Дистанційне навчання

Дистанційне навчання

Для ефективної організації навчання здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти в умовах обмеження освітнього процесу рекомендуємо використовувати форми дистанційного навчання.

Дистанційне навчання – форма організації і реалізації освітнього процесу, за якою його учасники (об’єкт і суб’єкт) здійснюють навчальну взаємодію принципово і переважно екстериторіально (тобто, на відстані, яка не дозволяє і не передбачає безпосередню навчальну взаємодію учасників віч-на-віч, інакше, коли учасники територіально знаходяться поза межами можливої безпосередньої навчальної взаємодії і коли у процесі навчання їх особиста присутність у певних навчальних приміщеннях навчального закладу не є обов’язковою).

Рекомендації Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського щодо організації дистанційної роботи бібліотек закладів загальної середньої освіти Полтавської області (Лист ПОШППО від 08.04.2020 № 01-22/441, лист ММК від 09.04.2020 № 09-07/121)

Рекомендації методичного кабінету відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради щодо організації дистанційного навчання в закладах дошкільної освіти в умовах карантину (Лист відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради від 09.04.2020 № 01-16/675)

Методичні рекомендації Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти за допомогою дистанційних технологій (Лист ПОІППО від 02.04.2020 № 01-22/418)

Методичні рекомендації Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського щодо організації дистанційного навчання у початковій школі (Лист ПОІППО від 24.03.2020 № 01-22/386)

Рекомендації методичного кабінету відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради щодо організації дистанційного навчання в закладах загальної середньої освіти в умовах карантину (Лист відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради від 24.03.2020 № 01-16/569).

Нормативна база:

Закон України "Про освіту"

Закон України "Про дошкільну освіту"

Закон України "Про повну загальну середню освіту"

Закон України "Про позашкільну освіту"

Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (Зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215) "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

Наказ Міністерства освітиі науки України від 25.04.2013 № 466 "Про затвердження Положення про дистанційне навчання"

Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.11.2016 № 1400 "Про затвердження Положення про функціональну підсистему навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях (з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту"

Наказ Міністерства освіти і науки України від 12.03.2020 № 392 „Про забезпечення виконання профілактичних і протиепідемічних заходів ”

Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.03.2020 № 406 "Про організаційні заходи для запобігання поширенню короновірусу СOVID-19"

Лист Міністерства освіти і науки України від 11.03.2020 №1/9-154.

Лист Міністерства освіти і науки України від 13.03.2020 № 1/9-160 "Щодо організації дистанційного навчання в закладах загальної середньої освіти під час карантину"

Спільний лист Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 17.03.2020 № 1/9-162 / 02-5/2020 "Про умови та оплату праці працівників закладів освіти і науки в умовах карантину"

Лист Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 № 1-9/173 "Про організацію освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину"

Лист Міністерства освіти і науки України від 31.03.2020 № 1/9-182 "Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладів загальної середньої освіти" NEW!

Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.03.2020 № 463 "Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році" NEW!

Лист Міністерства освіти і науки України від 16.04.2020 № 1/9-213 "Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019/2020 навчального року" NEW!

Рішення виконавчого комітету Гадяцької міської ради від 17.03.2020 № 144 "Про тимчасове зупинення роботи об’єктів загального користування, розташованих на території Гадяцької міської об’єднаної територіальної громади, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID -19"

Рішення виконавчого комітету Сергіївської сільської ради від 17.03.2020 № 12 од "Про введення обмежувальних заходів щодо недопущення поширення корона вірусної інфекції COVID-19 на території Сергіївської об’єднаної територіальної громади"

Наказ відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради від 12.03.2020 № 76 "Про запровадження дистанційної форми навчання у закладах освіти Гадяцької міської ОТГ"

Інструменти спілкування у дистанційному навчанні:

Електронна пошта – це стандартний сервіс Інтернету, що забезпечує передавання повідомлень, як у формі звичайних текстів, які в інших формах (програмах, графіці, звуках, відео) у відкритому чи зашифрованому вигляді. У системі освіти електронна пошта використовується для організації спілкування учителя й учня, а також учнів між собою.

Форум – найпоширеніша форма спілкування учителя й учнів у дистанційному навчанні. Кожний форум присвячений будь-якій проблемі або темі. Модератор форуму (мережевий викладач) реалізує дискусію чи обговорення, стимулюючи питаннями, повідомленнями, новою цікавою інформацією. Програмне забезпечення форумів дозволяє приєднати різні файли певного розміру. Кілька форумів можна об’єднати в один великий. Наприклад, під час роботи малої групи учнів над проектом, створюються форуми для кожної окремої групи з метою спілкування під час проведення дослідження над вирішенням поставленого для даної групи завдання, потім – обговорення загальної проблеми проекту усіма учасниками освітнього процесу (веб-конференція).

Чат – спілкування користувачів мережі в режимі реального часу, засіб оперативного спілкування людей через Інтернет. Є кілька різновидів чатів: текстовий, голосовий, аудіовідеочат. Найбільш поширений текстовий чат. Голосовий чат дозволяє спілкуватися за допомогою голосу, що під час вивчення іноземної мови у дистанційній формі є важливим моментом. В освітніх цілях за необхідності можна організувати спілкування в чатах з носіями мови. Це реальна можливість мовної практики, яка проводиться у рамках запропонованої для дискусії проблеми, сумісної проектної діяльності, обміну інформацією.

Відеоконференція – це конференція реального часу в on-line режимі. Вона проводиться у визначений день і в призначений час. Для якісного проведення відеоконференції, як і телеконференції, необхідна її чітка підготовка: створення програм (цим займається мережевий викладач), своєчасна інформація на сайті і розсилка за списком (виконує педагог-куратор). Відеоконференція – один із сучасних способів зв’язку, що дозволяє проводити заняття у «віддалених класах», коли учні і викладач знаходяться на відстані. Отже, обговорення й прийняття рішень, дискусії, захист проектів відбуваються у режимі реального часу. Учитель і учні можуть бачити один одного, педагогічний працівник має можливість супроводжувати лекцію наочним матеріалом.

Блог. Це форма спілкування, яка нагадує форум, де право на публікацію належить одній особі чи групі людей. В Інтернет-курсі з мови технології блогу можна використовувати під час навчання у колективі. Наприклад, автор (один учень чи їх група) виконав певне завдання (твір, есе), яке розміщується на сайті свого мережевого щоденника (блогу), потім автор блогу дає можливість іншим учням прочитати і прокоментувати розміщений матеріал. У учнів з’являється можливість обговорення й оцінки якості публікації і коментарів іноземною мовою, що сприяє розвитку мовленнєвих навичок.

Середовище Classroom дозволяє організувати онлайн навчання, використовуючи відео, текстову та графічну інформацію, різні додатки Google. Вчитель має можливість контролювати, систематизувати, оцінювати діяльність, переглядати результати виконання вправ, застосовувати різні форми оцінювання.

Соціальні мережі та Viber дозволяють створювати закриті групи, чати, обговорення тем, завдань, проблем, інформації.

Інтернет-навчання як основа безперервної освіти націлене на оволодіння школярами навичок самостійної освітньої роботи, на формування в учнів ключових компетентностей.

Специфіка Інтернет-навчання, що базується на телекомунікаційних технологіях, Інтернет-ресурсах і послугах, впливає на способи відбору і структуризації змісту, способи реалізації тих чи інших методів і організаційних форм навчання, що суттєво впливає на функціонування всієї системи. Учень відбирає й оброблює інформацію, висуває гіпотези, приймає рішення, спираючись на власні роздуми, власне бачення проблеми. У центрі пізнання знаходиться проблема, яка вимагає роботи думки для її розв’язання. Пізнавальна, мисленнєва діяльність індивіда дозволяє йому виходити за рамки отриманої інформації, будувати нове знання. Роль мережевого викладача полягає в тому, щоб допомогти учням, стимулювати їх до самостійних роздумів, відкриттів, новим поглядам на досліджуване явище, предмет. Водночас учитель і учень залишаються учасниками цього процесу в активному діалозі.

Пропонуємо перелік освітніх джерел та онлайн платформ на допомогу педагогам в організації дистанційного навчання:

Студія on-line-освіти Educational Era https://www.ed-era.com/

iLearn (https://ilearn.org.ua/) – цікаве, безкоштовне і доступне 24/7 навчання: онлайн курси з основних предметів ЗНО, вебінари з найкращими репетиторами Києва, тести, подкасти, матеріали для самопідготовки.

Prometheus https://prometheus.org.ua/ оn-line курси України і світу із різних предметів та різноманітних напрямків для вчителів та учнів

Каталог електронних освітніх ресурсів Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка http://urok.ippo.kubg.edu.ua/

Інтерактивні підручники Edera (математика, біологія, укр. мова, історія України, фізика, географія, біологія) https://www.ed-era.com/books/

Мультимедійні підручники КМ Медіа (з відео і можливістю читати на телефонах) http://kmmedia.com.ua/books/

Українська програма – каталог е-підручників, відео, аудіокниг для школи http://ukrprog.com/

Розумники – придбання (диски та скачування з сайту) ліцензійних МОН е-підручників (педагогічні програмні засоби, тести, лабораторні практикуми та інше) http://rozumniki.net/

Нова школа - навчальні диски для школярів (каталог ресурсів всіх предметів) http://novashkola.com.ua/

Електронні версії підручників https://e-pidruchnyky.net/

Скановані підручники та відеоуроки:

Додатково:

Загальні ресурси підготовки учнів:

Тестування: