Корисна інформація для педагогів

Педагогам на замітку! 

Психологічні хвилинки🌷

Вправи на релаксацію та руханки.pptx

ІНДИКАТОРИ ФІЗИЧНОГО, СЕКСУАЛЬНОГО, ПСИХОЛОГІЧНОГО НАСИЛЬСТВА ЩОДО ДИТИНИ, А ТАКОЖ НЕХТУВАННЯ ПОТРЕБАМИ ДИТИНИ 

Насильство – це будь-які умисні дії однієї людини по відношенню до іншої, якщо ці дії порушують права і свободи людини і наносять їй фізичну, моральну чи психічну шкоду.

Насильство – застосування силових методів, або психологічного тиску за допомогою погроз, свідомо спрямованих на слабких або тих, хто не може чинити опір. Тобто, будь-яке застосування сили щодо беззахисних.

Агресор – це людина, яка здійснює насильство.

Жертва – це людина, яка зазнає насильства. 

З індикаторами фізичного, сексуального, психологічного насильства щодо дитини можна ознайомитися за посиланням нижче:

https://www.unicef.org/ukraine/media/4191/file/Indicators.pdf

Піклування про себе.

Пошук внутрішніх ресурсів

💫Що таке піклування про себе?

Це те, на що ми виділяємо час, те, що ми робимо усвідомлено й зважено, те, що дає нам енергію. Піклування про себе – це свідомий вибір.

 

❔ Пропонуємо до уваги техніку «5 запитань собі»

Дуже добре буде виділити трохи часу і прописати відповіді на усі запитання. Це сприятиме усвідомленню інформації і дозволить побачити картину в цілому. Якщо будуть виникати додаткові запитання – записуйте і їх та шукайте відповіді.

 

💞 Що мені не приносить задоволення?

Складіть перелік того, що вам не подобається і чого ви не маєте бажання робити. Наприклад, не відповідайте на електронні листи та дзвінки після восьмої вечора, не погоджуйтесь на відвідини заходів, на які вам не хочеться йти, не вживайте їжу, яка здається вам не смачною.

 Чи достатньо я сплю?

Визначте скільки часу вам потрібно для повноцінного сну. Що заважає спати стільки, скільки потрібно? Що ви можете зробити аби відновити баланс?

 

🚑 Коли в останнє я був у лікаря?

Хворобу легше попередити, ніж вилікувати. Навіть, якщо немає скарг, варто раз на рік відвідувати лікарів. Відчуття того, що все в порядку додасть сил на нові звершення.

 

👌 За що я сьогодні вдячний?

Заведіть собі звичку перед сном подякувати собі щонайменше за три речі. Намагайтесь збільшувати цей перелік і доповнювати щодня. Згадуйте найменші дрібниці. Наприклад, за политі квіти, домовленість із дитиною про самостійне виконання домашнього завдання з математики, за прогулянку із собакою не 15 хвилин, а 25. Важливо помічати не тільки успіхи, а й помилки та кроки щодо їх подолання.

 

👀 Чи можу я бути не ідеальним?

Дуже часто наші внутрішні перфекціоніст та відмінник вимагають майже неможливі речі: встигнути все і зробити це ідеально. Дозвольте собі думку, що посуд іноді може лишатись не вимитим, вечеря може бути не з трьох страв, а з однієї, речі у шафі можуть лежати не за кольором. Проте ви за цей час зробите собі манікюр, вип’єте смачного чаю, поспостерігаєте за природою за вікном.

 

💫І наостанок.

Турбота про себе це не лише додаткове тістечко та гаряча ванна. Це те, що наповнює, відновлює, надихає. Це не коли ми намагаємось «виправити себе», а коли задовольняємо потреби.

 

Джерело: https://www.facebook.com/groups/FlorenceCentre/?ref=share


Від ранку 24 лютого 2022 року життя кожного з нас змінилось. Із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну багато українців опинились у надскладній ситуації та потребують психологічної підтримки чи поради.

Як розмовляти з дитиною про війну? Як справлятися зі стресом? Як впоратись з синдромом “того, хто вижив” та зберегти емоційний зв’язок у тимчасовій розлуці з родиною? “Корисно для кожного” зібрали прості та дієві поради, аби допомогти.

Проєкт створено FIAU – Film Industry Association of Ukraine / Асоціація кіноіндустрії України, за підтримки Isar Ednannia / ІСАР Єднання у межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства” та за участі Malanka Studios.

Режисери – Олег Маламуж ("Мавка. Лісова пісня”, “Викрадена принцеса: Руслан і Людмила”, “Роксолана”) та Ольга Гібелінда, продюсер – Іванна Хіцінська, креативний продюсер – Ольга Гібелінда, композитор – Артем Бабурін. Закадровий текст читає Вʼячеслав Довженко.

Як зазначається, ця ініціатива має на меті підтримати українців, що страждають під час війни та надати їм корисні психологічні поради щодо алгоритмів поведінки у скрутних умовах, стресових ситуаціях та чутливих питаннях комунікації під час бойових дій та під впливом від їх наслідків.

1 серія. Як розмовляти з дитиною про війну. 

2 серія. Ви працюєте в зоні бойових дій. Як справлятися зі стресом. 

3 серія. Ви волонтер. Як не вигоріти. 

4 серія. Ви виїхали із зони бойових дій. Як впоратись із синдромом “того, хто вижив” та відчуттям провини. 

5 серія. Як екологічно спілкуватись із родичами та знайомими, які лишились у зоні воєнних дій і допомогти їм. 

6 серія. Ви тимчасово розлучились із родиною: як зберегти емоційний зв’язок за таких обставин. 

7 серія. Панічна атака. Як собі допомогти. 

8 серія. Панічна атака, істерика, ступор у людини поряд. Як допомогти. 

Як говорити з тими, хто постраждав від війни?

Кожен з нас володіє потужним інструментом, завдяки якому здатен допомагати та підтримувати тих, хто цього потребує. Проте важливе правило «не нашкодь» не втрачає своєї актуальності.

Що варто, а що ні, озвучувати в розмові із людьми, які постраждали?

А чи дійсно розумієте? При всій готовності допомогти, ця фраза володіє силою, яка здатна спровокувати агресію у співрозмовника.

Уникайте цього твердження, якщо Ви не проживали схожого досвіду.

Натомість, доречним буде озвучити: «Я готова(-ий) тебе вислухати», «Я тебе слухаю».

Досить часто помічною виявляється навіть проста можливість бути вислуханим. Важливо дозволити людині поділитися тим, чим вона готова.

«Лікуємо присутністю»…

Співрозмовник, звісно, потребуватиме зворотного зв’язку.

Щоб уникнути знецінення пережитого співрозмовником досвіду, доречними будуть фрази: «Те, що з тобою відбулося - неприпустимо!», «Надзвичайно шкода, що це відбулося…», «Невимовно жаль, що тобі довелося це пережити», «Складно уявити, що з тобою відбувалося» і т.п.

Людям важливо прожити свій біль. Все, що людям довелося вимушено залишити, несе не лише матеріальну цінність. Велика кількість речей, місць, елементів мають вагомі емоційні відгуки. Все обов’язково буде з часом. Але саме зараз людині необхідно відреагувати свій біль.

Доречно сказати: «Дуже шкода, що довелося залишити те, що для тебе цінне…», «Чим я можу допомогти?».

Для того, щоб пережити травмуючі події, людина повинна відчувати опору.

І в кожного вона різна: комусь легко молитися і вірити; хтось здатен підтримувати і в цьому вбачає свою силу; хтось агресує, а ще інший - обіймає; чиясь опора в словах, а хтось відчуває ресурс у активній діяльності.

Доречним буде: «Ти маєш право проживати свій стан так, як вважаєш за потрібне», «Ти маєш право агресувати на тих, хто руйнує все, що для тебе цінне» і т.п.

Якщо Ви хочете допомогти співрозмовнику - дозвольте йому сфокусувати увагу на собі. Узагальнення та порівняння з іншими формує ситуацію, де проживати свої переживання несерйозно. Бо «якщо всім погано, то як я можу скаржитися…». Поспівчувайте.

Озвучте: «Що ти зараз відчуваєш?», «Що тобі зараз хотілося б зробити?», «Ти маєш право сумувати та шкодувати за тим, що довелося залишити».

Оцінювання того, що людина зробила або не зробила - це оцінювання її особистих рішень. Швидше за все, співрозмовник і так відчуває провину за те неприйняте альтернативне рішення. Наші настанови про правильність дій не допоможуть.

Натомість, слушно зауважити: «Ти зробив так, як в той момент дозволяла ситуація».

! Підтримуйте людину, але не підсилюйте відчуття жертви.

Натомість акцентуйте увагу на тих сильних характеристиках, які допомогли співрозмовнику бути в моменті «тут і зараз». Озвучте те, що у Вас викликає захоплення цією людиною. Не зайвим буде акцент на тій силі, яка допомогла подолати труднощі.

! Не уникайте теми війни.

