Наукові школи кафедри

Наукова школа

кандидата педагогічних наук, професора

Олени Миколаївни Школи

«Фізичне виховання дітей та молоді засобами інноваційних освітніх технологій»

Високий авторитет Харківської гуманітарно-педагогічної академії значною мірою визначається формуванням у ЗВО науково-теоретичних засад системи фізичного виховання в Україні. Значний внесок у розвиток цього напряму наукової діяльності зробила кандидатка педагогічних наук, професорка Олена Миколаївна Школа. Починаючи з 2000 року, вона розробляла новий науковий напрям – диференційований підхід у фізичному вихованні школярів засобами аеробіки,

2012 року обрана завідувачем кафедри фізичного виховання та спортивного вдосконалення Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Олена Миколаївна активно займається науковою роботою та залучає до наукової діяльності молодих дослідників. Завдяки цьому сформувалася її наукова школа. Нині це – 7 аспірантів, які досліджують проблеми фізичного виховання, фізичної культури і спорту студентської та учнівської молоді, опрацьовують теоретико-методичні аспекти рекреаційної діяльності різних груп населення в Україні та в інших країнах (наприклад, Китаю).  Під її керівництвом було захищено 6 кандидатських дисертацій зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я): Фоменко О. В. (2014 р.), Сан Женьцян  (2016 р.), Таможанська Г. В. (2017 р.), Суровов О. А. (2017 р.), Пятницька Д. В. (2017 р.), Бойченко А. В. (2018 р.).

Вона є офіційним опонентом кандидатських дисертацій зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я): Антонов О. В. (2016 р.), Абдел-Басет Салех Ях’я Ал-Равашдех (2016 р.), Єлізаров В. П. (2016 р.), Мартинова Н. В. (2017 р.), Жерновнікова Я. В. (2019 р.), а також зі спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки  Сікора В. В. (2021 р.) та 015 Професійна освіта Ван Сяофей (2021 р.).

Олена Миколаївна постійно проходить підвищення кваліфікації та стажування у закладах вищої освіти України та Європи.

Олена Миколаївна здійснює науково-методичну і науково-дослідну діяльність, має власні методичні розробки та навчальні посібники. Загалом має 288 публікацій: наукові статті у фахових виданнях України, у міжнародних виданнях, які входять до наукометричних баз даних Scopus та Web of science, тези доповідей на міжнародних, усеукраїнських та регіональних конференціях, науково-методичні праці. Її наукові роботи  опубліковані  у провідних фахових виданнях України, Казахстану, США, Чеської Республіки, Іспанії, Польщі, Англії, Мексики, тощо.

Школа О. М. бере участь у підготовці студентів до фахових олімпіад різних рівнів, конкурсів студентських наукових робіт (Цебенко Ю.В. – 1 місце, номінація «Кращий знавець теорії фізичного виховання» (Усеукраїнська студентська олімпіада, 2015 р., м. Суми); Лавриненко І. В. – 1 місце, номінація «Кращий знавець теорії фізичного виховання» (Усеукраїнська студентська олімпіада, 2016 р., м. Суми); Лавриненко І. В. – 3 місце, номінація «Фізичне виховання» (Усеукраїнський конкурс студентських наукових робіт, 2015 р., м. Суми); Кузнецова А. А. – 1 місце, номінація «Стендап шоу» (обласний науковий конкурс до Дня науки «Science slam», 2017 р., м. Харків); міжнародний захід Erasmus Days 2020-2022, присвячений святкуванню Програми ЄС Erasmus+, спортивний флешмоб «Фітнес без меж» – 1 місце; українсько-швейцарський проект «Будь активним заради миру!», організований європейською асоціацією «Be Active» (2022 р.); проекти НОК України (2022 р.); у науково-практичних конференціях різних рівнів з доповідями та написанням статей.

З 2012 р. по 2014 р. – член спеціалізованої вченої ради К 29.053.04 у ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

Олена Миколаївна є головою редакційної колегії наукового видання, включеного до переліку фахових видань України категорії Б «Наукові записки кафедри педагогіки» (м. Харків, ХНУ імені В. Н. Каразіна), також є членом редакційної колегії збірника статей "Взаємодія духовного й фізичного виховання в становленні гармонійно розвиненої особистості" Бердянського державного педагогічного університету.

Вона дотримується педагогічної етики, поважає гідність студентів, пропагує здоровий спосіб життя. Вимагає від студентів дотримання традицій Харківської гуманітарно-педагогічної академії. До праці ставиться сумлінно, бере активну участь у суспільному та спортивному житті кафедри, академії та міста (в якості тренера та судді). Проводить відкриті заняття з аеробіки, навчає студентів проводити спортивні тренування з аеробічної гімнастики та фітнесу, організовувати та проводити спортивні змагання, бути компетентними суддями на цих змаганнях. Олена Миколаївна постійно проводить методичні семінари для тренерів та інструкторів з фітнесу, аеробічної гімнастики.

Вона проводить активну організаційну роботу, спрямовану на інтеграцію різних наукових напрямів у сучасному вітчизняному фізичному вихованні, спорті. З 1991 року Олена Миколаївна займається вихованням спортсменів з аеробіки та фітнесу й розвитком аеробіки в місті Харкові.

З 2010 р. є головою правління Харківської обласної  дитячої громадської організації «Спортивно-оздоровчий центр «Грація». Вона – член Української федерації аеробічної гімнастики (FIG), Харківської обласної федерації аеробіки та фітнесу (ХОФАФ), член президії Української федерації сучасного танцю. Суддя Національної категорії з аеробічної гімнастики та фітнесу. Під керівництвом Школи О. М. стали чемпіонами України серед дітей та юніорів більше 30 спортсменів. Виховала 3 майстрів спорту зі спортивної аеробіки, 3 кандидатів в майстри спорту зі спортивної аеробіки, 46 першорозрядників. ЇЇ вихованці – чемпіони та призери багатьох Усеукраїнських та Міжнародних турнірів з аеробічної гімнастики та фітнесу (Харків, Маріуполь, Судак, Бердянськ, Сімферопіль, Саки, Донецьк, Суми, Луганськ, Київ, Овідіополь, Іллічівськ, Кранєво – Болгарія, Чехія та ін.).

Вона є організатором багатьох спортивних змагань з аеробіки, фітнесу і сучасно-естрадних танців, показових виступів; є кваліфікованим суддею (1 Національна категорія), є членом міжнародної танцювальної організації СІD-UNESСO.

Олена Миколаївна також є тренером збірної команди коледжу та академії з черлідінгу, хіп-хопу та аеробічної гімнастики й збірної команди міста Харкова з аеробічної гімнастики та фітнесу, а також сучасно-естрадних танців. Успішно поєднуючи викладацьку та дослідницьку діяльність, активно співпрацює з Відділенням Національного Олімпійського Комітету України в Харківській області,

Школа О. М.  – викладач високої професійної майстерності, глибокої ерудиції, толерантності, вимогливості, працьовитості і організованості. Користується повагою і авторитетом серед викладачів і студентів. Вона власним прикладом пропагує серед студентської молоді академії та коледжу здоровий, фізично активний спосіб життя. Олена Миколаївна – кандидат у майстри спорту СРСР з художньої гімнастики. Багаторазова володарка титулу «Кращий дитячий тренер року», а також є переможницею Всеукраїнського турніру «Вчитель року – 2005», номінація «Дебют». Дипломант XVI обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена  – 2014 року» в номінації «завідувач кафедри фізичного виховання» (2 місце).

За видатні досягнення в педагогічній науці та спорті її працю відзначено Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації (2019 р.); за розвиток Олімпійського руху в Україні –  Почесною грамотою Відділення Національного Олімпійського Комітету України в Харківській області (2023 р.), також має безліч дипломів, грамот та подяк від федерацій, спортивних організацій України, ректора та ін.

Сьогоднішня науково-методична діяльність професорки О. М. Школи визначається концентрацією зусиль на дослідженні нових напрямів, націлених на формування у молоді духовних і психологічних цінностей та розвитку фізичних здібностей в процесі занять фізичною культурою і спортом, зокрема у фітнесі.

