Безпека життєдіяльності

Забезпечення особистої безпеки дітей

Життя потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил:

– не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;

– вчити дитину користуватися дверним вічком;

– не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у міліцейську форму;

– вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104;

– забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;

– забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;

– не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;

– запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;

– не дозволяти дражнити тварин;

– не дозволам вмикати електроприлади за відсутності дорослих;

– не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна;

– не дозволяти визирати у відчинене вікно;

– вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;

– вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.

Проявляйте витримку і навчайте дітей берегти своє життя та здоров'я!

Як діяти в умовах надзвичайних ситуацій

1. Пам'ятка "Як діяти за сигналами оповіщення про загрозу чи виникнення надзвичайних ситуацій" - jak_dijati_v_umovakh_ns.pdf

2. Пам'ятка "Як підготуватись до НС" - jak_pidgotuvatis_do_ns.pdf

3. Пам'ятка "Увага! Терористичний акт!" - terorizm_a_4.pdf

4. Пам'ятка "Як вижити під "Градом"" - gradi_obstrili.pdf

5. Пам'ятка "Увага! Евакуація" - evakuacija.pdf

6. Пам'ятка "Невідкладні дії для подолання паніки" - natovp.pdf

7. Пам'ятка "Увага! Терористичний акт! - nord-ost_terorizm.pdf

8. Пам'ятка "Дії при раптовому артобстрілі" - artobstril_a_4.pdf

9. Пам'ятка "Рекомендації керівникам підприємств, установ, організацій, щодо дій в екстремальних ситуаціях" - vibukhivka_dzvinki.pdf

10. Пам'ятка "Захисні споруди" - zakhisni_sporudi.pdf

11. Пам'ятка "Дії під час та закінчення артобстрілу (бомбардування)" - pislja_artobstril_a_4.pdf

12. Пам'ятка "Поради мирному населенню на випадок бойових дій" - bojovi_diji.pdf

13. Пам'ятка "Як вижити в квартирі під час обстрілів" - obstrili.pdf

14. Пам'ятка "Допомога при удушенні, засипанні землею" - reanimacija_postrazhdalogo.pdf

15. Пам'ятка "Сильна кровотеча" - silna_krovotecha.pdf

16. ПЕРЕЛІК захисних споруд цивільного захисту розташованих на території Хмельницької області 

17. У разі надзвичайної ситуації або війни 


Інструкція від МОЗ на випадок хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві

МОЗ України у своєму телеграм-каналі публікує інструкцію щодо того, як діяти у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві:

Якщо доведеться евакуюватися, захопіть із собою аптечку!

Одяг має закривати максимум вашої шкіри.

Якщо не маєте протигазу, використовуйте ватно-марлеві пов’язки, змочені 2–5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком), чи хоча б водою.

Виходячи з приміщення, не користуйтесь лифтами, лише сходами. На вулиці не біжіть, не торкайтеся жодних предметів та оминайте калюжі. Нічого не їжте і не пийте.

У випадку аварій із викидом хлору намагайтеся пересуватись підвищеннями, у разі викиду аміаку – низинами.

Вийдіть із зони ураження якомога швидше, рухаючись поперек потоку вітру.

Більше дивіться в інфографіках:

Небезпека від мін та ВНП

МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ РЕІНТЕГРАЦІЇ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ


Обласні військові адміністраціїта обласні ради 


"... В рамках виконання програм та заходів, спрямованих на підвищеннярівня обізнаності серед різних вікових груп населення, щодо небезпеки від мінта ВНП, навчання правильному поводженню з ними у небезпечних ситуаціях,Мінреінтеграції забезпечено виготовлення навчальних посібників у виглядікоміксів для дітей «Мінна безпека не без ПЕКа» та «Безпечний Пекосвіт» (далі –навчальний посібник), які було розміщено в мережі Інтернет для безкоштовногозавантаження за посиланнями: https://www.ranok.com.ua/info-prazdnichnyeraskraski-kniga-3-snegurochka-5640.html та https://www.ranok.com.ua/infobezpechniy-pekosvit-34684.html відповідно.Навчальні посібники отримали схвалення від ДНЗ «Інституту модернізаціїзмісту освіти» для використання в освітньому процесі.   

  Враховуючи актуальність проблеми, пов’язаної з мінами та ВНП танеобхідність проведення інформаційно-просвітницької діяльності з порушеногопитання, а також великий ризик нещасних випадків серед цивільного населення,особливо дітей та підлітків, просимо долучитися та сприяти в поширеннівищезгаданих навчальних матеріалів, для підвищення рівня обізнаності дітейпро небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів, навчання базовим правиламбезпечної поведінки у разі їх виявлення." 


