2. tund: vabad laengukandjad; juhid, dielektrikud

Õpilane tunneb elektrilaengu, elementaarlaengu, keha elektrilaengu, elektrivälja, elektrivoolu, vabade laengukandjate, elektrijuhi ja isolaatori mõistet ning rakendab neid loodusnähtusi selgitades.

Õpiline uurib ja kirjeldab elektrivoolu elektrolüütide vesilahustes ning metallides.

Vaata videot ja tee alljärgnevaid ülesandeid

Tee test ja kontrolli, kas tunned selle peatüki mõisteid

Metallides on vabad laengukandjad elektronid, mõndades teistes ainetes on vabad laengukandjad aga ioonid. Uuri alljärgnevaid allikaid ning kujunda nende põhjal üks katse, mida saaksid kasutada, et õpetada teistele, mis on ioonid ja kuidas nad vabade laengukandjatena käituvad

Lehed on inglise keeles. Kui sul on vaja neid tõlkida, siis siin on juhend, kuidas seda eriti lihtsalt teha

Uuri simulatsiooni. Seal saad luua oma vooluringi. Lisaks juhtmetele on simulatsioonis ka esemed nagu rahatäht, kirjaklamber, kustukumm, münt, pliiats. 

Millised neist on juhid ja millised dielektrikud? Põhjenda, miks nii on!

Mõned metallid on paremad elektrijuhid kui teised. Mõtle, miks nii on. Vajadusel uuri internetist

Metallidesl on enamasti suhteliselt lihtne kristallstruktuur. Metalli aatom jagab oma välimisi elektrone teiste aatomitega, need on metallides vabad laengukandjad.

Mida vabamalt saavad need elektronid liikuda ja mida rohkem neid on, seda paremini juhib metall elektrit. Erinevates metallides on erinev hulk vabu elektrone ja nad on erineva tugevusega seotud. 

Veel üks tegur, mis mõjutab metalli juhtivust, on selle puhtus, kuna lisandid segavad vabade elektronide liikumist tahkes aines. Näiteks on puhas vask (Cu) juhtivam kui mõni vasesulam. Lisandid muudavad sageli metalli kristallstruktuuri, suurendades näiteks vabade elektronide vahelist kaugust ja lisades ebakorrapärasusi, mis segavad elektronide liikumist.

https://www.britannica.com/story/why-are-some-metals-more-conductive-than-others

Lisamaterjale