Актуальність проблематики наукової школи

Сьогодні відбувається процес модернізації системи освіти, що вимагає випереджаючої розробки прогресивних і методично виправданих концепцій, інноваційних педагогічних технологій і оволодіння ними майбутніми фахівцями фізичної культури і спорту. Істотні зміни мають відбутися й в професійній підготовці фахівців з фізичної культури і спорту, які завтра будуть провідниками нового знання в галузі фізичної культури і спорту. Основна ідея модернізації процесу професійної підготовки фахівців з фізичної культури і спорту полягає в тому, щоб як мінімум створити умови, що дозволяють студентам в освітньому процесі закладу вищої освіти розвивати креативне мислення, творчо осмислювати і освоювати інноваційні технології фізичного виховання, зокрема фітнесу, а як максимум створити життєздатну педагогічну систему, засновану на інноваційних технологіях науково-педагогічної освіти, яка дозволить домогтися сучасної якості підготовки фахівця нового типу, що володіє знаннями, вміннями і навичками новатора.

У даний час для фахівців, що працюють в сфері фізичної культури, спорту, туризму та фізичної реабілітації актуальності набувають інноваційні знання і вміння з питань навчання і реабілітації від самих азів до вищих щаблів майстерності, а також цілісний процес оздоровчого тренування з особами різного рівня підготовленості, віку і стану здоров’я засобами інноваційних видів рухової активності. Підготовка майбутніх фахівців фізичної культури і спорту у ЗВО має бути спрямована на формування готовності  майбутніх фахівців фізичної культури і спорту до використання інноваційних видів рухової активності у професійній діяльності.

  Методологічні основи наукової школи становлять ідеї про впровадження компетентнісного та аксіологічного підходів до фізкультурної освіти, науково-теоретичні положення спортивної науки про детермінацію діяльності у формуванні людини як громадянина, патріота, професіонала. Компетентісний підхід посилює практичну значущість фізичного виховання, надає можливості передбачати результати навчання, якими може скористатися здобувач освіти після її закінчення. Ключова ідея цього підходу полягає в тому, що для забезпечення якісних освітніх результатів на „виході” весь матеріал, який вивчається, повинен мати практичну реалізацію. Особливо це стосується теоретичних знань і практичних умінь та навичок, які повинні перестати бути “мертвим” багажем, а стати практичним засобом пояснення явищ і розв’язання практичних ситуацій і проблем. У контексті аксіологічного підходу на перше місце виходить проблема цінностей бути здоровим, адже стан громадського здоров’я виступає важливим показником збереження й розвитку людського потенціалу будь-якої країни. У концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя в дітей та молоді наголошується на створенні умов для зміцнення фізичного, психічного, соціального й духовного здоров’я, психологічного комфорту та соціального добробуту дітей і молоді через визнання пріоритету здорового способу життя як основного чинника збереження й зміцнення здоров’я, утвердження свідомого ставлення та громадянської відповідальності за власне здоров’я. Стратегічною лінією концепції є надання пріоритетності формування здорового способу життя дітей і молоді в усіх ланках освіти. У цьому аспекті фізичній культурі, спорту, фізичному вихованню відводиться основна роль. Зауважимо, що цінність здорового способу життя зростає в сучасному світі. Але ж забезпечення здоров’я, формування здорового способу життя – це проблема багатофакторна. Фізична культура як освітній компонент є лише одним зі складників, що мають розв’язувати цю проблему.

   Наукові напрями школи:

1.  Проблеми та досвід підготовки вчителя фізичної культури та тренера з фітнесу в аспекті становлення й розвитку фізичної культури і спорту та практики.

2.  Розвиток освітнього процесу з фізичної культури і спорту в закладах вищої педагогічної освіти.

3.  Формування та розвиток системи фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗВО.

4.  Організаційно-методичні основи розвитку фітнесу різних напрямів.

5.  Побудова тренувального процессу спортсменів, які спеціалізуються в спортивній аеробіці, черлідингу, тощо.

6.  Удосконалення системи підготовки спортсменів на сучасному етапі розвитку фітнесу на засадах інноваційних технологій.