Заступник Міністра Олексій БОРОДАЙ  

Джерело  

Книга1

Книга2

МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ РЕІНТЕГРАЦІЇ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ 

Обласні військові адміністрації 

"... Одним з основних завдань Мінреінтеграції є здійснення заходів з протимінної діяльності, зокрема з інформування населення про небезпеку вибухонебезпечних предметів. В наслідок широкомасштабного військового вторгнення рф в Україну та ведення їх військами активних бойових дій, постійних обстрілів, мінувань територій та об’єктів цивільної інфраструктури в межах населених пунктів, включаючи встановлення саморобних вибухових пристроїв, майже 14 % території держави стали небезпечними від вибухонебезпечних предметів. Мінреінтеграції відповідно до Положення про Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 376, реалізує заходи, спрямовані на зменшення ризиків для життя та здоров’я населення від мін та вибухонебезпечних предметів, у тому числі шляхом розроблення, виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів для інформування населення різних вікових категорій та соціального статусу про мінну небезпеку, зокрема у вигляді інформаційних повідомлень з відповідною тематикою. Зважаючи на критичне соціальне значення порушеного питання та необхідність попередження випадків травмування цивільного населення через небезпечне поводження з вибухонебезпечними предметами, Мінреінтеграції направляє інформаційний відео матеріал для розміщення на офіційному сайті органу державної влади. 

Контактна особа з організаційних питань – Стреблянська Наталія Миколаївна, головний спеціаліст експертної групи зменшення наслідків збройної агресії Директорату гуманітарного розмінування та відновлення інфраструктури тел.066 476 89 79, e-mail: minre_doc@ukr.net. Відео матеріал можна завантажити пройшовши за посиланням: 

https://drive.google.com/file/d/1CXKYZpSg7z9rkcIq3DLOu05Hzs00Rufp/view?usp =sharing. 

Заступник Міністра                                                                                                                    Олексій БОРОДАЙ 

Коронавірус: профілактика інфікування і поширення 

Рекомендації для дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів

Дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади відіграють важливу роль у захисті здоров'я своїх учнів, персоналу та суспільства. Дізнайтеся більше про те, як ви можете запобігти поширенню респіраторних захворювань, зокрема вірусу SARS-CoV-2.

Вірус SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19 відноситься до групи респіраторних вірусів та відповідно усі заходи профілактики його поширення є аналогічними заходам попередження поширення гострих респіраторних вірусних захворювань, в т. ч. грипу.

Коли діти перебувають близько один до одного, існує підвищений ризик того, що вони передадуть одна одній респіраторні захворювання, такі як грип чи COVID-19. Ризик особливо високий серед дітей молодшого віку, які можуть ділитися іграшками, які могли бути у них в руках або в роті. Діти також частіше, ніж дорослі, хворіють на респіраторні захворювання та з більшою ймовірністю поширюють його серед інших, в тому числі серед своїх сімей.

Нефармацевтичними засоби захисту (НЗЗ) можуть допомогти людям захистити себе та інших від зараження і поширення респіраторних захворювань. НЗЗ особливо важливі під час спалахів захворювань.

Спалахи респіраторних захворювань можуть виникати тоді, коли серед людей з'являється новий штам вірусу, що і відбулося із SARS-CoV-2 який вперше було ідентифіковано у Китаї у січні 2020 року. Оскільки це новий'вірус у населення практично немає імунітету до нього. Це сприяє швидкому поширенню вірус від людини до людини по всьому світу. Можуть пройти місяці, перш ніж буде розроблена ефективна вакцина.

Що можна зробити особисто: Залишайтеся вдома, якщо ви захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов'язково зверніться до свого сімейного лікаря) якщо ви захворіли. Прикривайте рот під час кашлю чи чхання зігнутим ліктем, або краще одноразовою серветкою. Часто мийте руки з милом.

Що кожен може зробити, щоб зберегти навколишнє середовище без мікроорганізмів: очищувати поверхні, до яких часто доторкаються, наприклад дверні ручки.

Дії вашої школи і плани, які ви розробляєте сьогодні, мають значення Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в дошкільних та загально-освітніх навчальних закладах:

Навчання школярів і персоналу профілактиці гострих респіраторних захворювань за допомогою класних занять, відвідувань шкільної медсестри, веб-сайтів, листів, плакатів і оголошень.

Навчайте батьків, учнів і персонал щоденним профілактичним заходам, таким як перебування вдома під час хвороби (у разі легкої форми), прикривання рота під час кашлю чи чхання зігнутим ліктем, або краще одноразовою серветкою. Часто мити руки з милом.

Очищуйте часто поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, парти, клавіатури і дверні ручки.

Забезпечити витратними матеріалами для проведення особистої гігієни, включаючи серветки, мило із дозатором та спиртовмісний дезінфікуючий засіб для рук.

Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в школі:

Чому це важливо?

Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

Уникати контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1 -2 м від хворих людей.

Шукати альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в Інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу Чому це важливо?

Краплі, що містять вірус грипу, можуть переміщатися не менше ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

Чому це важливо?

Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.

Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.

Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей носа або рота.

Чому це важливо?

Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи, дверні ручки, поручні, клавіатури комп'ютера, телефони і іграшки.

Чи видаляє мило і вода при очищенні респіраторні віруси, включаючи SARS-CoV-2?

Чому це важливо?

Точний термін виживання вірусу SARS-CoV-2 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об'єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.

Будьте в курсі епідемічної ситуації щодо поширення респіраторних захворювань, в т. ч. COVID-19, використовуючи офіційні джерела:

Будьте в курсі політики відвідуваності навчального закладу. Знайте політику вашого роботодавця щодо відпустки через хворобу. Чому це важливо?

Знання запобіжних заходів і способів отримання достовірної інформації допоможе вам скласти план захисту себе, своїх дітей та інших осіб.

Первинний інструктаж про дотримання учнями обмежень задля запобігання поширенню ГРВІ COVID – 19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2

1.При перших симптомах респіраторних захворювань (підвищеній температурі, появі кашлю, нежитю або ускладненні дихання), якi ти вiдчув у закладi освiти, негайно звертайся за медичною допомогою. Повiдом класного керівника чи іншого педагогічного працiвника.

 2. Якщо ти вiдчув перелiченi симптоми поза межами закладу освiти, то негайно повідом батьків чи зателефонуй сімейному лікарю. Залишайся вдома! Самоізоляція - найдієвіший спосіб убезпечити себе від інфікування.                                      

 3. Амбулаторне (домашнє) лікування суворо заборонене у разі, якщо людина перебуває в групі ризику або має наступні симптоми: ускладнене дихання, кровохаркання, нудоту, задуху, блювання, сплутаність свідомості.

 4. Після кожного уроку провітрюйте приміщення. Доступ чистого повітря перешкоджає розповсюдженню вірусів.

 5. Протягом дня необхідно дотримуватися правил знезараження рук:

- перед початком навчання та під час перерви;

- після відвідування санвузла (обов’язкова обробка дезінфікуючим засобом); - після чхання, сякання, кашлю, витирання очей, причісування;

- у будь-яких інших випадках контакту в процесі роботи з предметами, які можуть забруднити (контамінувати) руки.

 6. Для гігієнічного знезараження рук учні 5-11класів наносять мінімум 3 мл. антисептика на сухі долоні, активно втирають протягом 30 секунд. Дітям дошкільного віку та початкової школи руки необхідно протирати антисептичними вологими серветками.

Мити руки з милом слiд протягом 30-40 секунд. Якщо на поверхні рук є вірус, миття рук або їх обробка спиртовмісним розчином вб’є його.

 7. Перебуваючи на перервах та в громадських місцях, носіть маску або респіратор. Пiд час навчальних занять маску або респiратор учням носити не обов`язково.

 Перед тим, як одягати маску, вимийте руки з милом або обробіть їх спиртовмісним розчином.

 Одягніть маску так, щоб вона закривала рот і ніс без проміжків між обличчям і маскою.

Не торкайтеся маски під час використання, в разі дотику, обробіть руки спиртовмісним розчином або вимийте їх з милом.

Не використовуйте одноразові маски повторно.

 Безпечно знімайте маску, торкаючись її тільки ззаду (не торкайтесь передньої частини маски).

 Використану маску відразу викиньте у спецiальний контейнер для смiття.

 8. По можливості не чіпайте руками очі, ніс, рот. Торкаючись руками очей, носа або рота, можна перенести вірус з поверхні рук до організму.

 9. Дотримуйтесь правил респіраторної гігієни. При кашлі або чханні прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя. Використану серветку відразу викидайте у спеціальний контейнер для сміття.

 10. Уникайте контактів з потенційно зараженими відходами або рідинами тваринного походження.

 11. Дотримуйтесь звичайних правил гігієни в продуктових магазинах, де продаються м'ясо, риба, інші продукти тваринного походження.

 12. Не вживайте в їжу сирі продукти тваринного походження (м'ясо, птицю, рибу, яйця) або ті продукти, які не пройшли належну термічну обробку.

 13. Категорично уникайте будь-яких контактів з тваринами (бродячими котами, собаками, птахами, гризунами, кажанами).

 14. Дотримуйтесь дистанції. Тримайтесь від людей на відстані мінімум 1,5 - 2 метра, особливо, якщо у них кашель, нежить, підвищена температура. Кашляючи або чхаючи, людина, яка хворіє на респіраторну інфекцію, поширює навколо себе дрібні краплі, що містять вірус. Якщо ви перебуваєте занадто близько до такої людини, то можете заразитися при вдиханнi повітря.

 15. Пройдіть лабораторне дослідження, якщо ви мали контакт з людиною хворою на COVID – 19.

 

Критерії за якими людина може вважатися контактною:

 - особа проживає в одному домі з хворим на COVID-19;

- особа мала прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання);

- особа мала контакт із слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 та не використовувала засоби індивідуального захисту;

- особа контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до одного метру протягом 15 хвилин і більше та не використовувала засоби індивідуального захисту;

- контакт в літаку в межах двох сидінь з хворим на COVID-19 (супутники подорожі).               

Про важливість своєчасної вакцінації

Чому важливо дотримуватися Національного календаря профілактичних щеплень України?

  В умовах війни важливо не пропускати планову вакцинацію та якнайшвидше надолужувати пропущені щеплення.

  В Україні безоплатно вакцинують дітей від 10 хвороб: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Своєчасна та повна вакцинація надзвичайно важлива. Вона зберігає здоров’я, а часом і життя, та запобігає поширенню небезпечних інфекцій. 

  Проте спочатку пандемія COVID-19, а тепер і війна негативно впливають на темпи імунізації. Та інфекційні хвороби нікуди не зникають. Війна в країні може лише сприяти їхньому розповсюдженню. Будь-яке переривання планової імунізації, навіть на короткий період, призведе до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій. У

нашій країні вже зафіксований спалах поліомієліту. Ймовірність спалаху кору також досить висока.

  Дітям набагато безпечніше вакцинуватися, ніж залишитися без захисту. Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей!

Про профілактику поліомієліту

На теренах України, як і в усьому світі, лютує епідемія коронавірусної інфекції. Проте, все частіше стали реєструватися випадки захворювання поліомієлітом дітей. Це і спалах грізної інфекції на Закарпатті, поодинокі випадки в Рівненській, Житомирській областях. Небезпечність цього вірусного інфекційного захворювання в тому, що в 70 % перебіг

захворювання безсимптомний, в 25 % має прояви грипоподібного захворювання і лише 5 % захворілих має паралітичний перебіг,які і були виявлені. Ось чому проблема поліомієліту стає вкрай актуальною для нашої країни, так як прошарок захищених дітей від поліомієліту значно знизився, а хворіють неімунізовані діти, як правило в віці до п’яти років; при цьому вражається нервова система, нерідко виникають паралічі та може, в тяжких випадках, захворювання призвести і до смерті. Джерелом збудника інфекції (поліовірусів, які відносяться до групи ентеровірусів) можуть бути як вірусоносії, так і хворі будь якими формами поліомієліту; при цьому поліовіруси інфіковані особи виділяються з випорожненнями (фекаліями) . При не дотриманні правил особистої гігієни інфікованою дитиною поліовіруси поширюються контактно-побутовим шляхом через брудні руки; при потраплянні в їжу та воду може зреалізуватися водний та харчовий шлях передачі. Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів; параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. На сьогодні не існує специфічного противірусного лікування поліомієліту, а

отже, захворілі паралітичними формами на все життя можуть лишитися інвалідами. Єдиним ефективним захистом - є проведення профілактичних щеплень поліомієлітною вакциною. При цьому Згідно Календаря профілактичних щеплень вакцинація проти поліомієліту здійснюється на 2,4,6 місяці життя дитини, ревакцинація – в 18 місяців, 6 та 14 років..

Лише своєчасне проведення щеплень захистить вашу дитину. У щепленої особи формується місцевий імунітет у кишківнику, який захищає та попереджує передачу вірусу від однієї дитини до іншої. Будь-яка дитина, яка пропустила вакцинацію чи ревакцинацію, перебуває в групі ризику і може стати жертвою вірусу. Враховуючи, що вірус досить стійкий у зовнішньому середовищі: низька температура ніяким чином не впливає на його життєздатність, більше того, звичайна обробка не завжди його ліквідовує, надважливо сформувати колективний імунітет шляхом загальної імунізації

населення. Лише при охопленні 95% дитячого населення імунізацією можна припинити циркуляцію вірусу в навколишньому середовищі. Тож, відповідально ставтеся до своїх дітей ,проконсультуйтеся з своїм сімейним лікарем та вакцинуйте своїх дітей, якщо вони не щеплені від поліомієліту, адже цю хворобу легше попередити, ніж вилікувати.

Кір та його профілактика

           Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання з повітряно-краплинним шляхом передачі. Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань.   Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й пронос. Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами. Від моменту інфікування (контакту з хворим) до захворювання минає від 7 до 21 дня (прихований період хвороб). Починається захворювання з високої температури, загального нездужання, головного болю, нежиті, відсутності апетиту й слабкості. Потім – сухий кашель, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, кон’юктивіт), збільшення лімфовузлів. На слизовій оболонці ясен, щік та губ з’являються білуваті цятки, які можна побачити ще до появи висипу на тілі. На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами

з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Висип виглядає, як дрібні рожево-червоні цятки, що поступово перетворюються на більші плями. Зазвичай,коли з’явилася висипка – температура тіла знижується. Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися.  При перших симптомах, краще викликати лікаря додому, адже, симптоми хвороби дещо нагадують гострі респіраторні вірусні інфекції; і захворіла особа, добираючись до лікувального закладу та чекаючи на прийом лікаря, може контактувати з великою кількістю людей, інфікуючи їх. Специфічного лікування від кору не існує. Проте, можна запобігти захворюванню і єдиний надійний метод

профілактики кору – вакцинація. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, дитина повинна отримати 2 дози вакцини: у 12 місяців і 6 років. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). Спілкуючись із хворими на кір часто чую «який сенс щепитися, адже

захворіли і особи, які щеплені дворазово». Пояснюю: у прищеплених захворювання протікає в легшій формі і без ускладнень. Ускладнення ж можуть бути дуже серйозні: отит, бронхіт, пневмонія, ускладнення зі сторони нирок, енцефаліт і навіть, в тяжких випадках, закінчитись летально. Враховуючи неблагополучну ситуацію в нашій країні, не втрачайте можливості захистити своїх дітей від кору вчасно, адже вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку і ефективність. Якщо не проведена імунізація згідно віку, то це зробити треба неодмінно, враховуючи інтервали між

щепленнями, потрібно лише звернутися до сімейного лікаря, чи лікаря-педіатра.

Дифтерія та її профілактика

Дифтерія відноситься до краплинної групи інфекцій. Захворювання протікає у вигляді гострого запалення верхніх дихальних шляхів. Викликає захворювання токсигенна коринебактерія дифтерії, що виробляє екзотоксин, який по своїй небезпечності поступається лише  ботулінічному  і  правцевому На місцях, уражених збудником дифтерії (слизові оболонки ротоглотки, носа, очей, статевих органів або шкіри у місцях її пошкодження), відбувається запальний процес з фібринозним нальотом. Джерелом інфекції є хворі на будь-яку клінічну форму дифтерії та бактеріоносії. Сприйнятливість до дифтерійної інфекції залежить від напруженості антитоксичного  імунітету , тобто при наявності захисних титрів антитіл захворювання не буде, при відсутності таких антитіл - особа, що контактувала з бактеріоносієм - захворіє. При захворюванні дифтерією інкубаційний період складає від 2 до 10 днів; шлях передачі інфекції повітряно-крапельний та контактно-побутовий (через предмети побуту, іграшки). Проявляється дифтерія підвищенням температури тіла, почервонінням слизової оболонки ротоглотки та появою сірувато-білуватих нальотів у вигляді острівців або суцільних плівок, які важко знімаються шпателем. При цьому біль при ковтанні може бути не сильною. Ось чому дифтерію одразу

важко відрізнити від ангіни, гострого фарингіту або іншої гострої ЛОР-патології, особливо в прищеплених осіб. Дифтерія небезпечна своїми ускладненнями: інфекційно-токсичний шок, міокардит, параліч дихальних м’язів та ураження нервової системи, які навіть можуть призвести до смерті. Тому нещеплені проти дифтерії особи становлять групу ризику, адже

ймовірність розвитку ускладнень в них на порядок вище,а серед населення до 2% можуть бути носіями коринебактерій дифтерії. Всіх хворих з ангінами та Лор - патологією обов’язково обстежують на наявність коринебактерій. Тому, при перших ознаках цих захворювань необхідно звернутися до лікаря для надання своєчасної кваліфікованої медичної допомоги (введення протидифтерійної сироватки). Після ізоляції (госпіталізації) хворого на дифтерію, у вогнищах обов’язково проводяться протиепідемічні (дезінфекційні) заходи та бактеріологічне обстеження контактних осіб з метою виявлення джерел інфекції та їх санації. На практиці доведено, що єдиним ефективним засобом профілактики дифтерії є проведення профілактичних щеплень. Відповідно до календаря профілактичних щеплень, затвердженого в Україні, планова імунізація комплексною вакциною АКДП, АаКДП (проти кашлюку, дифтерії та правцю) проводиться дітям, починаючи з 2 місяців. Вакцинація складається з 4 щеплень та проводиться у 2, 4, 6 та 18 місяців. Ревакцинацію проти дифтерії та правцю проводять у віці 6 та 16 років. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним 

інтервалом 10 років від попереднього щеплення. Якщо з якихось причин щеплення зроблене не проведено, то здійснюється введення вакцини з дотриманням необхідних інтервалів між щепленнями. Бережіть своє здоров’я, адже попередити дифтерію можна за допомогою проведення імунопрофілактики, а лікувати складно. Будьте помірковані та пам’ятайте, що відмовляючись від проведення профілактичних щеплень своїм дітям та собі, ви наражаєтеся на небезпеку.

Безпека в Інтернеті

Від чого варто захищати дитину

Інформаційна безпека стосується захисту життєво важливих інтересів людини (і більш глобально – суспільства, держави). Неправдива, неповна, невчасна інформація може нанести шкоду. Особливо вразливі у цьому контексті діти. Вони можуть не знати, яку інформацію можна викладати в мережу, а яку не варто.

Інколи школярі не можуть правильно зреагувати на матеріали з мережі з різних причин. Робота у цьому напрямку для вчителів та батьків дуже важлива. Безконтрольний доступ до інтернету може мати негативні наслідки для дитини.

Стосуються особистої безпеки:

Ознайомлення з порнографічними матеріалами, ненормативною лексикою, інформацією суїцидального характеру, расистського, ненависницького чи сектантського змісту.

Загроза отримання недостовірної чи неправдивої інформації.

Формування залежності (ігрової, комп’ютерної, інтернет).

Спілкування з небезпечними людьми (збоченці, шахраї, грифери).

Залучення до виконання протиправних дій (хакерство, порушення прав та свобод інших).

Стосуються безпеки інших.

Матеріали, існування та використання яких може стати причиною посягання на безпеку оточуючих (наприклад, інформація про створення вибухівки).

Свідоме та несвідоме введення в оману інших.

Вчинення протиправних дій, що тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Кібербулінг – свідоме цькування та приниження, передусім однолітків.

Стосуються загрози витоку персональної інформації:

Це найбільш поширені типи загроз, з якими може зіштовхнутися дитина в інтернеті, викладаючи чи переглядаючи сумнівну інформацію. Від деяких з них можна захиститися технічними засобами, але більшість вимагають комплексного підходу. 

Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям

Кіберняні про кібербезпеку. Освітній серіал.

Рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків щодо компетентностей безпечної поведінки в цифровому середовищі 


Попередження дорожно-транспортного травматизму серед дітей

Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів.

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

– не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

– на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

– при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

– не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними засобами;

– вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);

– не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

– не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

– не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

Попередження пожежі від необережного поводження з вогнем

Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:

– зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;

– не дозволяти дітям розводити багаття;

– не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;

– не дозволяти користуватися газовими приладами;

– не допускати перегляд телепередач, користування комп'ютером за відсутності дорослих;

– не залишати малолітніх дітей без нагляду;

– не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;

– не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;

– не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори);

– не зберігати на балконах легкозаймисті речовини (бензин, мастила, ацетон);

– не сушити речі над газовою плитою;

– не користуватися саморобними ялинковими гірляндами;

– не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею;

– не палити в ліжку.

Шановні батьки! Ставтеся негативно до дитячих ігор з вогнем! роз'яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть спричинити пожежу, загибель у вогні майна, та людей!

Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам'ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.

Дії під час виникнення пожежі

Щоб зберегти життя своє та ваших близьких, дотримуйтесь послідовності дій під час виникнення пожежі:

– подзвонити до служби порятунку за номером 101;

– викликаючи службу порятунку, чітко називати адресу, поверх, номер квартири та своє прізвище; сповістити, що саме горить;

– негайно евакуювати з приміщення дітей, немічних людей та людей похилого віку;

– при евакуації уникати користування ліфтом, бо є ризик відключення ліфта від електроструму;

– при евакуації з висотного будинку більше шансів мають ті люди, що не біжать вниз крізь дим та вогонь, а шукають порятунку на даху будівлі;

– пересуватися потрібно швидко, але зважати на те, що кисню більше біля підлоги, а тому краще до виходу повзти, закриваючи обличчя вологою тканиною;

– при евакуації заручитися чиєюсь підтримкою, хто вас підстрахує і допоможе, якщо ви знепритомнієте від диму;

– намагатись загасити полум'я засобами первинного пожежогасіння;

– до первинних засобів належить вода, пісок, товста зволожена тканина (ковдра, килим), вогнегасник;

– за можливості м'які предмети вкинути до ванни та залити водою;

– вимкнути електропроводку, щоб уникнути ураження електрострумом;

– не відчиняти вікна, щоб не живити пожежу свіжою притокою кисню;

Усі вище названі дії можливі лише в тому разі, якщо пожежа піддається знищенню в перші хвилини. У разі значного розповсюдження вогню слід негайно залишити приміщення, бо в сучасних квартирах дуже багато матеріалів з синтетичним покриттям, що виділяє дуже ядучу субстанцію. Вдихнувши дим з тліючого лінолеуму чи меблів з МДФ, є ризик знепритомніти і згоріти заживо!

