Istražili smo...

Osnovna ideja - Problem bacanja hrane

Bacanje hrane je jedan od globalnih problema današnjice. Ovaj problem prisutan je na svim razinama opskrbe hranom, od njezine proizvodnje, distribucije, prodaje pa do konzumacije hrane. Problem bacanja hrane može se definirati kao nepotrebno ili nenamjerno odbacivanje hrane koja je još uvijek jestiva ili korisna za ljudsku upotrebu. „Prema dosadašnjim spoznajama se na globalnoj razini oko trećine proizvedene hrane za prehranu ljudi izgubi ili nepotrebno baci, što je približno 1,3 milijarde tona, a financijski je gubitak oko 680 milijardi US$ u razvijenim zemljama odnosno 310 milijardi u zemljama u razvoju.“ 

Posljedice problema bacanja hrane

Problem bacanja hrane ima ekonomske, ekološke i društvene posljedice. Osim financijskih gubitaka korporacija i pojedinaca, trošenje prirodnih resursa pri proizvodnji hrane i stvaranje prekomjernog otpada pridonosi povećanju stakleničkih plinova. U društvenom smislu dovodi do socijalne nejednakosti i doprinosi globalnoj gladi.

Problem bacanja hrane zahtijeva pažljivu analizu i razvoj strategija koje bi smanjile njegove negativne posljedice na društvo i okoliš. U tom smislu odlučili smo se analizirati stanje s bacanjem hrane u našoj sredini i ponuditi moguća rješenja ovog važnog problema.

Što smo učinili?

„Zero food waste kuharica“ - digitalna kuharica s receptima za pripremu obroka od ostataka hrane. 

„Eko masterchef“ – A što sa starim kruhom? -  izrada krušnih mrvica recikliranjem kruha.

Vlastiti projekt s microbitima kako bi se uštedjela energija i kvarenje odnosno bacanje hrane.

Anketa kojom saznajemo navike učenika o bacanju hrane kako bi smo mogli na odgovarajući način reagirati.