • Намагайтеся, щоб дитина разом з вами щось робила по господарству.

  • Намагайтесь проявляти інтерес до того, що їй цікаво робити (малювати, співати тощо).

  • Не втрачайте почуття гумору.

  • Грайте з дитиною в різні ігри.

  • Частіше робіть щось спільно, усієї сім'єю.

  • Частіше спілкуйтеся зі спеціалістами, читайте книги про виховання дитини.

  • Щоб установити довірливі стосунки з дитиною та зберегти їх:

  • Не переривайте дитину, не кажіть, що ви все зрозуміли, не відвертайтесь, поки дитина не закінчила розповідати, інакше кажучи, не давайте їй приводу тривожитись через те, що вас мало цікавить те, про що вона каже.

  • Не ставте забагато запитань.

  • Не примушуйте дитину робити те, до чого вона не готова.

  • Не примушуйте дитину робити що-небудь, якщо вона втомилась, засмучена.

  • Не вигадуйте для дитини багато правил - вона перестане звертати на них увагу.

  • Не виявляйте підвищеного занепокоєння з приводу неочікуваних стрибків у розвитку дитини чи деякого регресу.

  • Не порівнюйте дитину з жодними іншими дітьми.

Рекомендації для батьків

щодо підвищення мотивації дитини до навчання

  • Виховуйте інтерес в вашій дитині, даючи можливість вивчати і дізнаватись про свої інтереси.

  • Сприяйте зародженню нових ідей у вашої дитини, бравши участь не тільки в шкільних, але і в інших різних заходах.

  • Допоможіть дитині навчитися організовувати свій час, так як на початку навчання у школі дитині доведеться виділяти на деякі предмети більше, а на деякі менше часу. Тому, дитина з раннього віку повинна навчитися цінувати свій час.

  • Хваліть дитину за її старання. Для того, щоб допомогти дитині отримати успіх, вона повинна бути оцінена за кожним досягненням.

  • Допоможіть вашій дитині взяти свої результати під контроль: діти, які відстають, вважають, що досягнений результат не є під їх контролем, тому здається, що всі їх зусилля безглузді. Дитина повинна навчитись зрозуміти роль особистої відповідальності за досягнення результату.

  • Показуйте дитині позитивне відношення до школи, так як діти повинні бачити, що батьки високо цінують роль освіти.

  • Допоможіть дитині знайти зв'язок між навчанням у школі та її інтересами. Часто причина відсутності мотивації полягає в тому, що дитина не знаходить жодного зв’язку між дисциплінами та їхніми інтересами та завданнями.

  • Виконуйте домашнє завдання в ігровій формі, так як більшість дітей любить це, тому нудну домашню роботу можна перетворити в захоплюючу гру. Також перевірка роботи показує дітям, що ви піклуєтесь про них.

  • Батькам також важливо розуміти, що мотивація дитина на навчання повинна бути пов’язана не тільки зі школою. Важливо знати, що деякі діти дуже мотивовані на досягнення своїх цілей, не пов’язаних з навчанням у школі.

  • Пам’ятайте, що досягнення – це ще не мотивація. Тому, необхідно знати, якщо ви будете заставляти вашу дитину робити домашнє завдання, це не означає, що вона мотивована їх виконувати.
    Мотивація – це бажання і готовність робити будь-що. Мотивована людина може ставити перед собою, як довготривалі так і короткочасні цілі.



Безпека дитини в суспільстві

Поради соціального педагога

Останні дослідження показують, що діти часто беруть участь у залякуванні як злочинці або як потерпілі. Ніхто не застрахований: дитина будь-якої національності, статі та соціально-економічного положення. Що ми, як батьки, можемо зробити, щоб допомогти нашим дітям?

1. Слухайте вашу дитину щодня та розмовляйте з нею. Батьки часто останніми взнають, що їх дитина була причетна до знущань. Затратьте кілька хвилин щодня на прості питання про те, як та з ким вона проводить час у школі і по сусідству, що вона робить на перервах або що відбувається по дорозі до школи та зі школи. При розмові з дитиною спостерігайте за її станом та бажанням продовжувати розмову.

2. Частіше відвідуйте дитину у школі. Більшість знущань відбувається, коли дорослих немає поруч. Школи не мають ресурсів і потребують допомоги батьків.

3. Будьте хорошим прикладом доброти і лідерства. Ваші діти дізнаються багато нового про відносини, спостерігаючи за вами. Коли ви сердитесь на офіціанта, на продавця, на водіїв на дорозі або навіть на свою дитину, ви самі прекрасно моделюєте те, з чим хочете боротися. Кожного разу, коли ви говорите з іншою особою образливим тоном, ви вчите дитину знущанню.

4. Більшість дітей не говорять нікому (особливо дорослим), що вони знущаються або знущаються над ними. Тому дуже важливо для батьків і вчителів навчитися розпізнавати можливі ознаки жертв, такі, як часті втрати особистих речей, скарги на головні болі або болі в животі, уникання шкільних заходів. Якщо ви підозрюєте, що дитина піддається знущанню, поговоріть з учителем або знайдіть спосіб оцінити його взаємодію з однолітками, щоб перевірити ваші підозри. Обговоріть ситуацію безпосередньо з дитиною.

5. Розвивайте здорову звичку боротьби з хуліганством. Допоможіть своїй дитині, зосередитися на тому, як її дії можуть образити інших (наприклад, “Як би ти себе почував у такій ситуації?”). Така стратегія може посилити співчуття до інших. Важливо вчити своїх дітей робити добро, співпереживати, чесно грати. Це запорука для хороших відносин з однолітками.

6. Створіть у сім’ї нетерпимість до залякування. Ваші діти повинні почути від Вас, що це не нормально та не допустимо для них – залякувати або стояти осторонь і просто спостерігати. Переконайтеся, що ваші діти знають, що якщо вони знущалися фізично чи словесно (у школі, на вулиці, у вашому районі, або в Інтернеті), то важливо розповісти вам, і що ви їм допоможете. Допоможіть своїм дітям знайти інші способи встановити свій статус, і лідерство в школі.

7. Навчіть дитину, як вести себе в якості свідка. Діти, які стають свідками знущань, почуваються безпорадними і рідко втручаються. Проте, діти можуть мати потужний позитивний вплив на ситуацію. Вони можуть також допомагати один одному, шляхом надання підтримки жертвам, не звертаючи увагу на хулігана.

8. Навчіть свою дитину протистояти кіберзалякуванню. Діти часто не розуміють, що кіберзалякування включає в себе відправлення грубих, вульгарних або загрозливих повідомлень, або зображень; публікація цінної, конфіденційної інформації про іншу людину, щоб ця людина виглядала погано; навмисне виключення когось з Інтернет-групи. Ці дії є настільки ж небезпечними, як фізичне насильство, і не повинні допускатися. Відомо з досліджень, що чим більше часу підлітки проводить в Інтернеті, тим більш ймовірно, вони будуть жертвами – встановіть ліміт часу роботи в мережі.

9. Знущання не повинні бути частиною дитинства. Деякі дорослі не діють, коли вони спостерігають або чують про залякування, бо вони думають що залякування – це типові моменти дитинства, які повинні бути пережитими і вони “посилять” дитину. Важливо щоб усі дорослі зрозуміли, що знущання не повинні бути нормальною частиною дитинства. Всі форми знущання шкідливі для злочинця, для потерпілого, а також для свідків і це вплине на доросле життя (може розвинути депресію, тривогу, наркоманію, насильство в сім’ї та злочинну поведінку).



Діти і гаджети: добре чи погано?

Сьогодні неможливо уявити наше життя без гаджетів. Віртуальний світ заманює у свої тенета і дітей, і дорослих. Із ґаджетами XXI століття ми можемо бути продуктивнішими, ефективнішими та постійно розвиватися. Дітям смарт-пристрої допомогають пізнавати світ та удосконалювати свої навички. Однак і негативним впливом ґаджетів на дітей не можна нехтувати.

Починаючи чи не з пелюшок, сучасні діти активно користуються смартфонами, планшетами та комп’ютерами. Звичайно, з одного боку, це непогано: різні розвиваючі ігри та головоломки для малюків можуть позитивно впливати на дітей, проте є й певні ризики.