7.  Здоров’яформувальні технології дітей та молоді у процесі занять фізичною культурою і спортом.

8.  Теоретико-методологічні засади оздоровчо-рекреаційної рухової активності різних груп населення.

   Співтворці наукової школи професорки О.М. Школи

Наукову школу професорки Школи О.М. представляють:

Бойченко Артем Васильович – кандидат педагогічних наук, доцент.

Фоменко Олена Валеріївна – кандидатка педагогічних наук, доцентка.

Пелешенко Ігор Миколайович – кандидат педагогічних наук.

Суровов Олексій Анатолійович – кандидат педагогічних наук.

Пятницька Дар’я Всеволодівна – кандидатка педагогічних наук.

 

Бойченко

Артем Васильович

кандидат педагогічних наук

(13.00.02 – теорія і методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)

«Формування рухових здібностей учнів 8–9 класів у процесі занять футболом з використанням інноваційних технологій» (2018 р.), доцент

Уперше визначено динаміку показників фізичної підготовленості та функціонального стану організму учнів 8–9 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

Обґрунтовано та розроблено річну програму занять «Футбол дітям» для учнів 8–9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, яка базується на використанні оптимальних співвідношень специфічних і неспецифічних засобів підготовки.

Визначено позитивні зміни параметрів функціональної, фізичної, технічної підготовленості учнів 8–9 класів із застосуванням інноваційних технологій.

Теоретично обґрунтовано, розроблено й експериментально перевірено методику формування рухових здібностей учнів 8–9 класів у процесі занять футболом з використанням інноваційних технологій.

Доповнено та розширено базу даних щодо вдосконалення техніко-тактичних навичок учнів 8–9 класів у процесі навчання футболу.

 Фоменко

Олена Валеріївна

кандидатка педагогічних наук

(13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)

«Методика використання оздоровчих технологій у процесі позааудиторних занять з нетрадиційних видів гімнастики» (2014 р.), доцентка

 Уперше розроблено оздоровчу комплексну методику ,,Фітнес-мікс” в авторській модифікації засобів фітнес-аеробіки, шейпінгу і пілатесу та виявлено її позитивний вплив на показники функціонального стану серцево-судинної системи, рівень фізичної підготовленості студенток, що виражається впідвищенні показників гнучкості, рухово-координаційних здібностей та сили.

Показано, що методика застосування оздоровчої технології ,,Фітнес-мікс” у процесі позааудиторних занять з нетрадиційних видів гімнастики надає стимулюючий вплив до занять з фізичного виховання.

Розроблено єдину схему оздоровчої технології ,,Фітнес-мікс” у процесі позааудиторних занять студенток з нетрадиційних видів гімнастики, яка забезпечує зниження маси тіла, розвиток фізичних здібностей, покращення рівня загального фізичного стану, мотивацію до занять фізичного виховання, формування здорового способу життя.

Систематизовано за двома групами оздоровчі види нетрадиційної гімнастики, кожна з яких дає можливість враховувати мотивацію до занять фізичними вправами студенток, а також вирішувати оздоровчу спрямованість занять.

Отримано дані, що засвідчують результативність підвищення фізичного стану та рівня розвитку основних рухових якостей в залежності від цільової спрямованості занять різними видами нетрадиційної гімнастики.

Удосконалено форми, методи та засоби проведення позааудиторних занять з нетрадиційних видів гімнастики.

Подальшого розвитку набули наукові уявлення про вдосконалення системи фізичного виховання студентів у процесі позааудиторних занять нетрадиційними видами гімнастики.

 Пелешенко

Ігор Миколайович

кандидат педагогічних наук

(13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)

«Методика оцінювання рівня фізичної підготовленості учнів початкової школи» (2017 р.)

Вперше обґрунтовано модельні характеристики фізичної підготовленості учнів початкової школи; виявлено соціальні та педагогічні умови вдосконалення системи педагогічного оцінювання рівня фізичної підготовленості учнів початкової школи; обґрунтовано функції та складові навчально-тестового модуля з визначення рівня фізичної підготовленості учнів початкової школи.

Вперше запропоновано визначати рівень фізичної підготовленості учнів за допомогою комплексного використання рухових тестів по кожній фізичній якості.

Уточнено рівень фізичного розвитку та фізичної підготовленості учнів 1-4 класів (на прикладі Харківської області).

Подальшого розвитку набули: система оцінювання навчальних досягнень учнів загальноосвітніх навчальних закладів за допомогою тестової перевірки рівня розвитку фізичних якостей; концепція необхідності запровадження навчально-тестового модулю у загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області та обґрунтувати модельні характеристики фізичної підготовленості учнів початкової школи.

Пятницька

Дар’я Всеволодівна

кандидатка педагогічних наук

(13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)

«Розвиток фізичних здібностей студенток вищих навчальних закладів засобами аеробіки» (2017 р.)

 Вперше теоретично обґрунтовано й розроблено методику розвитку фізичних здібностей студенток ВНЗ із застосуванням скіпінгу й чер-дансу на позааудиторних заняттях з аеробіки.

Вперше розроблено програму поетапного використання скіпінгу й чер-дансу протягом навчального року та алгоритми побудови комбінованих комплексів для педагогічного впливу на розвиток фізичних здібностей студенток.

Удосконалено зміст самостійних занять, що заплановані в позааудиторному процесі з аеробіки й що були використані як додатковий резерв для розвитку фізичних здібностей студенток, збільшення їхньої рухової активності.

Доповнено дані про застосування скіпінгу й чер-дансу для підвищення рівня фізичної та психічної підготовленості студенток, контролю за фізичним навантаженням.

Подальшого розвитку набуло обґрунтування доцільності використання скіпінгу та танцювальних вправ із чер-дансу на позааудиторних заняттях для студенток.

 Суровов

Олексій Анатолійович

(13.00.02 – теорія та методика навчання (фізична культура, основи здоров’я)

«Методика інтерактивного навчання спеціальних дисциплін майбутніх учителів фізичної культури» (2017 р.)

Вперше визначено соціально-педагогічні передумови впровадження інтерактивного навчання спеціальних дисциплін у процес підготовки вчителів фізичної культури у вищих навчальних закладах фізкультурно-педагогічного профілю.

Вперше класифіковано інтерактивне навчання спеціальних дисциплін майбутніх учителів фізичної культури за цільовим призначенням у навчально-виховній роботі.

Вперше розроблено методичне забезпечення методики інтерактивного навчання спеціальних дисциплін, зокрема електронні навчально-методичні посібники та спеціалізований веб-сайт.

Систематизовано дані спеціальної науково-методичної літератури щодо проблем підготовки вчителів фізичної культури в умовах технологізації освіти, а також застосування інтерактивного навчання спеціальних дисциплін.

Узагальнено дані педагогічної літератури щодо різновидів інтерактивних технологій.


 Бібліографічний покажчик друкованих праць

Як науковець, професорка Олена Миколаївна Школа приділяє значну увагу формуванню в ЗВО науково-теоретичних засад системи фізичного виховання в Україні, дослідженню фундаментальних, прикладних та практичних аспектів проблеми розвитку фітнесу, зокрема в контексті розбудови навчально-тренувального середовища закладів вищої освіти, підвищення фахової майстерності та культури педагога, вдосконаленню навчально-тренувального процесу та використання здоров’язбережувальних технологій в освіті, дбає про підготовку молодих та розвиток досвідчених науковців. Під її керівництвом захищено 6 дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук.  

До наукового, науково-методичного та навчально-методичного доробку професорки Олени Школи належать 288 праці (монографії, навчальні та навчально-методичні посібники, робочі зошити, наукові статті, тези доповідей тощо).

Усього результати наукових досліджень членів наукової школи висвітлені у понад 600 працях.

1.  Калініченко О. М.. Методика застосування ациклічних навантажень з різними обсягами рухової активності молодших школярів на уроках фізичної культури: дис. … канд. пед. наук : 13.00.02 / Калініченко Олена Миколаївна ; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. – Київ, 2009. – 184 с.

2. Аеробіка як засіб розвитку фізичних здібностей студентської молоді  : монографія / Г. Ф. Пономарьова, О. М. Школа, Д. В. Пятницька ; Комун. закл. “Харків. гуманітар.-пед. акад.” Харків. облради. – Маріуполь : ППНС, 2018. – 254 с. : табл. – Бібліогр.: с. 211–245. 

3. Психолого-педагогічна діагностика якості освіти у педагогічному ВНЗ : навч.-метод. посіб. Ч. 2. / А. А. Харківська, Л. О. Петриченко, Л. В. Кондрацька, Т. В. Отрошко, О. С. Шукалова, О. М. Школа, Д. В. Пятницька;  за заг. ред. Г. Ф. Пономарьової ; М-во освіти і науки України; Комун. закл. “Харків. гуманітар.-пед. акад.” Харків. облради. – Харків : Компанія СМІТ, 2016. - 366 с.

4. Психолого-педагогічна діагностика якості освіти у педагогічних закладах вищої освіти : практ.-метод. посіб. : у 3 частинах. / Г. Ф. Пономарьова, А. А. Харківська, Л. О. Петриченко, О. І. Рассказова, Т. В. Отрошко, О. М. Школа, Л. В. Кондрацька, В. М. Бескорса, А. О. Кравченя ; Комун. закл. “Харків. гуманітар.-пед. акад.” Харків. облради. – Харків : Бровін О. В., 2019. – Ч. 1: Комплексне оцінювання якості освіти у педагогічних закладах вищої освіти. –  359 с.

5.  Психолого-педагогічна діагностика якості освіти у педагогічних закладах вищої освіти : практ.-метод. посіб. : у 3 частинах. / Г. Ф. Пономарьова, А. А. Харківська, Л. О. Петриченко, О. І. Рассказова, Т. В. Отрошко, О. М. Школа, Л. В. Кондрацька, В. М. Бескорса, А. О. Кравченя ; Комун. закл. “Харків. гуманітар.-пед. акад.” Харків. облради. – Харків : Бровін О. В., 2019. – Ч. 2: Соціально-психологічна діагностика розвитку особистості. –  284 с.

6. Психолого-педагогічна діагностика якості освіти у педагогічних закладах вищої освіти : практ.-метод. посіб. : у 3 частинах. / Г. Ф. Пономарьова, А. А. Харківська , Л. О. Петриченко, О. І. Рассказова, Т. В. Отрошко, О. М. Школа, Л. В. Кондрацька, В. М. Бескорса, А. О. Кравченя ; Комун. закл. “Харків. гуманітар.-пед. акад.” Харків. облради. – Харків : Бровін О. В., 2019. – Ч. 3 : Діагностика фізичного розвитку та фізичної підготовленості особистості. – 368 с. 

7. Школа О.М., Фоменко О.В. Культурологія фізичного виховання: навч. пособ. Харків : ФОП Бровін О.В., 2019. 95 с.

8. Розвиток рухово-координаційніх здібностей при заняттях воркауту: навч. посіб. / Фоменко О. В., Школа О. М., Фоменко В. Х. Харків: ФОП Бровін О. В., 2020. 128с.

9. Фітнес оздоровчого напряму: навч. посіб. / Школа О. М., Фоменко О. В., Жамардій В. О., Сичов Д. В. Харків: ФОП Бровін О.В., 2020. 90 с.

10.  Фахова компетентність як фактор підвищення професійної діяльності майбутніх фахівців фізичної культури і спорту: монографія / Пономарьова Г.Ф., Петриченко Л.О., Харківська А.А., Мудрик В.І., Школа О.М. Харків : ФОП О. В. Бровін, 2020. 185 с.

11. Школа О. М. Аеробіка: навчальна програма для учнів 1-4 класів. Профільний рівень дисципліни гімнастичного циклу. Харків: СПДФО Бровін О. В., 2012. 68 с. 

12. Школа О. М. Аеробічна  гімнастика: методичні рекомендації до навчальної програми (факультатив для учнів   5-11 класів).  Профільний рівень дисципліни гімнастичного циклу. Харків: СПДФО Бровін О. В., 2012. 60 с.

