Putujemo i učimo

2. razredi u "MiniPolisu" - mjestu gdje mali postaju veliki

U četvrtak, 19. svibnja 2022. godine svi 2. razredi naše škole posjetili su „MiniPolis” – prvi dječji grad u Hrvatskoj. Na prostoru od 1 500 kvadrata smješteno je četrdesetak tematskih kućica raspoređenih tako da čine pravi dječji grad. Kućice u „MiniPolisu” su umanjene replike stvarnog svijeta, a djeca su se u njima, kroz verificirane edukativne programe, upoznala s više od 40 zanimanja i uloga iz svijeta odraslih. U interaktivnom gradu za djecu naši su učenici uživali u izvanučioničkoj nastavi. Sve ono što smo o zanimanjima i prometu naučili u školi ovdje smo vidjeli i doživjeli kroz zajedničko druženje i igru. Istražujući „MiniPolis” kroz seriju ekspertno osmišljenih scenarija djeca otkrivaju i razvijaju svoje talente, strasti i vještine. Svaka tematska kućica opremljena je uniformama kako bi se djeca mogla uživjeti u različita zanimanja – blagajnik i kupac, vozač tramvaja i putnik, stomatolog i pacijent, i još mnogo toga. Uz educirane animatorice sudjelovali smo u Prometnoj radionici i Vatrogasnoj akademiji. U kratkoj pauzi osvježili smo se sokovima i grickalicama, a na kraju druženja svaki je učenik dobio i simboličan poklon. Edukativan program „MiniPolisa” potvrđen je i od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, kao pozitivan oblik izvanučioničke aktivnosti.

Bila je ovo posebna izvanučionička nastava u kojoj su mali postali veliki. „MiniPolis” je interaktivan grad u potpunosti posvećen djeci i svaka minuta koju smo tamo proveli bila je kvalitetno iskorištena. U ovoj istraživačkoj avanturi nisu uživali samo učenici, već i mi učitelji. Oni su postali veliki, a mi mali.

Ksenija Petrlin-Jurić

Terenska nastava geografije i povijesti

Već tradicionalno se organizira terenska nastava geografije i povijesti. Ove godine, učenici sedmih razreda uz pratnju učitelja povijesti i geografije Ivice Kirina, Milana Vareška, Marije Majdak Forjan te učiteljice hrvatskog Matee Meštrović i pomoćnica u nastavi Alme Debijađi i Mihaele Pavišić, 20. i 21. svibnja posjetili su otok Cres i Lošinj.

Upoznali su se s geografskim karakteristikama otoka Cresa i Lošinja te kulturno-povijesnim znamenitostima.

Prvi dan Terenske nastave nakon plovidbe od luke Valbiska na otoku Krku do Meraga na Cresu, upustili su se u avanturu planinarenja na Osoršćicu. Planinarenje je svima oduzelo puno energije, ali dolaskom u hotel te opuštanjem u moru i na bazenima sav umor je nestao.

Drugi dan istražili su Mali Lošinj te posjetili Muzej Apoksiomena. Apoksiomen je brončani antički kip iz 1. ili 2. st. pr. Kr. pronađen i izronjen krajem 20. st. iz mora kod Lošinja. Pronašao ga je turist iz Belgije. Apoksiomen je kip atlete prikazan nakon vježbanja u trenutku dok čisti strugaljku kojom je čistio tijelo od pijeska, ulja i znoja. Nakon pronalaska kip je trebalo restaurirati što je trajalo 6 godina. Danas je izložen u svom punom sjaju u Muzeju, postao je simbol i zaštitni znak otoka Lošinja.

Na terenskoj nastavi učenici su se dodatno zbližili, dostojno predstavili svoju školu i grad te se umorni i zadovoljni, u večernjim satima, vratili kućama.


Marija Majdak Forjan

Posjet Grazu

U petak, 29. 4. 2022., učenici sedmih i osmih razreda koji pohađaju nastavu njemačkog jezika, njih ukupno 84, sa svojim su profesoricama Petrom Bolarić, Josipom Omrčen, Ivonom Štrekelj i Marijom Vnučec posjetili Graz, Republika Austrija, i tvornicu čokolade Zotter u mjestu Riegersburg, nedaleko od Graza.

Nakon obilaska tvornice Zotter, kušanja mnogobrojnih vrsta čokolade, odgledanog dokumentarca o tvornici i obitelji Josefa Zottera, uputili smo se u razgled grada Graza i njegovih znamenitosti: Kunstmuseum, Murinsel, Rathaus, Landhaus, Opera, Mauzolej Ferdinanda II, Schlossberg.

Prije povratka kući, pauzirali smo u shopping centru Seiersberg, gdje su učenici imali malo slobodnog vremena za jelo, kupovinu i sl. U večernjim satima smo se veseli i puni dojmova vratili kući u Veliku Goricu.

Josipa Omrčen

Terenska nastava u Krapinu

Dana 29. travnja 2022. učenici 5. a, b, i c razreda uputili su se na terensku nastavu u Krapinu u pratnji svojih razrednica Natalije Kukor, Marije Lovrić i Valentine Japec. U Krapini su posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Naučili su ponešto o životu i radu Dragutina Gorjanovića Krambergera i proširili znanja o životu neandertalaca. Podsjetili se kako je nastao naš planet, naučili još ponešto o kemijskoj i biološkoj evoluciji. Vrijeme je bilo lijepo pa smo prošetali i do nalazišta, uz nezaobilazno fotografiranje sa skulpturama neandertalaca. Prije povratka, ostalo je i vremena za druženje i kupnju pokojeg suvenira.

Valentina Japec

Turopoljska podgutnica predstavljena u Irskoj

Od 14. do 19. veljače 2022. u Dublinu je održan međunarodni tečaj stručnog usavršavanja za učitelje i nastavnike „Flipped Classroom” (engl. Obrnuta učionica) na kojemu je sudjelovala učiteljica engleskog jezika Sanja Božinović iz Osnovne škole Nikole Hribara, u sklopu Erasmus projekta „Teaching for the Future”.

Sudionici tečaja u školu Teacher Academy Ireland došli su iz Cipra, Hrvatske, Njemačke, Poljske i Španjolske kako bi učili i razmjenjivali primjere dobre prakse u održavanju nastave pristupom u kojem je tradicionalni način učenja obrnut tako da se učenici prije dolaska u razred upoznaju s nastavnim materijalom, a vrijeme u razredu koristi se za produbljivanje znanja vježbama, rješavanjem problemskih zadataka i suradničkim učenjem.

Za predstavljanje zemlje i kraja iz kojeg dolazi učiteljica Sanja Božinović pokazala je podgutnicu i održala kratko predavanje o crvenom rupcu koji se smatra pretečom kravate. Za tu prigodu Turistička zajednica Velike Gorice pripremila je originalan suvenir u izrezbarenoj drvenoj kutiji, film o podgutnici i više primjeraka promidžbenih knjižica na engleskom jeziku.

Predavanje i demonstracija vezanja podgutnice izazvala je veliku pozornost. Razgovor se nastavio o jezicima u kojima je riječ za kravatu slična kao u hrvatskome te o ostalim ljepotama i zanimljivostima Turopolja o kojima je učiteljica Božinović rado govorila.

Prezentacija se može pogledati ovdje, a više informacija o predstavljanju i tečaju na blogu „Dublin Flipped Classroom


Sanja Božinović

Obrnuta učionica stiže u Veliku Goricu

U sklopu Erasmus+ projekta „Teaching for the Future“ u kojem se učitelji OŠ Nikole Hribara usavršavaju u raznim suvremenim metodama i tehnikama poučavanja kako bi povećali kvalitetu učenja i poučavanja u našoj školi, učiteljica Sanja Božinović boravila je u Dublinu od 14. veljače do 19. veljače gdje je pohađala tečaj stručnog usavršavanja „Flipped Classroom“ na kojem je učila kako primijeniti metodu obrnute učionice u nastavi.

Tečaj u Dublinu bio je u organizaciji Europass Teacher Academy Ireland, a sudionici su bili učitelji iz Poljske, Njemačke, Cipra, Španjolske i Hrvatske. Sudionici su stekli nove kompetencije vrijedne za unaprjeđenje školskog kurikuluma i obrazovnih programa svojih škola.

Novostečena znanja, vještine, kao i primjeri dobre prakse naučeni putem razmjene tijekom mobilnosti bit će novi poticaj u radu s učenicima te će povećati učinkovitost poučavanja, osobito u području preuzimanja odgovornosti za učenje, prihvaćanja istraživanja, samostalnoga i suradničkog učenja, korištenja digitalnih alata za učenje, razvijanja međukulturne kompetencije.

Međunarodna komponenta tečaja u Dublinu otvorila je mogućnost dogovaranja budućih suradnja i jačanja međunarodne dimenzije našega školskoga kurikuluma.

Mobilnost je velik poticaj za cjeloživotno učenje učitelja koje je preduvjet za kvalitetno poučavanje. Učenje s kolegama iz više europskih zemalja donosi puno novoga znanja i razvijanje vještina u području teorije poučavanja, inovativnih metoda, razvoja digitalne kompetencije.

Planirani ishodi učenja na mobilnosti ostvareni su potpuno: nova znanja, vještine u poučavanju i korištenju digitalnih alata, vještine korištenja inovativnih i dinamičnih sadržaja, kvalitetnijeg korištenja vremena u razredu kao i poticanja autonomije učenika i odgovornosti za vlastito učenja.

Detaljan dnevnik učenja učiteljica Sanja Božinović podijelila je u blogu „Dublin Flipped Classroom“.

Sanja Božinović

Vukovar - terenska nastava iz povijesti za učenike osmih razreda

U organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i ove je godine organiziran projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“. Jednodnevna terenska nastava iz povijesti za osme razrede održana je 12. travnja. Cilj je terenske nastave učiti o vrijednostima Domovinskoga rata i o značenju Bitke za Vukovar u obrani i stvaranju naše domovine.

Učenici su posjetili memorijalna mjesta na području grada – Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen dom Ovčara, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru te franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova. U Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar, smještenom u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade, poslušali su dva predavanja: Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Tu su također razgledali nekoliko unutarnjih i vanjskih izložbenih postava. Posjetili su i Muzej vučedolske kulture, Gradski muzej Vukovar te su se na taj način upoznali s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara. Obilazak grada završili su kod simbola Vukovara – Vodotornja.

Učenike su pratile razrednice i razrednik, Marija Patrlj, Marija Zbačnik, Anita Kovačević, Ilija Marković, Lidija Smolenicki, Erika Likan Kelentrić i Irena Lacković, te Josipa Šute, pedagoginja i Natalija Kukor, prof. povijesti.

Učenici su se vratili prepuni pozitivnih dojmova, ponosni na naše branitelje, na sve one koji su svoje živote dali za slobodu i samostalnost naše domovine te sa sobom ponijeli poruku mira, nenasilja i tolerancije.

Natalija Kukor

Mobilnost u Irskoj

U sklopu Erasmus+ projekta Teaching for the future socijalna pedagoginja Katarina Sikirić Lukić otputovala je u Dublin gdje je sudjelovala na tečaju The 4C's Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools u organizaciji škole Europass Teacher Academy iz Irske. Tečaj je trajao od 7. do 12. veljače 2022. godine, a na njemu su sudjelovali i učitelji iz Španjolske, Njemačke i Češke.

Sudionici su upoznali nove metode poticanja motivacije kod učenika, razvoja kreativnosti, kritičkog mišljenja, kao i metode osnaživanja komunikacijskih i prezentacijskih vještina, suradnje i timskog rada. Interaktivnim radom sa sudionicima iz drugih europskih zemalja razmjenjivala su se iskustva i doživljaji, upoznavale se različite kulture i stjecala saznanja o obrazovnom sustavu.

Naučene nove metode primjenjivat ću u radu s ciljem osnaživanja učenika kroz razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina. Navedene metode, kao i dojmove o Irskoj i njezinom obrazovnom sustavu, podijelit ću s učiteljima naše škole.


Katarina Sikrić Lukić

Terenska nastava 6. razreda „S Brlićkom po Zagrebu“

Tijekom veljače krenuli smo sa 6. razredima na terensku nastavu ˝S Brlićkom po Zagrebu˝.

U suradnji s našom učiteljicom Marijom Patrlj, licenciranim turističkim vodičem za Grad Zagreb i zagrebačku županiju, koja se taj dan pretvorila u Ivanu Brlić Mažuranić, uživali smo u našem glavnom gradu Zagrebu i starim vremenima, od Šenoe do Mažuranića u trosatnoj šetnji. Preko Europskog trga i Trga bana Josipa Jelačića do Kaptola i Dolca, Opatovinom stubama biskupa Duha do Tkalče i Krvavog mosta. Radićevom do Kamenitih vrata i Katarinina trga i Strossa, stubama do Ilice laganom šetnjom špicom do Zrinjevca.

Šestaši obaraju s nogu, što li od pozornosti kojom su slušali Brlićkinu životnu priču, što li od uzornog ponašanja popraćenih pohvalama Zagrepčana, što li zavidnim znanjem i odgovorima na ponavljanje naučenog u autobusu. S diplomama u rukama i nagradama za znanje o Zagrebu, vratili smo se u našu Veliku Goricu.
Doista smo uživali u ovoj terenskoj nastavi.


Matea Steiner, psihologinja

Predavanje i radionica u Galeriji Galženica

Dana 9. prosinca 2021. u sklopu ciklusa „Razgovori o hrvatskim modernim i suvremenim umjetnicima”, likovna grupa naše škole, s učiteljicom likovne kulture Marijom Lovrić, sudjelovala je na edukativnom predavanju i likovnoj radionici o Miroslavu Šuteju u Galeriji Galženica. Voditeljica galerije Antonia Vodanović upoznala nas je s prostorom u kojem su svoje radove izlagali mnogi izrazito bitni umjetnici naše likovne scene. Povjesničarka umjetnosti Tea Gudek Šnajdar održala je zanimljivo predavanje i upoznala nas s radom i djelom M. Šuteja. Nakon predavanja učenici su uz vodstvo učiteljice Marije izradili kolaže inspirirane Šutejevim mobilnim grafikama. Zadovoljni, sretni i s novim znanjima veselimo se ponovnom druženju!

Marija Lovrić

Bili smo u Zoološkom vrtu grada Zagreba

Iako smo učenici 2. razreda, ovo je bila naša prva izvanučionička nastava. Zašto prva? Naravno, razlog je Koronko. Kad smo saznali da možemo ostvariti posjet Zoološkom vrtu grada Zagreba, uzbuđenju nije bilo kraja. Došao je i taj četvrtak, 21. listopada 2021., pravi jesenski dan, sunčan i pomalo prohladan. Svi učenici 2. razreda naše škole te njihove učiteljice i učitelj krenuli su autobusima prema Maksimiru. Tamo nas je dočekala zlatna jesen, a naš smijeh, žamor i veselje ispunili su maksimirski park.

Izvanučionička nastava bila je podijeljena u dva dijela, oba učenicima edukativna i zanimljiva. U jednom dijelu edukaturica Zoološkog vrta, programom „Čimpanzina obitelj”, upoznala nas je s obiteljskim odnosima i stambenim posebnostima u životinjskom svijetu. Učenici su saznali u kakvom su obiteljskom odnosu čimpanze, koje zajedničke prostorije koriste merkati i kako su povezani termitnjak i neboder. Vrhunac doživljaja bio je upoznavanje zmije koju su oni najhrabriji i dotaknuli. U drugom dijeli šetali smo Zoološkim vrtom, promatrali životinje, igrali se u prirodi, osluškivali šum lišća koje je lagani vjetrić prosipao po nama.

Puni dojmova vratili smo se pred našu školu. Tako je završila naša prva izvanučionička nastava. Nadamo se da će nam Koronko omogućiti još puno ovako lijepih doživljaja tijekom našeg školovanja.


Ksenija Petrlin Jurić

Izvanučionička nastava u Muzeju krapinskih neandertalaca

Dana 21. 10. 2021. učenici 5. d, e i f razreda s učiteljima povijesti (Ivica Kirin) i geografije (Marija Majdak Forjan) posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini.

Krapinski pračovjek, znanstveno poznat kao Homo sapiens neanderthalensis, otkriven je davne 1899. godine kada su počela geološka i paleontološka istraživanja na Hušnjakovom brdu u Krapini. Iskapanja je nadzirao profesor Dragutin Gorjanović-Kramberger, poznati hrvatski geolog, paleontolog i paleoantropolog. Njegova djela dala su značajan doprinos europskoj i svjetskoj znanosti o fosilnom čovjeku.

U pješčenjačkim naslagama špilje visine 8 metra nađeno je oko devet stotina ljudskih fosilnih kostiju, što predstavlja najbrojniju i najbogatiju zbirku neandertalskog čovjeka prikupljenu na jednom lokalitetu. Osim ljudskih kostiju pronađeni su ostatci špiljskog medvjeda, sivog vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, pragoveda i mnogih drugih životinja. Pronađena su i kamena oruđa.

Učenici su pozorno pogledali kratak film u Muzeju te uz stručno vodstvo obišli Muzej u kojem je obrađen i postanak svijeta, povijest zemlje, prvi organizmi pa su tako mogli pratiti slijed razvoja života.

Posjet Muzeju krapinskih neandretalaca svidio se učenicima jer je ono što su čuli i vidjeli bilo zanimljivo i poučno.


Marija Majdak Forjan

68. Planinarski križni put

Dana 9. listopada održan je 68. Planinarski križni put udruge Ekosspiritus u Turopolju. Hodali smo imajući u mislima i srcu misao vodilju ovog Križnog puta Anđele čuvaru mili, svojom snagom nas zakrili. I zakrilili su nas. Otklonili su tmurne oblake i kišu. Druženje smo započeli zajedničkim doručkom ispred župne kuće u Ščitarjevu, a nastavili uz hod, molitvu, meditaciju i pjesmu kroz sve tri župe Velike Gorice pa sve do Gradića i crkve svetog Antuna Padovanskoga gdje je bilo završno misno slavlje i prigodni domjenak uz pjesmu svih sudionika i župljana. Na ovom Planinarskom putu prvi put su sudjelovali i naši osmaši, učenici osmih razreda prvog turnusa sa svojom profesoricom vjeronauka Marijom Patrlj. A kako im je bilo rekli su Lucija, Silvija i Ante.

„Križni put mi je bio super, uživala sam cijelim putem, a posebno na misi. Nadam se da ću ponovno imati priliku ići i odlično se zabaviti.“ (Lucija L.)

„Ovaj Križni put mi se baš svidio. Bio je jedan od najboljih iskustava ikad. Baš sam se zabavila.˝ (Silvija R.)

„Meni je bilo jako zanimljivo. Vidio sam kako to izgleda. Putem sam malo molio, bio s društvom, smijali smo se i pričali. Bio sam i na misi. Drago mi je što sam pošao. Sada znam da ću doći i slijedeći put.“ (Ante K.)


