Корисна інформація для батьків

1 вересня без стресу

Через декілька днів вже настає новий навчальний рік. Після літніх канікул і раніше важко було повертатися до шкільного режиму, а наразі все ще більше ускладнюється.

Ми підготували декілька порад які допоможуть як дітям, так і батькам максимально ефективно розпочати новий шкільний рік.

·                   Режим. Щонайменше за 1,5-2 тижні потрібно поступово повертатися до необхідного режиму. Нехай дитина щодня вкладається в ліжко на 10-15 хвилин раніше. Важливо пам’ятати, що учням молодших класів на сон потрібно 10-11 годин, учням старших – не менше 8-9.

·                   Шопінг. Разом з дитиною складіть перелік усього необхідного та вирушайте до магазинів завчасно. Так ви зможете придбати усе необхідне без поспіху і не з залишків, а з можливістю вибору. До того ж спільне планування допоможе дитині відчути себе доросліше, укріпить відчуття довіри. І навіть якщо ви б особисто придбали зошит із зображенням песика, а не автівки, але дитина хоче саме такий, то пам'ятайте: щоразу відкриваючи омріяний зошит, дитина відчуватиме задоволення. Цей зошит може стати символом спокою і родинного захисту в теперішній непростий час.

·                   Технічне забезпечення. Вже котрий рік поспіль гаджети не просто полегшують життя школяреві, а виявилися вкрай необхідними (якщо не єдино можливими) для отримання знань. Тож було б дуже доречно завчасно розглянути усі можливі види навчання (очне, змішане, дистанційне) та заздалегідь продумати різні варіанти. Це може бути як ремонт старої техніки, так і придбання нової. Або, можливо, ви взагалі складете покроковий план дій у різних ситуаціях. Це допоможе і дитині, і батькам звести рівень стресу до мінімуму.

·                   Обмеження і компроміс. У кожної сім’ї є свої правила. Обговоріть з дитиною те, скільки у неї буде часу на комп'ютерні ігри, інтернет, перегляд ТБ, прогулянки з друзями. Спробуйте домовитися таким чином, щоб було комфортно всім членам родини.

·                   Ритуали. Подумайте про ритуали які допоможуть легше адаптуватись у навчальному році. Позитивні емоції «перейдуть» у новий навчальний рік і таким чином школа буде асоціюватися з чимось дуже приємним.

·                   «Меню» для батьків. Не тільки дітям, а і батькам буває важко ввійти у навчальний графік дитини. Особливо складно батькам учнів молодших класів. Адже їх чекають не тільки складні підйоми, дрімота за сніданком, капризи і небажання рано виходити з дому або підключатись до онлайн-уроку, а і необхідність відводити/забирати дитину зі школи, робити разом уроки та готуватися до творчих конкурсів. Тож було б чудово потурбуватися про себе заздалегідь: продумати щоденне меню на два тижні; скласти перелік осіб які в разі необхідності можуть допомогти дитині дістатися школи (чи забрати її); за необхідності відкласти або перенести гостини чи великі свята до яких потрібно готуватися.

·                   «Шлях до школи». Якщо дитина вперше йтиме до нової школи, то пройдіть цей шлях завчасно разом. З'ясуйте всі можливі варіанти, засікайте час, оберіть найбезпечніші маршрути.

 Пам’ятайте, що головне у стосунках – спілкування. Розмовляйте з дітьми/дружиною/чоловіком, радьтеся щодо різних питань, просіть допомоги, делегуйте завдання. Так усі будуть відчувати свою причетність до «великої справи», зменшиться ризик перенавантаження. Також від оточуючих часом можна почути дуже незвичні ідеї щодо реалізації буденних справ.

 

Джерело: https://www.facebook.com/groups/FlorenceCentre/?ref=share


Як пережити кризовий стан?

Тривога, страх, агресія чи панічна атака — це нормальна фізіологічна реакція на загрозливу ситуацію.

Але що робити, якщо це відбувається з вашою дитиною?

Аби бути готовими швидко надати психологічну підтримку малюку, запам’ятайте головні правила:

Джерело: матеріали Міністерство охорони здоров'я України


Що робити дорослим, щоб заспокоїти та підтримати дитину? 

Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці в мережі Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Перед тим, як говорити з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині.

Якщо спілкуєтеся з підлітком – також дуже важливо навчати його, де шукати перевірену інформацію, та ділитися джерелами для її пошуку. Адже, як пояснює психологиня, під впливом стресу підліткам, які зазвичай гарно знаходять інформацію в Інтернеті, зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається та зрозуміти ситуацію, оскільки емоції пригнічують неокортекс (ту частину мозку, яка “відповідає” за логіку).

2. ДЕМОНСТРУЙТЕ НАДІЙНІСТЬ

Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість. 

3. ОБГОВОРЮЙТЕ З ДИТИНОЮ ПРАВИЛА “ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ”

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.

Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок. 

4. ГРАЙТЕ ІГРИ, ВИКОНУЙТЕ З ДИТИНОЮ ЗАСПОКІЙЛИВІ ВПРАВИ

Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи “регресивними”, тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо. Також можна грати настільні ігри, малювати, грати у слова, ігри в телефоні, в яких залучене просторове сприйняття (наприклад, Тетрис).

Докладний перелік ігор в укритті, які рекомендує психологиня, можна прочитати тут.

5. ВИКОНУЙТЕ ВПРАВИ ПРИ ПАНІЧНІЙ АТАЦІ

Міжнародний фонд ЮНІСЕФ на своїй Фейсбук-сторінці опублікував поради Світлани Ройз, як діяти при панічній атаці.

Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:

6. “ЗАЙМІТЬ” ЧИМОСЬ АУДІАЛЬНИЙ КАНАЛ ДИТИНИ

Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти утіпутіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

7. ЩЕ КІЛЬКА РЕЧЕЙ, ЯК МОЖНА ВІДВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИ

8. ПОЯСНЮЙТЕ ДИТИНІ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМИ ТА ДОПОМАГАТИ ОДНЕ ОДНОМУ

Психологиня Світлана Ройз пише, що необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному. 

9. ДОВІРТЕ ДИТИНІ ПОСИЛЬНЕ ДЛЯ НЕЇ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 

Світлана Ройз радить покласти на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою.

Наші психологи також рекомендують доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа,  уявити себе журналістом та провести репортаж із події тощо.

Прийом відповідального завдання, ролі чи функції можна застосовувати й для саморегуляції дорослих.

10. ДОЗВОЛЯЙТЕ ДИТИНІ ВИВІЛЬНЯТИ НЕНАВИСТЬ ТА ЗЛІСТЬ

Психологиня Вікторія Горбунова пояснює, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі й близьким, зокрема й дітям, це робити. Це варто робити  в ігровій формі. Можна застосовувати гру “Злий бобер” (придумати злу тваринку і поводитися так, як, на нашу думку, може себе вести ця тваринка. Потім перетворитися на добру тваринку. Потім – на людину) або кричати в “мішечок для криків” або стаканчик. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути.

Джерело: https://eo.gov.ua/yak-pidtrymaty-ta-zaspokoity-dytynu-pid-chas-viyny/2022/02/28/?fbclid=IwAR3ElwuMfrS8SX6a8UA_nMH3e7IlUZzdJ_QguXct8SitpC_wtZhy_IVN558

Як діти різного віку реагують на стрес та сприймають кризову ситуацію?

Діти 0-3 років: у цьому віці діти відчувають дратівливість, плачуть, можуть проявляти надокучливу або агресивну поведінку та бояться незрозумілих звуків, криків, різких рухів і потребують фізичної близькості батьків. Тому їм насамперед потрібно забезпечити присутність батьків та їхній тактильний контакт.


Діти 4-6 років: часто відчувають безпорадність та безсилля, страх розлуки, у своїх іграх можуть відбивати аспекти ситуації, відмовлятися визнавати ситуацію та заглиблюватися в себе й не бажати спілкуватися з однолітками та дорослими. Вони потребують насамперед безпеки, тому батькам слід заспокоїти дитину, що і вона, і самі батьки в безпеці.