Не ігноруйте того, в чому і співрозмовник, і кожен з нас живе вже тривалий час. Це не Воландеморт, про якого не говорять вголос. Проговорювання своїх відчуттів дозволяє уникати самотнього проживання травми.

! Люди, які постраждали та зазнали втрат можуть провокувати конфлікти.

Але це не означає, що Ви в чомусь винні. Таким чином людина може давати вихід накопиченим емоціям. Важливо з розумінням поставитися до такої ситуації, не приймати це на власний рахунок та спільно обдумати варіанти конструктивного проживання емоцій та станів.

! Людям, які зазнали насильства важлива допомога кваліфікованих фахівців.

Це надзвичайно тонка взаємодія, яка потребує вузькоспеціалізованих знань. Разом з тим, це болюча ситуація, яка травмує не лише того, хто пережив її, а й того, хто виявляє готовність допомогти. Саме тому, у випадку виявлення такого досвіду, необхідно потурбуватися про себе та співрозмовника і запропонувати підібрати фахівця.

Розмова - це дієвий інструмент.

Важливо лише правильно ним користуватися. 

Бережіть себе!

Все буде Україна!

© Анна Романик

Як відновити свої ресурси?

Як менеджерити власну енергію під час війни? 

Ділимося порадами  Олега Романчука, дитячого психіатра/психотерапевта, засновника Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї".

“Енергія безцінна – і її не можна витрачати намарно, нам треба берегти сили, нам треба берегти і мудро витрачати наші сили. Розуміння важливості цього режиму випливає також з усвідомлення, що врешті переможе не той, хто «кількісно» сильніший, а той, хто стійкіший, витриваліший і володіє мудрістю менеджменту енергетичними ресурсами…!”

Поради фахівця читайте у візуалах.

Коротка пам’ятка для вчителів, які працюють із дітьми під час війни

Попри жахливу війну в Україні, багато вчителів і далі проводять неформальні заняття та уроки, щоби відволікти дітей. Школи  поволі повертаються до дистанційного навчання.

“Саме зараз наше завдання – допомогти дітям повернути, створити хоч невеликий простір безпеки. Багато хто з них досі перебувають у стані шоку. Ми не можемо припустити, що стане тригером для травматичних реакцій, тому наші уважність, емпатійність, почуття такту та відчуття опори дуже важливі”, – каже Світлана Ройз.

ПОРАДИ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

Турбуємось про себе і намагаємось не починати роботу без ресурсу.

Якщо нам не вистачить сил витримати погляд дитини, наповнений болем, її запитання, реакцію – це посилить її стан занепокоєння та безпорадності.

Наше завдання – створити безпечний простір, у якому б дитина відчула близькість – “я з тобою”.

Ідеться про простір із чітко структурованими правилами та межами контакту.

Якщо ви не маєте досвіду роботи з емоційним реагуванням на почуття та емоції, починати роботу можна буде лише у співпраці з психологом. 

Цю роботу можна буде проводити лише після фази стабілізації – зміцнення та відчуття безпеки.

Не можна використовувати в іграх чи під час занять метафори, образи літаків тощо. Це може травмувати дітей, які були під обстрілами. У роботі спираємося на метафори та образи дому, землі, веселки, води.

Навіть образ неба зараз не даватиме дітям стійкості – для багатьох це джерело небезпеки. Будь ласка, зважайте на це, плануючи свої зустрічі з учнями.

Якщо в роботі плануєте створювати щось із частин, наприклад кубиків, пам’ятайте: якщо деталі руйнуватимуться, це може нагадувати дітям зруйнований будинок. Діти самі можуть обрати таку гру – тоді для них це буде помічне.

До того ж будьте уважні до звуків, що використовуються в супроводі.

Не пропонуйте дітям жодних образів воєнної техніки. Приймається лише той варіант, коли вони самі хочуть намалювати, виліпити чи обговорити це.

Натомість працюйте над образами сили та стійкості й частіше просіть дитину намалювати, зобразити те, що є її силою.

Пам’ятайте, що ми проводимо зустрічі для того, щоби дати дітям стабільність у теперішній реальності, відволікати їх і розважати цікавими фактами, захопливими розповідями. Війну, танки, вибухи вони бачать у новинах. Вони чують про це від батьків, рідних і близьких.

Уявіть, що ви працюєте з дитиною з Харкова, яка сидить у бомбосховищі. Усі розмови про війну для неї зараз – додаткове травмування. Будь ласка, зважайте на це.

Для дитини, яка пережила втрату, втратила близьких або будинок, абсолютно неприпустимі слова на кшталт “час лікує”, “у всьому є й хороший бік”, “подивися, який тут є хороший варіант для тебе”. Ці слова некоректні та неетичні.

Дітям важливо почути: “Те, що ти пережив – жахлива трагедія, це жахливо й так шкода, що тобі довелося через це пройти. Я захоплююсь твоїми мужністю та силою. Попри таке горе, ти справляєшся, як справжній герой. Я дуже хочу тебе обійняти та захистити”.

Якщо дитина починає говорити, що б вона не говорила, ми її слухаємо й не перебиваємо! Киваємо, підтримуємо й наприкінці робимо акцент на тому, що навіть слухати – це дуже важко. Далі можна сказати: “Але я бачу, який ти сильний і як ти справляєшся”.

Проте не давайте порад, поки вас не попросили про це.

Зараз триває евакуація дітей з територій, де ведуться активні бойові дії, до більш безпечних регіонів. Більшість з них тривалий час були без здорового сну та їжі. Не дивно, що дітям буває складно адаптуватися до нормальних умов.


Ось основні поради, як не порушити кордони дитини, яка пережила стрес:

👉 фізично опустіться на її рівень

👉 представтесь і розкажіть, як пов’язані з нею

👉 спитайте, як можете звертатися до неї

👉 поясніть, як довго ви будете з нею

👉 розпитайте, як вона себе почуває та що їй потрібно зараз

👉 покажіть приміщення, в якому вона перебуватиме

👉 розкажіть про правила перебування

👉 опишіть місцевість, в якій вона опинилась.

Важливо! Дайте зрозуміти дитині, що зараз саме ви — її надійна підтримка, готові вислухати та подбати про неї.

І ще — не розпитуйте дитину про бойові дії, які вона могла бачити або про близьких, які залишились. Дитина розповість про це, коли буде готова.

Навички емоційної саморегуляції. Що це таке?

Саморегуляція – це управління своїм психоемоційним станом, що досягається шляхом впливу людини на саму себе за допомогою слів, уявних образів, а також управління м’язовим тонусом і диханням. Ці прийоми саморегуляції сприяють відновленню сил, нормалізують емоційний фон і підсилюють мобілізацію ресурсів організму. Прийоми саморегуляції можна використовувати в будь-яких ситуаціях.

В результаті саморегуляції досягається три основних ефекти:

Своєчасна саморегуляція запобігає накопиченню залишкових явищ перенапруження, сприяє повноті відновлення сил, нормалізує емоційний фон діяльності і підсилює мобілізацію ресурсів організму.

Існують природні способи регуляції організму, до яких відносяться: тривалий сон, їжа, спілкування з природою і тваринами, масаж, рух, танці, музика та багато іншого. Але подібні засоби не можна використовувати, наприклад, на роботі, безпосередньо в той момент, коли виникла напружена ситуація або накопичилося стомлення.

Природні прийоми регуляції організму є одними з найбільш доступних способів саморегуляції:

Крім природних прийомів регуляції організму, існують і інші способи саморегуляції. Розглянемо їх більш детально.

Керування диханням

Дихання – це ефективний засіб впливу на тонус м’язів і емоційні центри мозку. Повільне і глибоке дихання знижує збудливість нервових центрів, сприяє м’язовому розслабленню, тобто релаксації. Часте дихання, навпаки, забезпечує високий рівень активності організму, підтримує нервово-психічну напруженість. Нижче представлений один із способів використання дихання для саморегуляції.

Сидячи або стоячи постарайтеся розслабити м’язи тіла і зосередьте увагу на диханні.

Через 3-5 хвилин такого дихання ви помітите, що ваш стан став помітно спокійнішим та врівноваженим.

Керування тонусом м’язів, рухом

Під впливом психічних навантажень виникають м’язові затиски, напруга. Уміння їх розслабляти дозволяє зняти нервово-психічну напруженість, швидко відновити сили. Як правило, домогтися повноцінного розслаблення відразу всіх м’язів не вдається, потрібно зосередити увагу на найбільш напружених частинах тіла.

У добре розслабленому м’язі ви відчуєте появу тепла і приємну важкість. Якщо затиснення зняти не вдається, особливо на обличчі, спробуйте розгладити його за допомогою легкого самомасажу круговими рухами пальців (можна вдіяти гримаси здивування, радості та ін.)

 Вплив словом

Словесний вплив задіює свідомий механізм самонавіювання, йде безпосередній вплив на психофізіологічні функції організму. Формулювання самонавіювань будуються у вигляді простих і коротких тверджень, з позитивною спрямованістю (без частки «не»).

