Мета форуму

Концепція дульної освіти була вперше запропонована в Німеччині на початку 70-тих минулого сторіччя і потім застосована в багатьох країнах Європи. Спочатку дуальна освіта акцентувалась на системі професійної підготовки робітників для невеликих підприємств в рамках професійно-технічної освіти. В останні десятиріччя в рамках дуальної освіти інтенсивно розвивається підготовка інженерів та висококваліфікованих спеціалістів для технологічних підприємств та фірм.

Ідеологічно дуальна освіта складається з природного поєднання теоретичного навчання в університеті та практичного навчання на підприємстві. Причому наздвичайно важливо, що на підприємстві відбувається реальне навчання, пов'язане з внутрішньою атрибутикою виробничого процесу. Таке навчання принципово відрізняється від "виробничої практики", яка традиційно проводиться ще з радянських часів. Натомість студенти проходять ретельний відбір на відповідність кваліфікаційним вимогам, які заявлені підриємстовом, і за кожним студентом закріплюється наставник - співробітник фірми, який організує та проводить заняття та формулює практичні завдання. Узгодженість університетського навчального з фірмою-роботодавцем дозволяє організувати навчальний процес таким чином, щоб теоретичні знання, що отримуються в університеті, були доповненням до практичних проектів, що виконуються на фірмі. В Німеччині, наприклад, прийнято спеціальний закон про дуальну освіту, який регулює відносини та обов’язки держави, вузу та фірми при впровадженні дуальної освіти, а також захищають права студентів.

В останні часи у зв‘язку з потужним розвитком наукоємних технологій та необхідності їх швидкого впровадження на підприємствах різного рівня виробничих потужностей (від крупних до середніх та малих підприємств) на перший план виходить підготовка інженерів та співробітників, які б вже мали деякий досвід роботи, причому специфічний досвіт, затребуваний кожною окремою фірмою. Таким чином, студенти, що пройшли таке стажування ще на студентській лаві, навчаючись при цьому в наукових установах, є більш пристосованими до самостійної роботи та мають розвинені креативні навички. Такі якості є дуже важливими для ефективної роботи R&D-департаментів, які є ознакою будь-якої високо-технологічної фірми.

Київський академічний університет є дослідницьким університетом нового типу, де студенти проходять навчання на кафедрах КАУ при базових академічних інститутах та вчаться проводити дослідження в Центрах досліджень КАУ та провідних наукових установах НАН України. Навчання проходить за принципами наукової освіти (дослідно-орієнтована освіти), яка передбачає самостійне та креативне мислення і зараз стає ключовим трендом в розбудові нових принципів освіти в Європейському Союзі.