Marija Patrlj

U posjetu zagrebačkoj džamiji

Dana 7. 10. 2021. godine, u sklopu nastave katoličkog vjeronauka, učenici petog d i petog e razreda zajedno sa svojom profesoricom Marijom Patrlj posjetili su zagrebačku džamiju. Domaćin je bio zamjenik zagrebačkog imana gospodin Mersad Kreštić. Svrha posjeta bila je što bolje upoznati islamsku vjeru te tako poticatii međureligijski dijalog, vjersku toleranciju te u međusobnom susretu uspostaviti prijateljsko ozračje među pripadnicima različitih religija. Djeca su bila oduševljena, imali su puno pitanja na koje su dobili odgovore, a na kraju susreta zaključili su da im je vrijeme prebrzo prošlo te da ovakav susret moramo ponoviti.

Marija Patrlj

Mobilnost u Grčkoj

U sklopu Erasmus+ projekt Teaching for the future učiteljica Ivana Boban otputovala je u Grčku gdje je sudjelovala na tečaju AdvancedInnovative Learning Methods koju je organizirao i vodio IDEC S. A. Tečaj je održan u razdoblju od 5. do 9. 7. 2021. te su na njemu sudjelovali učitelji iz Rumunjske, Portugala, Litve, Francuske, Cipra i Hrvatske, međusobno izmjenjujući znanja i kompetencije.

Učitelji su upoznali inovativne metode učenja čiji je cilj učiniti učenje zabavnim, prilagođenim svakom učeniku, te njihovim aktiviranjem. Upoznavanje inovativnih metoda :participativni dizajn, učenje na otvorenom, dizajnersko razmišljanje, motivacijske strategije za povećanje aktivnosti učenika i multimodalnost odvijalo se kroz interaktivno i suradničko učenje, te osmišljavanje njihove praktične primjene u nastavi.

Stečeno znanje, posebice o učenju na otvorenom (Outdoor learning) planira primijeniti u redovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima, te time unaprijediti nastavni proces.


Ivana Boban

Mobilnost na Islandu

U sklopu Erasmus+ projekta Teaching for the future učiteljica geografije Valentina Japec otputovala je u Reykjavik gdje je sudjelovala na tečaju Project Based Learning u organizaciji PMS+ iz Španjolske. Tečaj je trajao od 22. do 28. kolovoza 2021. Sudjelovali su i učitelji iz Španjolske, Njemačke, Austrije i Poljske.

Sudionici su naučili što je Project Based Learning i po čemu se razlikuje od drugih modela učenja i poučavanja, kako osmisliti kvalitetan projekt i koje su prednosti takvoga oblika učenja i poučavanja. Učitelji su dobili smjernice i alate koji im mogu pomoći u provođenju projektne nastave. Ne treba zanemariti i važnost međusobnog upoznavanja, dijeljenja primjera dobre prakse iz različitih dijelova Europe, otvaranja mogućnosti za buduće međunarodne suradnje i školske projekte. Tijekom edukacije sudionici su kreirali vlastiti projekt na eTwinning platformi.

Svoja znanja, ali i dojmove o Islandu, prenijet ću učenicima i učiteljima naše škole.


Valentina Japec

Mobilnost na Malti

U sklopu Erasmus+ projekta Teaching for the future naša učiteljica vjeronauka Erika Likan Kelentrić otputovala je na Maltu. Tamo je sudjelovala na strukturiranom tečaju Boost Your ICT Skills – Technology for the Clasroom. Aktivnost je održana od 11. do 16. srpnja 2021. godine, a na tečaju su sudjelovali i učitelji iz Mađarske, Poljske i Češke.

Sudionici tečaja bili su upoznati s korištenjem raznih inovativnih metoda poučavanja s pomoću raznih digitalnih alata koji će im omogućiti bolje integriranje ICT tehnologije u nastavne sadržaje. Aktivnosti su provedene interaktivno, suradnjom i grupnim radom. Učitelji su se koristili praktičnim radionicama koje su uključivale logičko zaključivanje, kritičko mišljenje, analizu i rješavanje problema. Neki od digitalnih alata koji su se koristili na tečaju bili su: Webyquest, Quest Garden, Puzzlemaker, Taboo cards, Crossword, Canva, PB Works, Kahoot, Socrative.

Zadnji dan tečaja svi su sudionici prezentirali svoj rad.


Erika Likan Kelentrić