У віці, коли у Вашої дитини повинні розвиватися креативність та фантазія, ґаджети (особливо ігрові пристрої) можуть значно обмежити ці процеси. Якщо не контролювати потяг дитини до використання ґаджетів, це може спричинити залежність.

Залежність позбавляє дитину відчуття реальності, стає причиною погіршення оцінок та негативно впливає на здоров’я. Тому батькам потрібно стежити за ознаками надмірного тяжіння та вчасно вживати необхідних профілактичних заходів.

Якщо Ви підозрюєте, що у Вашої дитини розвивається залежність, зверніть увагу на наступні ознаки:

  1. Тривожність і розлади спілкування: дитина, яка звикає до використання ґаджетів, почне втрачати загальні навички спілкування. Це випливає з того, що надмірне використання пристроїв виводить її з реальності та переносить у цифровий світ. У таких випадках можна помітити, що відрив від віртуального світу та ігор викликає тривогу та стрес. Тому, коли Ваша дитина часто виглядає напруженою, втрачає темп набуття життєвих навичок, і не може побудувати спілкування без використання ґаджетів, це можна вважати свідченням залежності.

  2. Втрата інтересу: починаючи з відпочинку і закінчуючи навчальним процесом, ґаджети – це все, що цікавить Ваших дітей. Однією з видимих ознак залежності, на яку потрібно звертати увагу, є втрата інтересу до соціальної та сімейної взаємодії.

  3. Обман: якщо Ви почали помічати, що дитина намагається приховати надлишковий час використання пристроїв, зверніть на це увагу. Коли дитина розуміє, що порушує встановлені Вами норми, але йде на хитрощі, щоб Ви цього не помітили, – це яскрава ознака залежності на стадії зародження.

  4. Проблеми з пам’яттю: такі ознаки, як погіршення пам’яті, неуважність можуть виникнути внаслідок надмірного використання ґаджетів.

  5. Головні болі та проблеми з очима– це чіткі ознаки залежності від ґаджетів. Зрештою, ці симптоми не будуть виникати, якщо Ваша дитина проводить біля екрану більш менш нормальний відсоток часу.


«Як запобігти залежності?»

Модель для наслідування

Дослідження показали, що багато дітей звертають більше уваги на фактичну поведінку батьків, ніж на правила, які вони намагаються встановити для дитини. Це означає, що Ваші слова про надлишковий час із електронними пристроями не будуть переконливими, якщо Ви самі не випускаєте їх з рук. Ваша дитина завжди буде тяжіти до Вашої моделі поведінки. Забезпечте та просувайте правильне використання електронних пристроїв, будучи відповідальним цифровими батьками.

Територія без ґаджетів

Більшість дітей проводить значну частину часу вдома, тому якщо ми хочемо мінімізувати ризики виникнення залежності, гарною ідеєю буде запровадити зони обмеженого використання пристроїв. Це може буди їдальня, вітальня або будь- яка інша зона, що передбачає реальне спілкування.

Нецифрова активність

Іноді важливо відсунути дитину від віртуального світу і зайняти її реальною діяльністю. Заохочуйте її у часі поза домом – спорт або просто ігри з однолітками мають бути звичним заняттям. Ви можете взяти дитину на пікнік, залучити до Ваших повсякденних справ і використати цей час для спілкування.

Обмежуйте час

Гарною стратегією виховання є обмеження в часі використання ґаджетів. Не полінуйтеся і встановіть графік використання приладів дитиною залежно від її віку. Це допоможе не тільки виховати відповідальність, але і оптимізує набуття культури використання пристроїв, без яких важко уявити сучасний світ.

Зароблений час

Ще одна цікава стратегія – запропонувати дитині заробляти час з ґаджетом. Не робіть технологію легкодоступним інструментом для них – залучайте їх до побутових справ: прибирання, читання, дослідження та навчання. Встановіть пропорційну «систему оплати». Це може бути не тільки доволі природнім способом обмеження часу з ґаджетами, але і корисним інструментом загального виховання.