13. Школа О. М., Журавльова І. М. Теорія та методика навчання : аеробіка: навч. посіб. / За загальною  редакцією О. М. Школи. Харків : ХГПА, 2014. 265 с. Гриф МОН України (лист № 1/11-19813 від 17.12.2013 р.)

14. Школа О. М., Фоменко О. В., Пелешенко І. М. Методика фізичного виховання зі студентами спеціальної медичної групи з різними формами захворювань: навч.-метод. посіб. / За заг. ред. О.М. Школи. Харків: ХГПА, 2014. 86 с. 

15.  Школа О. М. Пробні уроки і заняття. Фізична культура (робочий зошит): щоденник практики /О. М. Школа, Золочевський В. В., Сєдова О. О., Соколюк О. В.. Харків: СПДФО Бровін О.В., 2014. 63 с. 

16.  Школа О. М., Фоменко О. В. Методика використання оздоровчих технологій з нетрадиційних видів гімнастики: практ. рекомендації. Харків: ХГПА, 2014. 70 с.

17.  Школа О. М. Теорія та методика викладання бадмінтону : навч.-метод. посіб.  Харків : СПДФО Бровін О. В., 2015. 97 с.

18.  Теорія та методика викладання рухливих ігор та забав : навч.-метод. посіб. / О. М. Школа, Л. К. Грищенко, Д. В. Пятницька. Харків : СПДФО Бровін О.В., 2015. 146 с.

19.   Гімнастична термінологія : навч.-метод. посіб. / О. М. Школа, В. Х. Фоменко, О. В. Фоменко.  Харків : СПДФО Бровін О.В., 2015. 169 с.

20.  Історія фізичної культури : навч. посіб. / О. М. Школа, В. В. Золочевський. Харків : СПДФО Бровін О. В., 2015. 218 с.

21.  Самостійна робота студентів при засвоєнні програми з фізичного виховання: метод. вказівки / Школа О.М., Фоменко О.В., Бойченко А.В. та інш. Харків, 2015. 74 с.

22. Щоденник практики «Пробні уроки і заняття». Фізична культура: робочий зошит / Золочевський В. В., Школа О. М., Соколюк О. В. Харків, 2015. 64 с., вид. перероб. 

23. Основи навчання гри у волейбол : навч.-метод. посіб. / О. М. Школа, Л. К. Грищенко, Д. В. Пятницька. Харків : СПДФО Бровін О.В., 2016. 194 с. 

24.  Фізичне виховання у ВНЗ : навч.-метод. посіб. / О. М. Школа та інш. Харків: СПДФО Бровін О. В., 2016. 200 с.

25.  Щоденник виробничої практики. Фізична культура : робочий зошит / А. А. Харківська, Ю. В. Васьков, О. М. Школа. Харків : ФОП Бровін О. В., 2016. 80 с.

26.  Практична педагогіка в системі підготовки фахівців фізкультурно-спортивного профілю: навч.-метод. посіб. / В. І. Мудрик, О. М. Школа, Г. М. Путятина. Харків : ФОП В. В. Петров, 2017.  137 с.

27.  Школа О. М., Осіпцов А. В. Сучасні фітнес-технології оздоровчо-рекреаційної спрямованості: навч. посіб. Харків: ФОП Бровін О.В., 2017. 218 с.

28. Школа О. М., Харківська А. А., Осіпцов А. В. Організаційно-методичне та наукове забезпечення освітнього процесу на факультеті фізичного виховання : навч.-метод. посіб. Маріуполь : ТОВ «ППНС», 2017. 286 с.

29. Удосконалення фізичного розвитку студентської молоді у процесі занять пауерліфтингом: монографія / Школа О. М., Осіпцов А. В., Сан Женьцян. Маріуполь: ТОВ «ППНС», 2018. 186 с.

30. Воркаут. Основи техніки і методики навчання: навч. посіб. / Фоменко О. В., Школа О. М., Фоменко В. Х. Харків: ФОП Бровін О. В., 2018. 166 с.

31. Школа О.М., Фоменко О.В., Сичов Д.В. Фітнес оздоровчого напряму: навч. посіб.  Харків : ФОП Бровін О.В., 2020. 90 с.