PRIRODA 5 TRAVANJ

24.04.2020. PETAK

ZNANSTVENA ISTRAŽIVANJA U PRIRODI :)

ZADATAK POKUS:

POKUS: DOKAZIVANJE DA SE IZMEĐU ČESTICA NALAZI PROSTOR

Danas si ponovno u ulozi istraživača, zato pažljivo prati uputu! Za svako izvođenje pokusa, potraži pomoć roditelja!

POSTUPAK IZVOĐENJA POKUSA:

Staklenu ili plastičnu čašu napuni krupnim česticama (npr. većim kamenjem ili lego kockicama ili slično), zatim sve sitnijim česticama (manjim kamenčićima, pijeskom, manjim lego kockicama), a na kraju u čašu nalij vodu do vrha. Prelijeva li se voda u čaši? Što zaključuješ?

Napravi plan istraživanja, a zatim izvedi pokus.

U svoju bilježnicu skiciraj izvedeni pokus.

Nakon toga odgovori na pitanja:

  1. Je li se dodavanjem šljunka/ pijeska promijenio volumen u čaši? Obrazloži odgovor.

  2. Kako objašnjavaš činjenicu da je u čašu, nakon što si je napunio / napunila kamenjem i pijeskom, stala još i voda?

Svoju zadaću predajte tako da svoje bilježnice poslikate i pošaljite u Teams ili na WhatsApp kao i do sada. Fotografiju izvođenja pokusa također možete poslati u našu grupu :).

TVOJ MINI PROJEKT BITI ĆE OCIJENJEN PREMA SLJEDEĆIM KRITERIJIMA:

Za ovaj zadatak imate tjedan dana, zadaće treba poslati do petka 08.05.2020.

SRETNO! Za sve nedoumice, javite mi se na WhatsApp ili Teams :).

Lp,

Mateja Srkoč

Ne zaboravi čuvati okoliš i svoj planet Zemlju (dan planeta Zemlje obilježavamo 22.04. svake godine). Zabavi se u igri tako da klikneš na poveznicu: ESCAPE ROOM IGRA :)

03.04.2020. PETAK

ZNANSTVENA METODA

Ujutro ste se prekasno probudili jer vam nije zvonio alarm na mobitelu.

Zapitati ćete se zašto se to dogodilo i predložiti neke od mogućih razloga (ispraznila se baterija, zvuk je bio isključen, zaboravili ste uključiti alarm i slično), čiju ćete točnost provjeravati sve dok ne otkrijete pravi razlog. Na taj ćete način riješiti jedan svakodnevni problem koristeći znanstvenu metodu.

Znanstvenom metodom koriste se i znanstvenici kako bi došli do novih otkrića o svijetu koji nas okružuje.

Za rješavanje zadatka – Budite istraživači i znanstvenici. Naravno potražite pomoć odrasle osobe ako je potrebno. U svojemu domu pronađite 3 namirnice koje imaju deklaraciju i pronađite na deklaraciji koliko grama šećera sadrže te namirnice u 100 grama proizvoda koje ste odabrali. Provjerite koje sve namirnice u vašem domu sadrže šećer, za neke ćete se sigurno iznenaditi. Pronađite namirnicu koja sadrži najviše šećera i opišite ju u svojoj bilježnici (u obliku riječi, crteža, izrezane slike iz reklamnog kataloga, sami birate). Prije nego krenete u potragu, možete postaviti ZNANSTVENU PRETPOSTAVKU. U ovom slučaju to će biti: Namirnica u mom domu koja ima najviše šećera je ______________. Nakon što pronađete tu namirnicu i usporedite ju s drugim namirnicama, moći ćete donijeti ZAKLJUČAK koji će potvrditi ili odbiti vašu PRETPOSTAVKU.

Ako niste u mogućnosti pronaći namirnice sa deklaracijama, ja vam šaljem 3 deklaracije kao pomoć za rješavanje zadatka (možete ih naravno koristiti za rješavanje današnjeg zadatka).

Za bilo kakve nedoumice, kontaktirajte me na WhatsAppu ili Teamsu. Ugodan dan vam želim, Mateja Srkoč

Dorina Kraš Ledena čokolada

U 100 grama proizvoda sadrži 56 grama šećera.

Cedevita, okus grejp

U 100 grama proizvoda sadrži 85 grama šećera.

Podravka Passata, Istraska rajčica

U 100 grama proizvoda sadrži 3,4 grama šećera.

VREDNOVANJE AKTIVNOSTI

Vrednovanje učenika u ovom periodu nastave na daljinu odvijati će se prema dva osnovna elementa : Aktivnost (4. mj., 5. mj. i 6. mj.) i Jedan Mini Projekt - Plakat (u 5. mj.).

Zaključna ocjena na kraju školske godine temelji se na ocjenama tijekom cijele godine, uključujući i ocjene dobivene prije, ali i tijekom nastave na daljinu.

Aktivnost i riješenost zadaća i druge obveze učenika (za 4. mj.):

Aktivnost učenika prati se pažljivo tokom cijelog perioda u kojem se odvija nastava na daljinu i kao takva čini značajan udio u vrednovanju rezultata učenika koji u cijelom procesu imaju priliku pokazati svoja znanja i vještine kao i njihovu primjenu. Vrednovanje ovog elementa ocjenjivanja odvija se prema sljedećim kriterijima navedenim u tabličnom prikazu kao i bodovnoj skali koja slijedi:

Ukupno 18 bodova: 10-11 (dovoljan 2); 12-14 (dobar 3); 15-16 (vrlo dobar 4); 17-18 (odličan 5)