Словник  

"Сучасні формати проведення 

методичних заходів"

А

Аукціон – це форма роботи, яка полягає у творчій «купівлі-продажу» певних педагогічних ідей, думок, винаходів. Проводиться з метою пошуку ефективних прийомів, творчих підходів до вирішення проблем освітнього процесу. Метою аукціону може бути як розширення та поглиблення знань педагогів з конкретної методичної теми, так і вдосконалення професійної майстерності, ознайомлення з кращим педагогічним досвідом.

Б

Бенефіс -– форма методичної роботи де виступаючим є один педагог або групи педагогів. Передбачає комплексне ознайомлення з носієм ефективного прогресивного педагогічного досвіду; доповідьрозповідь про зміст досвіду, вивчення творчої лабораторії (робочого кабінету педагога), ознайомлення з розробленими дидактичними матеріалами, сценаріями заходів, відвідування занять тощо.

Брейн-ринг – гра між двома (і більше) командами у відповіді на запитання. Їхні переваги в тому, що вони припускають елемент змагальності, проходять у неформальній обстановці, дають змогу проявити себе та свої знання. Вони сприяють набуттю досвіду колективного мислення, розвивають швидкість реакції, дозволяють перевірити знання.

Брейнстормінг – це нестандартна форма методичної роботи, яка дає можливість виявити загальну ерудицію педагогів, є різновидом дискусії; це змагання різних методичних ідей реалізації однієї і тієї самої проблеми. Сприяє максимальному залученню членів колективу до спільної групової творчої роботи з підвищення теоретичного та практичного рівнів фахової майстерності, дає можливість поєднувати індивідуальні та групові форми роботи з педагогами, стимулює їх до творчості.

Брифінг – короткий публічний виступ, на якому учасники певних подій або заходів надають інформацію про поточний перебіг справ, позиції сторін, повідомляють раніше невідомі деталі та відповідають на питання журналістів.

В

Вебквест – захід, який передбачає виконання педагогами проблемних завдань у формі рольової гри з використанням інформаційних ресурсів інтернету, щоб дати відповіді та знайти ключі.

Веблекція – це лекція, яка проводиться у віддаленому режимі через інтернет з використанням відповідних технічних засобів (обладнання (вебкамера, навушники, мікрофон), спеціальні сервіси та програми).

Вернісаж педагогічних ідей – обмін позитивним досвідом учасників.

Виставка – це оформлена добірка навчально-методичних матеріалів, науково-технічних інновацій або інших експонатів для публічної демонстрації (експонування). Метою виставки є презентація педагогам, науковцям, фахівцям, громадськості, органам державної влади та місцевого самоврядування досягнень в освітній галузі, творчих здобутків колективів, досвіду інноваційної освітньої діяльності, міжнародної інтеграції.

Вікторина – пізнавальна гра, в ході якої в певній послідовності (логічної, хронологічної та ін.) перед учасниками ставляться запитання, на які вони дають відповіді в усній або письмовій формі. Вікторина дозволяє розширити і поглибити знання, отримані в результаті самоосвіти і практичної діяльності, удосконалити вміння аналізу і систематизації інформатизації з різних джерел, моделювання і прогнозування дій, спрямованих на творчі зміни в педагогічній практиці. Вікторини є самостійним видом методичної роботи, але її можна поєднувати з іншими формами методичної діяльності. Підсумок гри, що виражається в аналізі її результатів, дає керівник, акцентуючи увагу присутніх на кращих відповідях, окремі з яких цитуються.

Воркшоп – одна з активних форм навчання, аналогічна тренінгам і діловим іграм, які дають можливість активізувати весь потенціал особистості, отримати знання самостійно. Воркшопу притаманна висока інтенсивність групової взаємодії, активність і самостійність учасників, актуальний досвід й особисте переживання. Теоретичні «вкраплення» у вигляді лекцій застосовуються дуже рідко й у мінімальному (необхідному для повного висвітлення теми) обсязі. Після закінчення воркшопа у групи є певний інструментарій, модель поведінки в конкретній ситуації. Основні методи і прийоми – аналіз і розбір ситуацій, створення проєктів і презентацій, «мозковий штурм», виконання індивідуальних і групових вправ. Терміни «воркшоп» та «семінар» часто використовуються як синоніми, але на воркшопах зазвичай більше практичних і групових занять.

