Березень 2024

Університет мистецтв продовжує арттерапевтичні проєкти

В березні соціальна робота наших студентів охопила відвідувачів лікарні (КНП Міська клінічна дитяча лікарня 16 Харківської міської ради) та родин переселенців у просторі "Тут і Тепер" (разом з Фонд громади Харкова "Толока").

Дякуємо студентам: Вероніці Івоніній, Данилу Лазарєву, Олені Пригунковій, Тиграну Сагателяну, Олексію Синельнику-Щербаку.

Кураторка арттерапевтичного напрямку Університету - Юлія Ніколаєвська, докторка мистецтвознавства, професорка, проректорка з творчої роботи та інноваційного розвитку. 

Більше про новини арттерапії - на сторінці проєкту.

Зустріч Вагнерівського товариства

31 березня відбулося чергове засідання Вагнерівського товариства. До уваги учасників було представлено виставу «Золото Рейну» у інтерпретації культового театрального режисера Ромео Кастеллуччі. 

re[forma] театру анімації

З 28 по 30 березня кафедра майстерності актора та режисури театру анімації спільно з кафедрою театрознавства провели Міжнародний освітньо-мистецький проєкт re[forma] - цикл онлайн-вебінарів, панельних дискусій, та майстер-класів присвячених тому, як театр ляльок відповідає на виклики сучасності та що він говорить про сьогодення у європейському та вітчизняному просторі. 

Інтерактивна лекція Поліни Кордовської

28 березня відбувся заключний захід в межах проєкту "Канікули в університеті" - інтерактивна лекція докторки філософії, викладачки кафедри загального та спеціалізованого фортепіано, лекторки Львівської національної філармонії Поліни Кордовської на тему "Музика і театр: 20 століть за 20 хвилин". Під час лекції говорили про два види мистецтва - музику і театр -, які вже багато десятиліть дружньо співіснують зокрема в нашому Університеті.

Про те як пройшов проєкт "Канікули в університеті" розповідала Юлія Ніколаєвська в етері Українського радіо 

Майстер-клас Олексія Фартушки

27 березня в межах проєкту "Канікули в університеті" відбувся майстер-клас доктора філософії, доцента, декана виконавсько-музикознавчого факультету, головного хормейстера студентського хору університету Олексія Фартушки на тему "Навчись диригувати своїм життям: топ-5 креативних порад". Після зустрічі фанатів нашого творчого декана значно побільшало! 

Концерт кафедри концертмейстерської майстерності

26 березня у безпечному просторі KoKawa Music Space відбувся неймовірний концерт, який підготувала Кафедра концертмейстерської майстерності (завідувачка - професор Євгенія Нікітська). Наші молоді, талановиті студенти - піаністи, вокалісти, інструменталісти представили програму класичних, сучасних творів, звучала авторська музика студентів, романси, солоспіви й арії з оперет та опер Белліні, Бізе, Чілеа, Дворжака - програма, варта великої сцени.  Дякуємо всім причетним і, авжеж, слухачам, які створили піднесену  атмосферу!

Студенти університету мистецтв влаштували концерт та інтерактивну казку для пацієнтів дитячої лікарні

Музикотерапевтичний проєкт в КНП "Міська клінічна дитяча лікарня №16" Харківської міської ради продовжується. 26 березня слухачі мали змогу відвідати концерт, інтерактивне заняття, познайомитись з інструментами, традиційним співом, разом з дітками та батьками мандрувамо країнами, стилями, епохами.

Куратор проєкту Юлія Ніколаєвська, докторка мистецтвознавства, професорка, проректор з творчої роботи та інноваційного розвитку.

Дякуємо творчій команді студентів Алексей Синельник-Щербак, Veronika Ivonina, Тигран Сагателян, Lena Prygunkova, Александра Жарко, Danylo Lazariev, Ева Константинова, Майя Константінова.

Подяка всьому коллективу лікарні.

Проєкт підтримано словацькими організаціями SlovakAid та IPčko.