Шановні батьки! При виникненні пожежі не втрачайте здорового глузду, негайно орієнтуйтесь у ситуації та приймайте рішучі дії щодо запобігання тяжким наслідкам!

Профілактика інфекційних та кишкових захворювань

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:

– утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

– мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

– овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

– пити тільки переварену або бутильовану воду;

– у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також  м'ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;

– не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);

– не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;

– під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;

– уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;

– при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

– не займатися самолікуванням.

Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.

Правила безпечної поведінки на водоймах влітку

Загальні правила поведінки на воді:

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря й необхідних тренувань.

На воді забороняється:

Правила поведінки під час катання на човнах:

Під час катання на малих плавзасобах забороняється:

– пересідати з місця на місце, сідати на борт під час руху човна;

– розгойдувати човен, пірнати з нього;

– категорично забороняється переходити з одного човна в інший;

– навантажувати малі судна понад встановлені норми;

– перетинати курс суден, що йдуть;

– підходити близько до суден, що рухаються;

– кататися поблизу пристаней і причалів;

– віддалятися на човні від берега більш ніж на 100 метрів;

– катати дітей на саморобних човнах, катерах, плотах, автомобільних камерах тощо;

– кататися за несприятливих метеорологічних умов;

– виходити на фарватер судноплавства.

Пам’ятайте, лише від вас залежить безпека вашого відпочинку! Цінуйте власне життя й бережіть життя своїх дітей!

Безпека на льоду

Ще не встигли водойми міста покритись товстим льодом як на ньому почали облаштовуватися рибалки-любителі, здійснювати прогулянки дорослі та діти. На даний час у зв’язку з перепадами температури крига значно ослабла, що в сою чергу несе додаткову небезпеку і підвищує ймовірність виникнення нещасних випадків.

Аналіз загибелі людей під час зимового періоду на водоймах показав, що незважаючи на певні запобіжні заходи, мають місце грубі порушення правил поведінки на льоду що призводить до трагічних випадків.

Сумна статистика констатує, що з року в рік на льоду гинуть дорослі й діти.

До груп підвищеного ризику в першу чергу відносяться любителі-рибалки та діти.

Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради застерігає мешканців міста на необхідність дотримуватись елементарних правил безпеки на льоду.

Для попередження нещасних випадків треба виконувати наступні рекомендації:

У жодному разі не виходьте на тонкий лід.

Перш ніж ступити на нього, переконайтесь, що він міцний. Але категорично забороняється робити це ударами ніг! Місця, де лід неміцний, видно здалеку: ці ділянки темніші. Зазвичай тонким лід буває поблизу берегів, кущів, у гирлах стічних вод і місцях, де б’ють джерела. Міцність льоду тут послаблена течією.

Під час руху по замерзлій водоймі варто обходити небезпечні місця та ділянки, вкриті товстим шаром снігу.

Якщо ви опинились на кризі, що недостатньо міцна, припиніть рух і повертайтесь своїми слідами, не відриваючи ніг від поверхні льоду.

Під час сильних морозів треба слідкувати, щоб не було відмороження рук, ніг, вух. Після переохолодження, негайно знайти тепле приміщення.

Надання першої допомоги:

Особі, яка провалилась під лід, необхідно подати мотузку, дошку, одяг, не підходячи близько до неї. Якщо лід крихкий, треба лягти на нього. Не поспішаючи, треба допомогти постраждалому вибратися з води.

Витягнути постраждалого з води та негайно відправити кого - небудь за лікарем.

Чекати прибуття лікаря, прийняти міри для надання першої допомоги.

Взимку або в холодну погоду треба постраждалого відправити у приміщення, палатку чи машину, зняти мокрий одяг, зробити компрес з одеколону, води або спирту, надіти сухий одяг, напоїти гарячим чаєм або кавою.

Звертаємося до усіх громадян із проханням бути уважними та вкрай обережними перебуваючи на водоймах та поблизу них, а особливо до батьків: не відпускайте своїх дітей гратися на замерзлих водоймах.

Забороняйте дітям бавитись на льоду без Вашого нагляду.

Бережіть своє життя, не нехтуйте застереженнями!

Правила безпеки на залізничному транспорті

Для збереження вашого життя та здоров’я виконуйте основні правила поведінки на залізничному транспорті:

На станціях, де немає мостів і тунелів, громадянам належить переходити залізничні колії у місцях, обладнаних спеціальними настилами, біля яких встановлені покажчики «Перехід через колії».

2. Перед тим, як увійти в небезпечну зону (ступити на колію), потрібно впевнитись у відсутності поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо).

При наближенні поїзда до перону або платформи громадяни повинні стежити за звуковими сигналами, що подаються з локомотива, моторвагонного рухомого складу та іншого спеціального самохідного рухомого складу, уважно слухати оповіщення, що передаються по гучномовному зв'язку.