Д

Дебати – обговорення будь-якого питання, обмін думками, полеміка, дебатування, суперечки. Дебати в методичній роботі можна використовувати для прийняття і відстоювання своїх рішень. Дебати вчать критично мислити, досліджувати різні теми переконливо викладати свої погляди аудиторії, у дебатах беруть участь дві команди: одна команда стверджує певну позицію, інша – заперечує.

Дискусія – спеціально організований обмін думками (суперечка однодумців) з будь-якого питання (проблеми) для отримання інформаційного продукту у вигляді рішень. Структура: визначення теми, пояснення умов дискусії, виступ основних учасників не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших людей, підбиття підсумків та короткий аналіз висловлювань.

Диспут – публічна суперечка. Головне під час підготовки диспуту: врахувати інтереси, особливості конкретної аудиторії; правильно вибрати тему та чітко сформулювати основні питання; організувати захід із пропаганди відповідної літератури.

Е

Естафета – форма методичної роботи, яка складається з декількох етапів і сприяє впровадженню передового педагогічного досвіду. І етап - «Стоп-кадр» (фрагменти заняття), на якому педагог демонструє нестандартні прийоми, методи, засоби навчання. ІІ етап - «Калейдоскоп нестандартних занять», у ході якого аналізуються творчі знахідки педагогів. ІІІ етап - «Трибуна вільних думок» - педагоги захищають моделі занять і беруть участь у диспуті «Джерела педагогічної творчості».

І

Ігровий тренінг (PLAY-тренінг) – психологічний метод діагностики та розвитку педагогічного персоналу у формі рольової гри, що імітує реальні життєві ситуації та передбачає вирішення таких завдань: діагностика професійних та особистісних якостей, мотивів учасників з можливим упорядкуванням психологічних портретів; розвиток професійно важливих навичок та актуалізація творчого потенціалу учасників; підвищення рівня групової згуртованості у реальному педагогічному колективі. Після завершення гри результати аналізуються та використовуються у подальшій роботі з педагогами.

Інформаційна трибуна – захід, присвячений темі, події, даті, який обов’язково містить інформаційне повідомлення на яку-небудь тему; спеціально організований захід, що забезпечує інформування слухачів про зміст нововведень, інновацій в теорії та практиці освітньої діяльності, розкриває і закріплює отримані знання учасників.

К

Коворкінг (від англ. coworking – співпраця) – це спільна творча робота фахівців різних галузей  для професійного обговорення питань і пошуку шляхів їх вирішення.

Консиліум – одна з форм залучення педагогів до навчально-виховної роботи, щоб вивчити, проаналізувати і скорегувати позиції педагогів стосовно окремих здобувачів освіти або колективу вцілому; допомогти у розв’занні конфліктів або попередити їх виявлення, розробити рекомендації і програму виходу з кризової ситуації.

Конференція – це офіційна зустріч, організована для обговорення теми, що викликає загальний інтерес учасників. Конференція складається з доповідей бажаючих та їх подальших обговорень. У межах заходу можуть проходити «круглі столи», «панельні дискусії», «відкриті лекції» або «групові обговорення» з офіційним порядком денним для обговорення, консультацій або обміну інформацією, пошуку рішень за певною темою.

Круглий стіл – форма колективної дискусії, що дозволяє максимально проводити плідні обговорення, всебічно розглядати різні питання і виробляти спільні рішення. До участі у круглому столі можуть запрошуватися авторитетні фахівці, теоретики та практики, науковці, представники влади, громадських організацій та інші зацікавлені особи.

М

Майстер-клас – це сучасна форма навчання, під час якої досвідчений фахівець проводить прямий та коментований показ прийомів роботи (технології, методу). Результатом майстер-класу є підвищення професійного рівня та обмін кращим досвідом учасників, розширення кругозору та залучення до новітніх галузей знань.

Марафон – це система заходів, в тому числі конкурсних, розроблених для педагогів на тривалий період часу та спрямованих на підвищення професійної майстерності.

Методична креатив-студія – це інноваційна форма навчання, удосконалювання й експериментування, що формує особистісні професійні якості педагога та забезпечує соціально-педагогічну підтримку фахівця. Характеризується яскраво вираженою творчою атмосферою, можливістю у вільній формі викладати й апробувати найнеординарніші педагогічні ідеї. Поєднує творчо працюючих педагогів, а також педагогів, які  прагнуть підвищити професійний рівень, бажають самовиразитися й самоствердитися. Форми і методи роботи: круглий стіл, тренінг, дискусія, робота в групах, інтерактивні форми навчання.

Методична олімпіада-конкурс – форма організації практичної розробки педагогами певної педагогічної проблеми і представлення її у вигляді творчої роботи. Передбачає захист творчих робіт, проводиться за спеціально розробленим положенням.

Методична панорама – форма роботи, що передбачає ознайомлення з досвідом педагогічної діяльності групи педагогів, який має спільне тематичне спрямування. Проведення заходу дозволяє педагогам систематизувати свої методичні напрацювання, виявити найбільш вдалі методичні прийоми та узагальнити їх у вигляді методичних розробок та публікацій у фахових виданнях.

Методичне асорті – захід з набором різноманітних тем і форм роботи.

Методичний день – проводиться в межах одного навчального дня, включаючи два засідання (ранкове та вечірнє) і змістовну роботу між засіданнями (проведення відкритих уроків, обговорення в групах, випуск методичних бюлетенів). Завершується засідання виробленням і прийняттям конкретних рішень і рекомендацій.

Методичний мікс – поєднання найкращих форм роботи класичної педагогіки із мультимедіа та цифровими технологіями.

Методичний міст – найактивніша форма методичної роботи, яка проводиться для розвитку практичних навичок з проблем навчання й виховання (наприклад, реалізація принципу демократизації в освітньому процесі). Для участі в ній залучають педагогів різних закладів, керівників методоб’єднань, батьків, вихованців. Роль ведучого виконує методист. Методичний міст – різновид дискусії, яка відрізняється складом учасників.

Методичні гостини –  індивідуально-групова форма, яка передбачає взаємообмін педагогічними делегаціями між закладами.

Методичні посиденьки – форма методичної роботи, що допомагає створити сприятливий психологічний клімат в даній групі педагогів. Для обговорення пропонуються питання, суттєві для вирішення певних ключових завдань освітнього процесу. Тема обговорення заздалегідь не оголошується. Майстерність методиста і полягає в тому, щоб в невимушеній обстановці викликати педагогів на відверту розмову з обговорюваного питання та підвести їх до певних висновків. Активне обговорення проблеми найчастіше відбувається в невимушеній атмосфері за чашкою кави.

Мозковий штурм – ефективний метод колективного обговорення, творчий пошук вирішення проблеми, що здійснюється шляхом вільного вираження поглядів учасників та дозволяє використовувати свої інтелектуальні здібності. Структура: визначення проблеми, висловлювання ідей, вибір ідей, розвиток рішень.

Н

Неконференція – це різновид зустрічей, обговорень, зборів, що керуються самими учасниками. Термін «неконференція» застосовується до широкого кола «живих» заходів, які намагаються уникнути традиційних для звичайних конференцій завчасної визначеності порядку і тематики виступів, поділу на активних доповідачів та пасивних слухачів тощо. Існують численні різновиди неконференцій:

-         технологія відкритого простору (Технологія Open Space) – формат проведення зборів, конференцій, стратегічних сесій, громадських обговорень тощо, що починається без заздалегідь визначеного порядку денного і передбачає створення порядку денного учасниками в процесі заходу на засадах самоорганізації. Технологія відкритого простору найбільш ефективно працює у випадках, коли збирається значна кількість високомотивованих лідерів для обговорення складних і неструктурованих проблем;

-         акваріум – передбачає обговорення певної проблеми (теми) невеликою групою людей перед великою аудиторією. При цьому у класичних акваріумах будь-який учасник може приєднатися до маленької групи та розпочати дискусію. Це дуже ефективний формат для обговорення трендових тем та виявлення різних точок зору. Акваріуми роблять процес прийняття рішень прозорим, вибудовує довірчі стосунки та спрощує складні питання;

-          світове кафе (англ. World café), іноді також називається знаннєве кафе (англ. Knowledge café) –формат проведення групових обговорень в змішаних малих групах, пошук оптимального рішення за рахунок напрацювання великої кількості варіантів. У дискусії учасники переміщаються між столами, що дозволяє обмінюватися досвідом, допрацьовувати ідеї інших. Діалог в малих групах забезпечує ефективність процесу, дає можливість кожному висловитися і вплинути на обговорення. Якщо ідея не спрацює, вона може підштовхнути іншого учасника на унікальне креативне рішення.

Нетворкінг (робота зі створення мережі) – це соціальна та професійна діяльність, спрямована на те, щоб за допомогою кола друзів та знайомих швидко та ефективно вирішувати складні завдання. Нетворкінг передбачає  взаємодію та обмін ідеями між людьми, які мають спільні інтереси, професію чи інші точки дотику. Ця взаємодія відбувається у неформальних соціальних умовах, на спеціалізованих заходах, ділових обідах, семінарах, онлайн-платформах та ін.

П

Педагогічна реклама – захід у формі творчої гри «Реклама» проводиться з метою популяризації та впровадження кращого досвіду. Об’єктами реклами є творчі знахідки викладача або майстра виробничого навчання, творчої групи педагогів. Автори готують повідомлення про суть досвіду та його перспективність. На виступ відводиться 8-10 хвилин. Форма виступу може бути довільною, однак має бути творчою, креативною. Реклама має бути змістовною, цікавою, переконливою, містити необхідні і достатні для характеристики рекламного об’єкта відомості.

Педагогічний бранч – ефективна форма взаємодії педагогів через спільну роботу, обмін інформацією та новими ідеями. Edu-Бранчі – це серія професійних зустрічей для педагогів (чи представників зацікавлених сторін у певному напрямі діяльності) в неформальній обстановці. Коротко суть таких зустрічей можна описати у чотирьох словах: роби, вчися, поділися, обмінюйся.

Педагогічний меседж (повідомлення) – думка чи ідея, виражена вербальним або невербальним способом; доведення інформації про результати участі у заході, конкурсі; творчі звіти викладачів та майстрів виробничого навчання про роботу над обраною проблемою; висвітлення змін у навчальних програмах, планах та ін.

Педагогічний подіум (дефіле) – демонстрація, показ, презентація творчих доробків педагогічних працівників, методичних комісій, колективів окремих закладів; популяризація, пропаганда кращого педагогічного досвіду; представлення інновацій в освіті.

Педагогічний ринг. Може проводитися тоді, коли в колективі існують протилежні погляди на визначену проблему і є необхідність у виробленні єдиних підходів до її розв’язання. Ефективність проведення педагогічного рингу значною мірою залежить від уміння керівника вичленити головні аспекти проблеми і визначити кількість і зміст раундів (їх може бути 3-4). Кожний раунд – це поєдинок протилежних думок, поглядів, позицій.

Педагогічний салон – засідання однодумців, вибраних осіб, які збираються за круглим столом у невимушеній обстановці і ведуть розмови, бесіди на об’єднуючу їх тематику; відбувається обмін думками, досвідом з різного кола питань чи конкретного обраного, запланованого питання; обмін досвідом роботи з удосконалення навчально-виробничого процесу.

Педагогічний стартап – зовсім «молодий» проєкт, в основі якого лежить якась абсолютно нова ідея, не використана до цього ніким; це нова освітня послуга, яку педагоги хочуть розвинути і просунути на освітньому ринку, але вона поки що знаходиться на стадії пошуку оптимальних ідей.

Печа-Куча ( PechaKucha) – спосіб презентації, під час якого потрібно встигнути представити 20 слайдів за 20 секунд кожен (всього 6 хвилин 40 секунд). Від цього презентація виходить ємною, динамічною та конкретною. Зазвичай PechaKucha складається із 8-14 окремих презентацій. Для PechaKucha характерна наявність великої сцени, великого екрану для презентацій та видимого всім таймера для відстеження часу. Тривалість: близько 1,5 години.

Презентація-меседж  – використовується для ознайомлення з педагогічними інноваціями, для офіційного представлення нових освітніх програм, підручників, навчальних кабінетів, нового досвіду з певної педагогічної проблеми; обов’язково з використанням мультимедійного обладнання. Мета презентації – привернути увагу до чогось, познайомити з новим починанням, дати йому суспільну оцінку.

Прес-конференція – захід, стилізований під збори представників засобів масової інформації, який проводять офіційні особи з метою інформування з актуальних питань; для розмови та відповіді на їхні запитання.

Проблемний семінар – групове обговорення однієї особливо важливої та складної проблеми; організаційна форма методичної роботи з педагогічними кадрами, які об'єднані спільним інтересом до конкретних питань діяльності закладу і прагненням до вдосконалення існуючої практики відповідно до рекомендацій психолого-педагогічної науки; забезпечує всебічне вивчення відповідної наукової проблеми і формує особисту позицію та практичну готовність учасників до використання результатів наукових досліджень.

Психолого-педагогічний семінар – форма методичної роботи, яка полягає в ознайомленні педагогів з новітніми досягненнями психолого-педагогічної науки і кращого досвіду на основі обговорення слухачами повідомлень, доповідей, рефератів, виконаних ними за результатами досліджень, проведених самостійно чи під керівництвом спеціалістів у даній галузі.

Публічна консультація – це відкрита форма залучення усіх зацікавлених сторін до обговорення конкретних питань або пояснення певних теоретичних положень чи аспектів їх практичного застосування. При підготовці зацікавлена сторона може попередньо надіслати питання для обговорення або надати свої письмові пропозиції.

С

Семінар – форма методичної роботи з педагогічними кадрами, спрямована на інформування з питань педагогічної теорії, досягнень сучасної науки, техніки та культури; знайомство з подальшими перспективами розвитку психолого-педагогічної науки та її практичного застосування; розширення й поглиблення знань слухачів з проблем педагогіки та психології, методики професійного навчання.

Симпозіум – це захід, на якому фахівці з великим досвідом у певній галузі збираються разом, щоб обговорити вузькоспеціалізовану тему та виступити з новими ідеями та пропозиціями. Кожен учасник, будучи слухачем, також читає лекції на тему. Симпозіум має одну тему. На симпозіумі професіонали намагаються поділитися досвідом та ідеями про останні розробки у своїй галузі, тому зазвичай вони зосереджуються на одному аспекті своєї діяльності. Симпозіум схожий на семінар, де більшість слухачів – лектори.

Стратегічна сесія – форма групової роботи, у ході якої вирішуються реальні стратегічні проблеми. У результаті стратегічної сесії учасники приходять до узгодженого бачення ситуації та цілей; приймають необхідні стратегічні рішення; планують їх реалізацію.

Т

Тренінг – форма інтенсивного навчання, застосування якої найбільш виправдане, коли бажаний результат – це здатність учасників успішно здійснювати певні дії на практиці, а не лише отримання нової теоретичної інформації.

Турнір – це змагання, що сприяє набуттю умінь розв'язувати складні проблеми, вести дискусію, формулювати твердження, відстоювати свою точку зору.

Ф

Фестиваль – це урочисте підбиття підсумків роботи педагогічного колективу. Програма фестивалю складається з різноманітних заходів: відкритих уроків, позакласних заходів, конкурсів, виставок, презентацій, запрошень до творчої лабораторії педагога та ін.

Флешмоб – заздалегідь спланована масова акція, в якій велика група людей з’являється в громадському місці, виконує заздалегідь обговорені дії, а потім розходиться.

Фокус-група –  група людей, зібрана спеціально з метою обговорення певної проблеми, яка дає інформацію організаторам обговорення про можливі позиції різних людей з обраного питання, а також про можливе зіткнення думок, аргументів та контраргументів сторін, що сперечаються тощо. Фокус-групи часто використовують в аналізі роботи з прояснення професійних завдань, компетенцій і дій, необхідних для виконання конкретної роботи.

Форсайт-сесія – формат комунікації, що дозволяє  учасникам домовитися з приводу образів майбутнього у певній сфері, а також, визначивши бажаний, узгодити дії в його контексті. Іншими словами, це інноваційний мозковий штурм, що дозволяє максимально ефективно зрозуміти переваги та недоліки минулого та врахувати це у створенні нових технологій.

Х

Хакатон – це динамічний та насичений захід, покликаний у прискореному форматі стимулювати появу нових ідей у вибраній предметній галузі та доведення їх до реалізації безпосередньо на майданчику хакатону.  Це командне змагання, де учасники протягом визначеного часу, часто від кількох годин до кількох днів, створюють освітні продукти, рішення, проекти.

Хаукаст (англ. how to +broadcasting) – відеоролики, в яких розповідається і демонструється «як робити».

Ч

Челендж це своєрідна гра, яка передбачає передачу по ланцюжку виклику для конкретних людей, щоб ті виконали певні дії в пізнавальних цілях. В основі челенджа завжди лежить дія, вона має бути цікавою, емоційною, щоб позитивно впливати на мотивацію і активізацію діяльності педагогів. 

Я

Ярмарок творчих ідей – акція, яка спрямована на виявлення ідей, проектів, здатних внести в освітній процес новизну, креативність, підвищити інтерес здобувачів освіти до навчання, а педагогів – до запровадження інновацій в навчально-виробничий та навчально-виховний процеси; проводиться у формі усних виступів чи медіа-презентації, розповідають про проекти.