A KEKSZ-be tömörült szakértők — érzékelve hazánk egészségügyi rendszerfejlesztésének több évtizedes hányattatásait — rögzíteni kívánják azokat az alapelveket, kiemelt célokat és főbb javaslatokat, amelyek mentén remélhető, hogy széles szakmai és társadalmi konszenzus teremthető az egészségügyi rendszer közép és hosszú távú fejlesztésére.
Az alkotók tisztában vannak azzal, hogy az egészségügy önmagában is egy rendkívül komplex rendszer, ugyanakkor ezen rendszer számos ponton kapcsolódik a gazdaság és a társadalom más területeihez, melyek mind hatással vannak az egyének egészségi állapotának alakulására. 2022 januárjában publikált állásfoglalásuk az egészségügyi szektoron kívüli folyamatok definiálását nem vállalja fel, de bíznak abban, hogy a rögzített alapvetések figyelembevételével a kapcsolódó szakpolitika intézkedések konzisztens módon kirajzolhatók.
Kiindulásuk, hogy csak egészséges nemzet polgárai lehetnek valóban boldogok, csak egy egészséges ország képes igazán gazdaságilag is fejlődni, csak egy egészséges társadalom nyújthat a polgárai fejlődéséhez és testi-lelki egészségéhez megfelelő támogató közeget. Az emberi egészség alapvető jelentősége miatt az egészségügy állami közfeladat, működése során érvényesülnie kell a társadalmi szolidaritásnak, erre tekintettel kell megszervezni a hatékony szolgáltatások nyújtását.
A világ, ezen belül az Európai Unió integráns része hazánk, így mind a megelőző, mind a gyógyító ellátások fejlesztésének terén a hatályos EU és nemzetközi jogszabályok és egyezmények mellett a tervezés során figyelembe kell venni azokat a nemzetközi eszközöket és erőforrásokat is, amelyek már most rendelkezésre állnak, illetve a későbbiekben létre jönnek.