НАВЧАЛЬНИЙ ПІДХІД

Наука і освіта не стоять на місці. Стрімко розвиваючись і рухаючись вперед зі швидкістю реактивного літака, діячі науки все частіше диктують нам все нові і нові освітні програми, стандарти, вимоги. Не встигнувши вивчити та застосувати на практиці одну програму, нам вже скидається іншу. Тільки ми вивчили нові вимоги СанПинов, як нас завалили новими ФГТ. І так день у день, з року в рік. Діячі науки, диктуючи нам нові правила, вимоги, стандарти, часто забувають про найголовніше: про дітей і їхнє дитинство, яке все більше стає схоже на стрімке обертання Чортового Колеса, а дитинство - це безцінний період, який цікавий і унікальний сам по собі і відбирати його у дитини ніхто не має права!

1. В чому особливість протікання дошкільного періоду дитинства?

Період від народження до вступу до школи є, за визнанням фахівців усього світу, віком найбільш стрімкого фізичного і психічного розвитку дитини, початкового формування фізичних і психічних якостей, необхідних людині протягом усього подальшого життя, якостей і властивостей, які роблять його людиною. Особливістю цього періоду, що відрізняє його від інших, наступних етапів розвитку, є те, що він забезпечує саме загальний розвиток, який слугує фундаментом для набуття в подальшому будь-яких спеціальних знань і навичок і засвоєння різних видів діяльності. Формуються не тільки якості і властивості психіки дітей, які визначають собою загальний характер поведінки дитини, її ставлення до всього оточуючого, але і ті, які представляють собою "заділи" на майбутнє і виражаються в психологічних новоутвореннях, що досягаються до кінця даного вікового періоду. Виховання і навчання необхідно адресуються до всього спектру психічних якостей дитини, але адресуються по-різному. Основне значення мають підтримка та всілякий розвиток якостей, специфічних для віку, так як створювані їм унікальні умови більше не повторяться і те, що буде "недобрано" тут, надолужити надалі виявиться важко або зовсім неможливо.

На будь-якій віковій ступені дитина набуває не тільки загальні для всіх дітей риси характеру, але і свої власні, індивідуальні особливості психіки і поведінки. Бути людиною - це значить не тільки бути "таким, як усі", володіти всім, чим володіють інші, але і бути неповторною індивідуальністю з власними смаками, інтересами і здібностями.

Тільки поєднання вікового та індивідуального підходів у вихованні і навчанні дітей може забезпечити їх емоційне благополуччя і повноцінне психічне розвиток.

Таким чином, дитинство - це самоцінний період, в якому кожен період цінний сам по собі. Дитинство розвивається дуже швидко, необхідно устигнути прослідкувати за всіма змінами у поведінці дитини і створити унікальні умови для його розвитку. Створити такі умови, в яких освітній процес не перетворювався на уроки за партою, а ставав невід'ємною частиною ігрової діяльності дитини.

2. Чи можна мислити дитинство як період підготовки до школи?

«Дитинство - етап підготовки до майбутнього життя». Якщо суспільство визначає своє ставлення до дитинства виключно як до часу «підготовки», то заперечується самоцінність «проживання» епохи дитинства дитиною. Між тим умова безперервності освітнього процесу, що пов'язує дошкільні і шкільні роки, аж ніяк не в тому, щоб оцінювати даний лише з позиції майбутнього. Тільки ставлення до дитинства як самоценному часу життя робить дітей в майбутньому повноцінними школярами, народжує такі довго діючі якості особистості, які дають можливість зробити крок за межі дитинства!

«Дорослий - для того, щоб навчати і виховувати; дитина - для того, щоб вчитися і слухатися». Взаємодія дорослих з дітьми зводиться до суми: охорона здоров'я + виховання + навчання Дітей. Все, що не входить в коло цих доданків (наприклад, прояв особистих почуттів" тощо), стає надлишковим.

Потреба дітей і дорослих у розвитку своїх особистих, неутилитарных взаємин приноситься в жертву навчально-виховного процесу. Від такої жертви зміст його необхідним чином дегуманизируется, з нього випадає «людський радикал».

Кожна дитина має право на щастя. Дитинство - це самоцінний період, це перший етап становлення особистості який не мислиться цілком період підготовки до школи, швидше, це етап підготовки до наступного періоду життя.

3. Що означає термін «базова культура особистості» і як він співвідноситься з терміном «всебічне виховання і гармонійний розвиток особистості?»

Сполучення визнання самоцінності дошкільного дитинства і розуміння його як першого етапу становлення особистості вимагає перегляду задач педагогічної роботи з дітьми.

У дошкільному дитинстві дитина здобуває основи особистісної культури, її базис, що відповідає загальнолюдським духовним цінностям.

До складу базису особистісної культури включається орієнтування дитини в природі, предметах, створених руками людини, явищах громадського життя, нарешті, явищах власного життя і діяльності, у собі самому.

Базис особистісної культури - власне людський початок у людині, осередок загальнолюдських цінностей (краса, добро, істина й ін.) і засобів життєдіяльності (представлення про дійсність, способи активного впливу на світ, прояви емоційно-оцінного відношення до що відбувається).

Становлення базису особистісної культури означає, що дитина прилучається саме до загальних, неминущим людських цінностей, а не до того, що може представлятися коштовним деякому колу людей у деякому регіоні й у деякі моменти часу. Долучається до універсальним (загальним) засобам життєдіяльності людей. При цьому процеси навчання і виховання в дошкільному віці можуть бути розділені тільки умовно.

Передача цінностей і засобів активного відношення до світу може бути здійснена тільки при обліку віку дітей.

Таким чином, «базова культура особистості» - це культура, закладена в дитині, яка під впливом різних умов, способів, методів забезпечує всебічне виховання і гармонійний розвиток особистості. «Базова культура особистості» та «всебічне виховання і гармонійний розвиток особистості» - це цілісний процес, у якому одне поняття повністю залежить від іншого.

Структура 2023 /2024 навчального року

Організація освітнього процесу у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту".

Мова освітнього процесу в закладі дошкільної освіти - українська.

Організація освітнього процесу в закладі дошкільної освіти № 355 у 2021 / 2022 навчальному році здійснюється за Освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років "Українське дошкілля", Освітньою програмою для дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт" та чинними парціальними освітніми програмами "Казкова фізкультура", "Про себе треба знати, про себе треба дбати".

На перше вересня 2023 року в ЗДО буде функціонувати 4 групи, в них 75 дітей. З них 4 групи дошкільного віку .

Заклад дошкільної освіти працює в п'ятиденному режимі. 

Формування професійної орієнтації у дітей дошкільного віку в умовах закладу дошкільної освіти

Професійна орієнтація - це  комплексна  науково  обгрунтована система  форм,  методів  та  засобів  впливу  на  особистість  з   метою оптимізації її професійного самовизначення  на  основі  врахування особистісних характеристик кожного  індивідума  та  потреб  ринку праці. Вона спрямована на досягнення збалансованості між професійними інтересами і можливостями людини та потребами суспільства в конкретних видах професійної діяльності.

Профорієнтаційна робота сприяє цілеспрямованому розвитку  здібностей і талантів людини, зростанню її професіоналізму, працездатності, збереженню  здоров'я  і  виступає одним  з  елементів  державної  політики  в   сфері соціального захисту та зайнятості населення.

Основними напрямами формування та розвитку системи професійної орієнтації є:

       Під час планування освітньо-виховної роботи з професійної орієнтації дітей дошкільного віку в умовах ЗДО, необхідно розробити певну концепцію.

Концептуальна схема організації освітньо-виховної роботи з професійної орієнтації дошкільників містить: чітку мету роботи, задачі, принципи, методи і методичні прийоми,  форми роботи.