Спосіб 1: «Самонаказ». Один з таких способів саморегуляції заснований на використанні самонаказів – коротких, уривчастих розпорядженнях, зроблених самому собі. Застосовуйте  самонаказ, коли переконані в тому, що треба вести себе певним чином, але відчуваєте труднощі з відповідною організацією своєї поведінки. Говоріть собі: «Розмовляти спокійно!», «Мовчати!», «Не піддаватися на провокацію!» – це допомагає стримувати емоції, вести себе гідно, дотримуватися вимог етики.

Послідовність роботи з самонаказів наступна:

Спосіб 2: «Самопрограмування». У багатьох ситуаціях доцільно «озирнутися назад», згадати про свої успіхи в аналогічному становищі. Минулі успіхи говорять людині про її можливості, про приховані резерви в духовній, інтелектуальній, вольовій сферах і вселяють впевненість у своїх силах. Налаштувати себе на успіх можна за допомогою самопрограмування.

Формули-настрої можна вимовляти вголос перед дзеркалом або подумки.

Спосіб 3: «Самосхвалення» (самозаохочення). Люди часто не отримують позитивної оцінки своєї поведінки зовні. Особливо важливим є її дефіцит в ситуаціях підвищених нервово-психічних навантажень, що є однією з причин збільшення нервозності, роздратування. Тому важливо заохочувати себе самим. У разі навіть незначних успіхів доцільно хвалити себе, подумки кажучи: «Молодець!», «Розумниця!», «Здорово вийшло!»

Малювання

Малювання фарбами, олівцями, фломастерами, які дають повноцінний, насичений колір, допомагає позбутися від неприємних переживань, особливо депресії, тривоги, страху. В таких випадках рекомендують малювати лівою рукою (правші) і навпаки. При цьому важливо не вміння малювати, а здатність виразити свою емоцію в абстрактній формі, через колір і лінію.

Матеріал підготовлено Гунько О.Б. за методиками Cтішeнoк І.В

ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ УЧИТЕЛІВ СТВОРЯТЬ ІНТЕРАКТИВНІ ГРУПИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ

Групи психологічної підтримки українських учителів стартуватимуть уже цього тижня. 

Ініціативу започаткувало bit.ly/3DAd1Zr Міністерство освіти і науки України спільно із проєктом ПРОшкола. 

Регулярні зустрічі допоможуть освітянам поліпшити емоційний стан, адже стануть місцем, де кожен зможе поділитись переживаннями та отримати кваліфіковану психологічну допомогу. Робота у групах підтримки відбуватиметься один раз на тиждень протягом трьох місяців. 

Інформація про набір та психологів, які працюватимуть у проєкті, наявна на телеграм-каналі: 

https://t.me/+CSay1ph6SJxjNDk0

Долучайтеся! Піклуйтеся про себе і своє ментальне здоров’я!

Безсоння: як допомогти собі заснути?

Потреба у сні настільки важлива, що вона переважить навіть потребу в їжі. Сон перезавантажує  системи організму, дозволяє почуватися бадьорим та бути продуктивним.

Нормальний сон регулюється нейромедіаторами: мелатоніном та серотоніном, покликаними допомагати справлятися зі стресами.

Безсоння – стан, коли виникають складнощі засинання або підтримання тривалого сну, що тривають від кількох днів.

У стані стресу високий рівень адреналіну призводить до того, що навіть під час сну організм не відпочиває, а продовжує активно працювати. Від цього людина прокидається ще більш втомленою. Виникає «замкнене коло»: стрес викликає безсоння, а безсоння посилює стрес.

Тривалий стрес, високий рівень тривоги, трагічні події можуть викликати хронічне безсоння. Ситуація ускладнюється вживанням кави, чаю, напоїв із кофеїном, нікотином, алкоголем…

Найпоширенішими є такі ознаки безсоння:

Якщо ви у хоча б умовно безпечному місці для налагодження режиму сну, можна використати такі способи:

Кандидатка психологічних наук, психотерапевтка Наталія Портницька

Як навчати дітей під час воєнного стану?

Синдром «емоційного вигорання» та як з ним боротися

Тема емоційного вигорання вчителів стосується особливо. Вони щодня стикаються з високою емоційною напругою. 

Вигорання – це реакція людини на хронічну втому. Особистість  починає негативно ставитись до роботи та предмету своєї професійної діяльності, у неї знижується самооцінка.

Професійне вигорання – це синдром емоційного, розумового і фізичного виснаження через тривале емоційне навантаження. Депресія, почуття втоми, небажання іти на роботу, відстороненість від робочого процесу, вбачання у власному та професійному житті безуспішних результатів – є негативними наслідками даного феномену.

Як боротися з вигоранням?