Internetiotsing

Internet kosomosest vaadelduna.

Allikas http://www.enablingtechnology.eu/wp-content/uploads/2015/07/Internet.jpg

I​nterneti alguseks peetakse aastat 1960. Siis tegeles Interneti väljatöötamisega Ameerika sõjavägi. Internetti hakkasid tavalised inimesed kasutama 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses. Esialgu oli internetis ainult mõnisada kasutajat, tänapäeval kasutab internetti juba üle 2,4 miljardi inimese!


Internet on keeruline ja raske süsteem, kõige lihtsam on teda ette kujutada kui ämblikuvõrku, mis katab tervet maakera. Iga "niidi" otsas on inimene koos oma arvuti või telefoniga. Mööda "niiti" saab ühendust teiste inimeste ja veebilehtedega. Veebileht on koht internetis, kust leiad informatsiooni või saad teha mingeid tegevusi.


Teksti allikas: https://lihtnearvuti.weebly.com/mis-on-internet.html

Internetiotsingu nipid ja trikid Chrome veebibrauseris

​Loe läbi nipid ja trikid, mis veebiotsingut aitavad teha. Kui nipil on juures ülesanne, tee see läbi. Ülesannete vastused vormista Google Drive korrektse dokumendina ja jaga juhendajaga.

1. PRIVAATSUS RUULIB

Vaatamata oma tohututele funktsioonidele ei tundu Google jälgimisprobleemide tõttu privaatsushuvilistele sobiv. Alternatiiv - Startpage võimaldab teha Google'i otsinguid, muretsemata selle jälgimise või muude privaatsusprobleemide pärast. See näitab Google'is tehtud otsinguid, kuid ei jälgi teie IP-aadressi ega teie asukohateavet ega muud.

2. OTSINGUTÖÖRIISTAD

Otsige veebist konkreetse riigi, aja või asukoha järgi. Otsingutööriistad (otsinguriba all) pakuvad filtreerimisvalikuid, et otsingutulemusi filtreerida erinevate kriteeriumide (nt riik, aeg või asukoht) alusel. Näiteks täpsusta oma otsingut, määrates ajafiltri viimase aasta kohta. See võimaldab otsingupäringust saada ainult uusimaid artikleid.

Ülesanne: Leia arvutikoolitusi, mis on lisatud viimase kuu aja jooksul. Millal ja kus mõni nendest algab?

3. LEHESISENE OTSING

Kui oled lugenud huvitavat artiklit, aga ei suuda meenutada täpselt kus see oli, aitab see funktsioon. Kirjuta otsingusse lehe nimi, mida arvad end mäletavat, ja seejärel märksõna (või terve fraas, kui meeles). Nüüd ilmuvad kõik sellel lehel olevad selle märksõnaga artiklid.

Ülesanne: Leia Eesti Päevalehest viimane artikkel Tõnis Mäest. Millal see ilmus?

4. TÄRNID *

Sul on meeles mingi võtmesõna, fraas, number vms, aga ei suuda meenutada rohkem infot selle kohta, kasuta tärne*. Aseta see lihtsalt kohta, mida sa ei suuda meenutada ja nüüd peaks soovitu end ilmutama.

Ülesanne: Leia puuduv sõna artikli pealkirjas Salaametniku naine pages * Millises ajalehes ja millal see artikkel ilmus?

5. MIS KELL ON?

Aeg võimaldab teil näha maailma mis tahes koha viimast reaalajas kohalikku aega. Võite kasutada koha nime või koodi. Näiteks: time London annab teada Londoni praeguse kohaliku aja.

Ülesanne: Mis on praegu kell New Yorgis? Kirjuta kohalik kellaeg, millal seda tööd tegid ja siis aeg New Yorgis samal ajal.

6. TOITUMISALANE TEAVE

Google on piisavalt nutikas, et näidata toitumisteavet toiduga seotud otsingute jaoks , näiteks mango, šokolaadikompvekid jne. Teave sisaldab kaloreid, vitamiine, rasvu jne. Näiteks: otsingupäringud “mango” või “šokolaadikook” esitavad toitumisalase teabe .

Ülesanne: Otsi toitumisteavet ananassi kohta. Mitu kalorit on 100 gr ananassis? Kui mul on kõrge kolesterool, kas ma võin seda süüa?

7. KUIDAS MINNA?

Ava Google vaheleht Kaardid ja sealt saad otsida erinevaid marsruute, kui soovid kusagile minna kas jala, auto või ühistranspordiga.

Ülesanne: Kui kaua sõidame autoga Haapsalust Tapale? Kas ühistranspordiga ka saab? Kuidas?

8. KOGU FRAAS

Kui soovid guugeldada mingit kindlat fraasi, nime vms, pane see jutumärkidesse. Ilma jutumärkideta tuleb otsingusse tulemus, kus on sees küll neid otsitavaid sõnu, kui ei pruugi olla tervet fraasi või samas järjekorras. Soovid teada, kas keegi oma tööd ka armastab?

Ülesanne: Pane otsingusse: "armastan oma tööd" Kirjuta vastuseks esimese lehe pealkiri, mida leidsid.

9. MIDAGI ENDA LÄHEDALT

Tahad pitsat oma kodu lähedalt? Kirjuta „pitsa Haapsalus“. Google pakub sobivaimad lahendused. Võid seda teha ka Kaardiotsingut kasutades.

Ülesanne: Otsi "põhikoolid Läänemaal". Mitu tulemust saad?

10. MITTEOLULISE SÕNA EEMALDAMINE

Kui soovid lugeda rohkem sotsiaalmeedia kohta, kuid huvi ei paku erinevad koolitused, kirjuta otsingusse „sotsiaalmeedia –koolitus“. Sedasi saad ka teisi sõnu juurde lisada, mida soovid välistada, pane lihtsalt „-„ märk sõna ette.

​Ülesanne:

1) Leia digipädevustega seotud lehekülgi, lisades +koolitused. Mis on esimene leht, mida Google pakub?

2) Leia digipädevustega seotud lehekülgi, välistades -koolitused. Mis on nüüd esimene leht, mida Google pakub?

11.SARNASE PILDI OTSIMINE

Sul on mõni pilt, mille kohta sooviksid lisainfot leida. Siin aitab hädast välja Google pildiotsing. Nt soovid leida huvitava visatava mikrofoni kohta infot. Mine Google pildiotsingu juurde. Kirjuta otsingu märksõnaks "visatava mikrofon". Kui sul on olemas pilt arvutis, lae pilt üles. Seejärel leia otsiribalt fotoaparaadi märk. Vajuta sinna peale. Kui leidsid mõnelt lehelt sobiva pildi, mille sarnast leida soovid, kleebi nt selle pildi url sinna. Nüüd pakub ta välja teisi sarnaseid pilte/kujutusi ja lehekülgi, kust võiksid midagi sarnast leida.

Ülesanne: vajan sellist toodet, kust ma sellise saan? Leia pood Eestis, kust seda osta saab. Kirjuta vastuseks selle poe veebiaadress ja toote nimi.

12.KALKULAATOR

Sul on Google ees lahti ja kiirelt vaja arvutada miskit. Pane see lihtsalt otsingureale ja vajuta Enter. Ja tulemus ongi käes.

13.ILMATEADE

Saad kiirelt ilmaennustuse leida lisades otsingusse sõna ilm ja kohanime, n „ilm Haapsalus“.

14.LEIA FAIL

Kui sul on vaja mõnd konkreetset faili, saad ka selle leida Google abiga, kasutades otsisõna filetype

Ülesanne: Vajad koduloomade töölehe näidist, trüki: tööleht koduloomad filetype:doc Lae see oma Google Drivesse (et saaksid sellele lingi) ja lisa vastuseks töölehe link.

15.MIILIDEST KILOMEETRID, DOLLARITEST EUROD

Sisestades otsingusse: „X cups to litres“ , „X USD to EURO“ jne tuleb esimeseks vastuseks kohe soovitud summa.

Ülesanne: kuidas seda kooki Eestis teha saaks? Kirjuta koostisosad välja, arvutades ühikud grammideks ümber.

16. AUTORIÕIGUSED PILTIDEL

Kasutada tohib ainult neid pilte, millel on autoriõigused selgelt märgitud. Selleks vali Pildiotsingul Tööriistad-Kasutusõigused-Creative Commonsi litsentsid. NB! Ingliskeelne otsing annab paremaid tulemusi.

Ülesanne: Leia pilt stressipallist, mida võib vabalt kasutada, kasuta eestikeelset otsisõna. Kopeeri see pilt vastuseks.


Kasutatud allikad:

https://beebom.com/google-tricks-tips/

https://arileht.delfi.ee/news/turundus/19-nippi-kuidas-guugeldada-nagu-proff?id=77453432

Lisalugemist

Efektiivne otsing Googlega õppematerjal

Googledamise nipid õppematerjal