Ogame - podbijaj kosmos w grze przeglądarkowej

OGame, gra która wspólnie z Plemionami w pewnym momencie dominowała rynek darmowych gier przeglądarkowych w Polsce. Co prawda ta gra dziejąca się odległej przyszłości, dość szybko stała się numerem 2 pod względem popularności, niemniej ma duże grono oddanych użytkowników.

Produkcja studia Gameforge, miała premierę w roku 2002 i jest zaliczana do gatunku MMOSG czyli massively multiplayer online strategic game.

Spolszczona wersja funkcjonuje od roku 2005, poza tym OGame jest obecny na wielu rynkach zagranicznych. Serwery dzielone są na światy w tym wypadku zwane uniwersami, które są w stanie pomieścić do 15 tysięcy graczy.

Rozgrywka toczy się w kosmosie, a gracze rywalizują ze sobą o wpływy w galaktykach zrzeszając się w sojusze.

Gra była kilkurotnie aktualizowana, a twórcy dalej dbają o stabilność serwerów i zapewnienie jak najlepszych doznań płynących z gry.

OGame - jak to wszystko działa

Kojarzysz gry w których zarządca się miastami? W OGame będziesz zarządzał całymi planetami! Nie ma czego się obawiać, gdyż system zarządzania jest prosty i zdecydowanie mniej rozbudowany od tych obecnych w nowszych grach typu Forge of Empires.

Gra funkcjonuje w modelu free to play i jest to bardzo rozsądnie przemyślany model mikropłatności, dający istotne plusy, ale nie wpływające na bezpośrednią rywalizację, płatne konto nie jest wymagane do bycia najlepszym.

Gier dziejących się w średniowieczu jest od zatrzęsienia, produkcji przedstawiających możliwą przyszłość nie widujemy za często. Wynika to z upodobań graczy, poprostu większość z nas lpiej odnajduje sięw światach fantasy oraz historycznych, ale takie tytuły jak OGame skutecznie zachęcają do poznawania nowych uniwersów.

Serwery zostałe podzielone na pewne sekcje z których największą jest galaktyka, mniejszą układ słoneczny i najmniejszą planeta. Istnieje również możliwosć kolonizacji księżyców, ale to mniej więcej ten sam poziom co planety.

My dostajemy początkowo we swoje władanie jedną z planet w galaktyce i staramy się rozwijać ekonomię aby móc budować statki kolonizacyjne oraz bojowe. Jak to w grze online, jesteśmy narażeni na ataki o każdej godzinie, ale i sami możemy wysyłaćataki gdy nam to pasuje.

To właśnie interakcja z innymi graczami jest najważniejszym elementem gry. Wspólnie będziecie zawiązywać sojusze i toczyć wojny, grabiąc oponentów oraz niszcząc ich kosmiczne floty.

W grze dostępnych jest 5 surowców: metal, kryształy, deuter, antymateria oraz energia. Prowadząc planętę należy zadbać o odpowiedni rozwój kopalni, ale nie zapominając o zapotrzebowaniu elektrycznym i systemach obronnych.

Surowce wykorzystuje się do produkcji budynków, odkrywania nowych technologii oraz tworzenia floty między planetarnej.

Planety na jakich znajdują się gracze różnią się od siebie właściwościami, przykładowo na planetach bliżej gwiazd lepiej będą sprawować się elektrownie słoneczne.

OGame - kosmos czeka

Kosmos jest niebezpiecznym miejscem, a OGame często o tym przypomina. Podróżowanie między innymi układami słonecznymi potrafi zajmowaćsporo czasu, więc w pierwszej kolejności będzie trzeba skupić się na swoim układzie planetarnym.

Czasem lepiej wstrzymać się z atakiem i spróbować nawiązać stosunki dyplomatyczne innym razem ilość zmagazynowanych surowców u przeciwnika okaże się zachętą do nieodparcia.

Jeżeli chcesz wogóle myśleć o wyleceniu gdzieś w przestrzeń kosmiczną będziesz musiał zadbać o stworzenie statków kosmicznych, a te wymagają dużej ilości surowców. Wszystko toczy się wokół surowców to one są najważniejsze w grze, dlatego trzeba dbać o rozwój kopalni. Nie można zapominać o tworzeniu wojsk, duże pokłady surowców nie strzeżone przez nikogo to tylko zachęta do napaści na twoją planetę przez wrogie floty.

Wszystkie czynności w grze da się przyśpieszyć przez opracowywanie technologii. Mogą one wpływać na tempo poruszania statków, szybkosć wydobycia czy budowy budynków. Odkryć dokonuje się w labolatorium, które jest jednym z pierwszych budynków, który tworzymy.

OGame - czas wyruszać

Stworzyłeś wystarczająco silną armię, aby wyruszyć w przestrzeń kosmiczną? To na co czekasz, tylko nie zapomnij o pozostawieniu wojsk do obrony twojej planety. Gra odaje do twojej dyspozycji wiele rodzajów statków bojowych oraz cywilnych.

Możesz stać się właścicielem myśliwców, niszczycieli, transportowców czy statków bojowych. Każdy pojazd opisany jest przez statystyki: siłe ataku, zużycie paliwa itd. Oczywistą sprawą jest koniecznosć odkrycia technologii pozwalającej tworzyć coraz to lepsze statki.

Przed strachem o twoją planetę mogą uratować cie naziemne systemy obronne albo skuteczna dyplomacja. Ogame to gra, która trochę wymusza wstąpnienie do sojuszu albo stworzenie swojego. Jest to jedna z cech starych gier przeglądarkowych, samemu wiele tu nie zdziałasz. Prędzej niż później będziesz musiał się opowiedzieć po jednej ze stron konfliktu.

Wspólne zsynchronizowane ataki na planety wrogich sojuszów są jednym z ciekawszych aspektów gry. Wspólne pokonywanie przeciwników daje dużo radości, zwłaszcza gdy mozolnie zaplanowana akcje przyniesie efekty. Zresztą aspekt socjalizacji w grach online jest jednym z ważniejszych i przyjemniejszych, bo jaki sens byłby grania w te gry samemu?

Walka jest mało widowiskowa gdyż opiera się na raportach taktycznych podobnie jak w Plemionach, jest to kolejna cecha gier wydawanych przed 2010 rokiem. Czy w sposób istotny wpłwa to na przyjemność z rozgrywki? Mi jako starszemu graczowi to nie przeszkadza, bo wiem że taki systmy są i je akceptuje w przypadku młodych graczy może być różnie.

OGame - Podbój kosmosu

Elementem, który z jednej strony może podobać się a z drugiej nieco zniechęcać jest brak możliwości pokonania innego gracza. Możemy zniszczyć całą jego flotę i zniechęcić go do aktywnej gry, ale nie mamy możliwości przejęcie jago planet, a jedynie możemy zniszczyć księżyce z wykorzystaniem gwiazdy śmierci. Twórcy określają tę zasadę mianem "równości graczy", ale tak na dobrą sprawę nie wiadomo poco została wprowadzona, gdyż zniszczenie floty tworzonej miesiącami i tak zniechęci taką osobę do dalszej gry.

Położenie planety matki, czyli tej na której rozpoczynasz przygodę jest losowe i możesz zająć pozycje od 4 do 12 w układzie słonecznym. Jeżeli będziesz chciał zdobyć planety leżące bliżej lub dalej słonca, gdy będziesz np. 8 planetą od gwiazdy masz taką możliwość przez kolonizację. Jednak w przypadku starszych uniwersów jest możliwość pojawienia sięplanet w przedziale 1-4 i 12-15. Ich rozmieszczenie ma wpływ na produkcję energii z elektrowni słonecznych, ilośćwydobywanego deutru, wielkość itd.

Obecnie nie występuje limit posiadanych planet, zmieniło się to od czasów gdy były ograniczenia do bodaj 9 później 13, obecnie ogranicza cię jedynie ilość surowców. Każa kolejna planet to koszty i rosną one w bardzo szybkim tempie, więc nie ma co się rzucać na szybką kolonizację, raczej spokojny i miarowy rozwój.

OGame - zagraj koniecznie

OGame nie jest grą doskonałą, ma jużswoje lata, ale dalej doskonale sprawdza się na rynku przepełnionym grami przeglądarkowymi i ma wielu aktywnych graczy. Jest to gra stworzona dla każego fana gatunku science-fiction oraz gier strategiczno-ekonomicznych. Jest to produkcja, która nagradza częstą aktywność, gdyż ta ma przełożenie na niemarnowanie czasu na budowę budynków, wysyłanie nowych zwiadów i ataków.

Nie oznacza to w żadnym razie, że musisz być ciągle online, ale trzeba być czujnym. OGame pochłonął sporo mojego czasu, dość prosta ale satysfakcjonująca rozgrywka przyciągała mnie do komputera. Jeżeli poszukujesz pozytywnych wrażeń, a nie sprawdziłeś jeszcze tego dziadka wśród gier przeglądarkowych, to koniecznie nadrób zaległości i zagraj już teraz.