Історія школи

У 1865 році громади Гребенці та Надичі заснували спільну школу в Гребенцях і постановили платити вчителеві 144 зр в рік.

Восени 1869 року тут вчителював Теодор Левицький.

У 1872 році тут вчителював Павло Медвідь.

Систематизована школа в Гребенцях була зорганізована рішенням крайової шкільної ради 28 грудня 1874 року. Вона була спільною для двох сусідніх громад і вважалася дочірньою до школи в Куликові.

У 1879 році тут знову вчителював Теодор Левицький, який повернувся сюди з Нового Села. Відомо, що він з 1877 року був членом львівської «Просвіти». Отже був свідомий українець.

У 1885 році в селі вчителювала Михайлина Левак.

Оскільки кількість дітей у громадах зростала, то крайова шкільна рада постановила з 1 липня 1892 року зробити школу етатовою (самостійною).

26 листопада 1894 року крайова шкільна рада реорганізувала місцеву однокласну школу.

У 1895 році в Гребенцях вчителювала Йосифа Чайковська.

У 1901 році тут вчителював Іван Васиян.

1907 року в 1 – класній школі навчалися 108 учнів рідною мовою. Вчителів було двоє, тобто був паралельний клас. Однокласна школа мала 4 відділення. У першому і другому діти навчалися по 1 року, у третьому і четвертому – по 2 роки. Тобто в цілому навчання в 1 – класній школі тягнулося 6 років. Ще 16 жовтня 1903 року в школі був введений надетатовий (паралельний) клас, бо було багато учнів. Відповідно був прийнятий на роботу тимчасовий вчитель. Але з того часу паралельний клас вводився щорічно і тому жовківський староста 12 травня 1911 року звернувся до крайової шкільної ради про надання школі статусу 2 – класної.Адже у ній було того часу 155 учнів. Вони поміщалися у двох кімнатах. Його прохання було задоволене.

З 1 вересня 1911 року школа в Гребенцях стала 2 – класною. У 1913 -1926 роках тут вчителювали подружжя Антін і Клементина Рублі. В школі далі навчалися діти з Надич.

8 вересня 1933 року кураторія ввела у школі польськомовне навчання. З села жодних протестів не було. Антін та Яніна Рублі залишили в селі добру пам’ятку про себе. З їх ініціативи школярі обсадили з обох сторін черешнями дорогу, яка вела з Гребенців на північний схід до дороги Куликів – Звертів.Ту дорогу згодом прозвали «алея Рубля». Було висаджено понад 70 черешень, з яких до цього часу залишилася одна стара та кілька молодих біля неї.

За статистичними даними 1937/38 навчального року в школі навчалася 131 дитина. А. Рубель помер незадовго до початку війни. В школі залишилася вчителювати його дочка, яку звали Іська.

В роки війни в школі вчителював В. Ф. Сорока. Він вів два класи.

Після війни до школи в Гребенцях ходили учні з Надич, Нового Села та хутора Батівка, що належав до Віднова. Разом було до 140 – 150 учнів. Навчання відбувалося в дві зміни. Навчання теж відбувалося в колишньому парафіяльному будинку, який був переданий школі.

У 1948 році школа отримала статус семирічної. Директором був призначений згаданий вже В. Ф. Сорока. Після Сороки біля 2 років керувала школою Галина Мазакіна, а після неї на посаду прибула В. Н. Хвостовська, яка працювала тут майже до смерті. Походила вона з Полтавщини і була прислана в Гребенці 1949 року навчати дітей російської мови. Українську мову та літературу тривалий час викладала Ганна Федорівна Лащукевич (Козова). У 1950 – х роках в школі працював виключно жіночий колектив. Єдиним чоловіком був І. В. Козовий, який прибув 1960 року.

У школі працювали вчителі, прислані зі східних областей України: Віра Яківна Лахман ( з Полтавщини ), Катерина Петрівна Лахман ( з Олександрії), Варвара Никифорівна Хвостовська ( з Полтавщини ). Потім стали приходити в школу і місцеві вихідці: Люба Юрківна Гончар ( з Надич), Катерина Андріївна Яцунда ( з Тернополя), Теодозія Василівна Козова ( з Куликова), Галина Іванівна Карплюк ( з Брод), Неоніла Іванівна Нагірна

( з Тернопільщини).

Школа щорічно обробляла 2 га цукрових буряків в колгоспі. За зароблені школою грошіучнів згодом возили на екскурсії в Карпати, у Прибалтику, до Києва. Учні також обробляли картоплю та льон.

З ініціативи та при наполегливості директора Хвостовської В. Н.влада погодилася на будівництво нової школи в Гребенцях. В середині 1963 року будівництво було розпочате, а 1966 року було завершене.

У 1960 – х роках у школі працювали різноманітні гуртки, кролеферма, регулярно випускалися стінні газети.