3.    При наближенні поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо) треба зупинитись поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід.

Пішоходам категорично забороняється:

Правила безпечної поведінки під час повітряної тривоги


ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                     Наказ директора  Ізяславського ліцею №2

              імені О.Кушнірука

                                                                     від 01.09.2023 р. №89

Додаток

Алгоритм дій учасників освітнього процесу 

за сигналом «Повітряна тривога»

1. Черговий ліцею у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення ліцею – три довгі дзвінки.

2. В умовах навчання з використанням дистанційних технологій учитель словесно оповіщає здобувачів освіти про загрозу, негайно припиняє заняття та рекомендує учням пройти вдома у безпечне місце.

3. Вчитель миттєво оповіщає учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття.

4. Відповідальна особа (Володимир ФІялко) разом із вчителями скоординовує хід евакуації учнів з класу до укриттів.

5. Класи, в яких викладають вчителі мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. 

6. Відповідальні за евакуацію особи (чергові) знаходяться  у заздалегідь визначених місцях – укриттях №1 -  №4 та допомагають в організації та регулюванні швидкого руху до захисного місця. Молодшим класам  допомогу надають заступник з ВР, педагог-організатор, ЗДНВР, вихователь ГПД.

7. Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитися  біля місця укриття,  для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.

8. Учні, або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до місця укриття.

9. В укриттях, відповідальні особи (вчителі) повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця повинні перевірити наявність усіх учнів.

10. Вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

11. Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття необхідно здійснити підпис в спеціальному журналі, який знаходиться в укритті.

 



Порядок дій педагогічного працівника 

за сигналом «Повітряна тривога»

1. Нагадайте дітям про головну мету евакуації, їхню безпеку та правила евакуації.

2. Перевірте вимкнення та знеструмлення всіх технічних засобів та освітлювальних приладів. Закрийте двері та вікна.

3. Перевірте безпечність маршруту для евакуації .

4.  Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.

5. Евакуація здійснюється до укриттів

             Дії батьків до та під час повітряної тривоги:
• долучитися до каналу комунікації закладу освіти між адміністрацією закладу, класним керівником та учасниками освітнього процесу, щоб володіти оперативною та необхідною інформацією у разі повітряної тривоги;
• надати класним керівникам свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі стану здоров’я дитини, зокрема про особливі потреби дитини. Також поінформуйте дитину, щоб вона знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, а також ваші контакти.
• скласти евакуаційний рюкзак, в якій варто покласти записку від батьків, у якій вказано прізвище, ім’я, по батькові дитини, дата народження, адреса проживання, контакти батьків, сімейне фото (за можливості й, бажано, з підписами, хто на ньому зображений). Також варто зазначити в цій записці резус-фактор та групу крові дитини.

Якщо під час повітряної тривоги дитина перебуває в закладі освіти
Батьки можуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги після здійснення підпису в спеціальному журналі

Вимушена евакуація зі споруди фонду захисних споруд проводиться, якщо:
• відбулося пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;
• відбулося затоплення споруди;
• сталася пожежа у споруді та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів;
• було досягнуто граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища, наприклад, в укритті суттєво знизився рівень кисню або у повітря є якісь небезпечні речовини

Лише після завершення тривоги, налаштування комунікацій та запуску роботи громадського транспорту діти можуть повертатися додому. Класні керівники в такій ситуації обов’язково мають поцікавитися, чи дісталася дитина додому.

Якщо повітряна тривога трапилася дорогою до/із закладу освіти:
• оберіть із дитиною безпечний шлях до школи та у зворотному напрямку (тобто складіть своєрідний маршрут руху), далі оберіть укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги;
• поясніть дитині, щоб вона рухалася тільки за складеним маршрутом, не зупинялася і нікуди не звертала;
• наголосіть дитині, що якщо немає можливості швидко дійти до школи або дому під час сигналу повітряної тривоги, щоб дитина прямувала до визначеного вами укриття і перебувала всередині укриття, а не біля його входу;
• навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки. 

• повідомте класного керівника про місцеперебування дитини або попросіть дитину це зробити.

 Якщо учасники освітнього процесу не встигли добігти до укриття під час обстрілу: 

• негайно перейти в приміщення без вікон або скористатися правилом двох стін (перша стіна бере на себе силу вибуху, друга – руйнування);
• якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку – зателефонувати 101, вказавши точну адресу, поверх та покинути небезпечне місце;
• якщо в будинку стався вибух – слід якнайшвидше самостійно залишити будівлю та залишити двері відчиненими, щоб рятувальники не зрізали їх.

Дії технічного персоналу під час сигналу «Повітряна тривога»: