Status 2 - 20.10.2015 - Fremdriften
Oppdraget gruppen påtok seg har utviklet seg fra et oppdrag som i stor grad var uoversiktlig, til et som gruppen nå har et mål og mening med. Gruppen jobber med å utvikle ulike designløsninger, samt leser gruppen seg opp på hvordan en blir søkemotor-optimalisert. WordPress som CMS står i kjernen for dette, og gir oss mer frihet rundt oppgaven da det ikke trengs å programmere en hel masse moduler, databaser, etc for å levere et produkt til LZR-Rens.
Grunnet den noe uoversiktlige naturen av en start-up bedrift, kan gruppen nå betrygge oppdragsgivere med at vi har funnet en løsning som de selv kan ta i bruk, og komme med input på, dette er nemlig WordPress som gruppen har bestemt seg for å bruke som en CMS for LZR-Rens. Rent bidragsmessig er gruppen ennå i en designfase, og vil ha så mange tilbakemeldinger som mulig på designene fra oppdragsgiverne før det blir en endelig avgjørelse.
Gruppen har virkelig fått oppleve det anarkiet som kalles en start-up bedrift. Siden Status 1 presentasjonen har gruppen lært seg å formidle seg *bedre* og gjøre seg forstått for oppdragsgivere som ikke er like tekniske som gruppemedlemmene, og hvordan gruppen selv jobber med fullstendig frihet. Dette punktet vil vi komme tilbake på senere i Status 2.
I tillegg til dette har gruppen utviklet en omfattende forståelse av hvordan WordPress fungerer, til tross for å være et veldig brukervennlig program som ikke trenger noen forkunnskaper i programmering. Personlig mener gruppen at vi har fått erfare et oppdrag som Freelancer, hvor friheten er i store bokstaver - på både godt og vondt. Selvdisiplinen er noe som ennå må strammes opp, som for eksempel å skrive logg etter hvert møte vi tar, hver arbeidsøkt, etc. Gruppen ser frem til å lære enda mer om både hvordan det er å jobbe med start-up bedrifter, prosjektledelse, presentasjon og WordPress som CMS.
Etter første status diskuterte vi CMS løsninger internt og landet på wordpress som den beste og noe vi forventer å kunne jobbe godt med. Grunnen til at vi landet på WordPress er at den er superenkel å bruke - både for oss og for oppdragsgiverne.
Som understreket under presentasjonen er kanskje det viktigste punktet at oppdragsgiverne i LZR-Rens kunne bruke, oppdatere med bilder og databaser uten hjelp fra praksisgruppen - noe WordPress tillater uten problemer. Dessuten kan domenet bli overført, slik at siden oppdateres sømløst.
Videre har gruppen jobbet på noen prototyper av nettsider som vi er ennå ikke fornøyde med. Planen er å få tilbakemelding på et par prototyper fra oppdragsgivere for så å presentere en løsning så fort som overhodet mulig, og levere et endelig produkt til dem innen 20. november. Dette produktet skal sånn sett kunne undergå noen få endringer, men ingen store revisjoneringer av design og lignende.
Problemene gruppen enda støter på er alle forbundet med en start-up bedrift og ble i stor grad addresert under presentasjonen for status 1 og er vanskeligere å overkomme enn først anntatt. Men et nytt problem som har dukket opp er en form for "kreativitetsstopp".
Med dette menes at å produsere nye nettsider ideer til design av nettsider er aboslutt ikke like lett (Kanskje gruppen var for hovmodige?). Derfor tror gruppen det er best å forholde seg til den allerede eksisterende rustikken av deres design - noe som skal testes ut i de kommende designene.
Som nevnt er det også problemer med selve start-up hvor det for eksempel er litt vanskelig med en avgjørende ordre, og det er fint å ha frihet, men under et oppdrag vil det optimale være å ha noen rammeverk og forholde seg til. Til tross for dette har gruppen forstått sin plass i arbeidet, og vil jobbe for å ha innenforståtte rammer sammen med oppdragsgiver. Dette har også bidratt til avgjørelsen tatt i forrige avsnitt, om å forholde seg til den eksisterende rustikken og designet til nettsiden dems.
Gruppen vil fortsette å prøve seg fram på WordPress. Oppdragsgivere har også sagt seg villig til å betale utgifter forbundet med dette, men det er ikke noe gruppen ser på som nødvendig i dette øyeblikk.
Overgangen til å bruke WordPress som CMS er dessuten frigjørende for gruppen, da å lage database, behandlingssystem, etc, ikke vil bli brukt tid på lenger. Dette utgjør en stor faglig forskjell, og for oss oppleves det som en form for freeriding for den nå "enkle" jobben gruppen skal utføre. Gruppen vil derfor gjøre alt for at forventningene til oppdragsgiver innfris, for nå er det ingen unnskyldning - hverken tidsmessig eller kunnskapsmessig.