Заходи щодо поширення принципів академічної доброчесності 

(за освітньою програмою «Практична психологія»)

8.12.2021 року було проведено засідання наукового гуртка на тему «Особливості здійснення процедури захисту наукових робіт». Студентів ознайомлено з порядком і процедурою попереднього захисту наукової роботи, а саме: 

* доповідь студента про зміст роботи з презентацією; 

* запитання до автора наукової роботи і відповіді на них;

* захист однієї наукової роботи не повинен перевищувати регламенту;

* під час захисту наукової роботи студент(ка) зобов’язаний(а) дати вичерпні відповіді на всі зауваження, а також на запитання які були задані під час захисту.

Також наводилися зразки документів які необхідні під час захисту наукової роботи.

1 грудня 2021 року доцент кафедри спеціальної освіти та психології к. психол. н. Тетяна Кетлер-Митницька провела он-лайн засідання наукового гуртка на тему «Вимоги до оформлення кваліфікаційних робіт». Cтудентам спеціальностей 053 Психологія та 016 Спеціальна освіта було представлено комп’ютерну презентацію з рядом вимог до оформлення курсових та бакалаврських робіт. Після обговорення кожного блоку вимог студентам пропонувалося виправити відповідні помилки оформлення кваліфікаційних робіт у документах Word. В процесі виправлення присутнім було надано практичні поради щодо оформлення тексту. Було приємно бачити, як студенти старших курсів швидко орієнтуються у вимогах нормоконтролю та помічають недоліки форматування матеріалу. Завдяки активній участі майбутніх фахівців засідання пройшло динамічно та ефективно.

Відповідно до плану проведення циклу занять «Навички науково-дослідної роботи» наукового гуртка «Психологія та педагогіка життєтворчості» 24 листопада 2021 року Галієвою О. М., старшим викладачем кафедри спеціальної освіти та психології, було проведено вебінар для здобувачів вищої освіти третього та четвертого курсів спеціальності 053 Психологія «Особливості складання бібліографії. Оформлення списку літературних джерел». Захід був спрямований на підвищення рівня теоретичної обізнаності здобувачів вищої освіти щодо особливості складання бібліографічних посилань за ДСТУ 8302:2015 «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання». 

17 листопада 2021 року Галієвою О. М., старшим викладачем кафедри спеціальної освіти та психології, було проведено вебінар для здобувачів вищої освіти третього та четвертого курсів спеціальності 053 Психологія «Особливості проведення процедури перевірки наукових робіт на унікальність». Вебінар було проведено згідно плану проведення циклу занять «Навички науково-дослідної роботи» наукового гуртка «Психологія та педагогіка життєтворчості» із метою надання інформації здобувачам вищої освіти щодо особливостей перевірки кваліфікаційних робіт на унікальність; роз’яснення щодо етапів підготовки роботи до перевірки на унікальність; особливостей програмного продукту Юнічек. По завершенні вебінару слухачі мали змогу задати уточнюючи питання щодо проблеми вебінару. 

03.11.2021 в рамках циклу занять «Навички науково-дослідної діяльності» для учасників наукового гуртка кафедри спеціальної освіти та психології проводилася зустріч з доктором педагогічних наук, професором кафедри Дергач Маргаритою Альфрітівною. Обрана тема - «Особливості цитування у наукових дослідженнях» - досить важлива для організації та проведення наукової роботи, тож здобувачі вищої освіти четвертих курсів спеціальностей 016 Спеціальна освіта, 053 Психологія активно відгукнулися і плідно працювали. Родзинкою практичного заняття були завдання щодо аналізу зразків цитування, які були представлені в завершених наукових дослідження. Особливий інтерес у студентів викликали вправи на використання різних способів цитування сучасних науковців. Наприкінці зустрічі студенти висловили думку щодо важливості та корисності отриманих знань. 

27 жовтня 2021 р. доцент кафедри спеціальної освіти та психології, кандидат психологічних наук Кудінова М.С. провела онлайн-лекцію «Джерела та види наукової інформації» для студентів факультету реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи.

Під час лекції студенти мали можливість більш детально розглянути проблему підбору джерел та визначення видів наукової інформації в контексті професійної діяльності педагогічних працівників; обговорити поняття «інформація», «науково-технічна інформація», «наукова інформація»; ознайомитись з основними джерелами та видами наукової інформації.

Для студентів участь у лекції стала відмінною нагодою більш близько познайомитись зі специфікою наукової роботи та отримати досвід, який неодмінно знадобиться при написанні курсових та бакалаврських робіт. 

26 березня О. М. Галієва, кандидат психологічних наук, та Т. С. Кетлер-Митницька, кандидат психологічних наук (старші викладачи кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології), провели практичне заняття "Методика написання курсової роботи: вступ" для студентів груп СОб3 та Пб3. Після теоретичної частини заняття студенти у мікрогрупах потренувалися формулювати елементи вступу із запропонованих їм жартівливих тем. Як зазначили учасники, веселі нетрадиційні завдання викликали зацікавлене ставлення до наукової діяльності. Після аналізу "працездатності лопат раннього віку" та "комунікативних навичок підлітків-австролопітеків" курсові роботи вже й не такі складні) Адже, як знов переконалися викладачі, наші студенти - найкращі, творчі, ініціативні, винахідливі та готові до будь-яких викликів! 

На початку листопада, з метою розбудови ефективної системи академічної доброчесності, Хортицькою національною академією було подано заявку на участь у проєкті «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (Academic Integrity and Quality Initiative – далі проект Academic IQ). Організаторами проєкту Academic IQ було опрацьовано аплікаційні форми від 153 закладів вищої освіти України. Хортицька національна академія, з-поміж 60 ЗВО України, стала фіналістом вибіркового етапу та була запрошена до участі. 

У межах заходів, проведення яких заплановано проєктом Academic IQ до 30 липня 2022 року, представники Хортицької національної академії (Позднякова О. Л., кандидат педагогічних наук, доцент, перший проректор; Антоненко І. Ю., кандидат психологічних наук, доцент, декан факультету реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи; Галієва О. М., кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології) в період з 23 по 27 листопада 2020 року взяли участь у заході «Академічна доброчесність у системі внутрішнього забезпечення якості освіти». Так, представниками Хортицької національної академії було прослухано низку вебінарів: «Основи академічної доброчесності – Міжнародний центр з Академічної доброчесності (фундаментальні принципи академічної доброчесності)», «Погляд на якість освіти з міжнародної перспективи», «Представлення інституційного самооцінювання» (спікери: Девід Реттингер – Університет Мері Вашингтон, США; Тріша Бертрам Галлант – Каліфорнійський університет у Сан-Дієго, США; Аманда МакКензі – Університет Ватерлоо, Канада); «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти»: презентація Інструментарію для інституційного аналізу академічної доброчесності та якості освіти» (спікери: Яна Чапайло – координаторка проєкту Academic IQ; Єгор Стадний – консультант проєкту Academic IQ); «Академічна доброчесність у системі внутрішнього та зовнішнього забезпечення якості освіти» (спікери: Сергій Квіт – Голова Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти; Віктор Дроздов – Голова НМК, координатор з питань академічної доброчесності, Ізмаїльський державний гуманітарний університет; Ольга Бершадська – Директорка центру внутрішнього забезпечення якості освіти, Національний університет «Києво-Могилянська академія»).