2.1. Mängu illustreerimine

Assetid

Unity3D veebilehelt:

A Unity asset is an item that you can use in your game or Project. An asset may come from a file created outside of Unity, such as a 3D model, an audio file, an image, or any of the other types of file that Unity supports. There are also some asset types that you can create within Unity, such as an Animator Controller, an Audio Mixer or a Render Texture. 

Unity Asset Store (assetstore.unity.com) on koht, kust saab endale soetada nii tasuta kui ka tasulist vabavara.

3D vabavara sektsiooni kuuluvad sõidukid, tegelased, rekvisiidid, taimestik, animatsioonid jpm.

2D vabavara on Unitys spraidid (sprites), tekstuurid, tegelased, tekstuurid , fontid, materialid (shader material), UI elemendid (kasutajaliides), jpm.

Asset Store'ist soetatud vabavaraga mängude müümisel tuleb jälgida vabavara loojate tingimustega. Selle kohta saab rohkem teavet Unity Asset Store'i terms of service lehelt.

2D mängu illustreerimine: olulisemad mõisted

Sprites ehk spraidid

Spraidid on  Unitys 2D graafilised objektid.

Taust ja 2D Parallaks

2D platvormeris ja side-strolleris on võimalik tausta sügavuse illusiooni väljendada erineval kiirusel liikuvate taustakihtide abil. "Kaugemad" kujutised, nagu mäed või pilved liiguvad aeglasemini kui "ligemal" asuvad kujutiste kihid, nagu puud ja künkad.

2D animatsioon

Liikumisi 2D mängus muudetakse elutruumaks animatsioonide kaudu. Animeerida saab kahel meetodil: spritesheet animation ja skeletal animation. Spritesheet animation on kõige lihtsam ja enam levinum meetod, mille korral vahetuvad kiirel sagedusel tegelase joonistused tegevuse käigus ja erinevate tegevuste vahel. Skeletaalanimatsiooni puhul pannakse skeletaalvõre tegelase sisse, mis simuleerib liikumisi ja moonutab vastavalt joonistust. Enamasti kasutatakse sellist tüüpi animeerimist 3D animatsioonis.

Näide spraidilehest, millest tehakse animatsiooni

Pixel art spraitide loomine 

Pixel art (loendatavate pikslitega joonistused) ja vektorgraafikat (sujuvad joonistused) on kaks videomänguarenduses enimkasutatavat 2D graafika loomismetoodikat/stiili. Näiteks mängudes Celeste ja Terraria on kasutusel pixel art ja mängudes nagu Hollow Knight ja Spelunky on kasutusel sujuvam vektorgraafika stiil. Pixel art on ajalooliselt olnud kasutusel oma madala arvutusjõudluse vajaduse tõttu, kuid tänapäeval kasutatakse seda mängudes omapärase esteetilisuse tõttu.

Tööstuse standard mängude jaoks 2D graafika loomiseks on Adobe tarkvarad Photoshop ja Illustrator.  Tasuta programmide seast kasutatakse näiteks pixel arti jaoks Paint.NET-i (mitte MS Paint). Ka tasuta tarkvaral Blenderil, mis enamasti kasutusel 3D-modelleerimiseks, on 2D graafika jaoks funktsionaalsus.

3D mängu illustreerimine: olulisemad mõisted (täiendamisel)

3D mudelid

Mesh

Sõna "mesh" kasutatakse 3D-graafikas tekstuurita polügoon-objektide mainimisel – see on nurkade, servade ja tahkude kollektsioon, mis defineerim kujundi. Seda saab ka lisaks 3D-mudelleerimistarkvaradele muuta ka programmeerimise teel (vt programming mesh).

Tekstuurid

Texture mapping

Vikipeedia: Texture mapping is a method for defining high frequency detail, surface texture, or color information on a computer-generated graphic or 3D model.

Normal Maps

Vikipeedia: In 3D computer graphics, normal mapping, or Dot3 bump mapping, is a texture mapping technique used for faking the lighting of bumps and dents – an implementation of bump mapping.  It is used to add details without using more polygons. A common use of this technique is to greatly enhance the appearance and details of a low polygon model by generating a normal map from a high polygon model or height map. 

Low-poly 3D modelleerimine

Low-poly stiil on väheste kolmnurkade arvuga 3D mudelid. Muck on üks menukamaid mänge, mis kasutab low-poly stiili. Lisaks sellele, et low-poly on arvutuslikult säästlik on see ka lihtsamini modelleeritav.

Sculpting

Olulisemad mõisted mängu illustreerimiseks Unitys

Material

Material on Unitys värve ja tekstuure hoiustav ja renderdav komponent.

Tileset ja Tilemap

https://docs.unity3d.com/Manual/Tilemap-CreatingTiles.html