Вступ

Конспект уроку

Тема: Вступ

Мета: ознайомити учнів із завданням і структурою курсу «Історія» у 9 класі, його хронологічними межами та періодизацією; охарактеризувати становище суспільства під впливом модернізаційних процесів у XIX ст.

Основні поняття: індустріальне суспільство, урбанізація, модернізація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями

  • Що таке «історія»?

  • На які періоди поділяється історія?

Робота в групах

  • Пригадайте хронологічні межі, основні події, історичні постаті та наукові або культурні надбання свого періоду у світі та Україні

І група - «Стародавній світ»

ІІ група - «Середні віки»

ІІІ група - «Нова історія»

Назва періоду

Хронологічні межі


Стародавня історія

Поява людини на Землі — IV ст. н. е.


Середньовічна історія

V ст. н. е. — кінець XV ст.


Нова історія

I частина:

кінець XV — кінець XVIII ст.

II частина:

кінець XVIII — початок XX ст.

Новітня історія

I частина:

1914—1939 рр.

II частина:

1939 р. — початок XXI ст.

Бесіда за запитаннями

  • Який період історії ви вивчали у 8-му класі?

  • Покажіть на карті країни, до яких входила територія України на початку XVIII ст.

  • Покажіть на карті країни, до яких увійшли українські землі після трьох поділів Польщі.

  • За яких умов була утворена Гетьманщина та які території до неї входили?

  • Кого з гетьманів ви запам’ятали найбільше і чому?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Місце другої частини Нового часу у всесвітній історії.

  2. Економічне життя індустріального суспільства.

  3. Зміни в політичному житті суспільства

  4. Зміни в соціальному житті суспільства

  5. Зміни в релігійному житті суспільства

  1. Місце другої частини Нового часу у всесвітній історії.

Цього навчального року ви продовжите знайомство з подіями Нової історії, або історії Нового часу. Предметом вашого вивчення цього року буде XIX ст., тому деякі дослідники використовують щодо цього періоду Нового часу назву «довге» XIX століття.

У другій частині Нового часу, що стала епохою модернізації, відбулося чимало важливих змін у житті людей. Зокрема, у країнах Західної Європи та Америки, які називають Заходом, сформувалося індустріальне суспільство.

Робота з поняттями

  • Індустріальне суспільство – суспільство, що спирається на використання технологій та машин задля забезпечення масового виробництва, підтримки численного населення та легкого розподілу праці.

У цей час у світі відбулися процеси суспільної модернізації.

Робота з поняттями

  • Модернізація – зміни в суспільстві, пов’язані з необхідністю перетворення всіх сфер життя, відповідно до вимог сучасності.

Загалом дослідники розрізняють декілька її типів. Так, за формою вона буває еволюційною і революційною. За змістом суспільну модернізацію поділяють на ту, що здійснюється відповідно до вимог часу, і ту, яку проводять із метою наздогнати інші країни, подолати відставання від них.

Подальше вивчення матеріалу відбувається під час складання таблиці.

Робота з таблицею «Зміни в розвитку країн Заходу в XIX ст.».

Сфера життя

Зміни

Економічна


  • розгортанням промислової революції, яка поступово поширювалася Європою із заходу на схід із Великої Британії

  • рушійною силою стала вільна конкуренція

  • на перше місце в економіці вийшла промисловість

  • застосування машин в сільському господарстві

  • розвиток торгівлі

  • випуск товарів масового попиту

  • нестабільний розвиток економіки (піднесення та кризи

  • виникнення нових видів промисловості)

  • поділ країн на «виробників» та «споживачів і постачальників сировини»

Політична


  • поступово затверджувалися основи правової держави, яка ґрунтувалася на принципах верховенства закону, політичних свобод і свободи підприємництва

  • занепад абсолютної системи влади

  • основні форми держави: республіки і монархії

  • шляхи політичного розвитку: реформи або революції

  • розподіл гілок влади

  • формування політичних партій

  • лібералізм, консерватизм, соціалізм

  • націоналізм

  • розгорнулися процеси формування націй

Соціальна


  • швидке зростання кількості населення

  • зміна структури суспільства

  • урбанізація

  • загострення соціальних протиріч

  • існування рабства

Релігійна


  • зміна ставлення суспільства до релігії під впливом наукових відкриттів та ідей Просвітництва

  • відділення церкви від держави

  • віротерпимість

ІV. Узагальнення матеріалу

  • У 9 класі ви вивчатимете другу частину історії Нового часу, що охоплює події кінця XVIII — початку XX ст.

  • У країнах Заходу цей період називають епохою модернізації. В економічному житті тут відбувалося становлення індустріального суспільства, що було пов’язане з розгортанням промислової революції.

  • У суспільно-політичному житті західних країн цього періоду визначальними були зміни, пов’язані з руйнуванням «старого порядку» й затвердженням засад демократії.

V. Домашнє завдання

  • Опрацювати § 1.

  • Підготуйте есе за темою «Для чого ми вивчаємо історію».