Театральні майстер-класи в метро-школі

Напередодні Міжнародного дня театру викладачі театрального факультету відвідали один зі старших класів метрошколи. У рамках зустрічі викладачі факультету провели міні-майстеркласи з жонглювання, ексцентрики та пантоміми, з «оживлення» театральної ляльки. Та ознайомили дітей з умовами Першого міжрегіонального конкурсу письмових робіт та відеовідгуків «Твір театру / кіно, який мене вразив». 

Майстер-класи викладачів кафедри музичного мистецтва естради та джазу

25-29 березня викладачі кафедри музичного мистецтва естради та джазу ХНУМ імені І.П.Котляревського провели семінарські заняття та майстер-класи:

Викладач класу труби Артем Володимирович Дмитриченков - майстер-клас на тему "Використання статичної енергії на трубі. Координаційна зв'язка "видих-робота м'язів губного апарату".

Викладач класу ударних інструментів Володимир Миколайович Пех - навчально-методична доповідь "Проблеми навчання гри на ударній установці : шляхи їх вирішення"

Заслужений діяч мистецтв України, професор Віктор Васильович  Чуріков: науково-методична доповідь "Виконавський процес на спеціальному інструменті"  та авторська презентація хрестоматії «Основи імпровізації в блюзі (для альта та тенор-саксофону)».

Заходи відбулись для  для курсів підвищення кваліфікації  викладачів духових та ударних інструментів музичних шкіл та фахових музичних коледжів  для Вінницької, Хмельницької областей  в межах роботи Вінницького обласного навчально-методичного Центру галузі культури, мистецтв та туризму.

Відкрита репетиція оркестру

25 березня в межах проєкту "Канікули в університеті" відбулася відкрита репетиція камерного складу студентського симфонічного оркестру ХНУМ (диригент - Юрій Дяченко). Серед учасників заходу були як слухачі, так і юні музиканти, які долучилися до заходу у якості активних оркестрантів. 

Майстер-клас з виготовлення ляльки

В межах проєкту "Канікули в університеті" 25 березня відбувся майстер-клас художниці-постановниці кафедри майстерності актора та режисури театру анімації Дар'ї Кушніренко. Трохи часу - й позитивна лялька зі звичайних шкарпеток готова! 

Вистава малого театру маріонеток в дитячій лікарні №16

22 березня попри тотальний блекаут у м.Харкові викладачка кафедри акторської майстерності та режисури театру ляльок нашого Університету Таїсія Акжитова здійснила показ вистави у КНП Міська клінічна дитяча лікарня 16 Харківської міської ради для всіх відвідувачів. Все було як треба - з афішею і квитками. Як це було доречно саме в цей день! Діти не тільки із захопленням дивились, але й відволікались, і занурились у цікаву розповідь, переживали разом з акторкою історію Оленятка.

Дякуємо  і пишаємось діяльністю наших викладачів!

Дякуємо колективу лікарні і особисто  психологині Владиславі Андрущенко за організацію.

Кураторка терапевтичного проєкту в лікарні від Університету - Юлія Ніколаєвська.


Харків Бах-маратон

21 березня на сторінці університету в фейсбук пройшов Харків Бах-маратон 2024. За 12 годин маратону пролунало більше 30 записів останніх років. У виконанні студентів, випускників та викладачів Університету Бах звучав на фортепіано, клавесині, органі, скрипці, цимбалах, трубі, саксофоні, баяні, ксилофоні, акордеоні, домрі, гітарі.

Радіємо, що наш маратон увійшов до європейського флешмобу Early Music Day, який налічував близько 200 заходів. Україна - разом з усім світом! Ми - разом з усім світом!

Канікули в університеті

23-28 березня - наш проєкт Канікули в університеті. В програмі -  лялькотерапія, відкрита репетиція оркестру, концерти, презентація, майстер-клас, та інтерактивна лекція про музику та театр. Обіцяємо, буде цікаво!

Early Music Day в університеті мистецтв

Університет мистецтв підготував дві події, які включено до європейського флеш-мобу Early Music Day-2024, що присвячений Дню народження Й.С.Баха.

21 березня -  "Харків-Бах-маратон-2024" - на сторінках Університету у соцмережах викладаємо записи з виконанням творів Й.С.Баха на всіх інструментах. Слідкуйте і слухайте!

23 березня - День Бароко у Харкові НАЖИВО. Вул.Коцарська 2/4. 17.00. Звучатиме "Магніфікат" А.Вівальді для хору, солістів та камерного оркестру, твори Ройєра, Баха, Вівальді, Телемана. Вхід - вільний. Чекатимемо на слухачів.

Наші заходи - на мапі Європи!

"Дихання весни"

15 березня 2024 року. Бузковий сезон Університетської філармонії продовжується. Концертом "Дихання весни" молоді представники піаністичної школи Харкова зробили весняний дарунок харківцям. Захід, присвячений пам'яті видатного музиканта і педагога Ірини Кармінської  представив неперервність традицій нашої знаної фортепіанної школи. У програмі прозвучали твори Баха, Ліста, Равеля, Дебюссі, Борткевича, Хінастери, авторський твір Олексія Синельника-Щербака.

Вітаємо студентів і викладачів кафедри спеціального фортепіано (зав.кафедрою - професор Наталія Горецька). 

"Бузковий сезон" - серія відкритих концертів Університету мистецтв протягом весни 2024 року для харківців.

Хто боїться Вільяма Шекспіра

15 березня викладачі та студенти кафедри театрознавства слухали лекцію David Livingstone з Palacký University (Чехія) на тему «Who’s Afraid of William Shakespeare», що проходила в Тернопільському Національному Педагогічному Університеті за сприяння докторки філологічних наук, професорки Запорізького національного університету керівниці Українського міжуніверситетського навчально-наукового Шекспірівського центру Наталії Торкут.

Лекція відбулася англійською мовою. Як лектор Девід Лівінгстон абсолютно фокусує на собі увагу аудиторії, а грунтовні знання в галузі театру, кіно, літератури та соціуму викладає у вільній, демократичній манері. Слухачі лекції Д. Лівінгстона, у якій він говорив, зокрема, про міфи про Шекспіра, міфи про його добу та про канонічне і неканонічне сприйняття його творів сьогодні, також окремо відзначили почуття гумору професора.

До події долучилося широке коло слухачів з різних міст, участь у події Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського організувала кафедра театрознавства.

Круглий стіл на присвяту 210-річчя Великого Кобзаря

Святкування шевченківського ювілею в Університеті мистецтв продовжується. 14 березня 2024 року відбувся Круглий стіл в межах науково-творчого та освітнього проєкту “Українознавчо-мистецький форум”. Постать Великого Кобзаря об’єднала науковців закладів вищої освіти Харкова, Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка, Харківського художнього музею, студентів ХНУМ імені І. П. Котляревського. Доповіді були присвячені і творчості Шевченка, і актуальним питанням сучасної української культури.

Модерували захід Ірина Гавриш та Ганна Савченко.

Музичні імпрези в Черкасах

Протягом двох днів 12-13 березня викладачі Університету мистецтв Олег Копелюк, Ігор Седюк, Руслан Каширцев, Дмитро Малий в межах фестивалю "Музичні імпрези України" (м.Черкаси) провели концерти, презентували наш виш та дали серію майстер-класів для молоді.

Зокрема відбувся  сольний концерт фортепіанного дуету Олега Копелюка та Ігоря Седюка і концерт представників Ради молодих вчених. Також проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв'язків, доцент Олег Копелюк і доцент кафедри спеціального фортепіано Ігор Седюк долучились до волонтерського проєкту з музичної терапії у  Черкаському шпиталі.

 Piano Art Victory

Триває прийом заявок на участь у Другому Всеукраїнському конкурсі фортепіанної музики Piano Art Victory (із загального / додаткового фортепіано).

Якщо ви струнник, вокаліст, музикознавець чи композитор (цей ряд можна продовжувати), але щиро закохані у фортепіано — наш конкурс для вас.

Можна брати участь як солістам, так і ансамблям (оцінюватися буде виконавець на фортепіано, для якого це додатковий інструмент).