Діти 7-10 років: можуть відчувати провину, неспроможність, злість, фантазії, в яких дитина бачить себе “рятувальником”, “зацикленість” на подробицях події. Дитина боїться втратити звичне та боїться смерті, досить добре розуміє загрозу, може переживати страх і думає про майбутнє. Тому батькам потрібно обговорювати з дитиною події та переживання і забезпечити їй безпеку та звичний спосіб життя (ігри, спілкування з друзями тощо).


Діти 11-13 років: відчувають дратівливість, страх, депресію, можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Вони бояться втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам можна відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. 


Діти 14-18 років: проявляють небезпечну поведінку, можливі суїцидальні думки та прояви аутоагресії, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. У цьому віці дорослим важливо не вимагати від підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження.

Поясніть підлітку, що всі почуття та реакції зараз природні, а все, що зараз відбувається – це тимчасово, не на все життя. Щоб допомогти підлітку зменшити емоційне напруження – спрямовуйте його активність та емоції на конкретні дії.

Це абсолютно нормально, й у цій ситуації батькам не треба лякатися такої поведінки дітей. Перш за все дорослим потрібно забезпечити “завдання виживання” – заспокоїти дитину тощо. При нормалізації умов можна буде працювати над відновленням.

Для того, щоб стан дитини якнайшвидше стабілізувався, психологиня Світлана Ройз радить дорослим постійно відповідати на запитання дітей, адже діти потребують пояснень. Ці запитання повторюватимуться кілька разів, але відповідати на них потрібно весь час, коротко та без подробиць. Дитина не має бути присутня при перегляді новин та розмовах про смерть і вибухи. Їй важливо чути слова: «Зараз ми в безпеці» (коли дійсно у відносній безпеці). Наскільки це можливо – потрібно відновити розклад дня й те, що було звичними діями в сім”ї.

Також дітям потрібно грати та комунікувати з іншими дітьми, адже гра – це природний механізм стабілізації. Абсолютно нормально, коли дитина грає в одну гру з зацикленим сюжетом, якщо повертається до тих ігор та мультфільмів, у які грала та котрі дивилася кілька років тому – так вона намагається повернутися до того стану й часу, коли була в безпеці.


Джерело: https://eo.gov.ua/yak-pidtrymaty-ta-zaspokoity-dytynu-pid-chas-viyny/2022/02/28/?fbclid=IwAR3ElwuMfrS8SX6a8UA_nMH3e7IlUZzdJ_QguXct8SitpC_wtZhy_IVN558

Розмови з дитиною❗️(продовження)

Говоріть зі своїми дітьми частіше! Задавайте питання, які спонукають задуматися.

Нагадуємо, що немає неправильних відповідей, немає неправильних почуттів.

Запитайте у дитини:

Розмови з дитиною❗️

Говоріть зі своїми дітьми! Задавайте їм запитання. Коли дитина формулює відповіді, це допомагає їй усвідомити і переробити пережиті стресові події.

Будь чуйні до своїх дітей! Але не примушуйте до розмов! Якщо не готова відповідати на якесь запитання, не наполягайте.

Коли ваша дитина буде готова поговорити, задавайте питання і уважно слухайте відповіді. Можна задавати уточнюючі питання, але ні в якому разі НЕ можна засуджувати! Немає неправильних відповідей, немає неправильних почуттів.

Не критикуйте, а замість цього уважно слухайте. 

Запитайте у дитини:

Розмови з дитиною про війну та необхідні заходи для забезпечення безпеки 

Рекомендації Тетяни Забзалюк-Брус - психолог, гіпнотерапевт, Президент Міжнародної Асоціації «Гільдія Інтегративноі Психології».

1. Про все, що турбує малюка обов‘язково говоримо простими словами без крику, без залякувань, але й без обману. Дитина має відчувати, що вам можна вірити, довіряти. Більш того, правдива, хоч і подана дитинці більш м’яко, інформація допоможе малечі краще адаптуватись у подальшому. Картина світу має бути зрозумілою, хоч у чомусь стійкою (у стійкому довірливому контакті з вами).

2. Дитину може турбувати, чи є загиблі, чи загинули його друзі та близькі, чи всі точно в безпеці. Тому, якщо дитина питає, правдиво розповідаємо про смерть, про поранених, про ризики, про наших солдатів, про окупантів, зруйновані міста. Але не у страшних деталях, а як у сумному оповіданні: «- Так, це сталося, війна дає такі наслідки, мені теж боляче, якщо хочется - можна плакати, випускати з себе цей біль (страх, тривогу), можна кричати, випускаючи гнів, і далі йти разом сильними, я поруч, тримаймося разом, коли війна закінчиться, зпечемо з тобою улюблений пиріг, влаштуємо свято…».

3. Намагайтеся створити для дитинки умови, за яких вона може отримати приємні відчуття:

- поспівати веселі пісеньки;

- пригадати улюблені віршики;

- помалювати щось позитивне (сім‘я, друзі, сонечко над хатою, і т.п.);

- пограти в улюблені або нові ігри (ладушки, ланцюжок з приємних слів один одному, змагання скоромовок, загадок і т.д.);

- пофантазувати та пограти улюбленими іграшками, складаючи казки;

- помайструвати, поліпити, зробити тематичні аплікації;

- пограти з крупами як піском (пересипання сипучого заспокоює нервову систему); також крупи можна розфарбувати та після висихання зробити з них об‘ємний малюнок (малюємо на аркуші спочатку клеєм, а зверху посипаємо кольоровою крупою або цукром);

- пообійматись з рідними, зробити естафету з обійм та будь що, що полюбляє дитинка, що було у її щоденному житті у мирний час.

4. Також важливо зробити пам‘ятки на папірцях, де вказати ПІБ дитини, дату народження, ПІБ батьків та контактні номери телефонів батьків та рідних. Такі пам‘ятки слід покласти у речі дитини, у які вона вдягнена.

Також варто повторити з дитиною її повне ім‘я, назву країни, міста, вулиці та номер дому, де дитина живе.

Це робиться на випадок, якщо дитина загубиться, щоб була змога ідентифікувати її та знайти рідних.

Тримаймося!

Перша психологічна допомога дітям різних вікових категорій від близьких 

Що можна робити разом з дітьми, аби підтримати їх у найскладніші часи? 

Добірка ресурсів з онлайн-курсами, мультфільмами, книгами та іграми.

Аудіоказки та мультики:

• Павлуша та Ява: bit.ly/3xcy1UY

• Суспільне Казки: bit.ly/3jfzB0j

• Мультсеріал «Книга-мандрівка. Україна»: bit.ly/3ul2GgZ

• YouTube-канал Казки українською: bit.ly/36W3BvL

• Megogo: bit.ly/3DUGpK1

• Бробакс: bit.ly/3LO9ZUn

Книги:

• Yakaboo: bit.ly/3DPHHWZ

• Абук: bit.ly/3ra4qHY

• Видавництва Старого Лева: bit.ly/3xetP7q

Ігри:

• Підтримай дитину: bit.ly/35S2egZ

• Logiclike: bit.ly/3JkKB7g

• 22 гри зі словами: bit.ly/3rcnHbI

• Keiki: bit.ly/3v6nXKq

• Kazkozvuk: bit.ly/3KlPZs4

Курси:

• Мистецтво для початківців: bit.ly/3ulo5qt

• Творча лабораторія онлайн: bit.ly/3DRMjM1

• Акторська майстерність та вокал онлайн: bit.ly/3xco0qV

Також не забувайте про традиційні улюблені заняття діток. Наприклад, малювання, розмальовки, танці, співи, спорт, настільні ігри, створення оригамі, ліплення з пластиліну тощо.

Все буде Україна!

Як потурбуватися про себе? 

5 порад для батьків

Війна та діти

Як підтримати дитину під час кризових ситуацій?

Ось декілька рекомендацій:

Декілька способів, щоб зменшити рівень переживання у дітей:

  Дихальні вправи:

   Вправи на позитивну уяву:


 За матеріалами доктора психологічних наук Куна Севенантса.


Здоровий спосіб життя сім’ї – запорука здоров’я дитини

Шкідливі звички – це закономірність дій, які багаторазово повторюються та які несуть в собі потенційну загрозу для здоров’я, психологічного стану, навколишнього середовища.

Найпоширенішими є: куріння, вживання алкоголю, наркоманія, любов до шкідливої їжі, ігроманія, лихослів’я.

Алкоголь в організмі послаблює процеси гальмування в центральній нервовій системі і спричиняє тимчасову, а за регулярного вживання – остаточну втрату таких якостей, як самоконтроль, самокритика, обережність тощо.

Наслідками вживання алкоголю є: зниження координації рухів, погіршення пам’яті, зниження здібностей мислити, погіршення зору, біль у шлунку, печія, блювота, серцево-судинні захворювання, порушення роботи головного мозку.

Тютюнові вироби поділяються на дві основні групи – димові (охоплює люльковий, сигарний, сигаретний, самокрутний тютюни) і бездимові (жувальний, нюхальний, смоктальний, снюс та насвай) в залежності від способу застосування.

Щороку у мільйонів людей у світі виникають різні захворювання через тютюнові вироби, онкологічні (рак, саркома), серцево-судинні, дихальних шляхів, тощо. Та незважаючи на це, така сама кількість населення починає курити. За останні 10 років серед підлітків спостерігається тенденція початку куріння у 5-6-му класі, а до 10-11-го кількість курців досягає 50% хлопців та 30% дівчат.

У листях тютюну міститься нікотин, вуглеводи, білки, ефірні олії, синильна кислота, аміак, азот, етилен, окис вуглецю, вуглекислий газ. Наслідками вживання нікотину є погана пам’ять, психічні захворювання, безсоння, відставання у навчанні, втрата волосся, погіршення зору, інфаркт, інсульт, ризик захворіти туберкульозом.

Людина відкрила в природі й штучно створила безліч різних хімічних сполук. Окрему групу серед них становлять речовини з наркотичним ефектом.

Наркоманія – загальна назва хвороб, які проявляються тягою до постійного прийому у зростаючих кількостях наркотичних лікарських засобів і наркотичних речовин внаслідок стійкої психічної і фізичної залежності.

У тих хто вживає наркотики часто жовтіють зуби, покриваються незмивним нальотом; язик втрачає своє природне забарвлення, стає товстим, на ньому з’являються глибокі поздовжні тріщини; хода стає невпевненою, рухи поривчастими, неточними; присутній специфічний запах з рота та різке схуднення.

Зазвичай звички у дітей формуються неусвідомлено, тому батькам необхідно вести боротьбу з ними, щоб вони не переросли в серйозну проблему.

Декілька рекомендацій, щоб формувати та розвивати здоровий спосіб життя у дитини:

Отже, формування навичок здорового способу життя в дитини є спільною працею батьків та дітей, які допоможуть зміцнити здоров’я, покращити самопочуття та запобігти розвитку різноманітних захворювань, формуванню шкідливих звичок.

Рекомендації батькам першокласників  щодо підтримки дитини в період адаптації до навчання в школі

Вступ до школи  та початок навчання у першому класі – складний і відповідальний. Адже так багато змін відбувається у житті молодших школярів. Це не тільки нові умови життя та діяльності, це й нові контакти, нові стосунки, обов’язки. Це  «кризовий період» у житті маленької людини, і ця  «криза» виявляється в тому, що свої ігрові потреби дитина має задовольняти навчальними способами.

Процес адаптації до шкільного життя у дітей триває по-різному – від 2-х тижнів до 2 – 3 місяців (залежно від рівня їх готовності до школи, психофізіологічних особливостей та стану здоров’я). Але незважаючи на це, для полегшення процесу адаптації дитини до школи все ж можна надати деякі рекомендації:

Рекомендації батькам п’ятикласників  щодо підтримки дитини в період адаптації до навчання в середній школі

Під час переходу з початкової до основної школи п’ятикласники так само складно адаптовуються до нових умов навчання, як і під час вступу до школи. Для учнів п’ятих класів серйозними випробовуваннями є різка зміна умов навчання; різноманітність і якісне ускладнення вимог, що висувають вчителі-предметники та зміна позиції старшого учня у початковій школі на наймолодшого в основній.

Тому процес адаптації дитини до навчання в середній школі не відбувається одразу, а щоб його полегшити ось декілька рекомендацій: