Дані та їх представлення - 2

Друга частина теми Дані та їх представлення. Робота з текстовими документами

Як зробити текст привабливим?

Практикуємось з виділенням тексту, тоді - наданням виділеному фрагменту певного форматування. Експериментально з'ясовуємо, що не всі шрифти підходять для оформлення текстів, написаних українськими літерами. Складаємо перелік назв шрифтів, які можна використовувати для українських та англійських текстів.

Чи обов'язково нумерувати перелічуване?

Обговорюємо ситуації, в яких використовуються списки, і створюємо власні списки, з форматуванням тексту в них. Використовуємо нумеровані чи марковані списки (достатньо скористатись стандартними маркерами списків). З'ясовуємо перевагу використання інструменту створення списків, порівняно з введенням маркерів чи номерів вручну. В нумерованому списку варто поекспериментувати з вилученням елементів всередині списку.

Як намалювати електронну таблицю?

Якщо раніше ми заповнювали існуючі таблиці, то зараз створюємо таблиці та форматуємо їх клітинки. Пропоную скористатись вправою створення календаря.

На сайті https://www.actionforhappiness.org/calendars щомісяця публікується календар з новою тематикою. Обравши місяць, на сторінці можна знайти посилання на переклад календаря різними мовами (українська з'являється з невеликою затримкою). Створюючи календар, звернути увагу учнів на введення тексту в клітинки, різне форматування числа та решти тексту клітинки, а також - колірне оформлення клітинок.
Цілком доречно виконувати завдання в групах, об'єднуючи результати роботи для більшої ефективності (зауважу, що об'єднання таблиць не є завданням для учнів на цьому етапі навчання).

Як зробити так, щоб було цікаво дізнаватись інформацію?

Після ознайомлення з інструментами створення діаграм та схем у текстовому процесорі (або редакторі презентацій), учні створюють інфографіку на довільну тему (цікаві факти про тварин, довкілля; опитування однокласників про час використання гаджетів; улюблені страви чи хобі; плани на літо; прочитані книги тощо). Потрібно порівняти подання інформації текстом, таблицею, діаграмою, схемою тощо - зробити висновок про зручність та універсальність сприймання, а також оцінити зусилля для її створення.

Варто уважно розглянути приклади інфографік, проаналізувати їх складові: текстові написи, числа, таблиці, діаграми, схеми, значки тощо. Спробувати подати ту ж інформацію іншими способами.

Створювати прості схеми та діаграми можна безпосередньо у текстовому процесорі чи редакторі презентацій. Попередня підготовка створення діаграми передбачає збір та упорядкування даних, їх подання у вигляді таблиці.

У презентації я наводжу приклади з книги https://vivat-book.com.ua/infografika-dlya-ditey-knyzhka-iz-zavdannyamy.html , але можна використати будь-які інші доступні дитячі енциклопедії. Переважно у сучасних виданнях є багато прикладів схем, діаграм, які можна використати в якості ілюстрації.

Підсумки

Підсумком вивчення інформатики у початковій школі може бути представлення учнями різних тем/напрямків інформатики, які для них були найбільш цікавими та запам'ятались.
Вчитель готує огляд яскравих моментів навчання у презентації, або у вигляді онлайнової дошки. Це можуть бути фотографії чи знімки екрану з робіт, які виконувались і стали частиною портфоліо.
Далі учні обирають одну з тем/робіт, про яку готують невелике повідомлення - пораду своїм молодшим товаришам, які виконуватимуть це завдання наступного року. Учні можуть самостійно обрати форму і формат представлення цього повідомлення.