Дедлайн прийому заявок – 20 квітня 2024 року.

Положення тут https://num.kharkiv.ua/.../12/PolozhennyaPianoArtVictory.pdf

Презентація книги "Вічність трива цей день"

14 березня відбулася презентація видання "Вічність трива цей день. Художні хроніки війни". Альманах, що був виданий в кінці лютого, зібрав на своїх сторінках поезію, прозу, драматургічні твори про війну у різних контекстах її осмислення, а також інтерв’ю з українськими авторами, артистами, митцями. Презентацію провела докторка філологічних наук, професорка, академік АН ВШ України, почесна старша наукова співробітниця Шекспірівського Інституту в Стратфорді-на-Ейвоні, керівниця Українського міжуніверситетського навчально-наукового Шекспірівського центру Наталія Торкут.

Концерт Ігоря Седюка і Олега Копелюка в Національній академії музики

11 березня 2024 року в малій залі імені О.С.Тимошенка Національної академії музики імені П.І.Чайковського відбувся концерт фортепіанного дуету, лауреатів міжнародних конкурсів, доцентів кафедри спеціального фортепіано Ігоря Седюка та Олега Копелюка. Музиканти подарували київським слухачам  цікаву палітру творів  західноєвропейських та українських композиторів.

"Думи мої"

11 березня святкування шевченківського ювілею продовжилось концертом "Думи мої" від Університету мистецтв, який підготував клас бандури імені Хоткевича у співпраці з кафедрою композиції та інструментування. Важлива подія українського Харкова часів війни, на яку зібрались випускники, колеги, студенти з різних куточків України, а також - музичних шкіл та Харківського коледжу мистецтв. Звучали відомі композиції та прем'єри молодих харківських митців. Щира подяка слухачам та вітання всім причетним.

Частка коштів зібрана на потреби ЗСУ. Разом до Перемоги!

Концерт відкрив "Бузковий сезон" Університетської філармонії  і є часткою українознавчого форуму, що ініційований трьома кафедрами Університету мистецтв - народних інструментів України, іноземних мов, композиції та інструментування.

"Доля" - фільм-вистава, що об'єднала всі факультети Університету мистецтв

Представляємо творчий проєкт режисерки Анастасії Глазунової, який демонструє співпрацю між театральним, оркестровим та виконавсько-музикознавчим факультетами Університету мистецтв.  Фільм-вистава "Доля" присвячений творчості видатної представниці "наївного" мистецтва України Марії Примаченко. 

До творчого складу проєкту увійшли :

режисерка - Анастасія Глазунова, студентка освітньо-професійного ступеня "Магістр" , спеціалізації "Режисер театру ляльок"; актори - студенти кафедри майстерності актора та режисури театру анімації Єлизавета Мазур, Єлизавета Борисенко, Юліан Скліфос, Катерина Щикот, Вячеслав Лобода.

Композиторка - Вероніка Івоніна, оркестровий факультет.

Музиканти: Вероніка Івоніна - партія цимбалів, оркестровий факультет; Олександра Жарко - партія скрипки, оркестровий факультет; Катерина Курдиновська - вокал, старший лаборант навчальної лабораторії фольклору ХНУМ ім. І.П.Котляревського; Олексій Синельник-Щербак - партія фортепіано, виконавсько-музикознавчий факультет.

Звукорежисер - Сагателян Тігран,  оркестровий факультет.

Посилання на фільм-виставу: https://youtu.be/w_2uUXTndFI

Ще одна вистава за участі оперної студії Університету відбулась на сцені ХНАТОБ

10 березня завдяки загальним зусиллям керівництв Університетy мистецтв та ХНАТОБ / СХІД OPERA відбулася вистава  опери Дж. Верді "Травіатта", в якій блискуче виконали свої партії студенти оперної студії: А. Панчишко, А. Лебедєв (клас Н.Полікарпової), К.Тищенко (клас Н.Говорухіної), А.Слободянюк (клас М.Чиженко), В. Мостова (клас I.Присталова). Велика подяка концертмейстерам оперної студії I.Запарі, Л. Кучер, Д. Зуєвій за прекрасну підготовку студентів.

Режисер вистави - О.Дугінов. Над виставою працювалали диригенти I.Вербицька, Ю.Дяченко.

Вітаємо всіх причетних!

Вечір творчості в Нікольському

9 березня на запрошення ТРЦ «Нікольский» студенти Університету мистецтв взяли участь у концерті до дня народження Тараса Шевченка. Виступили Ольга Ткач (бандура), Олексій Синельник-Щербак та Володимир Боцюра (фортепіано), Олександра Жарко (скрипка), Данило Лазарєв (акордеон), Антон Гусак (кафедра майстерності актора та режисури).

Співорганізаторка та координаторка  концерту - Вероніка Івоніна.

Лекція Ольги Лозинської

9 березня в межах курсу «Презентація творчості в медіа просторі» відбулася відкрита лекція музикознавиці, культурної менеджерки та очільниці Національного президентського оркестру Ольги Лозинської.

Неймовірно, як за півтори години дуже змістовно, наповнено й легко встигли проговорити про багато актуальних речей:

Концерт університету мистецтв до 210-річчя з дня народження Тараса Шевченка 

9 березня влучне пророче шевченківське слово звучить всюди. Через музику - ще влучніше! До 210-річчя з дня народження Тараса Шевченка Університет мистецтв в межах спільного заходу з Каразінським університетом презентував твори М.Лисенка, М.Скорика, М.Приходька, К.Данькевича. Дякуємо блискучим виконавцям Олексію Вєтрову, Олексію Конорову (спів), Олені Лєвашовій, Ігорю Седюку (фортепіано), Ользі Ткач (бандура). Дякуємо за спільний захід каразінцям, які попри війну видають монографію про Шевченка й влаштовують презентації. До речі, нова книга підписана автором та подарована Бібліотека ХНУМ імені І.П.Котляревського.

Співорганізаторка заходу - проректорка, докторка мистецтвознавства, професорка Юлія Ніколаєвська.

Дитяча філармонія в Liberty School

8 березня харківська  Liberty School перетворилась на  філармонію для учнів Preschool-7 класів. Для дітей  прозвучали найкращі твори українських та західно-європейських композиторів. Виступали студенти і викладачі нашого Університету Ігор Седюк, Ольга Калашнікова (фортепіано),  Олексій Вєтров (баритон), Вероніка Івоніна (цимбали).

Концерт, присвячений приходу весни, викликав бурхливу реакцію у дітей, неймовірне захоплення та натхнення подарували музиканти дітям. Liberty School виражає глибоку вдячність за чудову музичну подію та можливість долучати школярів до мистецтва!

Оксана Дмітрієва — лавреатка премії Women in Arts

Доцентка кафедри майстерності актора та режисури театру анімації ХНУМ, режисерка Харківського театру ляльок Оксана Дмітрієва перемогла в номінації «Жінки в перформативному мистецтві» української премії Women in Arts. Це незалежна премія, заснована у 2019 році Українським інститутом та "ООН Жінки в Україні" у рамках руху солідарності за ґендерну рівність HeForShe. Церемонія вручення відбувається щороку в березні в рамках глобального тижня мистецтв HeForShe Arts Week. Кандидатки Премії Women In Arts оцінюються профільними експертами та експертками відповідної сфери за їхніми актуальними професійними досягненнями та суспільною активністю протягом попереднього року.  

Більше про нагороду в інтерв'ю Оксани Дмитрієвої  в етері радіо "Наикпіло".

уДАРники в Дитячій лікарні

Продовжується музикотерапевтичний проєкт в КНП "Міська клінічна дитяча лікарня №16" Харківської міської ради. У співпраці відбувається багато різних подій. Зокрема 5 березня Вероніка Івоніна (кафедра народних інструментів України) і Ксенія Чернявська (кафедра оркестрових духових і ударних інструментів) провели цікаве заняття "уДАРники". Брав участь Ігор Чернявський (кафедра оркестрових струнних інструментів. Кураторка проєкту - Юлія Ніколаєвська (докторка мистецтвознавства, професорка, проректорка з творчої роботи та інноваційного розвитку). 

Студентка ХНУМ Діана Бевз виступила у Вінниці

4 березня у Вінниці студентка кафедри "Музичне мистецтво естради та джазу" Університету мистецтв Діана Бевз взяла участь події «Пісня буде поміж нас…», присвяченій 75-річчю від дня народження Володимира Івасюка, Героя України, композитора, поета, лауреата  Національної премії України імені Тараса Шевченка. Діана виконала пісню-посвяту видатному українцю. 

Викладачі та аспіранти університету взяли участь у фестивалі "Слобожанська фантазія" 

4 березня 2024 року в Сумській обласній філармонії відбувся урочистий концерт в рамках міжнародного фестивалю класичної музики «Слобожанська фантазія» та проведені майстер-класи в Сумському фаховому коледжі мистецтв і культури імені Д.С.Бортнянського, в яких взяли участь викладачі та аспіранти нашого Університету:

Наталія ПОЛІКАРПОВА (сопрано) - кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри сольного співу та оперної підготовки, лауреатка міжнародного конкурсу.

Станіслав КУЧЕРЕНКО (скрипка) - кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри камерного ансамблю, лауреат міжнародних конкурсів.

Олексій КОНОРОВ (тенор) - творчий аспірант кафедри сольного співу та оперної підготовки, лауреат міжнародних  фестивалів та всеукраїнських конкурсів.

Дмитро ЗАПОРОЖАН (контратенор) - науковий аспірант кафедри інтерпретології та аналізу музики.

Михайло ЛЕВАНДОВСЬКИЙ (фортепіано) - викладач кафедри спеціального фортепіано, лауреат міжнародних конкурсів.

Дарʼя АФАНАСЬЄВА (фортепіано) - студентка Харківського музичного фахового коледжу імені Б.М.Лятошинського, лауреатка міжнародних конкурсів.

Юлія Щукіна взяла участь у проєкті "Сценічна шекспіріана"

З 15 січня по 2 березня 2024 року завідувачка кафедри театрознавства, доцент Юлія Щукіна була учасницею проєкту «Сценічна шекспіріана: майстер-класи з театральної критики», що ініційований Українським міжуніверситетським шекспірівським центром (голова - доктор філологічних наук, професор Наталія Торкут / Запоріжжя) та Європейською асоціацією дослідників Шекспіра (ESRA) на чолі з професоркою Ніколеттою Чінпоеш/ Румунія. Серед тьюторів майстер-класів – провідні театрознавці та арт-журналісти з Великої Британії, Франції, Болгарії, Польщі, США,, до проєкту долучились співробітники Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України та члени Національної спілки театральних діячів України. Одним з підсумків проєкту стане низка публікацій 22 учасників майстер-класів у жанрах рецензії та дослідження про вистави за шекспірівськими творами у зарубіжних журналах та колективних монографіях. Крім того, проєкт покликаний підготувати групу українських експертів до висвітлення перебігу Міжнародного Шекспірівського фестивалю на базі Івано-Франківського національного драмтеатру імені Івана Франка (червень 2024). 

"Наталка-Полтавка" на харківській сцені

3 березня відбулася вистава "Наталка-Полтавка" Миколи Лисенка оперної студії університету мистецтв у співпраці з Харківським національним академічним театром опери та балету.
Вітаємо оперну студію та всіх учасників вистави!

Харківська реГЕНерація у Києві

2 березня у Києві відбувся концерт-рефлексія "реГЕНерація", в якому викладачі Університету мистецтв Ігор Чернявський (скрипка, кафедра оркестрових струнних інструментів), Станіслав Калінін (фортепіано, кафедра спеціального фортепіано) та Юлія Ніколаєвська (лекторка, доктор мистецтвознавства, професор, проректор з творчої роботи та інноваційної діяльності) презентували для слухачів українську скрипкову та форетпіаннну музику. Зокрема, відбулась прем'єра твору "Сім слів про коломийку" Дмитра Малого (кафедра композиції) у варіанті для скрипки з оркестром.