SEXTA F

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

PROCHÁZKA PRAHOU

29.6. 2022

LASER GAME

28.6. 2022

Školní výlet do německého města GÖRLITZ – Zgorzelce

27.6. 2022

Město Görlitz je se svými než 4tisíci stavebními památkami považováno ze nejrozsáhlejší památkovou rezervaci Německa a láká turisty starobylými domy s bohatě zdobenými fasádami, umělecky ztvárněnými klenbami a malovanými stropy z různých období a řadou kostelů a věží v nejrůznějších architektonických stylech. Procházkou přes Staroměstský most jsme se dostali i do sesterského města Zgorzelce, abychom na vlastní kůži zažili atmosféru obou zemí, která je zde zřejmá ve všech oblastech soužití a umožňuje pozorovat kontrasty obou částí rozděleného města.

„Den byl slunečný a žhavý, nechyběla dobrá nálada a entuziasmus. Náš průvodce nám připravil kreativní program: Projekttag! V tu chvíli jsme se proměnili v objevitele nejkrásnějších zachovalých památek a zahráli si na komentátory i průvodce. Byli jsme úspěšní a skvěle hodnoceni. Nejvíce jsme ocenili krátká zastavení u starobylých kašen s chrliči průzračné vody a omývání nohou v jezeře na okraji města před zpáteční cestou. Není divu – teplota vyšší než 35 stupňů nás k tomu přímo vybízela.“

Vzpomínky na objevitelskou výpravu zůstávají nejen v nás, ale i na fotografiích a videozáznamech z naší cesty.

TOP pamětihodnosti: kostel svPetra, replika Božího hrobu, Reichenbachova věž, Tlustá věž tzv. Frauenturm, radniční lékárna s dvojicí slunečních hodin, „Malá Semperova opera“, kostel Nejsvětější trojice, starobylá Fleischerei, Slezské muzeum a mnoho dalších.


TŘÍDNÍ VÝLET 16. - 18.5. 2022 MALÁ SKÁLA

PONDĚLÍ 11.4.

Kino Aero - film Než skončí léto (Babyteeth), film je australský, anglicky s českými titulky


ÚTERÝ 12.4.

Exkurze do Štefánikovy hvězdárny a procházka po Petříně a Hradčanech

Dne 12. 4. 2022 jsme se studenty tříd 5.F a 6.F vydali na exkurzi do Štefánikovy hvězdárny na Petříně a následně na geograficko-historickou procházku přes Petřín a Hradčany. Poté, co jsme se všichni úspěšně sešli, jsme vyjeli lanovkou na Petřín a došli do Štefánikovy hvězdárny. Zde nás čekalo nejprve shlédnutí zajímavého filmu Time Zero zabývajícího se teoriemi o vzniku vesmíru i pohledem do světa částic v laboratoři CERN. Po shlédnutí filmu následovala prohlídka expozic, ve které studenty zaujaly nejvíce interaktivní prvky, například model černé díry nebo vesmírná váha, ale také expozice meteoritů. Bohužel hlavní dalekohled v hvězdárně zrovna minulý týden po 120 letech opustil hvězdárnu a zamířil na opravu do Německa, i tak jsme se ale měli možnost podívat do vedlejší kupole a pozorovat Slunce a Venuši.

Po krátkém odpočinku v kavárně jsme zamířili slunečným dopolednem na vycházku po úbočí Petřína směrem k Hradčanskému náměstí. Zde jsme pozorovali krásný výhled na Prahu a v rámci malé zeměpisné soutěže studenti poznávali jednotlivé budovy v Praze. Přes Hradčany jsme poté zamířili do parku Maxe van der Stoela, ve kterém jsou barokní Mariánské hradby. Zde pak studenti na základě výkladu doplňovali pracovní list, díky kterému se dozvěděli více o historii opevnění Prahy, od raného středověku po současnost. Na zastávce MHD poté následoval rozchod. Akce se povedla, nabídla studentům nové poznatky hned z několika oblastí – od návštěvy hvězdárny a sledování dokumentu o fyzikální podstatě vesmíru až k historii opevnění Prahy a diskusi jeho významu pro utváření Prahy jako města. Den nám zpříjemnilo krásné počasí.

STŘEDA 13.4.

Muzeum Franze Kafky

Ve středu 13. dubna jsme s žáky 6.F a 5.F (němčináři) vyměnili slunné počasí za tajemné prostory muzea věnovanému Franzi Kafkovi.

Od obecného seznámení se s kulturou pražských Němců a atmosférou Prahy z počátku 20. století vedla cesta členitými prostorami vstříc Kafkově dílu a jeho vnitřnímu světu. Samotné muzeum přitom skrze audiální ukázky, filmy a zvláštně koncipované prostory věrně odráželo panoptikální svět tohoto výjimečného modernisty. Pro žáky to bylo povětšinou první seznámení se slavným spisovatelem, se kterým se rozhodně neviděli naposledy...

Obr.1

Obr.2

Film Qu’est-ce qu’on a fait au bon Dieu (Co jsme komu udělali)


Studenti francouzštiny ze tříd 5F, 6F, 7E a 2A 13.4. navštívili francouzskou komedii Qu’est-ce qu’on a fait au bon Dieu (Co jsme komu udělali). Díky verzi v původním znění s titulky se studenti mohli nejen pobavit, ale rovněž si otestovat své možnosti porozumění plynulé, mluvené francouzštině.

Zdroje obrázků:

  1. ŠJŮ. commons.wikimedia.org [online]. [cit. 20.4.2022]. Dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 na WWW: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hergetova_cihelna,_muzeum_Franze_Kafky.jpg

  2. ALEXANDER BARANOV. commons.wikimedia.org [online]. [cit. 20.4.2022]. Dostupný pod licencí CC BY 2.0 na WWW: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Muzeum_Franze_kafky,_font%C3%A1na_-_Alexander_Baranov.jpg