Iz naše knjižnice

Lektira koju svatko treba pročitati

kritički prikaz romana Zeleni pas

„ U ovome ratu rijetko tko govori o mrtvima, ranjenima i osiromašenima s dužnim poštovanjem, i mada je među stradalima mnoštvo mladih i još djece, mi za njihove roditelje češće pronalazimo riječi osude nego riječi suosjećanja i ljubavi.“

Zeleni pas, roman za mlade hrvatske spisateljice Nade Mihelčić, pripovijeda o jednom od većih problema današnjice, problemu ovisnosti. Roman je objavljen 2009. godine. Iste je godine doživio veliki uspjeh te osvojio sve četiri nagrade za koje je bio nominiran. Zbog svih priznanja spisateljicu je nacionalni žiri predložio za uvrštavanje na međunarodnu Časnu listu pisaca za djecu i mlade u 2012. godini. Roman je odnedavno obvezna lektira za učenike osmih razreda.

„Imam osamnaest godina, bijesna sam i morala sam sve ovo zapisati, ako radi nikog drugog onda zbog onih budala iz moje škole koji kažu kako pokoja tableta ekstazija i malo marihuane još nikome nije naškodilo. A naškodilo je. Naškodilo je meni koja to nikada nisam ni kušala, a strašno je naškodilo mojoj šašavoj sestri i cijeloj mojoj obitelji i svima oko nas.“

Ovim nas riječima pripovjedačica uvodi u roman i već na samom početku možemo zaključiti kako je riječ o ozbiljnoj temi. Priča je to o jednoj običnoj zagrebačkoj obitelji, u kojoj do problema dolazi kada se njihova kći Vlatka počne drogirati. Tada obična obitelj postaje nesretna obitelj. Vlatku pokoja tableta ekstazija dovodi do ovisnosti, a onda kao i svaki ovisnik nanosi puno boli sebi i svojim roditeljima, narušava obiteljske odnose, ljuti svoju braću i sestre, beskrajno laže, pljačka vlastitu obitelji, vara prijatelje. Odlazi na odvikavanja, bježi i nastavlja ponovno s ovisničkim životom. Unatoč tomu što su odnosi u obitelji narušeni, patnja ih zbližava i još više povezuje. I nakon svega, kada umorni, ali sretni, još jednom dočekaju Vlatku i kad se ponadamo da bi ova priča mogla imati happy end u kojemu će nakon dugo vremena osmijeh zablistati na licu Vlatkinih roditelja, pojavi se još jedan tmuran dan i sivilo iz kojega satima sipi kiša. A toga su dana Vlatkini roditelji stajali „… zagrljeni i nepomični, poput plesnog para skamenjenog u najtužnijem tangu njihova života…, a onda se čuo onaj strašan zvuk kada grude zemlje počnu udarati o drveni lijes.“

Roman je pisan u prvoj osobi, iz ugla Vlatkine sestre koja je glavni lik, a ujedno i pripovjedačica. Kada se Vlatka počinje drogirati, ona ide u osnovnu školu. U toj je dobi neke stvari vezane za sestru mogla razumjeti i prihvatiti, a neke ne. Iako ne može sve razumjeti, ipak je svjesna toga da je situacija teška. Slikovito i zanimljivo pripovijeda o svemu što se događa u njezinoj obitelji. Svaki član obitelji na svoj način proživljava probleme nastale zbog ovisnosti. Vlatkina braća i sestra osjećaju se zapostavljenima i manje voljenima od Vlatke, ali su zapravo vrlo pametna djeca koja imaju razumijevanja za ono kroz što njihova obitelj prolazi. Roditeljima je užasno teško gledati svoje dijete u takvom stanju, osjećaju se krivima za to i misle da su podbacili kao roditelji. Skrivaju svoje probleme od drugih jer im je neugodno. Važna ulogu ima baka, neobična i drukčija jer „… nije ona nimalo nalik onim dragim sjedokosim staricama iz dječjih priča, krhkim i dobroćudnim, koje negdje u kutu pletu za svoju obitelj. Ne, nama je Bog dodijelio baku u trapericama, baku koja se sama šiša i farba kosu u crveno. Baku koja pola penzije ostavi na fliperima ili spiska na još šašavije stvari.“ Osim što je zabavna baka je i mudra i pomože obitelji da ostane na okupu. Vrlo brzo postajemo bliski s ovom obitelji i kao da smo njihov član koji priželjkuje s ostalim članovima sretan kraj nakon toliko problema. A u toj mučnoj priči pripovjedačica humorom život čini lakšim. Dosta je i šaljivih dijaloga napisanih jezikom mladih te žargonskih izraza pa se tinejdžeri lako uživljavaju u roman i bolje ga razumiju.

Kad pas pozeleni

Jedne je večeri pripovjedačica započela razgovor s Vlatkom zanimljivim pitanjem o tome kako je to drogirati se, na što je Vlatka odgovorila: „Najljepše… ha?... Jednom… puno boja, onako… znaš… Kandinski… Te su boje promicale strašno… strašno brzo, a onda je iz njih istrčao pas i veseo jurnuo prema meni… prelijep, duuuge dlake… prekrasan… zelen… posve zelen.“ Iako je Vlatka, u trenutku kada je vidjela zelenog psa, osjećala neopisivu sreću, ona nije bila svjesna posljedica te kratkotrajne sreće i nije razumjela da će je zeleni pas odvesti u smrt. Droga je najveći problem za mlade jer uništava zdravlje, stvara ovisnost, jednostavno uništava život. Mladi su često naivni i znatiželjni, a istodobno se osjećaju snažni i jači od svega. No, u borbi s drogom uvijek su na gubitku. Možda neke ovisničke priče i završe sretno, ali takve su rijetke. Bilo bi lijepo da se Vlatki pas nikad više nije zazelenio i da je uspjela pobijediti ovisnost. Ali nije. I zato moramo razmišljati o svojim postupcima zbog sebe i onih koji nas vole. I upravo zbog toga ovo bi trebala biti jedna od onih lektira koju ćemo rado čitati pronalazeći u njoj važnu poruku, možda najbolje oslikanu u rečenici iz romana „Borba s drogom rat je u kojemu, kao i u svakom ratu strada mnogo njih…“.

Ema Hrvoić, 8. f

Noć knjige

Od 2012. godine, u sklopu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) organizira se manifestacija Noć knjige. Svrha joj je poticanje kulture čitanja i uvažavanje knjige kao civilizacijskoga i kulturnog dosega te njezine važnosti u suvremenom društvu.

Povodom jedanaeste Noći knjige 2022. školska knjižnica raspisala je nagradni natječaj za najbolju pjesmu, priču, strip, ples, fotografiju, film ili crtež pod naslovom Knjiga kao otvoren prozor u slobodu! Na natječaj su pristigla 22 rada od kojih smo izabrali 5 najuspješnijih: Petre Đuran iz 5. f razreda, Petre Melvin Cruickshank iz 6. d, Jane Deverić iz 6. b, Brune Ćatipović iz 7. d i Ema Hrvoić iz 8. f razreda. Izložbu svih radova možete pogledati u našoj knjižnici. Nagrade je, uz prigodni program, uručio ravnatelj zahvalivši svima na sudjelovanju, trudu i organizaciji.

Radovi Brune Ćatipović, 7. d; Lare Ćošabić, 6. c; Lucije Juretić, 6. c i Petre Melvin Cruickshank, 6. d razreda objavljeni su i na Facebook stranici Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Program je obilovao recitacijama, bilo je i glazbe, igrokaz i lutkarska predstava.

Mlade knjižničarke 6. c razreda: Noa Budeš, Lara Ćošabić, Hana Jerleković, Lucija Juretić, Tina Lukunić, Dora Petranović, Elena Prljević i Elena Šafran recitirale su nam pjesme o proljeću, prirodi i životu.

Članice Malog čitateljskog kluba 2. c razreda: Tia Weihnacht i Dora Cvetko svirale su nam klavir, Iva Filipović violinu, a Sara Blažeković tamburicu.

Mladi knjižničari 5. e razreda: Mia Petrović, Božo Bartovčak, Karla Hrvoić i Natali Marušić pripremili su nam igrokaz naziva U knjižnici koji nam govori o čemu pričaju i razmišljaju knjige kad mi nismo u njihovoj blizini.

Učenice 5. e razreda: Karla Hrvoić, Ana Markanović, Natali Marušić i Mia Petrović kreativno su obradile lektiru Aleksandra Sergejevića Puškina Bajka o ribaru i ribici i izvele lutkarsku predstavu pod mentorstvom profesorice hrvatskog jezika Dorotee Štuban.

Naša svestrana Ana Markanović također je svirala klavir.

I tako, slaveći radost čitanja, pisanja i kreativnog stvaranja priveli smo ovo druženje kraju. Svi posjetitelji programa dobili su straničnik Noći knjige 2022. te im je voditeljica, Ema Ivana Vukoja, članica izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari, koja rado i često dolazi u knjižnicu, svratila pozornost na to kako puno toga u knjižnici mogu naučiti uz knjige i knjižničarke i raditi svašta: čitati knjige i časopise, listati enciklopedije i Guinnesove knjige rekorda, pisati zadaće, pjesme, priče, gledati filmove, crtiće…

Pozvala ih da dolaze u knjižnicu kad god mogu!


Željka Markus-Greč


Ivana Brlić-Mažuranić u našem novom Čitateljskom kutku

Dana 10. ožujka 2022. godine u našem novom Čitateljskom kutiću u školskoj knjižnici učenike četvrtih razreda prve smjene posjetila je Ivana Brlić-Mažuranić. Tom prigodom saznali smo mnoge zanimljive informacije o njenom životu nakon čega nam je pročitala svoje priče Potjeh i Šuma Striborova iz svjetski poznatih Priča iz davnine. Učenici su sa zanimanjem slušali i zamišljali likove i događaje iz spomenutih priča koje će kod kuće ilustrirati. Nakon toga napravit ćemo izložbu radova. Zahvaljujemo Ivani na posjetu i veselimo se novim pričama i događajima u Čitateljskom kutiću. Svi ste dobro došli!

Monika Meštrović

Valentinovo - Međunarodni dan darivanja knjigom

„Nek' svud ljubav sja“ poznati je stih pjesmice kojim je i ove godine školska knjižnica pozvala učenike da napišu pisamce svojoj simpatiji i ubace u kutiju u knjižnici. Knjižničarke su na Valentinovo, 14. veljače, pisamca podijelile našim simpatijama.

Valentinovo je ujedno i Međunarodni dan darivanja knjigom te je školska knjižnica pozvala učenike da daruju slikovnice, a knjižničarke su ih proslijedile onima koji ih nemaju. U Hrvatskoj svako treće dijete nema ni jednu slikovnicu i dječju knjigu stoga je bilo vrijeme za akciju: „Čitam, dam, sretan sam. Svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!" Slikovnice i knjige naše su knjižničarke proslijedile u Gradsku knjižnicu Velika Gorica koja ih sakupljala za odjel pedijatrije Doma zdravlja Velika Gorica.


Željka Markus-Greč

Od srca hvala!

Tijekom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica, naša školska knjižnica provodi i akciju „Opremimo našu knjižnicu zajedno“. Svi učenici škole dobivaju letak s informacijama o trenutnom stanju fonda knjižnice u usporedbi s minimalnim potrebama prema Standardu za školske knjižnice i skupljaju novac za kupnju novih lektira. Ponukana akcijom, javila nam se obitelj Cvijin, vlasnica tvrtke Trade Air, i donirala iznos od 5 000,00 kuna! Učenici 1. c razreda zahvalili su joj pjesmom, a ravnatelj joj je uručio zahvalnicu. Donosimo i pregled rezultata akcije.

Od donacije 5 000,00 kn kupljena su 63 primjerka lektirnih naslova:
1. Laku noć, ribice duginih boja (1. razred), 1 primjerak
2. Riba duginih boja uči da nije najvažnije uvijek pobijediti (1. razred), 1 primjerak
3. Poštar Zeko Brzonogi (2. razred), 29 primjeraka
4. General Kiro Miš (2. razred), 29 primjeraka
5. Tom Gates – treba imati malo sreće (5. razred), 1 primjerak
6. Tom Gates – Da! Ne! Možda… (5. razred), 1 primjerak
7.Tom Gates – najbolji u razredu (5. razred), 1 primjerak

Učenici su prikupili 4 174,00 kn, od čega je kupljeno 47 primjeraka lektirnih naslova:
1. Pismo iz Zelengrada (2. razred), 1 primjerak
2. Poštarska bajka (2. razred), 2 primjerka
3. Mama je kriva za sve (4. razred), 25 primjeraka
4. Velebitske vilin staze (6. razred), 1 primjerak
5. Gumi-gumi (7. razred), 1 primjerak
6. Starac i more (8. razred), 16 primjeraka
7. Vanda (8. razred), 1 primjerak

Posebna pohvala i zahvala 4. d razredu koji je prikupio najviše novca ove školske godine. Naravno, zahvaljujemo i ostalim razredima i razrednicima koji su se odazvali i podržali ovu akciju te se nadamo da će sudjelovati i sljedeće školske godine. Rezultate za pojedine razrede možete vidjeti na poveznici.

Ovom prilikom htjeli bismo se zahvaliti i obitelji Bindernagel koja nam je već drugi puta donirala knjige na njemačkom jeziku.

Od srca veliko HVALA svima!


Željka Markus-Greč

Školska knjižnica nagrađuje

Međunarodni mjesec školskih knjižnica, listopad, naša knjižnica posebno obilježava. U suradnji s članovima izvannastavnih aktivnosti Mladi knjižničari i Čitateljski klubovi školske knjižničarke osmišljavaju nagradni natječaj, a dosljedno tome nagrađuju pobjednike. Nagrađuju se i najbolji čitači, tj. učenici koji su protekle školske godine pročitali najviše knjiga iz školske knjižnice, a to su: Vida Tomašić, 3. a i Lucija Lovrić, 8. d.

Sredinom mjeseca listopada, točnije 15. listopada, počinje i Mjesec hrvatske knjige. U Mjesecu hrvatske knjige, od 15. listopada do 15. studenog provodi se Nacionalni kviz za poticanje čitanja s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod učenika viših razreda osnovne škole. Kviz organiziraju Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu. Ove godine, koja je na prijedlog Ministarstva kulture i medija proglašena i Godinom čitanja, kviz „Šest autora traži čitatelja“ rješavale su članice Velikog čitateljskog kluba: Barbara Bartovčak, Natali Marušić, Nika Stepanić – učenice 5. e razreda i Ivana Špišić, učenica 5. d razreda. Iz svake škole, organizatori biraju jednog pobjednika koji ulazi u krug izvlačenja za glavnu i utješne nagrade na završnoj svečanosti Nacionalnog kviza uz prigodan kulturni program.

S obzirom na epidemiološke prilike, završna svečanost Nacionalnog kviza održala se s ograničenim brojem uzvanika, a pobjednici iz svake škole, mogli su pratiti prijenos završne svečanosti uživo te javnog izvlačenja nagrada 15. 11. 2021. putem YouTube kanala Knjižnica grada Zagreba, a snimka se može pogledati na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=apdNoSMX9oo&;t=208s

Naša pobjednica je Natali Marušić, koja nažalost nije osvojila glavnu ni utješnu nagradu organizatora kviza, ali joj je škola poklonila prigodnu nagradu.

Pozivamo vas na daljnje sudjelovanje u natječajima školske knjižnice, možda i osvojite nagradu!

Željka Markus-Greč

Najdraži lik iz bajke

Mjesec listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM) koji se obilježava u školskim knjižnicama diljem svijeta. Ove godine tema je bila Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta. Tim povodom, naša je knjižnica raspisala natječaj za Najdraži lik iz bajke! Povjerenstvo sastavljeno od dviju knjižničarki, Monike Meštrović i Željke Markus-Greč te profesorice likovne kulture Marije Lovrić odabralo je najbolje radove: rad Lare Dugonjić, učenice 2. b razreda; rad Nole Mišić, učenice 3. a razreda PŠ Gradići; rad Tine Jukić, učenice 4. d razreda i rad Vida Marekovića, učenika 5. c razreda.

Kraj Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica obično obilježavamo završnom svečanosti, no poštujući epidemiološke mjere, nismo je bili u mogućnosti organizirati. Na istoj svečanosti proglašavamo i najbolje čitače za prošlu školsku godinu, a to su: Vida Tomašić, 3. a i Lucija Lovrić, 8. d.

Prigodne nagrade svim pobjednicama uručene su po završetku Mjeseca hrvatske knjige.


Željka Markus-Greč